Odrážedla pro děti se od kola4 nebo tříkolky3 odlišují v tom, že nemají brzdy a pedály, dítě se musí nohama odrážet od země, aby uvedlo odrážedlo do pohybu, stejně tak musí nohama brzdit, aby zastavilo. Odrážedlo se obvykle používá k nácviku stability před koupí kola a slouží pro dítě k rychlejšímu pohybu po venku. Odrážedla jsou obvykle lehká, unese je bez problémů dospělý i dítě. Dražší typy odrážedel mívají nastavitelnou výšku řidítek a sedátka, dítě je tedy využije po delší dobu.
Odrážedla jsou vhodná až pro děti, které se umí samy z polohy na čtyřech stabilně posadit, stoupnout si a chodit kolem nábytku, idéalní je, pokud umí i chodit samy i ve volném prostoru, v případě odchylek od normálního motorického vývoje8 je třeba použití odrážedla konzultovat s ortopedem nebo fyzioterapeutem. Odrážedlo musí mít správnou výšku sedátka a řidítek, mělo by se využívat jen malou část dne (zhruba 2h). Při odrážení má dítě střídat obě nohy, čímž se kompenzuje prohnutí v bedrech, pokud se dítě odráží oběma nohama současně, odrážedlo nepoužívejte.
Riziková je při používání odrážedla rychlost, jaké na něm dítě může dosáhnout, především při jízdě z kopce. Odrážedlo nemá brzdy, děti obvykle bývají zaujaté jízdou, mají nízkou předvídavost a ne vždy na pokyny rodiče ihned zareagují, to vše je třeba brát v úvahu při výběru místa, kde necháte dítě odrážedlo používat. Vhodnou ochrannou pomůckou je dětská přilba5. Dítě je potřeba hlídat a učit, že před potenciálně nebezpečnými místy (jako je např. silnice, prudší kopec) musí zastavit, jít dál pěšky a odrážedlo ponese rodič. Dále je důležité dítě naučit brzdit celou plochou chodidla. Dítěti by se nemělo povolovat ani cílené bourání (do osob nebo předmětů).