Spousta rodičů nejednou přemýšlí nad tím, jak provést u svého dítěte odplenkování aneb odnaučení od používání plenek. Odplenkování lze provést a naučit za 1 týden, ale je potřebné, aby dítě zvládlo a pochopilo, co po něm chceme. Dítě musí být na odplenkování připraveno a rodiče trpěliví.
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Vždy, když jdete na záchod, vezměte dítě s sebou, a posaďte ho na nočník3, zatímco vy sedíte na záchodě - ale zatím mu nesundávejte plenku, může tam sedět oblečené. Nechte dítě ať se na vás dívá a popisujte mu každou vaši činnost kterou právě děláte (dítě později díky tomu pochopí co se od něj bude očekávat) Tato část ho učí sedět na nočníku aniž by z něj utíkalo, zatímco vy popisujete, jak si stahujete kalhoty, sedáte, co děláte, kam "to" jde a co se s tím stane když to spláchnete. Zároveň povzbuzujte a chvalte dítě za to že na nočníku pěkně sedí. Popište vaši činnost až do konce, včetně hygieny dokud se nepostavíte, na konci dítěti zatleskejte a uznejte mu pochvalu že vydrželo. Pokud splňujete bod 7, neměl by to být problém.
Hned po potřebě si musíte umýt ruce a zároveň je umýt i dítěti. Nechte ho ať si osuší ruce, popisujte co děláte a snažte se vyzvednout rozdíl mezi "suchým" a "mokrým" . Příležitostně mu dovolte ať se osuší do mokrého ručníku, dává mu to možnost pochopit, že utírat se do suchého ručníku je mnohem příjemnější, a zároveň si osvojuje hygienické návyky. Když si příště umyjete spolu ruce, dejte mu na výběr zda si je chce osušit do mokrého nebo suchého ručníku, jestliže pochopilo rozdíl, vybere si suchý ručník. Tato "hra" ho zároveň učí pochopit podstatný rozdíl mezi suchým a mokrým.
Osvojte si v rodině jednotný jazyk, který budete používat při tréninku. Pokud se rozhodnete pro klasické "kakat" a "čůrat" ujistěte se, že tyto výrazy při dítěti používají i ostatní členové rodiny a taktéž na to upozorněte paní učitelku ve školce9, protože každé dítě pro vykonávání potřeby používá jiný jazyk.
Pokud se stane při nočníkování nehoda, je extrémně důležité, abyste nepoužívali vulgární výrazy, zahanbení, zlost, výsměch (jaké smradlavé kakání) ani zklamání! Ani to nemusíte vědět, a možná právě vaše dítě je citlivé na své tělo a takový útok nedokáže zpracovat, což může mít za následek jeho vnitřní zablokování, ztrátu sebevědomí a důvěry ve vás!
Pokud se vaše dítě bez problémů účastní sezení na nočníku, když vy vykonáváte potřebu na záchodě a vykazuje všech 7 signálů připravenosti, nemělo by mít problém sedět na nočníku i bez plenky 5 minut, maximálně 10 minut, dokud mu např. nachystáte vanu. Pokud do nočníku za ten čas něco udělá, nezapomeňte ho vychválit a povzbudit, pokud ne nevadí, toto je jen přípravný trénink. Když ho chválíte, dítě musí vědět PROČ je chváleno, nezapomeňte tuto skutečnost vždy vyzvednout (např. jsi šikovný chlapeček, protože jsi dokázal sedět na nočníku dokud jsem napustila vanu). Vyvarujte se hláškám typu "jsi hodný chlapec protože ses tam vyčůral" - může si začít myslet, že pokud se tam příště nevyčůrá, bude zlý chlapec. Ale to není pravda, on bude hodný chlapec už jen za to, že tam seděl.
Pokud zvládnete tuto fázi, že dítě dokáže sedět na nočníku před koupáním (tedy zatím 1x denně), můžete začít dítě posazovat na nočník i ráno, vždy při převlékání z pyžama, na 5-10 minut. Pokud něco udělá, vyzvedněte to, pokud neudělá nic nevadí, toto je jen přípravný trénink. Ale i tak ho pochvalte za to, že na nočníku pěkně sedělo.
Některé děti dokážou ovládat svaly konečníku dříve, než ovládají svůj močový měchýř. Pokud má vaše dítě pravidelnou stolici vždy v přibližně ve stejnou dobu, vyplatilo by se ho posazovat na nočník tehdy, když je očekávaná velká potřeba. Tedy vždy ráno po svlékání z pyžama a plus tehdy, když víte, že bude mít velkou potřebu. Někdy to bude matoucí, neboť do nočníku dítě just nic neudělá, a vzápětí se vykaká do plenky kterou mu právě dáte. Neřešte to, nedělejte z toho vědu. Jednoduše jej znovu přebalte a řekněte, že příště, když bude potřebovat kakat, to může zkusit udělat do nočníku. Některé děti dokáží z pocitu zahanbení zadržovat v těle stolici i 3 dny, proto je důležité neukázat žádné zklamání z vaší strany! Mohlo by to mít za následek tvrdou stolici, která by způsobila to, že dítě nebude mít více o nočník zájem. Takže, nevyvíjejte na něj nátlak, aby kakalo do nočníku v danou hodinu i když víte, že za jiných okolností by se v tu hodinu vykakalo do plenky!
Pokud dítě za poslední týden zvládalo sebevědomě sedět na nočníku po dobu 5-10 minut 2-3x denně (ráno při svlékání z pyžama, před koupáním a eventuálně jednou, když jste si mysleli, že bude mít velkou potřebu) bez ohledu na to, jestli něco do nočníku udělalo, mělo by být připraveno na 7 denní program.
Úspěch tohoto programu však nezávisí jen na tom, zda je připraveno dítě, ale i zda jste připraveni VY a to na 100%!
Pokud dítě vykazuje všech 7 bodů připravenosti a zvládlo první fázi, můžete jít na druhou fázi. Pokud by vám však náhle do toho přišlo něco z výše uvedených bodů, do druhé fáze se nepouštějte, ale nepřestávejte a nadále pretrvávajte v první fázi.
Pokud jste si jisti, že toto je ten správný čas pro vás i pro vaše dítě, které zvládlo všechny procedury v první fázi, můžete přejít na fázi druhou. V této je důležité vyčlenit si týden, který je nenáročný na aktivity, hlavně prvních pár dní. Vysvětlete rodině a známým kvůli čemu na pár dní u nich omezíte návštěvy. Pokud máte i jiné děti, je lepší začít o víkendu, aby vám na prvních pár dní pomohl i partner. K tomu, abyste naučili vaše batole rychle a úspěšně chodit na nočník je extrémně důležité, abyste byli v relaxační pohodě nejen vy, ale i partner, případně sourozenci. Měli byste mít zaběhnutou takovou domácí rutinu, která by vám umožňovala na 100% věnovat se tomuto tréninku.
Vaše batole bude potřebovat vaši pohodu a neustálou pozornost hlavně během prvních pár dní - jinak velmi rychle ztratí zájem!
Celá koncepce nočníkování spočívá v tom, že se dítě naučí vnímat rozdíl "být v suchu" a "být v mokrou" a to se dá mnohem jednodušeji docílit tehdy, když dítě nosí kalhotky.
Také to znamená, že v případě nehody se "obsah" zachytí v kalhotkách a ne na koberci, a dítě má větší možnost pochopit následky. Bez kalhotek, například v domě, či na zahradě, když pobíhá nahé, kolikrát nemusí ani postřehnout, že si cvrklo do trávy, na koberec, kdežto mokré kalhotky "mu to dají na vědomí ".
Samozřejmě během 7 denního tréninku počítáme s nehodami, proto je dobré vyčlenit si 1-2 pokoje, kde to bude probíhat. Ze začátku je vhodný pokoj, v němž budete mít nad dítětem neustálý dohled, možná kuchyně, abyste měli dítě před očima dokud budete vařit nebo dělat jiné nezbytné činnosti. Pokud se pak přemístíte do jiné místnosti, je dobré nočník položit na igelit nebo ručník, ze zkušenosti se první nehody stávají hned vedle nočníku, pokud dítě nestihlo doběhnout .
Během všech fází musíte dítěti pomáhat s utíráním i s mytím a sušením rukou. Kolem 3. roku jsou děti více samostatnější a začnou být i nezávislejší na vás, co se těchto úkonů týká.
Přesto je důležité dítěti pokaždé vysvětlit tyto úkony a dbát na to, aby vás následovalo. Je třeba, abyste dítěti vštěpovali důležitost hygieny hned od prvního dne, kdy si sedlo na nočník.
Hned v první den tréninku, po snídani, oblečte dítěti kalhotky. Můžete mu obléci tepláky, ponožky i bačkůrky. Pokud jste úspěšně prošli přípravnou fází, dítě by mělo mít představu o tom, co se od něj bude očekávat, ale přesto nepřestávejte vysvětlovat a podávat instrukce co nejjednodušším způsobem.
Jednoduše mu vysvětlete, že už je velké a může začít nosit své vlastní kalhotky jako maminka a tatínek a může začít používat nočník.
Nadále dítě brávejte s sebou na toaletu a vysvětlujte při provádění potřeby co děláte, každý krok. Navrhněte mu, aby si sedlo na nočník ve stejnou dobu jako vy sedíte na toaletě. Udržte celou atmosféru pozitivní a pohodovou co nejvíce je to možné a nikdy nedejte znát zklamání nebo hněv pokud má dítě nehodu. Nadále zdůrazňujte jaké je to bystré a šikovné dítě, když posedělo pěkně na nočníčku a jaké už je velké, když nosí své vlastní kalhotky.
Během prvního dne je dobré soustředit trénink do jednoho pokoje. Nočník mějte na blízku na dobře viditelném místě, ve stejném pokoji jako je dítě. Pokud potřebujete na nějaký čas odejít do jiné místnosti, musíte s sebou vzít dítě i nočník.
Měli byste dítěti připomínat každých 15 minut, aby si sedlo na nočník a to na dobu 5-10 minut. Připravte si k nočníku knížky nebo hračky, pokud je to nutné, sedněte si na podlahu vedle něj a čtěte knížky spolu. Když se mu párkrát podaří úspěšně použít nočník, časový interval připomenutí na nočník se postupně může prodlužovat.
Neztrácejte naději a nestresujte se, pokud bude mít v tento první den dítě více nehod na podlahu/koberec, než úspěchů do nočníku. Když se mu to nakonec podaří i do nočníku, bude na sebe hrdé a to ho bude motivovat, aby vám tuto novou schopnost ukazovalo častěji.
Nebuďte zklamaní, pokud bude mít v první den vaše dítě hodně nehod - to ještě neznamená, že není na nočník připraveno!
Nejdůležitější věc je nedělat z nehody velkou událost a neukázat žádné zklamání! Když už se nehoda stane, nehřešte před dítětem, ani ho netrestejte, jednoduše jej převlékněte do suchých kalhotek a stále vyzdvihujte jaké je již velké, když nosí vlastní kalhotky. Když se mu podaří použít nočník, řekněte mu jaký je bystrý za to, že se do něj vyčůralo a jací jste na něj hrdí. Hodně potlesku, objetí ale i používání motivačních nálepek je nejefektivnější cesta jak ho přesvědčit, aby pokračovalo v používání nočníku. Všechny děti reagují lépe na pochvalu než na kritiku. Nálepky, které budete vždy lepit dohromady (např. na ledničku) po úspěšném použití nočníku mu budou i vizuálně připomínat, jaké je šikovné.
Vždy mějte po ruce kbelík s teplou vodou, abyste mohli odstranit nehody. V tomto stádiu při odstraňování nehod nekomentujte vaši činnost, abyste dítě neupozorňovali na jeho vlastní neúspěch! V žádném případě ho nenechávejte, aby si nehody čistilo samo!
Pro vaši vlastní potřebu si můžete nakreslit sloupkovou tabulku, kde budete mít kolonky "čas", "nočník", "nehoda", "poznámky" a zapisujte si "události dne", později vám to pomůže zorientovat se v "potřebách dítěte".
Na konci prvního dne by mělo být více fajek v kolonce "nočník" než v kolonce "nehoda". Nicméně pokud je vaše dítě mladší 28 měsíců, a na konci prvního dne nemá v kolonce "nočník" žádnou fajku, je to jasný znak toho, že z nějakého důvodu není na tento program odnaučování připraveno, a měli byste se vrátit do přípravné fáze alespoň na 1-2 týdny.
Dítě, které splňovalo na počátku všech 7 bodů připravenosti a úspěšně prošlo přípravnou fází, by na konci prvního dne tréninku mělo mít alespoň dvě až tři fajky v kolonce "nočník".
Pokud je vaše dítě blízko 3 let, měli byste pokračovat i druhým dnem, a to i přesto, že první den neudělalo do nočníku nic. Na konci prvního dne, bez ohledu na to jaký byl úspěšný, byste měli dítěti říct jací jste na něj hrdí za to, že se snažilo používat nočník. Nevyslovujte žádné negativní závěry a neukazujte zklamání, jestliže první den nesplnil vaše očekávání.
Shrnutí prvního dne:
Na začátku druhého dne se podívejte na vaši tabulku s kolonkami, měla by vám ukázat v jakých časových intervalech dítě vykonávalo svou potřebu. Díky těmto údajům budete mít přehled o tom, zhruba v jakých časových intervalech máte dítěti připomínat nočník a jak často se na něj posadilo z vlastní iniciativy.
Cíl je ten, abyste mu chození na nočník připomínali stále méně a méně a současně, aby se eliminovaly nehody. K tomu je důležité, aby byl nočník nadále na blízku a na dobře viditelném místě.
V tento den byste postupně měli přejít z připomínání (posazování) na nočník, na ptaní se ho, jestli nepotřebuje použít nočník. Pro jeho mentální a fyzickou zralost je třeba, abyste přenechali nějakou část odpovědnosti za rozhodování i na něm. Mělo by se rozhodnout jak na vaši otázku odpoví, zda potřebuje použít nočník nebo ne. A to i za cenu, že vás to bude stát nehodu.
Pokud jsou vám údaje z vaší tabulky jasné, měli byste umět říci, kdy je dobré vaše dítě nabádat, resp. ptát se ho, jestli chce použít nočník.
Dnešní den můžete pozvat na krátkou návštěvu kamaráda dítěte, nejlépe takového, který již nosí kalhotky a chodí na záchod, což bude dítě ještě více motivovat. Nezapomeňte však, že nehody se nejčastěji stávají v zápalu hry, proto musíte na situaci při hře dohlížet.
Shrnutí druhého dne:
Na začátku třetího dne byste na základě vašich údajů v tabulce měli mít zcela jasno jak často vaše dítě potřebuje použít nočník. Podle toho se dnešní den vypravte s dítětem na návštěvu k jeho kamarádovi, který však bydlí blízko. Před tím, než odejdete z domu, navrhněte dítěti nočník (tehdy, kdy to podle tabulek očekáváte), abyste se vyhnuli nehodě během cesty ke kamarádovi.
Nedávejte mu pleny, ani si žádné neberte s sebou. Pokud byste tak učinili, dali byste dítěti matoucí signál a je to také jeden z hlavních důvodů proč nočníkování některým rodičům zabere měsíce.
Vytrvalost a důslednost je důležitá pokud se chcete zbavit plenek rychle a úspěšně. Oblékněte dítěti kalhotky i když náhle musíte odjet na poštu nebo do lékárny, jednoduše od prvního dne nosí kalhotky po celý čas - s výjimkou času na spaní!
I když první dny budou poznamenány nehodami, tato zkušenost (že nosí výhradně kalhotky po celou dobu) ho naučí vyvarovat se nehodám a dává mu možnost uvědomovat si své potřeby, a také chápat rozdíl mezi mokrým a suchým. Pokud se i tak stane nehoda, nedělejte z toho tragédii, prostě mu připomeňte, na co se používá nočník.
Pokud půjdete ven, je samozřejmé, že si musíte vzít náhradní kalhotky i oblečení. Pokud půjdete s kočárkem, nezapomeňte podložit pod zadek dítěte sáček nebo igelit, abyste v případě nehody zachovaly suchý kočárek a totéž i v případě cestování autem, autosedačku zatáhněte igelitem.
Nezapomeňte si vždy na cestu vzít nočník, případně na tyto účely preferujte "cestovní nočník" (většinou bývá složitelný).
Shrnutí třetího dne:
Ve čtvrtý den většina dětí již používá nočník bez ptaní, s příležitostnými nehodami. Během následujících dnů by měl být nočník z pokoje postupně přesouván stále blíž do koupelny. Od chvíle, kdy vaše dítě ukazuje signály, že dokáže na krátkou dobu udržet moč, nočník by měl být přesunut do koupelny.
Přešlo pár hodin a vaše dítě si na nočník nevzpomnělo, bylo by vhodné, abyste mu nočník připomněli vy. Ale nenuťte ho na něj! Je mnohem lepší, když dítě převezme velení i za cenu nehody (řekne, že nejde a počůrá se na zem), než by měl být závislý jen na vašem připomínání, nebo co je horší, aby se začal nočníku bránit jen proto, že by se cítil pod vašim neustálým tlakem.
Na konci prvního týdne by bylo dobré, kdybyste dítěti ukázali, jak se používá velký záchod pro dospělé. Čím dříve se dítě naučí používat velký záchod, tím je větší pravděpodobnost, že se ho později nebude bát. Kupte mu speciální sedák pro děti a řekněte mu, že je to odměna za to jaký je chytrý a velký chlapec/děvče, jelikož už nosí kalhotky. Když bude dítě chápat, že sedák je cena za jeho šikovnost, bude ho mnohem snadněji akceptovat. Navzdory všemu buďte jemní a opatrní při posazování dítěte něj, a ujistěte ho, že zůstanete u něj, dokud nedokončí potřebu. Může se stát, že čas od času bude chtít použít znovu nočník. Nechte ho, ale snažte se, aby už na konci týdne používal velký záchod minimálně stejně často jako nočník.
Velká většina batolat zůstává na konci týdne v suchu, s příležitostnými nehodami.
Shrnutí třetího až sedmého dne:
Během poledního spánku se doporučuje dávat dítěti plenky do doby, dokud se nebude minimálně po dobu 2 týdnů budit suché. Pokud se tak stane a dítě se 2 týdny bude budit na oběd se suchou plenou, můžete ji s klidným svědomím nahradit na polední spánek kalhotkami.
Co se týče nočního spánku, doporučuje se dítě ještě pár měsíců nechat v plence. Pouze pár dětí je schopných zbavit se noční plenky před 3. rokem života, velká většina se jich zbaví až po 3. roce, kluci ještě později.
Rodiče, kteří se snaží zbavit dítě od nočních plenek před 3. rokem, často později narazí na problémy jiného druhu. Hlavně pokud je noční plenka nahrazena kalhotkami příliš brzy, je pak téměř vždy nutné nechat dítě spát při malém světle nebo pootevřených dveřích, aby dítě v noci našlo cestu na záchod, čímž se podporuje pouze jeho noční buzení.
Dítěti nad 3 roky, které je během dne bez problémů v suchu, lze vysvětlit, že už v noci nepotřebuje nosit plenku, přičemž se vždy ujistěte, že poslední nápoj vypije nejpozději 1 hodinu před spaním, a také před spaním půjde na záchod, čímž si zajistíme, aby se už pak během noci nemuselo budit.