Látkové pleny

Látkové pleny jsou pleny vyrobené z přírodních materiálů jako je bambus, bavlna, vlna či konopí určené k opakovanému použití. Není nutné používat výhradně jen látkové plenky, některé maminky využívají na noc, na ven nebo pro hlídající osoby jednorázové plenky10, ale při současné šířce nabídky plenek a doplňků k nim není obtížné používat pouze látkové plenky, vždy a všude.

Video anketa: Kdo u vás doma přebaluje?

Na začátku 90. let rapidně vzrostlo používání jednorázových plen10, které pleny látkové vytlačily z domácností. Jednorázové pleny mají silný marketing, často je maminky dostávají již v porodnici24. Látkové pleny se však neztratily úplně a jejich používání se v současné době opět vrací. Nejedná se však většinou o pleny, jak je známe z vyprávění našich maminek a babiček, praní plen také velmi usnadňují automatické pračky, pleny se dnes nevyvařují a ani nemusí nebo dokonce nesmí žehlit. V současnosti na našem trhu nalezneme mnoho výrobců, jak českých, tak zahraničních značek, které nabízí široký výběr látkových plen, které jsou neustále inovovány, aby dosáhly co nejkomfortnějšího používání a střihu jak pro rodiče, tak i pro děti.
Látkové pleny

Jak začít látkovat

Vzhledem k dnešní pestré nabídce značek a druhů látkových plenek pak maminku dokáže jejich výběr i značně potrápit. Ale základní princip je prostý. Úplně nahoře se nachází pro vodu nepropustá (témeř nepropustná) vrstva neboli svrchní kalhotky1, pod ní pak savá vrstva čili vlastní látková plena a nejblíže k pokožce miminka lze umístit ještě separační plenku, která odvádí vlhkost rychleji do savé vrstvy a chrání ji před větším znečištěním od stolice dítěte.

Více o tom, co je potřeba a podle jakých kritérií vybírat plenky a doplňky, se dočtete ve článku Základní výbava látkových plen1.

Různé kombinace látkových plen, svrchních kalhotek a separačních plen

Možné součásti látkovací výbavy

  • látkové pleny: savá vrstva, může být z bavlněných, bambusových nebo konopných vláken
    • bavlněné čtvercové pleny o vysoké gramáži
    • vícevrstvé pleny
    • kalhotkové pleny
    • vkládací pleny
    • vázací pleny
    • AIO (all in one): savá vrstva je s nepropustnou vrstvou spojena napevno
    • SIO (snap in one): savá vrstva se s nepropustnou vrstvou spojuje pomocí patentů
    • tréninkové kalhotky: málo savá natahovací nebo na patentky zapínatelná AIO plenka vhodná při odplenkovávání8
  • svrchní kalhotky1: nepropustná vrstva
    • PUL: z polyesteru s polyurethanovým zátěrem
    • flísové: z polyesterového flísu
    • vlněné: obvykle z merino vlny, aby byly nepropustné, musí se nalanolínovat
    • kapsové pleny: savá vrstva (vkládací plena) se umísťuje do kapsy ve svrchních PUL kalhotkách
    • AIO (all in one): savá vrstva je s nepropustnou PUL vrstvou spojena napevno
    • SIO (snap in one): savá vrstva se s nepropustnou PUL vrstvou spojuje pomocí patentů
    • tréninkové kalhotky: málo savá natahovací nebo na patentky zapínatelná AIO plenka vhodná při odplenkovávání8
  • separační pleny: slouží k zachycení pevnějších částí stolice a tedy k ochraně látkových plenek, při tužší stolici již obvykle není třeba je používat
    • celulózové
    • viskózové
    • bambusové
    • PLA (polymer z kyseliny mléčné)
    • flísové: pro opakované použití
  • doplňky k látkování1: snappi sponka, koš na pleny, PUL pytle na použité pleny, prací síťka, pratelné přebalovací podložky, pratelné látkové ubrousky nebo netkaná textilie (Perlan) a mycí olej na očištění od stolice apod.
  • prací prostředky28: prací prášek nebo prací gel, žlučové mýdlo, dle uvážení i perkarbonát sodný a jeho aktivátor TAED na praní při nižších teplotách

Mýty a pravdy o používání látkových plen

Finance

Látkové pleny jsou určené pro opakované použití. Počáteční investice do látkovací výbavy1 je sice vyšší než u jednorázových plenek10, ale v průběhu používání jsou náklady minimální, pouze na praní a případně dokoupení či výměnu typů látkových plenek a svrchních kalhotek. Nejnutnější množství plenek lze pořídit již jen za několik málo tisíc korun, ale je možné utratit i více než 10 000 Kč, přesto jsou výdaje za jednorázové plenky za celé plenkové období vyšší.
Látkové pleny

V dnešní době také existuje spousta bazarů, kde můžeme použité látkové pleny nakoupit nebo prodat, tak je možné náklady ještě snížit. Pokud se látkové plenky použijí i na další dítě nebo děti, finanční výhodnost se zvyšuje. I při započtení nákladů na praní (a případně použití sušičky) se používání látkových plenek v porovnání s jednorázovými vyplatí. Velmi levným pracím prostředkem je např. mýdlový sliz.

Ekologie

Jelikož jsou látkové pleny používány opakovaně, je na jejich výrobu potřeba méně enegie a materiálu a to převážně z obnovitelných zdrojů. Při používání látkových plenek nevzniká žádný tuhý odpad (s výjimkou separačních plenek, které jsou ale snadno biologicky rozložitelné), který by bylo nutné skládkovat nebo spalovat. Jednorázové plenky10 navíc patří mezi obtížně spalitelný, málo výhřevný odpad a na jejich přepravu se spotřebuje poměrně hodně energie z neobnovitelných zdrojů. Při praní látkových plenek se vytváří pouze snadno biologicky odbouratelné odpadní vody, zláště, pokud se na praní používá mýdlový sliz. Děti se navíc učí, že předměty mohou sloužit k opakovanému použití, nejsou vychovávány ke konzumnímu způsobu života.

Zdraví

Pro děti certifikované (atestované) látkové pleny při vhodném praní a úržbě neobsahují chemikálie a další nežádoucí látky, které by mohly dráždit citlivou pokožku miminka. Materiály moderních látkových plen jsou prodyšné a u většiny typů přírodní, kůže se v nich nezapařuje, děťátko se nepřehřívá a není mu ani zima. Některé výzkumy také ukazují, že v porovnání s látkovými plenami dochází v jednorázových plenkách10 k přílišnému zahřívání pohlavních orgánů dětí a negativnímu ovlivnění jejich budoucí plodnosti.
Látkové pleny

Při dobrém výběru střihu látkových plenek a svrchních kalhotek je jejich nošení pro děťátko velmi pohodlné. Látkové plenky nebrzdí motorický vývoj dítěte8, zpoždění může být maximálně v zanedbatelném řádu dnů. V případě zdravotní indikace je obvykle možné přidat materiál mezi nožičky dítěte a látkové plenky používat jako široké balení. Jeho preventivní používání se ale dnes již nedoporučuje, ovšem látkové plenky bez problémů zajistí potřebnou volnost v kyčlích.

Pohodlí

V současnosti jsou látkové plenky již poměrně snadno dostupné, v některých městech existují kamenné prodejny s moderními látkovými plenkami a pořádají se kurzy, ale i jinde je možné využít internetových obchodů (e-shopů) a diskuzních fór a skupin. Na rozdíl od jednorázových plenek nemusí rodiče používající látkové pleny sledovat zásoby plen a slevové akce v obchodech, je třeba pouze včas vyprat a plenky jsou stále nachystány. Odpadá také nošení velkých balíků plen z obchodu a časté vynášení velkého množství odpadků.

Oblékání moderních látkových plen (kalhotkových, kapsových, AIO, SIO) je stejně jednoduché nebo jen nepatrně složitější než v případě jednorázových plenek10, že je zvládnou miminku nasadit i s moderními látkovými plenkami neseznámené osoby. Ani u ostatních typů látkových plenek se nejedná o žádnou složitou činnost. Látkové pleny je obvykle nutné přebalovat častěji než jednorázové, zároveň to ale lze považovat za výhodu, protože pokožka dítěte pak není ve styku s močí nebo jejími výpary, pocit suchosti v počůrané jednorázové plence je jen domnělý.

Při započtení všech úkonů nezabere praní a údržba látkových plen v porovnání s jednorázovými plenkami výrazně více času. Pokakané látkové plenky je třeba opláchnout sprchou nebo zaprat žlučovým mýdlem28, částečně plenku před znečištěním ale chrání separačních plenka, takže tato činnost není časově náročná a nejedná se o žádné máchání se v exkrementech. Navíc látkové plenky velmi dobře těsní, nehody s proniknutím stolice na oblečení jsou v porovnání s jednorázovými plenkami méně časté. Použité látkové plenky zapáchají méně než jednorázové a skladují se v dobře těsnícím koši1.

Dítě pomáhá věšet látkové plenyPočůrané a zaprané plenky se poté perou současně, až na výjimky (průjmové střevní infekce, přemnožení kvasinek) není plenky třeba vyvářet (a zde postačí praní v pračce na 90 °C) ani jinak dezinfikovat (pokud nelze prát plenky při vyšší teplotě, použije se přímo do pračky dezinfekce na prádlo). Zpočátku se perou přibližně 3 pračky plenek týdně, jak miminko roste, vylučuje již méně často a spotřeba plenek a tedy četnost praní látkových plenek klesá. Vyprané plenky je potřeba pověsit nebo umístit do sušičky prádla. Tyto práce zaberou nanejevýš půl hodiny na jednu pračku plenek.

Látkové plenky se nemusí žehlit (ve skříni, kam je poté umístíme, stejně není sterilní prostředí), většina druhů se dokonce ani žehlit nesmí. Příprava látkových plenek k použití již není nic časově náročného, u SIO plenek se patentky připnou vkládací plenky, u kapsových se dovnitř vloží savá část, jen bavlněné čtverové plenky se musí poskládat3. Starší děti se mohou učit pomáhat, např. podávat při věšení kolíčky a vyprané plenky.

Více o látkových plenách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. https://web.archive.org/web/20160308101450/http://latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnocení a zkušenosti s látkovými plenami

Máš zkušenost s látkovými plenami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
netyka  3. dub 2017

Látkovky koupil manžel

Byla jsem na vážkách. Ale manžel mě podpořil v rozhodnutí látkovat. Koupili jsme sadu 20 bambusových plenek SIO a s těmi jsme vystačili vlastně celé plenkovací období.
Papírové plínky jsme využili jenom příležitostně - k lékaři, na delší cestu apod.

Myslím, že jsme dost ušetřili peníze i přírodu. :) Mám z toho dobrý pocit.
1 člověk považuje za užitečné
manteca73  3. únor 2016

Super, ale návykové :-)

Že se v dnešní době "zase" používají látkové plenky jsem se dozvěděla tady na koni. Byla jsem opravdu mile překvapená jaké jsou moderní látkové plenky. Ach ty barvy, ach ty vzory. Ano, je tu i ta ekologická a ekonomická stránka, ale já jsem prostě jiná a látkovat jsem chtěla, protože se mi ty plínky prostě a jednoduše líbily. :-D

Začala jsem pomalu nakupovat výbavu v těhu, zašla jsem si i na kurz látkování, abych si ujasnila a utřídila jak se vlastně látkuje. Nakonec jsem najela na systém doma klasické plíny čč a svrchní a na ven AIO. A řeknu vám, že jsem byla vždycky k prasknuní, když mi někdo plenky chválil a vyptával se. :-)

I tak se přiznám, že jednorázovky jsem použivala na noc až do 3m než jsem se odhodlala na látku v noci. A taky i teď znovu má na noc jednoráz. Ale i přesto jsem moc ráda, že jsem šla touto cestou a moc ráda šířím látkování dál :-) (ale pozor, je to opravdu jako droga, zvláště, když vaše oblíbená značka příjde s novým vzorem, který prostě musíte mít! :-D ).
3 lidé považují za užitečné
janulina90  7. led 2016

Není nad latkování

Vzhledem k tomu, že mám v okolí 2 látkující kamarádky, tak mi látkování přislo naprosto přirozené.

Má nejlepší kamarádka látkovala pouze s AIO, takže pro mě bylo překvapení kolik typů plen existuje.

Stále jsem obměňovala seznam, jak výbavu poskládat. Nakonec se mi podařilo úplnou náhodou koupit velkou sadu plen na bazárku za úžasnou cenu, přišla mi velká krabice od banánů plná vkládaček, svrchňáčků, kalhotkových i kapsových plen. Dokoupila jsem jen čtverce a nemohla se dočkat až vše použiju.

No dokopala jsem se k tomu asi v synových 5-ti týdnech. Když jsem viďela co je prcek schopný do pleny vytvořit, tak se mi do látky vůbec nechtělo (to přece nemůže neprotýct, jak to z toho dostanu...). Zanedlouho jsem si řikala, že sama nechápu čeho jsem se bála.

A za nás mezi hlavní důvody patři: Ekologie, cena, vizuální stránka (v létě jsem pěkně vystavovala vzory).
1 člověk považuje za užitečné
betelgeuzz  4. srp 2015

Naše látkování

Pro látkové plenky jsem se rozhodla ještě před těhotenstvím. Zajímala jsem se o ekologii, sama jsem si pořídila menstruační kalíšek a látkové vložky a vyzkoušela si rozdíl mezi klasickými vložkami a látkovými.

V těhotenství jsem o látkových plenkách spoustu načetla, nakonec se rozhodla pro čtvercové plenky jako základ a k tomu pár kalhotových a AIO plenek na ven. S touto kombinací jsem byla spokojená, využila jsem i na druhou dceru téměř v nezměněné podobě. Krátce jsem látkovala obě holky dohromady, jsou o necelé dva roky. Dalo se to zvládnout, práce s látkovými plenkami mi nepříjde nijak složitější než s jednorázovými. Nemusím běhat po obchodech, hledat akce a pak domů tahat balíky. Plenky byly doma stále, obden jsem zapla pračku a pověsila ji, práce tak na 10 minut. Kolem roku už mi holky u toho asistovaly a byla to pro ně zábava. Ušetřila jsem finančně i přírodu. :-)
2 lidé považují za užitečné
klarina_f  7. dub 2015

Látkovala jsem dvě děti a pohoda

Ještě před prvním těhotenstvím jsem si řekla, že látkovat chci. Představa ušetřeného benzínu a peněženky mě opravdu lákala. A kromě lákala i manžela.
Do začátku jsem pořídila čtvercové pleny (čč) a nějaké svrchní kalhotky. Stačilo to tak do pátého měsíce syna. Při procházkách po venku začaly být čč nedostačující, na návštěvu a na noc jsem dávala jednorázové pleny. Okusila jsem kvůli savosti kalhotkové, a už to jelo. Na nějakou chvíli se ze mě stal závisláček na nových vzorech. :)
V jednu dobu jsem látkovala dvě děti (každé jinak staré) a pohoda.

Obě děti měly/mají čč na doma. Když jsem potřebovala zvýšit savost, stačilo přidat vkládačku. Na venek, procházky, návštěvy a nebo na dovolenou kalhotkové. Vyzkoušela jsem i jiné druhy, ale kalhotkové jsou vděčné, praktické.

U látkových plen mě těší, že šetří peněženku, životní prostředí, jsou zdravější pro dítě, dětskou pokožku a jsou pěkným módním doplňkem.
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  7. dub 2015

Čtvercovky jsou fajn, ale je s nimi práce

Balit do látkových plen jsme začali hned po příchodu z porodnice. Máme pár kalhotovek z froté, ale převážnou část výbavy mám ze čtvercovek.

Mám k tomu pár bodů:
1. Nechápu, proč se jim říká čtvercovky, protože ani jedna plínka čtvercová není, všechny jsou to obdélníky... :-D
2. Novosklad je fajn věc, ale když ta plínka není čtverec, ale obdélník, tak buď to složíte tak, že se vám to nekryje, a nebo si s tím dáte práci, kryje se to, ale trvá to déle, než to poskládáte. 8-(
3. Pokud nemáte sušičku, tak nic na světě kromě žehličky nepomůže, aby ta plína nebyla jako struhadlo. Žehlením se aspoň vyrovná a malinko změkne. :-)
4. Manžel má výmluvu, proč balit do jednorázovek, protože s těmi "čtverci" to neumí, snappkou to pořádně nezapne a celkově se mu ta plína rozlézá do všech směrů a dítě se pročůrá a prokadí až do tepláčků. ]-(

Nemůžu říct, že bych látkování "propadla". Látkujeme prostě kvůli dobrému pocitu z toho, že nezahlcujeme planetu tunami odpadu a protože je to levnější.
evaamy  23. bře 2015

Čtvercové pleny

Mám novorozence, zatím používám tedy jen čtvercové pleny. Doporučuji ty z Ikea, narozdíl od Kikko mají vysokou gramáž a nesrazily se. Manipulace se čtverci je snadná. Doporučuji. Hlavně z ekologického hlediska.
dandah  10. bře 2015

Hladce v látce

O látkových plenách jsem uvažovala dávno před tím, než jsem měla děti. Teta moje sestřenky látkovala, protože z jednorázovek měly vyrážky (je to sice 13 let zpátky, ale i tak). Já jsem silná atopická ekzematička, vadí mi jakákoli chemie, tak jsem se pro látku rozhodla jako skvělou variantu. Nakoupila pár AIO, SIO, vkládašek, separaček, podědila od tety spoustu čtverců a nějaké si nakoupila (kvalita těch "starých" je ale proti těm "novým" o moc lepší).

Po návratu z porodnice jsem látkovku vyzkoušela, ale chtělo to přebalovat každou chvíli a to mne nebavilo, byla jsem na to moc unavená po porodu.
Po šestinedělí jsme ale začali, do procesu přebalování, praní, věšení a skládání jsem se dostala celkem rychle. Manžel se taky brzy naučil, jak na malého novosklad "nabalit".

Pak jsme přešli na draka, teď (malému je 18 m) vkládám plenky narovno.
Nejsem ale 100% látkařka, když někam jedeme nebo v zimě jdeme ven na delší dobu a na noc je malý v jednorázovce. Naštěstí žádné kožní problémy nemá, takže je to v pohodě.

Doma zadek nejčastěji sprchujeme nebo otírám "utěrkou" namočenou v čisté vodě.
Do dnes mne moc baví si večer sednout k televizi a skládat u ní ty nádherně čisté a voňavé pleny (ano, miluji jak voní, zvláště ze sluníčka), krásně mne to vždy uklidní.
Nevidím v tom o moc víc práce než s jednorázem (mám oboje, mohu posoudit). Jednoráz musím jít včas koupit, hledat slevy, vynášet je do odpadu. Látkovky musím dát do pračky, pověsit, složit. Vše má své pro a proti.
Ale jen v látkovce může být zadeček jak v bavlnce. :)
lauramyn  13. únor 2015

Zadeček zachráněný

Konečně mé dítě nemá potíže s kůží na zadečku. Netušila jsem, jaká agresivní chemie v jednorázových plenách je. Myslela jsem si, že je to normální, jen že mají mé děti problematickou kůži. Není to ale tak. Pokus u pátého dítěte ukazuje, že i když nejsem stoprocentně látkující, tak i polovina látkování stačí ke kůži, která je zdravá a bez potíží.
Doporučila bych všem maminkám, které zjistí, že jejich děti mají nějaké potíže s kůží, aby to zkusily.
1 člověk považuje za užitečné
marecekavendulka  13. únor 2015

Látka? Ano, prosím.. :-)

Když moje švagrová začala látkovat, říkala jsem si: "To vůbec nevypadá špatně..." Zajímala jsem se o látkové pleny čím dál víc, a když jsme čekali Vendulku, bylo již rozhodnuto: u nás se papírovky kupovat nebudou. Nadchl mě systém Bamboolik, preferuji české výrobky. Mám i pár Bambino mio, resp. měla jsem. A co oceňuji na látkování?
1. ekologické
2. ekonomické
3. krásné
4. moderní (ano, i fakt, že je látkování "in" je potřeba zmínit a nestydím se za to :-))
5. bezpečné a zdravé
6. snadná údržba, netahám pytle s odpadem, netahám balíky z obchodu

Naše holčička šla v látce už z porodnice, nikdy neměla opruzený zadeček, jen jednou mírné začervenání, které hned zmizelo. Maminkám mohu látkování jen doporučit. Nejen, že budete přebalovat, bude vás to i bavit. ;-)
syrovatka  10. únor 2015

Používala jsem látkové pleny ráda

Jednorázové pleny jsem měla jen do porodnice a zbytek pak používala ještě v noci doma.

Než jsem do látky Hynka zabalila, tak jsem měla trochu trému. :-) Nevím proč... nic na tom není. Volba látkových plen mi přišla přirozená a jasná - ekologie a zdraví, a určitě každému doporučím, i když všem řeknu, že to úplně bez práce není.

Před třemi roky jsem jen hodně tápala při výběru a nakonec objednala mix a nejvíce používala bambusové pleny a svrchní kalhotky. Barevné AIO spíš svátečně, když byla prdelka vidět. :-)
melme  2. pro 2014

Nad jednorázovkama jsem nikdy nepřemýšlela

O tom, že budu používat látkovky, jsem měla jasno už několik let předtím, než jsem vůbec otěhotněla. Jednorázovky jsem měla jen do porodnice a jeden balík mám doma pro strýčka příhodu. Látkovkám jsem naprosto propadla. Jo někdy je to otrava, předepírat a pak věšet vyprané...co 2-3 dny...Ale na druhou stranu je to to nejlepší, co pro dceru můžu udělat.

Z porodnice jsme přijeli a malá měla opruzený zadeček. Po pár dnech v látce měla prdelku jak z alabastru. A dodnes, když ji dám třeba jen na půl hodiny papírovku, je opruzená ještě dva dny. Kombinuju všechno dohromady - čtvercovky, SIO, AIO, kalhotkovky... Jak mi to padne pod ruku. Kalhotkovky dávám hlavně na noc a AIO k doktorce a když potřebuju přebalit na rychlo nebo třeba jen do dalšího kojení. Látkové používám i přebalovací podložky, vložky do podprsenky a ubrousky na prdelku. Nemůžu si látku vynachválit a hlavně se na ty vzory a naducanou prdelku vynadívat. :-)
2 lidé považují za užitečné
mochenkaa  2. pro 2014

Látkovky jsou super

Syna jsem začala látkovat v jeho půl roce. Do té doby jsme měli zásobu jednorázovek od babiček a dědečků. Tím, že syn byl částečně bezplenkovaný, používali jsme převážně klasické čtverce narovno a na ven kalhotovky.

Dcera bezplenkovku odmítá (radši to drží a pustí až do plíny), takže zatím používáme na doma novosklad a na ven kalhotovky. Ale chceme přejít plně na kalhotovky, takže dokupujeme postupně. Navíc dcera má tak citlivou kůži, že z jednoho dne v jednorázovce dáváme ty mokvavé opruzeniny do pořádku i týden. Když jednorázovku, tak jedině se separační plenou nebo něčím bavlněným.
3 lidé považují za užitečné
rozzaarka  9. lis 2014

Pro nás to pravé

Látkovat jsme chtěli hned o počátku, jelikož jednorázové pleny jsou velká přítěž nejen pro peněženku, ale i pro životní prostředí. Chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v nabídce látkových plen, ale vyplatilo se to!

Systém Bamboolik, který jsme nakonec vybrali, nás nadchl. Místo do koše na odpadky dáváme pleny do kýble a máme dobrý pocit, že Kubík má zadeček v bezpečí, žádné opruzeniny a chemie. Pro nás je výhodou to, že nemusíme jezdit po obchodech a vyhledávat akce na pleny, zkoumat, které sedí a vyhovují, po kterých není opruzený a za ušetřené peníze můžeme koupit něco užitečnějšího.

Nevýhodu plen shledávám v objemu, ta prdelka je opravdu dost naducaná a je problém dopínat bodýčka, tak kupujeme o velikost větší - rozhodně to není neřešitelný problém.

Pro malé miminko je také těžší se hýbat, ale nechávali jsme malého hodně bez plenky a nikdy nebyl pohybově zpožděný, přestože je narozený dřív. Sice si umím představit, že nám tu stále nestojí sušáky s plenami, ale je mi to příjemnější, než běhat každý den s pytlem plen do popelnice a balit malého do jednorázu.
2 lidé považují za užitečné
baraka1  7. lis 2014

Látkujeme i navzdory překážkám

Celé těhotenství jsem chodila do práce a moc jsem se věcem kolem dětí nevěnovala, kromě dvou týdnů, kdy jsem s angínou ležela doma.

V tu dobu jsem narazila na látkové pleny a nadchla jsem se pro vzory, ale pojmům jsem moc nerozuměla, přišlo mi to složité. Tak jsem si řekla, že uvidím po šestinedělí a objednala jen 3 ks plíneček z bazaru (leží mi doma, nepoužité). Po šestinedělí jsem na látkování byla líná a taky dcera dostala Pavlíkovy třmínky na kyčle, tak jsem se pachtila i s obyčejným přebalením. Asi po měsíci jsem si řekla, že to do toho přece jen půjdu a využiji obyčejné čtverce, které jsem dostala. Než nám pošta doručila svrchní kalhotky tak dopadlo vše jinak. Kyčel se dceři zhoršila a čekala nás hospitalizace a 10 týdnů sádrových kalhotek. V sádře byla spotřeba papírových plínek tak obrovská, že jsem se zařekla, že po sádře látkovat budeme už jen pro finanční zahojení.

Začala jsem zhruba v půl roce dcery a látkuji i přes abdukční strojek, který má. Látku kombinuji s papírem na noc nebo delší vycházky či pochůzky mimo domov. Dnes už mi to složité nepřipadá, časově mě to taky nijak nezdržuje. Naopak jsem ráda, že nemusím řešit neustálý nákup dalších a dalších jednorázovek a že náš odpadkový koš není stále plný.
beyun  6. lis 2014

Moje líné látkování

Když jsem byla těhotná, ani mne nenapadlo uvažovat nad látkou. Nikoho, kdo látkuje jsem neznala. Mimčo v pampersach pro mě byla úplně normální a jasná věc.

Pak se mi do rukou dostal článek o látce a strašně mě to nadchlo. A tak jsem četla více a více a postupně začala sbírat výbavu. Musím tedy přiznat, že začátek mi nešel. Vadilo mi skladování špinavých plen, praní, časté přebalování. A tak jsme látkové pleny odložila a vrátila se k nim až když měla dcera 8 měsíců. Přiznám se podruhé - jsem líná i na vrstvení separačka, kalhotkovka, svrchňáky.Takže jsem zvolila pro mě úžasné AIO a SIO. Noci a delší trasy venku řeším jednorázovými plenkami. Asi málokdo z látkařek má výbavu složenou jen z těchto typů, ale mi prostě naprosto vyhovují.

U druhého miminka chci začít hned s látkou a plánuji skládat běžné ČČ a dávat svrchňáčky a pak uvidíme, co nám bude sedět a co nás bude bavit.
1 člověk považuje za užitečné
miskadovci  6. lis 2014

Miluju látkové plenky

Látkové pleny používám už od příchodu z porodnice a jsem velice spokojená. Používám hlavně čč a svrchní kalhotky, na cesty a na parádu mám pár AIO a SIO plenek. Zpočátku jde sice o větší investici, která se ale určitě vyplatí. Navíc plánujeme víc dětí, takže plenky budou maximálně využity a už teď mi moje 20letá sestra říká, ať nic neprodávám a nevyhazuju, že si je ode mě ráda vezme :-)
ebetka  5. lis 2014

Naše látkování

Látkovat jsem začala až někdy v deseti měsících. Bála jsem se toho. Nerozuměla jsem tomu. Není to ale nic složitého a teď už bych si troufla látkovat i čerstvé miminko :-). Látku teď střídám i s jednorázovými plínečkami, hlavně na noc - tam si ještě netroufnu, protože Matýsek je hodně učůranej :-D
vevina14  5. lis 2014

Látkuji

Ještě než se malá narodila, tak jsme si řekli, že budeme používat látkové pleny.

Od kamarádky jsem si koupila část již vytvarovaných plenek SKETCH a k tomu svrchní kalhoty také od stejné firmy. Od mamky jsem dostala po nás čtvercové pleny a pár si jich dokoupila. Zjistila jsem, že nám pro jedno dítě stačí těch 50 plen v pohodě (když přebaluji tak 6x denně) a pereme je jednou za týden, vždy je necháme na větru vysušit.

Čtvercové pleny jsem se naučila skládat do novorozeneckého skladu, který používám doteď a to je malé 13 měsíců, ale přijde mi nejlepší, sklad na draka mi vůbec nevyhovoval. Dále používám vlastnoručně ušité vložky do plenek, které jsou z jedné strany froté (savá část) a z druhé strany fleece (měkká, pohodlná část), kterou vždy dám na zadek. Co se týká svrchních kalhot, tak za mě jsou asi nejlepší Haipa-daipa a nejlépe na umělé druky, těch mám po pěti, abych je stíhala přemáchnout a aby stihly vyschnout.

Nevím jestli je to shoda náhod, ale E. byla minimálně opruzená, myjeme vždy jen po vodou (utěrky nepoužívám, jen na cestování) a jsem nad míru spokojená, umělé pleny používáme jen na cestování, jelikož nevýhodou látkových plen je jejich objem (jednou jsme zkoušeli a zabrali 3/4 batohu). Takže za mě jsem ráda, že je možnost látkových plen, navíc v dnešní době jsou takové možnosti, že si lze vybrat opravdu takové, které vám nejvíce vyhovují.

Co se týká ceny, tak já zatím do látkových plen investovala tak 2000 Kč (a to kvůli dědictví asi 40 plen od mé mamky). Jelikož pereme jednou týdně i s ostatním prádlem, tak peníze za praní beru jako součástí normálního chodu domácnosti.
2 lidé považují za užitečné
kamimik  5. lis 2013

Látkování jsem propadla

Látkovat jsem byla rozhodnutá už v těhotenství a jsem ráda, že jsem se na to dala. Nevidím v tom nic složitého, používám převážně pleny typu AIO a k těm není nic potřeba, prostě je to jednoduché. Neumím si představit, že bych denně vynášela plenky do popelnice, jezdila po obchodech a hledala akce. Taky jsem ušetřila spoustu peněz, které jsem mohla investovat jinde ;-)
S látkovkama jsme prožili celé naše plenkovací období, teď už je máme jen na spaní a přes den trénujeme nočník a využíváme tréninkové kalhotky (jak jinak než látkové).
Neměnila bych nic a u druhého dítěte budu určitě zase látkovky plně využívat, jinak už si to ani neumím představit:-)
2 lidé považují za užitečné
picasso  26. črc 2013

Látkové pleny jsem si zamilovala

Pro látkové pleny jsem se rozhodla už před porodem. Jenomže ouha, nebylo to jak za časů našich maminek. jedny kalhotky a čtvercové pleny. Ta různorodost. Jak se rozhodnout? Nakonec jsem nakoupila klasické čtvercové pleny, rostoucí kalhotky a řekla si, že postupem času uvidím. A tak, když jsme přijeli s porodnice a já malého zabalila do látkové pleny, nastal první problém. Plenku jsem poskládala do kalhotek na podélno, jak se to dělávalo za nás, ale bylo to děsné. Hlavička a pak už jen plenky :-D Za pomoci manžela jsem se naučila poskládat novosklad a byla spokojená. Mezitím jsem si do novoskladu vymyslela vkládací plenku místo další látkové pleny a později na to separačku. Byla jsem v sedmém nebi, dokud mi malý nezačal protíkat okolo nožek a to během dne, při každé výměně plenek. Opět pomohl manžel. Vyzkoušeli jsme sklad plenky na draka, do toho další látkovou plenu, separačku a spojení snapi sponkou. Tetelila jsem se blahem. Super, savost výborná, žádné obtékání okolo nožek. Později jsem si přidala na zvýšení savosti vkládací plenku. Nakonec jsme našli i vyhovující AIO plenky, které dáváme na noc a mimo domov a tímto jsme téměř odbourali používání papírových plen. Během používání nemá malý žádné opruzeniny a ani omezenou hybnost z důvodu "většího zadečku". O šetření rodinných financí a životního prostředí ani nemluvím :-) A praní, žehlení a skládání plen? Nezabírá vůbec čas. Vypere dokonale pračka, rychle uschnou a během žehlení je rovnou poskládám, takže při přebalování mám vše nachystáno. A v době napařovacích žehliček je plena raz dva vyžehlená :-)
2 lidé považují za užitečné
svoba  15. črc 2013

Látkové pleny vřele doporučuju kamarádkám

Látkuju už skoro rok a jsem moc spokojena. U druhého dítka budu dál pokračovat.
Zpočátku jsem používala plenku a na ni svrchní kalhotky, ted jsem zpohodlněla a používám převážně pleny vše v jednom AIO. Je to nesmírně jednoduché.
1 člověk považuje za užitečné
iina  28. čer 2013

Látkové plenky bych zvolila znovu

Mé zkušenosti s plenkami jsou asi podobné jako mají ostatní maminky, ale i já ráda napíšu něco pro ostatní, aby jejich volba do čeho balit svoje dítě byla co nejlepší.
Jsem maminka čtyř dětí, nejstaršímu je 19 let a tak plenečky na něj byly jen čtverce a ne moc dobré svrchní kalhotky, prostě jsem neměla jinou volbu a tak jsem vlastně látkovala jako moje mamka a ostatní starší rodičové. Jedinou velikou výhodu vidím v tom, že proto, že nebyly pořádně žádné papírové plenečky na trhu sestřička v kojenecké poradně mi prostě řekla, jak zabalit děcko, jak skladovat plenky a kolik a jak čtverce skládat. Musím ještě dodat, že mám vystudovanou zdravotnickou školu a tak jsem spoustu věcí vlastně věděla i odtud a určitě celková péče o děcko byla jednodušší. Takže jsem měla cca 80 ks čtvercových plenek a s tím jsem si vystačila celé plenkové období i s tím, že když začal Kuba chodit a běhat svrchní kalhotky plenku špatně udržely na místě a tak mu cestovala a byl často pročůraný vedle :-| Bez plenek byl přes den ve dvou letech a na noc měl plenečku do dvou a půl.

S druhou dcerou jsem začala kupovat plenečky papírové, které byly tehdy na trhu novinkou a připadalo mi přebalování o mnoho jednodušší, žádné ruční odeprání kaděnců, žádné nakládání plenek do vody, která po jednom dni byla cítit strašně..prostě pohoda...ale! Míša měla často opruzenou prdelku a to jsem přebalovala často, taky jsem zjistila co je to plenková dermatitida. Proto jsem se po roce plenkování s papírem vrátila k látkovým čtvercům po synovi a ejhle. Prdelka dcery se vylepšila jako mávnutím proutku. Nechala jsem si tedy papírové plenky na cesty a jinak jsem se vrátila k bavlně a praní na vysoké teploty a žehlení a vůbec mi to nevadilo. Zkusila jsem obě varianty a protože Míša v látce jako alergik a silný atopik měla lepší kůži, práce s plenkami mi prostě už nepřipadala tak hrozná. Ve dvou letech byla bez plenek jak ve dne, tak v noci.
Když jsem po 14 letech po prvních dětech přišla do jiného stavu, zjišťovala jsem, jaké mám vlastně teď možnosti. Trh je plný různých věcí a někdy člověk musí přemýšlet, co potřebuje a co je zbytečné . Jednou z věcí co jsem řešila byly zase plenky. Papír, nebo látka? co se teď vlastně prodává? Jaké jsou značky? no znáte to, spoustu otázek, spoustu možností.

Pořídila jsem po dlouhém studování vícevrstvé plenky bambino-mio se svrchními kalhotkami a taky novou zásobu čtvercových plenek. Taky jsem koupila do porodnice balík jednorázových a říkala si, že uvidím, co bude vyhovovat nejvíc. v porodnici jsem používala papírovky, po příchodu domů jsem stále ještě měla zásobu pemprsek a tak jsem plenky prozatím neřešila a odsunula na později. Jak jsem odebírala z balíku plenky papírové a zároveň doma plnila popelnici až p okraj, došlo mi, že takhle jsem to asi nechtěla ;-) Vyprala jsem balík vícevrstvých, čtverců, a už jak jsem vyšla ven a pověsila na šňůru došlo mi, že už se těším na první přebalení do látky.
Matěj tedy začal nosit plenky látkové. a práce? Už nebyla žádná navíc, existují různé vonné esence na potlačení zápachu, desinfekce na plenky, krásné svrchní kalhotky, které drží plenečku na místě, plenky kalhotkové i AIO. Prostě co každému vyhovuje. Za rok po Matějovi se narodil Jonášek a přebalovala jsem ještě nějaký čas dvě děti najednou. Přešla jsem tedy od hlavní výbavy založené na vícevrstvých plenkách a čtvercích na kalhotkové jednovelikostí aby kluci mohly používat plenky stejné a nemusela jsem mít kilometrovou šňůru na prádlo pro pověšení všech plenek....a super. Matěj byl do dvou let bez plenek jak na den, tak na noc.
Jonáš? Teď zjistil, co je to nočník a já si nedovedu představit, že bych používala pro své dítě něco jiného než látku.

Za mě tedy mohu jen doporučit, jsem jedna z matek, co jednorázové plenky nepoužívají, ani na cestu, ani nikam. Podle mě, víc práce nemám, je to součást péče o dítě a beru to jako samozřejmost. Nijak mě praní plenek neomezuje a nebere mi to nic z času, který trávím se svými dětmi.

Jedno doporučení nakonec, už i v látkových plenkách je na trhu spoustu zbytečného. Zkuste pro začátek jednoduchý systém, zkuste prostě jen plenky použít, vyprat a uvidíte, jak je to jednoduché. Určitě vám za to vyzkoušení vaše dítě stojí a aspoň budete mít srovnání a zkušenost.

Hodně štěstí Andrea ( KUba, Míša, Matěj, Jonáš)
12 lidí považuje za užitečné