Pleny

Plena či plenka je část spodního oděvu, určená k zachytávání výkalů a moči. Používají je nejčastěji novorozenci7, kojenci a batolata2, ale v případě potřeby i starší děti a dospělí lidé (fyzicky či psychicky postižení, inkontinentní, po operaci), jednorázové pleny10 používají i kosmonauti a potápěči, když není možnost delší dobu použít toaletu. Děti obvykle přestávají plenky potřebovat8 v době mezi 2.2 a 3. narozeninami1, některé i dříve, používání jednorázových plenek ale období odplenkování3 může posunout i do věku 4 a více let.

Video anketa: Kdo u vás doma přebaluje?

Existují kultury, které se bez plenek u dětí zcela obejdou. V západních krajinách to známe jako bezplenkovou komunikační metodu11 neboli metodu přirozené hygieny kojenců, většina rodičů při ní ale využívá jako pojistku jednorázové nebo látkové pleny23. Pečovatel sleduje signály dítěte a poté mu umožní vylučovat mimo plenku.

Pleny podle použitého savého materiálu a konceptu používání rozdělujeme na jednorázové, tzv. papírové, i když dnes již s čistou papírovinou nemívají mnoho společného, a pratelné látkové.

Jednorázové pleny

Jednorázové plenky10 je po použití nutné vyhodit do komunálního odpadu. Klasická jednorázová plena se skládá z vnější vodonepropustné vrstvy (13%), obvykle z polyethylenu, savého jádra (70%) z buničiny a polyakrylátu sodného a z vnitřní, pokožky se dotýkající, vrstvy (10%), často se jedná o propustnou polypropylenovou fólii. Zbylých 7% plenky tvořil lepítka, suché zipy, gumičky apod. Jednorázové plenky nepodléhají nezávislému testování a výrobci nemusí uvádět jejich úplné složení.
Jednorázové plenky

Jedno dítě za celé plenkové období může spotřebovat až 8000 plenek, za dva roky použité jednorázové plenky od 1 dítěte vytvoří 1 tunu obtížně biologicky rozložitelného (trvá to až 500 let) a také špatně spalitelného (málo výhřevného) tuhého odpadu. Při výrobu jedné jednorázové plenky se vytvoří třikrát více odpadu a při skládkování sedmkrát více tuhého odpadu než v případě látkové plenky.

Jednorázové pleny mají silný marketing, často je maminky dostávají již v porodnici24 a ohledně plen látkových se šíří poměrně dost mýtů, které maminky od jejich používání mohou odrazovat.

Jednorázové plenky na plaváníSpeciálním druhem jednorázových plenek jsou natahovací pleny na plavání6, jejich cílem není zachytit a nasát moč, ale pouze udržet uvnitř stolici, aby se nedostala do bazénové vody, se stejným výsledkem je proto možné použít kojenecké plavky.

U moderních jednorázových plen obsahujících vysoce absorpční látky bývá problém rozpoznat, kdy jsou počůrané. Pocit sucha na omak svádí k nevhodnému méně častému přebalování a může vést i k opožděnému odplenkování8 po 3. až 4. roce věku dítěte. I jednorázové plenky by se měly měnit vždy po každé stolici a často i po čůrání (moč se z gelu odpařuje), u novorozenců alespoň desetkrát za den, u starších dětí alespoň šestkrát (po nejvýše 3 hodinách). Méně časté přebalování vede ke vzniku opruzenin38, infekcí močových cest7 a u holčiček109 i poševních infekcí, včetně kvasinkových5, a synechie (srůstu stydkých pysků). U chlapečků může zvýšená teplota šourku a varlat v jednorázových plenkách vést k budoucím problémům s tvorbou spermií3.

Jednorázové plenky mohou obsahovat různé chemické látky, ať už cíleně přidané, jako jsou parfémy, lotia, polyakrylát sodný (savý materiál), nebo reziduální (zbytky z výroby), které mohou způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny, kontaktní alergie či ekzém24. V případě atopického ekzému či kvasinkové infekce ale naopak některým dětem může určitá značka jednorázových plenek dočasně nebo trvale vyhovovat více, než i sebelépe prané28 plenky látkové.

Jednorázové plenyV jednorázových plenkách byl nalezen tributylcín (reziduum z výroby) sice v nízkém množství, jenže plenka je s pokožkou miminka v kontaktu prakticky neustále a poměrně dlouhé období života.

Polykarylát sodný tvořící savou část pleny s močí tvoří gel, který může pronikat na vnitřní povrch pleny a dostávat se tak na kůži děťátka. Jeho použití v menstruačních tampónech bylo zakázáno z důvodu zvýšení rizika vzniku syndromu toxického šoku.

V jednorázových plenkách se může vyskytovat také nonylfenyl ethoxylát - neionogenní tenzid používaný při povrchové úpravě textilií, který vykazuje estrogenní (plodnost negativně ovlivňující) aktivitu a může poškozovat játra a ledviny. V velmi nízkém množství byly v některých jednorázových plenkách nalezeny dioxiny vzniklé při bělení buničiny a textilií.

Samozřejmě existují i tzv. ekologické jednorázové pleny vyrobené z většího podílu biologicky odbouratelných materiálů, používají se např. polymery na bázi kyseliny mléčné vyrobené ze škrobu, bavlna, papírovina, suroviny pocházejí z ekologického zemědělství. Savý materiál, až na výjimky, obsahuje kromě buničiny, celulózy také polyakrylát sodný. Většinou nejsou bělené, neobsahují parfémy a ani žádné kosmetické produkty (parfémy, lotia na vnitřní vrstvě) s výjimkou éterických olejů a bylinných výtažků. Většinou ale nejsou ani ekojednorázovky úplně biologicky rozložitelné a stoprocentně kompostovatelné. Jejich cena je poměrně vysoká.

Přebalování jednorázové pleny za použití jednorázových ubrousků - video

Látkové pleny

Látkové plenky jsou pratelné a opakovaně použitelné. Vzhledem k dnešní pestré nabídce značek a druhů látkových plenek pak maminku dokáže jejich výběr a následný nákup látkovací výbavičky1 i značně potrápit.
Látkové plenky

Ale základní princip je prostý. Úplně nahoře se nachází pro vodu nepropustná (témeř nepropustná) vrstva neboli svrchní kalhotky1, pod ní pak savá vrstva čili vlastní látková plena (z bavlny, konopí nebo bambusu nebo i ze syntetického mikrovlákna, zapínají se na patenty, suché zipy nebo pomocí snappi sponky) a nejblíže k pokožce miminka lze umístit ještě separační plenku, která chrání savou plenku před větším znečištěním od stolice dítěte.

Není nutné používat výhradně jen látkové pleny, některé maminky využívají na noc, na ven nebo pro hlídající osoby jednorázové plenky, ale při současné šířce nabídky plenek a doplňků k nim není obtížné používat pouze látkové plenky, vždy a všude.

Při používání látkových plenek nevzniká žádný tuhý odpad (s výjimkou separačních plenek, které jsou ale snadno biologicky rozložitelné), který by bylo nutné skládkovat nebo spalovat. Při praní látkových plenek se vytváří pouze snadno biologicky odbouratelné odpadní vody. Aby látkové plenky neobsahovaly nevhodné, zdraví škodlivé či dráždivé látky, je třeba kupovat takové, který mají použité materiály atestovány pro kojence a na praní plenek používat vhodné prací prostředky28.

Látkové plenyObvykle postačí látkovky prát na maximálně 60 °C, při této teplotě se zničí většina choroboplodných zárodků. Pokakané pleny je třeba před praním zbavit stolice, poté se perou s počůranými současně, až na výjimky není plenky třeba vyvářet ani jinak dezinfikovat.

Pouze při průjmových střevní infekcích1, přemnožení kvasinek, těžkých opruzeninách nebo pokud plenky začínají zapáchat, je vhodné je vyprat v pračce na 90 °C. Pokud nelze použít vyšší teploty kvůli srážení materiálu, PUL zátěru, gumičkám apod., dávkuje se přímo do pračky dezinfekce na prádlo, např. Sanytol.

Nejekologičtější je pleny sušit volně na šňůře, sušáku, ale je možné na většinu typů používat i sušičku prádla. Pleny není nutné žehlit (ve skříni, kam je poté umístíme, stejně není sterilní prostředí) a u mnohých z nich je i žehlení zakázáno.

Oblékání moderních látkových plen (kalhotkových, kapsových, AIO, SIO) je stejně jednoduché nebo jen nepatrně složitější než v případě jednorázových plenek, že je zvládnou miminku nasadit i s moderními látkovými plenkami neseznámené osoby. Ani u ostatních typů látkových plenek se nejedná o žádnou složitou činnost.

Látkové plenkyLátkové pleny je obvykle nutné přebalovat častěji než jednorázové, zároveň to ale lze považovat za výhodu, protože pokožka dítěte pak není ve styku s močí nebo jejími výpary, pocit suchosti v počůrané jednorázové plence je jen domnělý.

Počáteční investice do látkovací výbavy je sice vyšší než u jednorázových plenek, ale v průběhu používání jsou náklady minimální, pouze na praní a případně dokoupení či výměnu typů látkových plenek a svrchních kalhotek. Při započtení všech úkonů nezabere praní a údržba látkových plen v porovnání s jednorázovými plenkami výrazně více času.

Na rozdíl od jednorázových plenek nemusí rodiče používající látkové pleny sledovat zásoby plen a slevové akce v obchodech, je třeba pouze včas vyprat a plenky jsou stále nachystány. Odpadá také nošení velkých balíků plen z obchodu a časté vynášení velkého množství odpadků.

Představení látkových plen - video

Historie používání plenek

Dříve se používaly kusy látek a přes ně případně vlněné kalhotky, v nedávné minulosti i kalhotky igelitové (s PVC fólií), ty ale byly neprodyšné a děti se v nich zapařovaly. Od 40. letech 20. století se začaly objevovat pokusy na použití kapesníkového papíru, buničiny, celulózy, případně pokryté bavlnou, jako jednorázové savé vrstvy, na to se používaly kalhotky z umělého materiálu. Z počátku o tento koncept neměly velké firmy zájem, ale po 2. světové válce s emancipací žen se poptávka po jednorázových plenách začala zvyšovat.

V roce 1959 byly firmou Procter & Gamble vynalezeny a v roce 1961 uvedeny na trh jednorázové pleny13 pod značkou Pampers. Později se přidala hlavně firma Kimberly Clark se svými Huggies, jejich vzájemná konkurence vedle ke snížení ceny a velkým změnám v dizajnu jednorázových plenek, jedním z důležitých věcí bylo zavedení dvojitých lemů okolo nožiček, aby pleny lépe pasovaly a méně protékaly. Postupem času jednorázové plenky získaly tvar přesýpacích hodin (zúžily se mezi nožičkami) a znovuzapnutelnǎ lepítka či jemné suché zipy, gumičky kolem pasu. Od roku 1984 se do nich začal používat nový absorpční materiál, polyakrylát sodný.

Jednorázové plenky

V českých zemích se ale dále používaly převážně pleny látkové, které ale bylo třeba vyvařovat, žehlit a používaly se nepříliš vhodné igelitové svrchní kalhotky. Až po pádu komunismu v roce 1989 se na náš trh dostaly pleny jednorázové, které se dočkaly mezi maminkami velké popularity. Nicméně obce a některé lidi začalo trápit vysoké množství problematického odpadu. Na přelomu 20. a 21. století se i u nás objevily moderní látkové pleny, jejichž použití a údržba je poměrně snadná. Látkové plenky proto používá již poměrně hodně maminek, nabídka je široká a informace snadno dostupné.

Přebalování plen

Je třeba používat vhodnou velikost plen, aby děťátko plenka neškrtila, ale také aby dobře doléhala a neprotékala.
Přebalování plen

Preventivně by se již široké balení nemělo používat, při současné včasné diagnostice dysplázie kyčelního kloubu nepřináší výhody a naopak může způsobit různé problémy, důležitá je volnost v kyčlích, tu dokáží zajistit jak jednorázové, tak i látkové plenky. Pro vývoj kyčlí8 je dále nevhodné těsné zavinování3 nožiček, obzvlášť rovně natažených. Při nefyziologickém vývoji kyčlí široké balení nestačí a musí se používat abdukční kalhotky či peřinka, nebo i třmínky, je jedno, jestli přes jednorázovou nebo látkovou plenku.

Výměna plen závisí na opatrovateli. Někteří lidé si myslí, že mají být pleny měněny ve fixních intervalech během dne, někteří si myslí, že se mají měnit tehdy, když dítě cítí potřebu výměny, bez ohledu na čas, a někteří si myslí, že se má plenka měnit ihned po pomočení.

Aby se zabránilo podráždění pokožky a vzniku zdravotních problémů, je třeba vyměnit plenku rozhodně ihned po zašpinění výkaly a nejlépe dokonce i počůranou. Novorozenec močí i víc než 20 až 25 krát za den a káká asi 10 až 15 krát za den, postupně se frekvence vylučování snižuje.

I když velmi savé jednorázové i látkové plenky svádějí k méně častému přebalování, tento postup se nedoporučuje. I když se plenka může zdát na omak suchá, moč a produkty jejího rozkladu se z ní odpařují a mohou dráždit pokožku. Teplo a vlhko uvnitř pleny způsobuje zapaření a vznik opruzenin38.

Přebalování plenPřed přebalováním6 je potřeba si nachystat veškeré potřeby k přebalování. Miminko můžeme při přebalování zaujmout, zklidnit pomocí hračky, zajímavého předmětu či vlastního hlasu. Pokud přebalujeme miminko výše než na zemi, je třeba u něj neustále být a přidržovat jednou rukou, aby nemohlo spadnout.

Dítě otíráme zepředu dozadu, tedy od genitálií směrem ke konečníku, aby se zbytky stolice nemohly zanést do močové trubice a u děvčátek do pochvy. U holčiček věnujeme péči také oblasti mezi stydkými pysky, abychom předešli vzniku jejich srůstů (synechií), u chlapečků očistíme jemně volnou část předkožky a šourek, zúženou předkožku u kojenců nepřetahujeme, je to fyziologický jev a mohlo by dojít ke vzniku jemných trhlinek.

Nakonec dítě osušíme, např. tetra plenou - větší bavlněnou čtvercovou plenkou. Po utření je dobré nechat děťátko chvíli větrat, poté podle potřeby natřít krémem a teprve poté ho zabalit do čisté pleny a ustrojit.

Potřeby na mytí genitálií a zadečku

Ideální na omývání miminka je čistá voda, tedy umyvadlo nebo miska s vodou a žínkou. Pokud je miminko velmi znečištěné od stolice, lze použít jemné dětské mýdlo nebo hydrofilní olej (např. Eoné Medvídek, Original ATOK, Nobilis Tilia), který se naředí s vodou do lahvičky s pumpičkovým rozprašovačem, tekutina se nastříká na zadeček miminku a poté opláchne nebo setře ubrouskem. Olej je ale nevhodný, pokud má miminko opruzeniny či jiné i jen lehce zarudlé kožní problémy v plenkové oblasti.

Na očištění miminka od stolice při cestách mimo domov je možné používat vlhčené ubrousky nebo výše zmíněný hydrofilní mycí olej společně s bavlněnými (z plenkoviny, flanelové nebo froté) či bambusovými (z plenkoviny nebo froté) pratelnými ubrousky a nebo s obdélníkovým kousky netkané viskózové textilie (např. Perlanu). Vlhčené ubrousky se doporučuje používat co nejméně často, často v nich obsažené látky pokožku miminka vysušují a dráždí, mohou způsobovat opruzeniny a kontaktní alergie. Opakovaně bývají na trhu nalezeny dětské vlhčené ubrousky obsahující IPBC (jódpropyl butylkarmabát), který je v prostředcích, které se neoplachují, zakázán, protože narušuje funkci štítné žlázy. Běžně dětské vlhčené ubrousky obsahují detergenty, parfémy a parabeny, phenoxyethanol či jiné konzervanty.

Kosmetická péče, krémy

Zdravá pokožka nepotřebuje žádnou kosmetickou péči. Pokud se na ní ale objeví zarudlá vyrážka, pupínky, skvrny nebo opruzení, v žádném případě nepromašťujeme, hrozí výrazné zhoršení stavu. Takový problém je naopak třeba větrat, vysušovat (bránit tak množení kvasinek) a zklidňovat, nejvhodnější a nejbezpečnější jsou k tomuto účely vhodné přípravky s obsahem zinku, např. zinková mast, Sudocrem, Bübchen krém na opruzeniny či přes nemastný hydratační krém lehký zásyp pudrem Leontýna od Tia Nobilis. Je-li pokožka suchá, ale nezarudlá, je potřeba ji hydratovat lehkým nemastným krémem nebo tělovým mlékem, občas je možné použít lehké promaštění třeba bambuckým máslem.

Přebalovací pult a přebalovací podložka

Přebalovací pult6 je kus nábytku, který je navržen na vyměňování plenek dítěti ve zvýšené úrovni. Nahoře obvykle mívá omyvatelnou přebalovací podložku nebo ji tam lze umístit. Přebalování ve výšce rukou je pro rodiče pohodlné, uleví páteři především mamince, která se o miminko stará nejčastěji.
Přebalovací podložka

Starší kojence a batolata bývá vhodnější přebalovat na zemi, jsou již hodně pohyblivá a mrštná a mohla by z přebalovacího pultu spadnout6.

K dostání jsou různé typy přebalovacích podložek, od omyvatelných pevnějších vyplněných molitanem či jiným pěnovým materiálem, přes pratelné látkové podšité flísem či polyesterem laminovaným polyurethanem až po jednorázové.

Koš na použité pleny

Není nutné mít speciální koš na skladování použitých plen, i když na trhu jich je několik značek. Koš na pleny by měl jít otevřít i zavřít jednou rukou a dobře těsnit.
Koš na plenky

Na skladování látkovek1 i jednorázovek dobře poslouží jakýkoli dobře uzavíratelný koš, např. kbelík od malířské barvy, koš na odpadky, nádoba typu popelnice, plastová krabice. Velmi oblíbený je koš IKEA Filur.

V případě speciálních košů na pleny se obvykle se jedná o poměrně objemné nádoby, do kterých se vkládají náplně se sáčky na znečištěné plenky, tato zařízení proto nelze označit za ekologická. Na látkové pleny jsou tyto koše příliš velké. Do jedné pračky se vejdou plenky z kbelíku o obsahu okolo 25 litrů.

Více o plenkách na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plenka
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Diaper
  3. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  5. http://www.porodnice.cz/clanky/pravidla-spravneho-prebalovani
  6. http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/hygiena/prebalovani-ditete
  7. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3578/prvni_koupani_prebalovani_kojeni_oblekani.html
  8. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/2937/gynekologicke_zanety_v_detstvi.html
  9. http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4562613.stm
  10. http://adc.bmj.com/content/85/3/268.5.full
  11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18648080
  12. http://www.aafp.org/afp/2006/1015/p1310.html
  13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC81153/
  14. https://web.archive.org/web/20160616212834/http://www.thinkbefore.eu/en/baby-care/

Hodnocení a zkušenosti s plenami

Máš zkušenost s plenami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
aklin  6. bře 2017

Jedině látkové pleny

Do porodnice jsem nakoupila jednorázové pleny Dada, na vyzkoušení jsem měla Pampers newborn. S Pampers jsem rozhodně nebyla spokojená, brzo jsem musela přebalit, plenka byla hodně nasáklá. Po krátké době používání jednorázovek, jsem přešla k látkování. Udělala jsem dobře. Dceři se v jednorázovkách dělaly opruzeniny. Od doby, co měla látkové pleny, pokožka na zadečku bez problému. Pro mnohé je látkování náročné, ale opak je pravdou. Je to zábava, není to časově náročné, hlavně dá se do toho zamilovat.
1 člověk považuje za užitečné
veronika_23  5. bře 2017

Pampers

U nás v porodnici měli zelené pampers, zvykla jsem si tam na ně a do teď používáme jen je. Synovi je 9 měsíců. :-)
myshoun  3. bře 2017

Pampers prémium care

Tyhle plenky používám od začátku, jakákoliv změna znamenala opruzeniny nebo prosáklé oblečení. Takže jsem neexperimentovala se značkami a zůstáváme u těchto. Všechny velikosti, kromě 2, dobře seděly, sály - jsem s nimi spokojená. U dvojek mi vadilo, že neměly savé jádro až ke konci plenky. Řidší stolice se tedy nějakým zázrakem dostala ven. Syn má citlivou pleť, přebaluji za den opravdu často. Těším se, až bude bez plenek. :-) Protože Pampers prémium care nejsou zrovna z těch levných.
neapol  3. bře 2017

Pampers

Já používám jen pampers bílé, měla jsem zelené, které koupil omylem přítel a s nima jsem byla nespokojená. Ale u těch bílých je také problém. Jsou dva druhy v tom kam mimi odvádí to, co má. Obal je naprosto stejný, cena také, tak jsem hledala jak je to možné. Závěr je v tom, že jedny vyrábí v Polsku a druhé v Německu, jenže jsem nikde na obale nenašla výrobce. Jiné plenky jsem nezkoušela.

Byla bych ráda, kdyby mi někdo poradil opravdu kvalitní pleny. Malá s nimi nemá teda žádný problém, ale třeba jsou na trhu lepší než tyto.
krokkyna  2. bře 2017

Jednorázovky

První pleny jsem dávala Pampers premium care - bílé, naprosto vyhovovaly. Přes den jsme na doma střídali se zelenými Pampers a na noc bílé, od 2M jsme zkusili i oranžové, ale ty se pročůraly rychleji, takže jsme zůstali u zelených a to poměrně dlouho.

Když jsme byli s malým na kardiu v Motole, tam jsme dotávali Bella happy a ty byly také v pohodě. Po roce malého už jsme zkoušeli i jiné značky, z rossmanu Babydream, z dm Babylove, z německého kauflandu se srdíčkem, všechny nám vyhovovaly stejně, po žádným neměl malý opruzení ani jiné problémy. Nakonec jsme přešli na šmoulí z Alberta a ty malému vydržely až do konce plenkového období.
nella55  8. zář 2016

Látkujeme :-)

U staršího syna jsem koupila pampers jako vyhlášenou značku, která určitě nezklame. No opak byl pravdou! Syn měl po použití hrozně rozdrápaný zadeček, takže jsem je poslala na reklamaci a poslali omluvu, že to byla špatná várka a zž nejsme jediný a poslali nám jiné. :-| No ty taky nepotěšili, jelikož synovi hned první způsobila vyrážku. ]-( To už jsem se naštvala, poslala jim je zpět a přečetla si o látkování.

Péče o látkové pleny není tak strašná. Nahoru dávám separačky, které se vyhodí do záchodu, takže žádné omývání plen. Stačí hodit do pračky a po vyprání znova bez žehlení (které je víc škodlivé než užitečné, jelikož snižuje savost) použít. :-) Popravdě je jedno, jestli se mám hnát s košem plným plen do popelnice (navíc sebou mít 2 prťata) nebo je hodit do pračky :-) a pověsit s ostatním prádlem, které bych stejně věšela. :-)
2 lidé považují za užitečné
elekthra  8. kvě 2016

Jednorázovky

Mlaému jsem pro začátek koupila Bella Happy s výřezem na pupeční pahýl (myslím, že jiné jej nemají???) a pak zkoušela Bílé Pampers (nákup v akci a manžel miloval jejich barvící se proužek podle úrovně počůranosti :-) ). Na žádné neměl reakci.

Poté jsem se začala dívat po levnější variantě a vyzkoušela skoro všechny dostupné.
Od plenek z DM po Rosmanna, Tesco a nakonec i Albert a Lídl.

Nejlevněji tuším stále vycházejí ty z Lídlu (i bez akce), ale malý si oblíbil modré šmouly a tak jsme u nich zůstali.

Musím zaklepat, nikdy neměl problémy s opruzeninami a všechny snášel dobře a nikdy nám žádné vyloženě neprotékaly, takže jsme hodně hledala plenky v akci.
blaablaablaa  10. led 2016

Pampers a Dada

Do porodnice jsem měla koupené Pampers Premium care č. 1, malý balík, naprosto stačily. Porodní váha byla skoro 4 kila, takže je akorát vypotřeboval a přecházeli jsme na pleny velikosti 2.

Při odchodu na mateřskou jsem od kolegyň v práci dostala po třech balících dvojek a trojek plen Dada. Super nápad, na začátek jsem nemusela nic řešit :-) připadaly mi o trochu větší než Pampers. Zkoušeli jsme i z DM, myslím Babylove, ty taky šly.
Většinou však zůstáváme u zelených Pampers přes den a bílých na noc. Nově jsme zkusili koupit šmoulí v Albertu, tak uvidíme, jak se osvědčí.
Jinak opruzení ani protečení jsme neřešili nikdy.
veronikamiluskova  8. led 2016

Plenky ŠMOULÍCI

Za mě a mé zkušenosti se pamperskám vyrovnají šmoulí plenky z Albertu. Akorát cena je přijatelnější. ☺

Už kupuji jen šmoulíky.
kami1984  8. led 2016

Za nás Pampers a Dada

Používáme jednorázovky.

Starší syn měl do vel. 3 včetně bílé Pampers Premium Care, u vel. 4 už není síťka, tak jsme přešli na zelenomodré Pampers a ty už nám zůstaly. Nikterak jsme neexperimentovali.

Měli jsme možnost zkusit i Happy-tvrdé, tuhé a z Tesca, ale Pampers vedly.

U druhého syna jsem objevila plenky Dada, které se dají koupit v Polsku a už jsme u nich zůstali, za super cenu, v akci se dají koupit i za 340Kč/108 ks vel. 4 :) a jsou srovnatelné s Pampers. Nedávno jsme dostali balík šmoulích z Albertu a taky byly fajn.
hrosarna  8. led 2016

Happy mimi - zelené a už žádné jiné

U první dcery jsem po narození používala Pampers, ve třech měsících se hodně osypala a kamarádka mi doporučila Happy mimi. Oranžové jsem zkusila jednou, jsou levnější, ale nemají pružný pásek a moc nevydrží.
Zato zelené jsou perfektní, pásky hezky pruží, jsou tenké ale spolehlivé, nejsou parfémované narozdíl od Pampers.

Jediná nevýhoda je, že jsou dostupné jen v TETA drogériích nebo na internetu.
apacheee  7. led 2016

Nejlepší jsou Pampers premium care

Používáme pouze jednorázové plínky - nejlépe se nám osvědčily pleny Pampers premium care.

Co se plenek týká, tak máme poměrně štěstí, protože Eliáškovi nečiní žádné problémy. Spokojení jsme byli i s Tesco baby (sovičkové, žirafkové) a zelenými Pampers. Naopak hrozné mi přišly pleny Bella Happy.
hhhanicka  4. led 2016

Papírové pleny

Ze začátku ( velikost 1 - 2) jsem používala babylove, ty nám vyhovovaly více, než bílé pampers, a to z důvodu pružného pásku kolem pasu na zádíčkách, který pampers nemají.

Malá ze začátku velmi prudce tlačila a u pampersek jí to vždy vystřelilo mezi půlkami až na záda, u babylove jsme tento problém neměli.

Pak už začala tlačit normálně a od velikosti 3 jsme na zelených pampers a spokojenost.

Ještě bych ráda poznamenala, že za nejlepší cenu ve slevě mívá pampers jak zelené, tak bílé Kaufland.
dagmarj  30. lis 2015

Plínky jednorázové.

Vyzkoušela jsem různé pleny. Levné i ty nejdražší. Ovšem nejlepší, které jsou, jsou za mě zelené Pampers. Pojmou hodně moče, stolici drží, nikde nic nevytéká ani se netlačí do stran a mužů se na ni spolehnout. Bereme hlavně v akci.

Ostatní plíny pročůral, prokakal a nebo dost brzo propouštěly.
adenka84  30. lis 2015

Plenky

Plenky jsme u obou dětí vyzkoušela jen 3 druhy - Pampers oranžové, Pampers zelené a Hugiess

Po oranžových pamperskách se mé obě děti oprudily, a to nemusely být ani pomočené. Prostě stály za prd. Huggies nám zase pokaždé protekly. Proč, to nechápu dodnes. Nej plenky jsou klasické zelené pampersky. Krásně sedí, neprotečou, neoprudíme se po nich i když se dcera třeba pokákne.
shak29  7. lis 2015

Prostě pampersky

Asi mám rozmazlené děti nebo co, :-D ale vždy, když zkusíme koupit jiné, levnější, za pár dní se jim oprudí prdka, takže se vracíme zpět k bílým nebo zeleným pampers a je klid. ;-)
3 lidé považují za užitečné
darkness  7. lis 2015

Jednorázovky

Myslím, že hlavně z vlastní pohodlnosti, ale taky díky tomu, že jsem zdravotník (a "biologický odpad" za mě prostě vždycky patří do koše :-D ) jsem se rozhodla pro používání "jednorázovek".

Po odzkoušení snad všech značek, které jsou na trhu k mání, dávám palec nahoru Pamperskám, alberťáckým Šmoulím plenkám a oranžovým Happy mimi - spokojenost maximální. ;-)
lucylu823  5. srp 2015

Pampers Premium Care

Pleny používám jednorázové a od samého začátku nedám dopustit na pampers premium care, syn mi v nich ani jednou neprotekl a nebývá opruzený!
1 člověk považuje za užitečné
madrilena  12. črc 2015

Pampers

Mám zkušenost i s látkovými plenami, ale z těch papírových jsou nejlepší Pampers. Mají vynikající savost, neprotečou. Jediná nevýhoda je cena.
Dále mám zkušenosti s plenkami Babylove - jak s běžnými, tak ekologickými. Ekologické Babylove jsou ideální pro menší děti, pro děti, které jsou již větší a hodně čůrají jsou dle mého názorů nedostatečné.

Běžné Babylove jsou cenově výhodné, avšak při větším počůrání jsou mokré, občas i protečou, savost nic moc.
Vyzkoušela jsem i Pampers Premium. Kvalita je dobrá, cena nepřiměřená.
evaamy  10. kvě 2015

Látkové

Do porodnice jsem koupila jednorázové Babylove, jakmile mi došly, začala jsem s látkovými plenami. Používám klasické čtvercové+ vkládačka+ celulózová separačka+ svrchní kalhotky.

Použití je jednoduché, zvládne to každý. Pleny se daji opakovaně otevírat a zavírat, tudíž si můžu zkontrolovat, jestli miminko neleží v mokrým. Tím, že se dá plena používat opakovaně, tak mi není líto často po každém počůrání přebalit a plenu " vyhodit". Já osobně bych taky nechtěla ležet v nacucané pleně. Přijde mi to komfortní leda tak pro maminku. Hlavní důvod pro látkové pleny byla pro mě ekologie( peru na 60, používám ekologické prací prostředky, dítě na jednorázovkách vyprodukuje ohromné množství nerozložitelného odpadu) a pohodlí miminka.
2 lidé považují za užitečné
katasv  11. dub 2015

Jedině jednorázovky

Látkování vůbec neodsuzuji, ale sama jsem k němu nesebrala odvahu. Takže od narození používáme jednorázové pleny. Pro malé miminko jsme měli Pampers Premium Care a Babylove, oboje byly bez problémů. S rostoucím dítkem jsme přešli na Pampers Active Baby. Ale kvůli jejich ceně jsme vyzkoušeli i jiné... Naštěstí prdelka našeho dítka snese v podstatě jakékoliv (faktem je, že přebaluji často). Akorát nic jiného nevydrželo celou noc jako pampersky, až jsem objevila šmoulí plenky z Alberta - vydrží to, co zelené Pampers a jsou levnější!
mmm12345  15. bře 2015

Jednorázovky

Než jsem porodila, byla jsem rozhodnutá alespoň částečně látkovat. Nakoupila jsem látkové pleny, kalhotky, vkladačky.... No a stalo se přesně to, co mi od začátku říkal manžel - plenky leží netknuté ve skříni a já používám jednorázovky. :-)
Na úplné miminečko jsme používali bílé pampers premium care, jsou perfektní, prodyšné, dostatečné savé, neprotečou.
Dvojky jsme zkusili zelené Tesco plenky se sovičkami a naprostá katastrofa; docela dobré byly babylove z DM a začali jsme používat zelené "pampersky", u kterých jsme nakonec zůstali, protože jsou prostě nejlepší. Dvojky jsme používali asi do 7. měsíce, pak jsme začali dávat trojky na noc a postupně na celý den...

Trojky jsme zkusili opět zelené Tesco plenky se sovičkami a příjemně překvapili, je to úplně něco jiného než ty dvojky, jsou opravdu srovnatelné se zelenými pamperskami, ty jsme však dávali dál na noc. Z trojek jsme ještě vyzkoušeli plenky bamboo (vypadají jako inkontinentní vložky, opravdu silné, neprodyšné, ale nikdy neprotekly), zkusili jsme i plenky Happy a ty protekly pokaždé snad i po hodině, co je měla na sobě a plenky z DM - taky nejsou špatné, ale dáváme je jen na krátkou dobu.
Malá má 9,5 měsíce, pořád ještě používáme trojky a pampersky na noc a Tesco plenky přes den jednoznačně vedou. :-)
holyjane  15. bře 2015

Látkové:)

V porodnici jsme používali klasické jednorázovky a i doma jsem jich měla slušnou zásobu. Když sme dorazili domů, začala jsem malou balit do látkovek. Po celém prvním dni doma jsem se zděsila, jaká je spotřeba, když se malé miminko vyměšuje prakticky neustále. Ještě večer jsem zabalila malou do jednorázovek. Po asi čtyřech měsících, když jsem si propočítala spotřebu jednorázovek a náklady spojené s užíváním látkovek, tak jsem začala látkovat na 100%. Sice je to pracnější a musí se častěji přebalovat, za to mám doma spokojenější miminko bez opruzenin a pár "kaček" navíc. :) Jednorázovky používáme stále, na cesty a na noc. Nedám dopustit ani na jedno. :)
lucifereeek  10. bře 2015

Plenky

Na uplně malé miminko jsem používala pampers premium care nebo active baby a byly super, ještě mám dobré zkušenosti s Tesco loves baby zelenýma, ty jsou podobné jako pampers. Na denní nošení u menšího dítěte jsou fajn ještě šmoulí plenky z Alberta nebo Bella Happy.
kancatko  9. bře 2015

Tesco loves baby

Za nás nejlepší jednorázové plenky, kvalitní a levné, jsou srovnatelné s Pampers. :-)
nikolapomahacova  9. bře 2015

Jedině Pampers a Tesco Loves baby

Ať to jsou Pampers active baby nebo sleep and play vždy drží a nezklamou. To samé Tesco loves baby.
Největší zklamání jsem měla s Huggies, ty už nikdy více.
lenjii  9. bře 2015

Papírové plenky

Pro začátky jsem volila bílé Pampers. Každý je velice chválil a já musím říct to samé. Vel 1, 2, 3 byly úžasné!! Bohužel 4ky už nám na noc nestačí. Kupuji více značek. Modré šmoulí prosakovali, velice spokojené jsme se zelenými Tesco, Bella Happy od narození!
Jsem líná a proto jsem volila papírové. Nemám čas ani energii na praní, věšení, žehlení látkových. :-)
kacik87  12. únor 2015

Pampers zelené a Tesco loves baby

Jedničky jsme používali bílé Pampers Premium Care. Dvojky pak oranžové Pampers sleep and play, trojky oranžové vůbec - neměly natahovací gumičku na přilepení plenky, přešli jsme na Pampers zelené-aktiv baby a zelené Tesco loves baby a tyto kupujeme i ve čtyřkách.

Jiné pleny jsem nezkoušela, ale malá nebyla nikdy opruzená. Podle mě je to spíše o kosmetice na dupku.
mor48tko  9. únor 2015

Jednorázové pleny

Z počátku jsme používali Pampers premium Care, byli jsme s nimi moc spokojení, především kvůli "čůracímu"proužku. Poté jsme začali používat Pampers activ baby, ty byly taky velmi fajn.

Nyní používáme Babylove z DM (v menších velikostech mají taky "čůrací proužek") a s těmi jsme nejspokojenější. Vyzkoušeli jsme pleny i z Lidlu (Night and Day), z německého Aldi, z německého Penny, ale s žádnými nejsme tak spokojení jako s těmi z DM. Navíc v Německu vycházejí téměř o 100Kč levněji než v ČR.
zebruska  9. únor 2015

Jednorázovky

Chtěla jsem látkovat, ale z mnoha důvodů jsme od toho ustoupili. Švagrová si oblíbila bílé pampers, a tak je tchýně začala nakupovat i pro nás.

Mám tu i zelené a oranžové. Bílé považuji za nejlepší, ale i ty ostatní nebyly špatné. Ale střídala jsem bílou a oranžovou, aby neměl Zdenda opruzený zadeček, což prý oranžové často způsobují.

Zatím jsme ještě ani jedny nekupovali sami, v plánu mám na základě doporučení z MK koupit tesco se sovičkami nebo albert, ale tchýně už plánuje nakoupit větší bílé, takže to se zásobami nebudu přehánět.
1 člověk považuje za užitečné
dubleska  4. pro 2014

Pampers Premium Care

Už od narození (tj. 5 měsíců) používáme jen bílé Pampers a jsme naprosto spokojeni. Sice nám párkrát protekly, ale to bylo kvůli nedostatečnému utažení. :-) Dokonce vydrží na celou noc (cca 12 hodin). Žlutý indikační proužek sice mají, ale mám pocit, že se na něj nedá příliš spolehnout.
lauramyn  7. lis 2014

Mí atopici

U všech dětí jsme měli obrovské potíže s červenou prdelkou. Nejlepší pleny pro nás byly vždy Huggies, nebo Fixies, ale jsou na trhu nejdražší. A světe div se, u pátého miminka jsem zkusila látkovat a jsme bez červené prdelky. Akorát nejsem čistě látkařka, protože malý je citlivý na mokro, i když použiji fleecovou separačku. Takže pokud jsme doma, tak látkuju, a pokud jdeme ven, tak používám dm pleny a jsem spokojena. Asi to chce ze začátku vyzkoušet a proto nekupovat hodně balení plen.
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  6. lis 2014

Bílé jednorázové pampers pleny

Pro novorozence doporučuji pleny pampers (bílé), vel. 1 má dokonce žlutý indikační proužek, který v případě, ze je plenka mokrá, zmodrá. Vevnitř ma plenka separační membránku, která dobře drží řídkou dětskou stoličku uvnitř.
1 člověk považuje za užitečné