Pomůcky na nošení dětí

Pomůcky na nošení dětí usnadňují nošení dětí49 a uvolňují nosiči ruce k práci, jejich používání pomáhá uspokojovat potřebu těsného fyzického kontaktu dítěte s rodičem17 a podporuje kojení70. Rozlišujeme je podle pozice a polohy dítěte na ergonomické (vhodné pro nošení) a neergonomické (nevhodné pro nošení).

Více o tom, jak poznat, zda je pomůcka na nošení ergonomická nebo není, a jak zajistit vhodnou polohu dítěte i v ergonomické pomůcce se dozvíte ve článku Ergonomická poloha.

Poloha dítěte v ergonomickém nosítku a v klokance

Ergonomické pomůcky na nošení dětí

  • šátek na nošení dětí3: přibližně 70cm široký a několik metrů dlouhý pruh speciálně tkané látky, kterým se dítě uvazuje těsně na tělo nosiče, je nutno vybírat vhodné, ergonomické úvazy podle momentální potřeby dítěte i nosiče, ze všech nosicích pomůcek nejlépe roznáší váhu dítěte a je pro nosiče nejpohodlnější
  • ring sling: krátký šátek, který má na jednom konci našité dva kovové kroužky, jimiž se druhý konec šátku provléká a úvaz dotahuje
  • baby vak6: vytvarovaná a vypolstrovaná alternativa ring slingu, nevýhodou je, že dítě není k tělu nosiče pevně fixováno a při předklánění musí nosič babyvak přidržovat rukou, lze používat pouze tehdy, pokud má miminko v pořádku kyčle
  • šátková nosítka: předvázaný elastický šátek dotahovatelný pomocí kroužků (Caboo), zavazovací nosítka ze šátkových látek podobná nosítkům mei tai (DidyTai, FlyTie a HopTye)
  • mei tai3: tradičí asijské látkové nosítko na zavazování
  • ergonomické nosítko6 (ergonosítko): moderní nosítko inspirované tradičními asijskými nosítky mei tai, má širokou zádovou opěrku (i v oblasti rozkroku dítěte), nožky dítěte jsou podepřeny od kolínka ke kolínku, záda dítěte jsou zakulacená a zadeček podsazený (páteř je tedy podpírána po celé své délce a není přetěžována), ergonosítko má polstrované ramenní popruhy a polstrovaný bederní pás a obvykle zapínání na přezky, není pro nosiče tak pohodlné jako šátek, ale na druhou stranu je zapnutí nosítka mnohem rychlejší než vázání šátku
  • hipseat2: pomůcka pro nošení batolat, která se už umí sama z polohy na čtyřech stabilně posadit a chodit, ulehčuje jejich nošení na rukách

Neergonomické pomůcky na nošení dětí

JSOU NAPROSTO NEVHODNÉ PRO ZDRAVÉ NOŠENÍ

  • klokanka1: má úzkou část v oblasti rozkroku dítěte, nožky dítěti visí rovně dolů (jsou nadměrně namáhány kyčle), záda dítěte nejsou zakulacená nebo jsou dokonce prohnuta do luku, zadeček není podsazený (je nadměrně namáhána páteř), klokanka má vyztuženou (tuhou) zádovou opěrku a výrobci povolují v nich nosit děti čelem od nosiče
  • krosna na nošení dětí (turistický nosič): prakticky látková židle pro dítě, kterou lze nosit jen zádech podobně jako batoh, je možné ji používat pouze u dětí, které se již umí samostatně posadit, vhodné jsou pouze některé typy krosen

Více o pomůckách na nošení dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150321101529/http://www.branakdetem.cz/clanek/noseni-deti-33
  2. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44
  3. http://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-oth...
  4. http://www.boba.com/research/strollers-baby-carriers-and-infant-stress/

Hodnocení a zkušenosti s pomůckami na nošení dětí

Máš zkušenost s pomůckami na nošení dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hanka.  8. lis 2014

Ergobaby a Meitai

Ješte před narozením dcery jsem začala shánět info, co pořídit na nošení, když půjdu vyzvednout syna do školky.
Pro Ergobaby s novorozeneckou vložkou jsem se rozhodla kvůli rychlému "nandání". Dceru jsem v něm začala nosit od 14 dnů. Vložku jsem odložila cca ve 2,5 měsících. Dceři se v něm moc líbí, rozhodla bych se pro stejné nosítko znovu.
Mei tai jsem si nechala ušít kvůli praktičnosti a pohodlnosti na domácí využití. Na procházky venku mi ale nevyhovuje, úvaz se povoluje. Dále ho s sebou nosím, když vyjedu s kočárem. Když dcera začne v kočárku plakat, uvážu ji do Mei tai. I když je to venku a lepší by bylo Ergobaby, kvůli skladnosti nosím pouze Mei tai.
tipata  8. lis 2014

Šátek, Liliputi, Manduca, KiBi

Můj prvotní záměr byl nosit dítě výhradně, jen manžel a babička trvali na kočáru. Nakonec se doma sešel půjčený šátek i kočárek.

Starší dceru jsem se snažila navázat do kolíbky, což neslavilo úspěch. Přišel na řadu kříž s kapsou uvnitř, jenže aby slečna viděla, tak jsem ji uvázala čelem od sebe. Opět velký ohlas to nemělo, tak jsem šátek vrátila. Celkový poznatek je ten, že šátek není vůbec těžké navázat, je to rychlé a pohodlné. Pak jsem se dozvěděla o možnosti cvičit H.E.A.T.y s prckem na zádech.

Po pátrání o správnosti nošení a v čem nosit jsem objednala ergonomické nosítko Liliputi. Lucka v něm byla moc spokojená a já se přes cvičení dostala k nošení. Liliputi se mi nosilo dobře, Lucka v něm byla až do svých druhých narozenin. I když jí bylo nosítko už malé, tak přes zimu to zachránila ochraná kapsa MaM.

Jenže z jara mě opravdu už převážila dozadu, tak jsem objevila možnosti nosítka KiBi, zamilovala jsem se na první nošení. Navíc jsem měla doma i půjčenou Manducu na mladšího prcka. Lukášek se mnou opět chodil na H.E.A.T.y v Manduce, Lucka pak rychlé přesuny v KiBi na zádech a prcek v kočárku. Jak Lukášek dorostl do Liliputi, Manducu jsem vrátila. Párkrát jsme i zvládli nosící tandem, Lukášek v Liliputi na břiše, Lucka v KiBi na zádech, batoh v ruce. Doporučuji jen na krátké tratě těsně před domem. Jak šel čas i Lukášek vyrostl z Liliputi a tak už máme doma dvě krásný KiBíčka, Lucinka má oranžové a Lukášek má béžové. Z těch tří nosítek se mi právě KiBi nosí nejlépe, v něm nosí rád i manžel. Děti nošení taky milují a ten kočárek stojí v chodbě, jen aby mohla vozit i babička s dědou. Jinak já už chodím s KiBíčkem u pasu a Lukášek lenoch si po chvilce řekne Hop.

Zpětně bych asi zůstala u šátku a naučila se vázat správně a trpělivěji. Nicméně bych doporučila všem mít to ergonomické nosítko doma pro strýčka příhodu. Ne všude se maminka dostane s kočárkem, v MHD nikomu nezavazí a nemusí se doprošovat o pomoc, v přírodě projdou jakoukoliv trasu.
lauramyn  7. lis 2014

Ze šátku do nosítka

Když jsem měla první dítě, nic takového nebylo. U třetí začaly šátky a já jásala blahem a nosila v šátku. Sice jen jeden základní úvaz, ale stačilo nám to. Čtvrtá se nechtěla nosit, myslím, že jí to tlačilo na břiše. Má takový typ postavy, asi jí to nevyhovovalo. A teď nosím páté miminko a moc si užívám manduku. Nejdříve jsem začala první měsíce nosit v babyvaku haipa-daipa, bylo to jednoduché a malý byl spokojený. Hned jak to šlo, tak jsem využila manduku a pořád se nemůžu nabažit kombinace jednoduchost v zapínání a spokojenost malého i mne. Šátek pořád mám, ale nějak leží v šuplíku, a i když jsem si ho užila s třetí, tak nemám potřebu jej použít. Na manduku nedám dopustit.
kaca68  7. lis 2014

Babyval Haipa-Daipa a Manduca

Před porodem jsem nevěděla, že se děti v něčem nosí :-) Po porodu jsem miminko na ruce nosila neustále a rychle začala pátrat po nějaké nosící pomůcce. Netroufla jsem si, bohužel, na šátek, na první nošení jsem pořídila babyvak. Používala jsem ho jen doma na uspávání. Když nespal, nechtěl v něm být, takže ani nešlo nic dělat a musela jsem ho zase nosit v náručí. Ale na noční uspávání byl bezvadný, umožnil mi i desítky nerušených snídaní. :-) Miminko tam leží v kolíbce, nejsem si teď až tak jistá, jestli tam byl správně... Používali jsme ho relativně krátce, asi do 3 měsíců.

Potom jsem pořídila Manducu, se kterou jsme se sžívali poměrně dlouho, neuměla jsem ji dobře nastavit, neměla jsem z ní dobrý pocit, hodně mi pomohly i holky ve skupině Nošení dětí. Manducu jsme vzali na milost asi od 5-6 měsíců, v poslední době v 10 měsících s 11 kily nám opravdu sedí. Bohužel Fanda není supernošenec, nejraději je volně na podlaze za mé blízké přítomnosti, v Manduce je rád jen za svižné chůze, nerad má nahýbání a zastavování. ;-) Používáme ji na venčení psů, nákupy, bariérové pochůzky ve městě a některé výlety většinou stylu auto - hospoda. :-) Pobyt v ní snad nikdy nepřesáhl hodinu, spíše je to méně. Ale jsme čím dál odvážnější. :-) Máme i nosící mikinu a mám pocit, že když je v ní zachumlaný, nosí se raději. :-) Po městě budíme pozornost, doma se tvářili skepticky, ale teď už ji berou jako běznou součást výbavy. Kočárek používáme jen na spaní, do obchodu jezdí zatím ve vajíčku, to má docela rád.

Kdybych měla ještě někdy miminko, pořídím si šátek. Teď už bych tu odvahu měla.
diamanta  7. lis 2014

Zkušenost s mnoha nosítky

První dítko jsem zkusila nosit v půjčeném kusu látky, ale jelikož jsem nevěděla nic o M poloze, tak mu nohy visely až dolů a vadilo to při jakékoliv činnosti. Řekla jsem si, že to není pro nás, látku vrátila a byl konec. V mezidobí jsem objevila nosítka typu mei tai a litovala, že nemám nošence. Když jsem se rozhodla pokusit se o druhé dítě, nejdřív jsem pořídila šátek, byl to Medley pevný. Pak přišlo dítě. A bylo to úplně jiné. Měla jsem nastudované úvazy a věděla najednou o M poloze i jak na to. Dítě mi tam spalo, já ho ani necítila a byla to paráda. Ale okolo čtyř měsíců už Medley řezal, byla to metráž. A na záda jsem si s tím netroufala. Tak jsem koupila mei-tai Pentelka, nějaké starší, a moc jsem nepochopila, jak mám prostrkávat popruhy (jak bylo starší, bylo bez návodu). A už jsem koukala po lepším, mei tai Minizone. To bylo krásné a šlo jednoduše přehodit na záda.

A tím se spustila závislost, do té doby jsem koukala hlavně na cenu, ale najednou jsem chtěla i značková nosidla, a lovila jsem na bazarech. Přišlo Bondolino, parádní nosítko. Pak německé Cangoo, také ergonomické, ale ne nějak extra široké v sedu, tak jsem ho trochu rozšířila. Na něm jsem poznala, jaká výhoda je tuhý polstr v bederním pásu, že (tou dobou už těžké dítě) vůbec opět necítím, že nesu. Váha spočívala na bedrech a bylo to moc pohodlné, jen ty přezky jsou otravné. Všechno jsem ale prodala, abych měla na Kibi. Záhy jsem ale poznala, že mi Kibi nevyhovuje, a malé také ne. Kibi má bederní pás totiž rozstříhaný na kousíčky a nebyl najednou tak nosný, malé zas vadily přezky pod ručičkama, mne bolely záda. Stýskalo se mi po pohodlí Cangoo babygo, ale nedalo se sehnat. Koupila jsem tedy náhodou Ergo baby, vypadalo podobně. Ergo baby bylo super nosítko, pohodlné pro mne i malou, plně mi nahradilo postrádané Cangoo a mělo lépe ovladatelné přezky. Všude ho doporučuji.

Pak přišel značkový drahý šátek, jen tak, abych vyzkoušela, jaké to je nosit v něm, a jak moc se to liší od nosítek a od metráže, co jsem měla na začátku. No, nechytlo mne to. Vypadalo to moc alternativně, úvaz nebyl tak jistý jako v nosítku, šátek mě hrozně zahříval, bylo léto. Bohužel jsme vyrostli z Erga a tak jsme zapátraly, co je podobného stylu, hlavně co se týče těch pásů pod rukama dítěte, aby na něm nebyly přezky, aby byl tuhý nosný bederák, a aby ramenní popruhy vycházely spíše ke kraji mých ramen. A že už jsme se probojovaly do batolecího období, koupila jsem batolecí Tulu a ta mi dlouho zůstane. Z nostalgie mám ještě Bondolino, i když jinou barvu než původní. Bondolino je roztomilé, vhodné pro novorozence i bez nějakých vložek, dá se vázat snadno na záda, ale popravdě na batole je to už záhul. Kdybych měla nést déle batole, zvolím Tulu. Na druhou stranu batole už se tak pronese, že opravdu se delšímu nošení spíše vyhýbám, když pak vezmete ještě tašky a nákup...nic pro mne.

Nenosím denně, nikdy jsem nenosila celý den, normálně jezdím kočárkem. Ale přesto jsou situace, kdy bez nosítka si život nedovedu představit. Například dvě hodiny v čekárně se dvěma dětma. Nemít možnost dát si malou do nosítka, tak to asi nepřečkám. Musela bych ji dvě hodiny chovat nebo nosit, protože na špinavou zem se mi lezoucí dítě dávat nechce. Nebo když někam jedu autem, a mám v plánu jen vyskočit do dvou třech obchodů a jet domů. Tak namísto tahání kočárku složeného v kufru a dlouhého upravování do pohotovnostní pozice prostě jen zapnu nosítko. A jdu. Nebo když vím, že budu muset někde zdolávat schody, vezmu si ho sebou. Na úřadě, v knihovně, v obchoďáku, ruce máte volné a kočárek musel zůstat někde v přízemí. Nebo např. zaparkované auto bez kočárku.

Co bych udělala jinak? Asi nic. Radím nosítko vyzkoušet, pokud je ta možnost. Kibi spousta lidí miluje, mně nesedlo. Naopak mi sedlo Ergo, a někomu zas nesedne.
Jinak než zkušeností to nezjistíte. Nelituju ani té metráže zpočátku, dobře mi posloužila v prvních měsících a za pár kaček. Lituju jen toho, že jsem na správné nošení nepřišla už při prvním, protože třetí nebude. :-)
1 člověk považuje za užitečné
lucielo  7. lis 2014

Šátek i Ergonomická nosítka

V těhotenství jsem o nošení ani neuvažovala. Moje máti mi chtěla koupit klokanku, ale tu jsem okamžitě odmítla, protože se mi nelíbilo, jak v tom ta miminka visí, a přišlo mi to nevhodné.

Pár týdnů po porodu se ale Danečkovi přestalo líbit ležet, a to kdekoli, i v kočárku. Chtěl se jen nosit, tak jsem se začala informovat o nošení dětí a koukala jsem po šátcích. Jeden jsem měla půjčený, ale vůbec mi nešel vázat a rozhodla jsem se koupit manducu.

Po nějaké době mě ale stejně začaly lákat znova šátky, a tak jsem si objednala snad ten nejlevnější na trhu, ale i přes to krásně heboučký a měkoučký a najednou to šlo. :-) Nošení jsem si zamilovala a dokonce i můj přítel rád nosí v manduce. Těším se, až budu mít další miminko, které budu snad moct nosit ještě častěji. :-)

Nyní už v šátku moc nenosím, je pro mě praktičtější nosítko a prodávám manducu, protože jsem se zamilovala do Kibi a těším se, až v něm s Danečkem vyrazíme na procházku nebo do města. :-)

Jo a nezávidím maminkám, co musí s kočárkem jezdit mezi regály v obchodech :-p
1 člověk považuje za užitečné
katiebea  7. lis 2014

Moje zkušenosti

Na radu v kurzu jsem si jako svůj první šátek vyprala elastický šátek Moby, je kvalitní, příjemný, v pěkných barvách asi tak jako většina elastických šátků, co se týče mě osobně, klasický úvaz "kříž s kapsou uvnitř" se mi s tímto šátkem hůř dotahoval, nosící maminky z okolí mě ochotně přijaly mezi sebe a poradily, že mám vyzkoušet šátek pevný, přidaly pár vychytávek, jak docílit správného podsazení a jakmile mi přišel pevný šátek, bylo to úplně jiné kafe. Jako první, pevný šátek, jsem si vybrala Francouzskou značku Neobulle (Margot), je to skvělý, bavlněný, nenáročný na údržbu, příjemný, rychle zanošený šátek a potvrdilo se mi, co holky radily, dotahování šlo mnohem lépe, vázat jsem se naučila velmi brzy. Jakmile u mě vypukla šátko mánie, vyzkoušela jsem ještě Ellevil (100% bavlnu)- také velmi příjemný a nosný a dva šátky značky Oscha (100% bavlna a 50%bavlna, 50% len)- Oschu mohu vřele doporušit, šátky jsou kvalitní a hlavně u toho s příměsí lnu mě velmi překvapilo jak je tenký a zároveň nosný, princezna má už přes deset kilo a nosí se krásně. :-) Přeji pěkné vybírání :-)
1 člověk považuje za užitečné
purplin  7. lis 2014

Natibaby Koaly

Pevný šátek s příměsí 30% len. Nový celkem tuhý, ale po zanošení super. Nosila jsem 6,5 kg, naprosto bez problémů by unesl i batole. Šátek je tlustší.

Šitý RS Natibaby Brezo, RS Natibaby Malta
Na rychlovky do obchodu ideální. Tenší šátky, ale přesto pohodlné.

Yaro Vesna Blue
100% bavlna, gramáž 260 g/m, ale tenší. Mě osobně moc nesedl, jsem spíš na "deky". Každopádně pěkný univerzál. Po vybalení dost tuhý, ale po intenzivním nošení krásně měkne.

Noiga s novorozeneckou vložkou
Pohodlné nosítko už od narození. Některé části hůře sešité, vyjely mi oba ramenní popruhy. Na nošení super, ale sedly nám více šátky.

Vatanai Lavaredo
Šátek ideální na novoška asi do 7 kg, pak začíná řezat, ačkoliv se jedná o tlustší šátek.