Praní a údržba látkových plen

Praní a údržba látkových plen není dnes žádná složitá a časově náročná činnost. Při započtení všech úkonů používání látkových plenek23 nezabere výrazně více času než používání jednorázových plenek10. Od našich maminek a babiček jsme zvyklí slýchat, jak se pleny, když jsme byli miminky my, musely vyvářet a žehlit. Dobrá zpráva je, že toto jsou doby dávno minulé, automatické pračky a dostupné prací prostředky28 nám velmi usnadňují práci.

Skladování použitých látkových plen

Pokakané látkové plenky je třeba pouze opláchnout sprchou, zaprat žlučovým mýdlem (nejlevněji je k dostání v DM drogerii) ve vlažné vodě, horká voda žluč rozkládá a žlučové mýdlo pak nefunguje, a lehce vyždímat. Nebo je možné bílé plenky posypat perkarbonátem sodným s aktivátorem TAED (prodávají se dráž jako sůl na skvrny, prací prostředek Haipa Daipa Eko2 a jsou hlavní součástí dezinfekce na plenky MioFresh). Částečně plenku před znečištěním ale chrání separační plenka. Nicméně plenky jsou určené na přebalování, ne na výstavku, skvrny nejsou závadou při jejich používání.
Žlučové mýdlo

Počůrané a zaprané pokakané látkové plenky lze skladovat na mokro nebo nasucho (vhodnější termín je spíše "nasucho") v koši na plenky1, není nutné mít speciální, dobře poslouží jakýkoli dobře uzavíratelný (např. kbelík od barvy, koš na odpadky, nádoba typu popelnice).

Skladování použitých látkových plenek "nasucho"

V současnosti se jedná o maminkami preferovaný způsob. Do uzavíratelného koše na pleny vkládáme počůrané plenky rovnou a pokakané po zaprání. Použité plenky se nedoporučuje skladovat déle jak tři dny, jinak mohou zatuchat či plesnivět.
Éterické oleje

Na víko koše můžeme kápnout pár kapek éterického oleje (např. teatree oil, levanduli atd.) přímo nebo na přilepený vatový tampónek či slipovou jednorázovou vložku, tím zamezíme nepříjemnému zápachu při opětovném otevírání kbelíku.

Skladování použitých látkových plenek namokro

Pro tuto metodu potřebujeme taktéž uzavíratelný kyblík naplněný asi ze 2/3 vodou. Postup je u ošetření plen stejný jako u skladování nasucho, tj. počůrané plenky dáváme přímo do kbelíku, plenky znečištěné stolicí nejdříve zapereme. Vodu v kbelíku je ovšem nutné každý den měnit za novou, před praním ji vylít a plenky prát nejpozději po třech dnech.

Do vody je možné přisypat perkarbonát sodný s aktivátorem TAED (prodávají se dráž jako sůl na skvrny, prací prostředek Haipa Daipa Eko2 a jsou hlavní součástí dezinfekce na plenky MioFresh) nebo přikápnout éterický olej dle našeho výběru.

Praní látkových plen

Dnešní moderní látkové pleny i klasické čtvercové pleny je možné prát v pračce na 60 °C, při této teplotě se zničí většina choroboplodných zárodků. Vždy se ale musíme řídit pokyny výrobce dané pleny, maximální doporučené teploty praní se můžou u různých druhů plen a výrobců lišit. Počůrané a zaprané pokakané plenky se poté perou současně, až na výjimky není plenky třeba vyvářet ani jinak dezinfikovat. Pouze při průjmových střevní infekcích1, přemnožení kvasinek11, těžkých opruzeninách38 nebo pokud plenky začínají zapáchat, je vhodné je vyprat v pračce na 90 °C. Pokud nelze použít vyšší teploty kvůli srážení materiálu, PUL zátěru, gumičkám apod., dávkuje se přímo do pračky dezinfekce na prádlo, např. Sanytol.
Mýdlový sliz na praní

Pokud jsou látkové pleny více znečištěné nebo cítit (např. pokud již miminko dostává příkrmy10, pak je možné přidat předpírku a nebo před hlavním praním dát máchací program. Zpočátku se perou přibližně 3 pračky plenek týdně, jak miminko roste, vylučuje již méně často a spotřeba plenek a tedy četnost praní látkových plenek klesá.

Na pleny se doporučuje použít šetrný prací prostředek28, který nepodráždí pokožku dítěte (např. sensitive prací prášky a gely, mýdlový sliz). Použití aviváže se nedoporučuje, protože snižuje savost plen. Na odstranění zbytků pracího prostředku a změkčení plen lze do oddílů na aviváž přidat máchací prostředek na bázi ovocných kyselin (Permon M apod.), použít lze i ocet nebo roztok kyseliny citrónové. Tyto látky nevadí ani kvalitním bambusovým plenkám.

Jedním z pomocníků pro majitele praček plněných z boku se jistě stane síťka na pleny1. Tu vložíme rozepnutou po obvodu kbelíku a přímo do něj vkládáme pleny. Až je kbelík a síťka naplněna, přendáme jedním tahem všechny plenky do pračky. Tím odpadá přendávání plen rukou. Nesmíme však zapomenout nechat síťku v pračce rozepnutou, aby se pleny mohly volně pohybovat po pračce.

Sušení, žehlení a skládání látkových plen

Vyprané plenky je potřeba pověsit nebo umístit do sušičky prádla. Nejhůře v bytě i venku schnou plenky na jaře a na podzim, kdy již není příliš teplo, zároveň je vzduch vlhký a v domech se ještě netopí. Přímo na topení by se neměli sušit plenky obsahující gumičky, PUL zátěr (mohly by popraskat) a vlňáčky (mohly by se srazit). Sušením na přímém slunci obvykle dojde k vybělení skvrn na plenkách.
Sušení látkových plen

Tvrdost usušených plen ovlivňuje i voda, ve které se perou. Pokud je voda tvrdá, pleny při schnutí více hrubnout. Z toho důvodu se doporučuje jejich sušení v sušičce na jemný program. Pokud není k dispozici sušička, pomůže proti tvrdosti plen promnout je v ruce.

Pleny není nutné žehlit (ve skříni, kam je poté umístíme, stejně není sterilní prostředí) a u mnohých z nich je i žehlení zakázáno. Příprava látkových plenek k použití není nic časově náročného, u SIO plenek se patentky připnou vkládací plenky, u kapsových se dovnitř vloží savá část, jen bavlněné čtvercové plenky se musí poskládat3.

Lanolinování vlněných svrchních kalhotek

Před použitím vlňáčků1 je nutné je nejdříve nalanolinovat. Pokud jsou úplně nové, před prvním použitím je dobré je lanolinové kůře vystavit až třikrát. Lanolinování je také nutné opakovat po každém praní (v prostředku určeném na vlnu), alespoň jednou za měsíc.

Lanolinová kůra

Do nádoby dáme trochu horké vody, ve které rozpustíme 1 až 2 čajové lžičky bezvodého lanolinu pořízeného v lékárně. Po rozpuštění přidáme 1 až 2 lžíce jemného šampónu nebo pracího prostředku na vlnu a mícháme, až vznikne mléčně zakalená tekutina. Dolijeme asi litr studené vody.
Pletené vlněné svrchní kalhotky

Do této kůry vložíme vlňáčky otočené naruby, několikrát jemně promneme, aby se lanolin dostal všude a necháme v klidu s občasným promnutím stát nejméně 4 hodiny. Je také možné vlňáčky v kůře nechat přes noc. Poté je vyjmeme, jemně vymačkáme do ručníku a necháme volně položené na ručníku či sušáku uschnout (trvá to až 3 dny), nesmí se sušit přímo na topení. Až jsou vlňáčky suché, můžeme podle potřeby kůru opět opakovat.

Také můžeme použít přímo vyráběnou lanolinovou kůru určenou na vlňáčky. V tom případě se řídíme postupem uvedeným na obalu výrobku.

Více o praní a údržbě látkových plen na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s praním a údržbou látkových plen

Máš zkušenost s praním a údržbou látkových plen?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost