Koupací kyblík

Koupací kyblík může být základní koupací výbavičkou pro malé miminko18, je alternativou dětské vaničky27. Obvykle koupání v něm bývá příjemné dětem, které ve vaničce pláčou. Dítě se v kyblíku cítí jako by stále bylo v děloze3. Pro dítě je koupání v kyblíku příjemné, protože bezprostředně cítí okraje kyblíku na svých ručičkách a nožičkách. Tento pocit navozuje dítěti pocit bezpečí, které cítilo u maminky v bříšku. Dítě během koupele v koupacím kyblíku cítí teplo, bezpečí a je šťastné. Teplota vody by měla být 25 - 37 °C.
Miminko koupající se v kyblíku

Při koupání miminka je dobré si kyblík umístit na stůl nebo si pořídit speciální podstavec na koupací kyblík. Výhodou koupacího kyblíku proti vaničce je jeho menší velikost, což ocení hlavně rodiče žijící v malých bytech. Zanedbatelná není ani úspora vody. Voda v kyblíku chladne pomaleji než ve vaničce, miminko je celé, kromě hlavičky, ponořené v teplé vodě, nehrozí tedy prochladnutí. Teplá voda působící na bříško může miminku pomoci i při kojenecké kolice25.

Při správném používaní, napolohování miminka koupání v kyblíku nijak nenarušuje motorický vývoj dítěte8. V kyblíku je možné koupat miminka již od narození a to včetně dětí nedonošených4. Různé značky kyblíků jsou různě velké, ty menší vydrží zhruba jen do 3 měsíců1, větší typy do půl roku6 i déle.

Jak správně koupat miminko v kyblíku?

Na koupání miminka je třeba pořídit kyblík určený přímo k tomuto účelu, má speciální tvar a není uvnitř kluzký. Při koupání je třeba mít v kyblíku dostatek vody, miminko se vkládá do kyblíku naplněného vodou v poloze na tygříka, je třeba dávat pozor především na hlavičku, kterou novorozenci ještě nedrží pevně. V kyblíku je poté miminko volně v poloze klubíčko. Miminko by mělo být celé, až na hlavičku, ponořeno do vody a nadnášeno, nemělo by se dotýkat zadečkem dna kyblíku, aby nebyla přetěžována jeho páteř. Hlavičku miminka je třeba jistit dlaní jedné ruky pod bradičkou, aby zůstala ústa a nos miminka nad hladinou. Druhou rukou je možné miminko umývat.
Koupací kyblík

Pokud se miminko dotýká zadečkem nebo nohami dna kyblíku, nebo se dokonce od něj odráží, je třeba přidat více vody a nebo je už dítě na koupací kyblík příliš velké.

Koupací kyblík a 5 kroků ke správnému používání

Koupací kyblík

  1. Zjemňuje a chrání - dítě by mělo čas strávený v koupacím kyblíku brát jako zábavu, hru. Děti mohou cítit úzkost z nepohodlí. Koupací kyblík2 je proto dobré umístit do dítětem známého prostředí. Dítě se zklidní a během koupele se uvolní.
  2. Ohřívá dětské tělo a zajišťuje mu komfort - teplé děti jsou šťastné děti. Koupací kyblík stačí naplnit teplou vodou a v ní dítě držet i po dobu 20 minut. Dětí mají rády pohodlné a měkké prostředí. Stěny koupacího kyblíku mohou vyplnit maminčiny ruce, které dítěti nabídnou měkké "posezení" v kyblíku.
  3. Koupací kyblík je vhodný pro novorozence a děti s kolikou - kyblík zajistí, že novorozenec bude během koupele neustále v teple a bude se cítit útulně. Kyblík je také vhodný pro dětí s kolikou, protože mu umožňuje se uvolnit, relaxovat a být klidným.
  4. Koupel bez (nejen) časového stresu - koupací kyblík nabízí maminkám, že čas strávený během koupání dítěte v kyblíku budou brát jako čas klidu a uklidnění. Dítě je během koupele šťastné, protože je šťastná také maminka.
  5. Zapojení tatínků do koupele - koupací kyblík17 je skvělý způsob, jak spojit dítě a tatínka. Tatínkové si koupání dětí užívají a s dětmi se sbližují jak maminka, tak tatínek.

Značky a výrobci

  • Bebé-Jou
  • Luma Babycare
  • Shantala
  • Tummy Tub

Zásady správné koupele

Ze začátku může miminko při koupání plakat, je to pro něj nezvyklá činnost, koupání by se ale pro dítě mělo stát příjemnou a oblíbenou věcí. Až bude dítě větší, je možné koupání zpříjemnit hračkami do vody2. Vhodné je koupat večer před večeří a spánkem.

Pravidla správné koupele:

  • není třeba koupat dítě každý den (stačí obden i méně často)
  • místnost pro koupání by měla mít okolo 22 až 24°C
  • teplota vody by měla být 36 až 37°C
  • délka koupání by měla být u malých dětí jen několik minut, mají ještě velmi citlivou pokožku, která se snadno může vysušit
  • dětské přípravky ke koupání by měly být bez parfemace a měly by v kůži zadržovat vlhkost, vhodnou alternativou jsou mycí oleje, ale miminko lze koupat i jen v čisté vodě a na vlhké tělo namazat vhodným tělovým olejíčkem, resp. mlékem
  • během koupele používat dvě žínky - jednu na obličej, druhou na tělo a zadeček
  • zvýšenou pozornost je třeba věnovat oblasti kolem plenek33 a zadečku, kde může docházet k opruzeninám, genitálie holčiček se umývají zepředu dozadu, aby se předešlo infekci pochvy
  • koupání by měla maminka miminku zpříjemnit úsměvem a uklidňovat jej tichým a vlídným hlasem

Koupací kyblík a jeho vlastnosti

Koupací kyblík

  • Měkké a zaoblené rukojeti pro snadné použití - koupací kyblík je navržen tak, aby dítěti a jeho rodičům zajistil bezpečnost a pohodlí. Hladké a zaoblené kontury rukojeti zajišťují snadnou manipulaci koupacího kyblíku plného vody.
  • Lékaři schválený návrh koupacího kyblíku, který je bez ftalátů - dětský koupací kyblík je vyroben z polypropylenu, který je šetrný k dětské pokožce. Výrobky ze stejného materiálu používají lékaři. Polypropylen je bezpečný, netoxický a šetrný k životnímu prostředí. Návrh konstrukce dětského koupacího kyblíku je schválen lékaři.
  • Unikátní design udržuje v dítěti pocit bezpečí - pokud jde o koupání, děti jsou úzkostlivé z možného nepohodlí. To je důvodem, proč dítě umístit do nejznámější pozice, kterou zná ještě z matčina bříška. Děti milují pohodlí a to cítí z blízkých stěn koupacího kyblíku a také z teplé vody, která se nachází kolem nich. Napomáhá to dítěti relaxovat, a tak může relaxovat také maminka.
  • Robustní základna - stejně jako bezpečnost matčiny dělohy, tak má také koupací kyblík velmi nízké a stabilní těžiště s protiskluzovou základnou v jeho dolní části. Zaručuje tak kyblíku jeho stabilitu a napomáhá také zajistit bezpečnost a ochranu pro dítě.

Postup koupání miminka

  • připravit si místo pro převlečení a přebalení dítěte
  • připravit si osušku, žínky, kartáček na vlasy, čistou plenku, vatové tyčinky, kosmetiku k ošetření dětské pokožky (mycí olej nebo dětské mýdlo, tělový krém nebo olejíček, mast proti opruzeninám) a u novorozenců i líh na čištění pupíku
  • svléknout děťátko a očistit zadeček od nečistot
  • ponořit dítě do vody
  • po umytí položit dítě na připravené místo, osušit jej, vatovými tyčinkami dosušit a očistit ušní boltce a okraje nosních dírek
  • miminko rychle zabalit, aby neprochladlo
  • po koupeli je možné ještě na vlhkou pokožku natřít tělový olejíček a miminko jemně namasírovat
  • dítěti dát čistou plenu, místa s kožními záhyby nebo podkolenní jamky pořádně osušit a ošetřit, aby nedocházelo k opruzeninám
  • dítě ustrojit a učesat mu vlásky

Doplňky ke koupání miminka:

  • žínky
  • teploměr na měření teploty vody
  • dětská kosmetika
  • kartáč na vlásky
  • vatové tyčinky do uší
  • ručníky a osušky

Více o koupacím kyblíku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3263/jak_se_koupe_v_kybliku.html
  2. http://www.chytrazena.cz/koupaci-kyblik-pro-miminko-20711.html
  3. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  4. http://www.babybucket.com/ (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s koupacím kyblíkem

Máš zkušenost s koupacím kyblíkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lamia  18. črc 2016

Kyblik je oblíbený i počtvrté

Báječná věc, všechny naše děti ho milovaly a nejmladší miluje teď.

Je to podle mě ze začátku malinko těžší na správnou manipulaci s miminkem ( aby "nesedělo", ale bylo ve správné poloze), než koupání ve vaničce, ale pohoda miminka mi počáteční nejistotu vždy rychle vyvážila.

Bříško se jim prohřeje, jsou v pohodě v klubíčku a není jim chladno, na nadýmání podle mě úplně ideální. Jen jsem vždy první 3 měsíce koupala co nejdříve po předchozím probuzení, jak je to pro miminko z počátku značně vyčerpávající zážitek, není těžké je přetáhnout až k pláči a neklidu. Koupu tak 2-3 x týdně, ale dokud bolelo bříško, koupala jsem i častěji.

Máme velký kybl Bebe Jou, počáteční investice se dávno vrátila, u nás se koupe už 4. dítě a mělo ho půjčený asi 5 dalších rodin v mezidobí. Jak je obrovský, dávala jsem ho 18 m dceři ve vedru s vodou na terasu a měla minibazének.

Opravdu se velmi vyplatil a je to držák.
asnilek  12. črc 2016

Kyblík jsme vyzkoušeli několikrát, ale bezúspěšně

Kyblík jsem pořídila, když se mi narodila dcerka (druhé dítě). Těšila jsem se, jak si koupání v něm užije, ale bohužel. Od narození pořád "pérovala" na nohách. Jakmile jsem ji ponořila do vody, okamžitě se začala odrážet nožičkama ode dna. Vykoupat ji v kyblíku bylo nemožné. Po několika pokusech jsem to vzdala a tak jako předtím syna, koupala jsem i malou ve vaně. :o)

Kyblík máme do dnes v koupelně a využívám ho k jiným účelům. Pokud bych ale měla ještě třetí dítě určitě bych ho zase vyzkoušela :o)
netyka  11. črc 2016

Z kyblíku rovnou do vany

Kyblíkovali jsme od narození a malému se to vždycky moc líbilo. Často mu koupání pomohlo uvolnit bříško a vyprdět se. A taky mu v kyblíku nikdy nebyla zima.

Mně se zase líbilo, že jsem manipulaci s kyblíkem zvládala klidně i sama (zatímco vaničku s vodou bych jen těžko vylévala)
Z kyblíku jsme pak rovnou přešli do velké vany. Teď máme kyblík jako vzpomínku na to, jaký byl náš chlapeček malý drobeček. :)
leneee  6. bře 2016

Super věc

Kyblík jsem si koupila při pořizování první výbavičky s tím, že máme bohužel malou koupelnu se sprchovým koutem, a tak jsem nechtěla velkou vaničku, kterou bych ani neměla kde uskladnit. Bonusem je i úspora vody. Takže čistě z praktického hlediska a jako bonus jsem brala to, že miminku v něm bude moc hezky :)

Opravdu už od prvního koupání dcerka kyblík milovala. Za sebe jej všude doporučuji. Dcerku v něm občas vykoupu i teď, když jsou jí 2 roky. Je to pro ni takové zpestření a baví ji to. Myslím, že klidně ještě do tří let se do něj vejde, takze využijeme na maximum.
keeshka  8. led 2016

Starší generace nás odrazovala:-)

Když jsem zjistila, že existuje ke koupání něco jiného než vanička, a to kyblík, přišel mi zvláštní :-) . Ale poté, co jsem si o něm více četla, byla to pak jasná volba. Od maminky apod. jsem poslouchala, jak jako chceme dítě koupat v kyblíku, jak je to hrozné, nepřirozené. Ba naopak, kyblík je naprosto přirozený a dcerce se v něm od začátku líbilo :-) . Krásně nás viděla, my jsme uměle nemuseli držet miminko v leže ve vodě a za zmínku stojí určitě i dobrá skladnost ;-) .

Vydržel nám půl roku, kdy v něm začala hrozně cákat radostí, takže jsme začali používa vanu. Na chatě máme vaničku, ale s kyblíkem jsem tedy byla spokojenější.
apacheee  4. led 2016

Jedině kyblík :)

V těhotenství jsem přečetla několik článků o vhodnosti koupání v kyblíku, navíc mi ho doporučila i sestřenka, tak jsem ho pořídili.

Koupání Eliáška bylo plně v režii tatínka a Eliášek měl kyblík moc rád. Vyhovovalo nám, jak je Eli celý ponořený a tvarování kyblíčku v trochu starším věku dovolovalo to, že se ani nemusel držet. A další velikou výhodou je to, že se dá kamkoliv přenést.

Za nás opravdu spokojenost na obou stranách. V kyblíčku jsme koupali zhruba do roku, poté jsme přešli do velké vany, kde má Eli větší možnost hraní si s hračkami a užívání si vody.
2 lidé považují za užitečné
craki  4. srp 2015

Naše kyblíkování

Kyblík pro mě byla jasná volba. Kromě toho, že se v tom mimčům líbí, se mi líbila úspora místa. Když se malý narodil, kyblík zbožňoval. Moc dobře dělal taky jeho bříšku a nejednou se stalo, že se v kyblíku i vyprázdnil. V kyblíku byl prostě spokojené miminko. Když měl dva a půl měsíce, začal si to tak užívat, že začal kopkat a tím se i odrážet. To ale není OK, tak jsem koupila klasické lehátko do vany a od té doby se koupe ve velké vaně. Přechod zvládl dobře, jelikož jsem i kyblík měla položený na dně vany, takže prostředí dobře znal.
betelgeuzz  4. srp 2015

Vyzkoušela jsem oboje

Na první dceru jsem měla vaničku, kyblík byl novinka, přišel mi drahý. Koupelnu máme malou a byla tam zima, dcera je podzimní. Takže manžel napuštěnou vaničku nosil do obyváku, kde jsme koupali a pak ji zase nesl vylít do koupelny. Bylo to dost nepraktický, sama jsem v podstatě nebyla schopná vykoupat.

Na druhou dceru jsem koupila z druhé ruky kyblík a koupání bylo daleko jednodušší. Zvládla jsem ho přenýst s vodou sama. Když dcera začala víc cákat, postavila jsem kyblík do sprcháče a koupala tam. Kyblík taky zabral daleko méně místa.

Takže, co se týče praktičnosti, jednoznačně kyblík. Jinak jsem velký rozdíl nepoznala, že by třeba mladší trpěla míň na koliky, nebo se koupala raději.
1 člověk považuje za užitečné
cinky  8. črc 2015

Skvělý vynález

Koupací kyblík jsme si zamilovali ještě ani nebyla dcerka na světě. Dlouho jsme s manželem vybírali, který koupíme. Moc se nám líbila videa spokojených miminek na internetu.
Na první koupání v kyblíku jsme se pár dní odhodlávali. Zpočátku jsme koupali oba. Manžel držel, já jsem myla. Během pár koupání jsem to už zvládla sama a měla jsem radost, že je tak lehký, že si jej můžu odnést sama. (měla jsem ještě velikou vaničku, která byla hrozně těžká, tak tu odnášel manžel)

Dcerka byla v kyblíku strašně ráda. Koupali jsme ji v kyblíku asi do roku a něco málo. Vlezla si do něj ale ještě ve dvou letech, zatímco jsem utírala jejího brášku :-D bylo jí smutno, tak to chtěla zkusit.

Syn měl kyblík taky moc rád, ale byl divoch, tak mi z něj už pak vylézal. Skončili jsme kolem osmého měsíce.

Dodnes kyblík používám. Buď do něj dám něco odmočit, či na vyprané prádlo nebo teď v létě na přinesení horké vody do dětského bazénku. Babičky sice kyblík dlouho nemohly přenést přes srdce, ale nám to bylo jedno. Stačilo vidět ty spokojené děti.

A koupali jsme v něm mnohem radši než ve vaničce. Do vaničky jsme děti dávali jen tehdy, když jsme děti chtěli pořádně umýt.

Takže já určitě doporučuji.
manteca73  8. črc 2015

Ano

Kyblík jsem pořídila asi po dvou týdnech koupání ve vaničce. Vanička byla moc velká, byla potřeba moc vody a prostě celkově to nešlo. Tak jsem na bazárku zakoupila použitý Tummy tub kyblík, a to byla výhra.

První dvě koupání teda byla trochu křečovitá, ale po shlédnutí video návodu od @ikarkulka se koupání stalo zábavou. Zouš si tu vodu prostě užívala. :-)

Hodně lidí (vesnice) se divilo, jak můžu koupat dítě v kyblíku a dokonce se pár příbuzných přijelo i podívat. :-D

Pro mě byl kyblík výhrou. Zouš v něm vydržela tak do půl roku, ale jakmile se začala stavět na nožky tak i v kyblíku mi začala skákat, a tak jsem kyblík vyměnila za naši vanu.
hrosarna  10. dub 2015

Jednou ano, podruhé ne...

Kyblík jsme pořídili pro první dceru a nemohli si ho vynachválit. Milovala koupání v něm, několikrát v něm usnula, koupala se v něm cca do sedmi měsíců než začla sedět a byl jí opravdu těsný.

Druhou dceru jsme do něj s nadšením šoupli taky, a ono to nefungovalo. Plakala v něm a kroutila se... obecně nemá ráda být v klubíčku, takže je nejspokojenější ve velké vaně, kde plave jako delfínek. :-)
terunka88  3. pro 2014

1 pokus

Od narození koupeme Matouše ve vaničce, na lehátku. V kyblíku jsme ho koupali shodou okolností poslední víkend, když jsme byli na návštěvě u kamarádů. Líbí se mi, že je tam malý celý ponořený, ale přijde mi nepraktické, že ho člověk musí neustále přidržovat. Navíc se mi nezdálo, že by se tam malému líbilo víc, než ve vaničce. Proto zůstaneme u staré dobré klasiky.
kopeckovi  2. pro 2014

U nás ne

V těhotenství jsem byla rozhodnutá, že budeme určitě koupat v kyblíku. Shlédla jsem videa a moc se mi to líbilo, takže jsme ho také pořídili a o vaničce jsme nechtěli ani slyšet. Přesto nám tchýně jednu skládácí koupila a ještě, že tak. V kyblíku nám to vůbec nešlo, nelíbilo se nám, jak je v tom malý zkoucený, a nějak jsme prostě nevěděli jak na to. Zkoušeli jsem to asi 14 dní a pak jsme sáhli po nechtěné vaničce :-)
melme  2. pro 2014

6 měsíců a jedeme dál

Kyblík je úžasný vynález. V porodnici mi při koupání malá plakala. Doma jsem z toho tudíž měla obavu. Zbytečně. Ukázalo se, že při koupání plakala proto, že to bylo ve vaničce. Naše princezna si v kyblíku lebedí, cáká rukama a směje se. Ze začátku jsem jako prvorodička měla obavu, zda budu umět s miminkem manipulovat normálně a natož koupat v kyblíku. Byla to ale zbytečná obava a vše nám šlo krásně. Zvládá to dokonce i manžel. :-) Anička má 6 měsíců a dva týdny a koupe se v kyblíku pořád. :-)
1 člověk považuje za užitečné
birds  9. lis 2014

Kyblíkování u nás

Vzhledem k tomu, že mi nápad prcka kyblíkovat přišel geniální (prcek je v klubíčku a může se krásně uvolnit), tak jsem ani neuvažovala o tom, že bychom koupali jinak. Navíc máme sprchu místo vany, takže volba byla jasná. Koupili jsme kyblík Shantalla a vydržel nám téměř do 5 m prcka. Pak už se snažil odrážet ode dna, tak jsme kyblík schovali pro případné další dítě.
Za mne určitě doporučuju, prcek je v teple, plave si jako v bříšku a díky koupeli před spaním se pěkně ,,vyprděl" a žádné bolení bříška u něj v noci nehrozilo. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
ammmi  8. lis 2014

U nás neuspěl

V těhotenství jsem se nadchla pro kyblík, pořídili jsme Shantala, zkoušela jsem v něm koupat bratránka a ok.
Pak se ale narodil syn a absolutně jsem tam to ani ne tříkilové miminečko nemohla vykoupat. Musel mi pomoct muž malého vyndat, protože jsem se bála, že mi sklouzne (a to mám s dětmi zkušeností dost). Navíc tam malý z plných plic křičel, kdežto vaničku v porodnici si užíval.
Kyblík šel okamžitě na prodej, pár dní jsem prcka koupala v lavoru na prádlo. :-D Máme oválný, na novorozence akorát :-D, a pak ve vaničce.
ma_ia  6. lis 2014

Koupání? V kyblíku!

Idea koupání miminka v kyblíku se mi zalíbila ještě v těhotenství - koupila jsem Tummy tub a těšila se na ty krásné intimní chvilky při koupání miminka. No, místo toho jsem pak nadávala, že nemám alespoň 4 ruce, abych držela mimčo, natáhla se pro mycí emulzi, omývala, nepřevrhla kyblík, nespadla do něj, podala si ručník...:-) Ale naštěstí to bylo jen o troše cviku a po pár dnech to bylo v pohodě. Malá kyblík milovala, byla v něm krásně klidná, spokojená, vydržela v něm, povídala si, kopala nožičkama, užívala si to - bylo opravdu vidět, že se v kyblíku cítila v bezpečí.

Do velké vany pak dcera putovala někdy v 7mi měsících, když už se do kyblíku úplně dobře nevešla a když začla ve vodě řádit natolik, že několikrát vytopila celou koupelnu. V neposlední řadě jsem volila kyblík i kvůli dobré skladnosti v našem malém bytě. Určitě doporučuji, byla to skvělá volba a šla bych do něj zase.
2 lidé považují za užitečné
kajalka  6. lis 2014

Jedině kyblík

V kyblíku jsme začli koupat, když miminku zaschnul pupíček. Při koupání dokonce usínalo, v teplé vodě mu bylo příjemně. Ze začátku jsme na to museli být dva, pak už jsem koupala sama. Dítko v něm vydrželo skoro 8 měsíců, pak už potřebovalo prostor k hrám ve vodě, tak jsme přešli do vany. Mám kyblík schovaný na další dítě.
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  3. lis 2014

Výborná věc

Koupací kyblík je nejlepší volba pro novorozence a malé kojence, kteří ještě nesedí a necítí se ve vaničce stabilně. Používali jsme asi do 6 měsíců a později jsme začali koupat ve vaničce s protiskluzovou podložkou. Na to si musel syn zvykat, cítil se nejistě v poloze vleže, sedět ještě neuměl. Opravdu si koupání užívá až od chvíle, kdy stabilně sedí a koupe se v naší velké vaně s menším množstvím vody a protiskluzovou podložkou. :-)
1 člověk považuje za užitečné
svoba  3. lis 2014

Vřele doporučuji

Syna jsme nemyli každý den, ale co tři dny. Zpočátku jen v čisté vodě. Ale první pokusy dopadly nezdarem. Syn ve vaničce plakal a byl nešťastný, pak nám někdo poradil vyzkoušet kyblík. S nedůvěrou jsme ho pořídili. Hned první koupání bylo za odměnu. Syn spokojený, chtěl se koupat dlouho. Proto kyblík vřele doporučuji. A to zejména pro malá miminka a novorozeňátka.
1 člověk považuje za užitečné
hance09  3. lis 2014

Koupací kyblík jsme poslali dál

Koupací kyblík (Tummy tub) jsem pořídila díky pozitivním ohlasům, jak se v něm miminkům líbí a o vaničce jsem ani neuvažovala. Zpočátku prcek brečel, ale pak si zvykl. Manipulace s novorozencem pro mě nic moc, když už držel hlavičku bylo to lepší, ale strašně špatně se mi myl, jak tam měl málo místa (možná špatná volba značky?) a asi v 6 měsících jsme začali koupat ve vaně. Při druhém dítěti už používat nebudeme.
osicenka  15. led 2014

Naše koupání v kyblíku

Kyblík používáme od toho dne co jsme přišli z porodnice, vaničku jsme ani nechtěli zkoušet - v porovnání se všemi výhodami kyblíku nám přišel kyblík jako jasná volba :-) Matýsek v něm nikdy neplakal. Ze začátku sice byl trošku problém s tím, jak ho tam správně dávat, ale na to jsem během pár dnů přišla. Jelikož se do koupání chce zapojovat i manžel, tak já vždycky Matýskovi přidržuju hlavičku a manžel ho umývá, ale už několikrát jsem malého zvládla vykoupat i sama, takže já jsem určitě pro kyblík :-)
1 člověk považuje za užitečné
tiburcia  15. led 2014

Koupací kyblík Shantala

Ještě v těhotenství jsem se rozhodla pro koupací kyblík.

V porodnici jsem syna koupala ve vaničce, byl nesvý, kroutil se, plakal, nelíbilo se mu to. Po příjezdu domů jsem z kyblíku měla trochu strach - jak bude reagovat, manžel se zase bál, jak ho tam dáme, že to nevypadá ,,bezpečně". Vše jsme si nachystali na první kyblíčkování (tak jsme tomu doma říkali) a šlo se koupat. Kyblík nemá rysku na vodu, takže jsme dali vody méně, malého vložili do kyblíku a dolili vodu, aby ji měl až nad ramínka (pak už člověk to množství vody má v oku). Spokojenější dítě jste neviděli. Užíval si to, byl spokojený.

Z kyblíčkování se stal rituál a koupal se denně, před spaním. Postupně, jak rostl, přidávali jsme mu tam hračku, u kyblíčkování jsme si povídali, časem zpívali. K vaničce jsme se už nevrátili. V 8 měsících jsme syna už dali do velké vany, z kyblíku vstával a byl vždycky ohledně váhy nadprůměrný :-D tak už se tam moc nevešel.

Za mě je to vynález století. Musím ještě napsat, že syn neměl za celou dobu ani jednu koliku a já to přičítám koupání v kyblíku a následné masáži bříška. Kyblík už měly půjčené 2 kamarádky a obě si ho chválily. Doporučuju :-)
2 lidé považují za užitečné
katyxq  14. led 2014

Proč jsme používali koupací kyblík

Bydlíme v poměrně malém bytě, takže kyblík byl mojí volbou i pro svoji skladnost a navíc mi koupání v něm přišlo přirozenější, jak je miminko nadnášeno vodou a je ve fyziologické poloze - klubíčku.

Základ pro koupání je dát si do kyblíku dostatek vody, obzlášť u malého miminka se proto nebojte jí dát hodně, na youtibe najdete dost videí, jak koupat správně, jak jistit hlavičku, jak do kyblíku vkládat novorozence. Malé se koupání v kyblíku moc líbilo, pomáhalo jí i při kolikách, jak si nahřála bříško. Prvních několik koupaní bylo potřeba mě i manžela, on držel, já umývala, pak jsme oba získali jistotu v manipulaci s miminkem a zvládli jsme koupání i sami. Manžel chtěl vyzkoušet vaničku, takže ji půjčil a použili jsme ji ani ne jedno celé koupání, malá v ní zoufale brečela.

Zhruba po 5. měsící se ale začala ode dna kyblíku odrážet, což není dobré na páteř, také začala hodně cákat ručkama, tak jsme přesedlali na společné koupaní ve sprše (malou jsme já nebo manžel drželi v náručí) nebo ve vaně (v malém množství vody na bříšku nebo v plné vaně na našem břiše).
4 lidé považují za užitečné