Koupací kyblík může být základní koupací výbavičkou pro malé miminko18, je alternativou dětské vaničky27. Obvykle koupání v něm bývá příjemné dětem, které ve vaničce pláčou. Dítě se v kyblíku cítí jako by stále bylo v děloze3. Pro dítě je koupání v kyblíku příjemné, protože bezprostředně cítí okraje kyblíku na svých ručičkách a nožičkách. Tento pocit navozuje dítěti pocit bezpečí, které cítilo u maminky v bříšku. Dítě během koupele v koupacím kyblíku cítí teplo, bezpečí a je šťastné. Teplota vody by měla být 25 - 37 °C.
Při koupání miminka je dobré si kyblík umístit na stůl nebo si pořídit speciální podstavec na koupací kyblík. Výhodou koupacího kyblíku proti vaničce je jeho menší velikost, což ocení hlavně rodiče žijící v malých bytech. Zanedbatelná není ani úspora vody. Voda v kyblíku chladne pomaleji než ve vaničce, miminko je celé, kromě hlavičky, ponořené v teplé vodě, nehrozí tedy prochladnutí. Teplá voda působící na bříško může miminku pomoci i při kojenecké kolice25.
Při správném používaní, napolohování miminka koupání v kyblíku nijak nenarušuje motorický vývoj dítěte8. V kyblíku je možné koupat miminka již od narození a to včetně dětí nedonošených4. Různé značky kyblíků jsou různě velké, ty menší vydrží zhruba jen do 3 měsíců1, větší typy do půl roku6 i déle.
Jak správně koupat miminko v kyblíku?
Na koupání miminka je třeba pořídit kyblík určený přímo k tomuto účelu, má speciální tvar a není uvnitř kluzký. Při koupání je třeba mít v kyblíku dostatek vody, miminko se vkládá do kyblíku naplněného vodou v poloze na tygříka, je třeba dávat pozor především na hlavičku, kterou novorozenci ještě nedrží pevně. V kyblíku je poté miminko volně v poloze klubíčko. Miminko by mělo být celé, až na hlavičku, ponořeno do vody a nadnášeno, nemělo by se dotýkat zadečkem dna kyblíku, aby nebyla přetěžována jeho páteř. Hlavičku miminka je třeba jistit dlaní jedné ruky pod bradičkou, aby zůstala ústa a nos miminka nad hladinou. Druhou rukou je možné miminko umývat.
Pokud se miminko dotýká zadečkem nebo nohami dna kyblíku, nebo se dokonce od něj odráží, je třeba přidat více vody a nebo je už dítě na koupací kyblík příliš velké.
Koupací kyblík a 5 kroků ke správnému používání
- Zjemňuje a chrání - dítě by mělo čas strávený v koupacím kyblíku brát jako zábavu, hru. Děti mohou cítit úzkost z nepohodlí. Koupací kyblík2 je proto dobré umístit do dítětem známého prostředí. Dítě se zklidní a během koupele se uvolní.
- Ohřívá dětské tělo a zajišťuje mu komfort - teplé děti jsou šťastné děti. Koupací kyblík stačí naplnit teplou vodou a v ní dítě držet i po dobu 20 minut. Dětí mají rády pohodlné a měkké prostředí. Stěny koupacího kyblíku mohou vyplnit maminčiny ruce, které dítěti nabídnou měkké "posezení" v kyblíku.
- Koupací kyblík je vhodný pro novorozence a děti s kolikou - kyblík zajistí, že novorozenec bude během koupele neustále v teple a bude se cítit útulně. Kyblík je také vhodný pro dětí s kolikou, protože mu umožňuje se uvolnit, relaxovat a být klidným.
- Koupel bez (nejen) časového stresu - koupací kyblík nabízí maminkám, že čas strávený během koupání dítěte v kyblíku budou brát jako čas klidu a uklidnění. Dítě je během koupele šťastné, protože je šťastná také maminka.
- Zapojení tatínků do koupele - koupací kyblík17 je skvělý způsob, jak spojit dítě a tatínka. Tatínkové si koupání dětí užívají a s dětmi se sbližují jak maminka, tak tatínek.
Značky a výrobci
- Bebé-Jou
- Luma Babycare
- Shantala
- Tummy Tub
Zásady správné koupele
Ze začátku může miminko při koupání plakat, je to pro něj nezvyklá činnost, koupání by se ale pro dítě mělo stát příjemnou a oblíbenou věcí. Až bude dítě větší, je možné koupání zpříjemnit hračkami do vody2. Vhodné je koupat večer před večeří a spánkem.
Pravidla správné koupele:
- není třeba koupat dítě každý den (stačí obden i méně často)
- místnost pro koupání by měla mít okolo 22 až 24°C
- teplota vody by měla být 36 až 37°C
- délka koupání by měla být u malých dětí jen několik minut, mají ještě velmi citlivou pokožku, která se snadno může vysušit
- dětské přípravky ke koupání by měly být bez parfemace a měly by v kůži zadržovat vlhkost, vhodnou alternativou jsou mycí oleje, ale miminko lze koupat i jen v čisté vodě a na vlhké tělo namazat vhodným tělovým olejíčkem, resp. mlékem
- během koupele používat dvě žínky - jednu na obličej, druhou na tělo a zadeček
- zvýšenou pozornost je třeba věnovat oblasti kolem plenek33 a zadečku, kde může docházet k opruzeninám, genitálie holčiček se umývají zepředu dozadu, aby se předešlo infekci pochvy
- koupání by měla maminka miminku zpříjemnit úsměvem a uklidňovat jej tichým a vlídným hlasem
Koupací kyblík a jeho vlastnosti
- Měkké a zaoblené rukojeti pro snadné použití - koupací kyblík je navržen tak, aby dítěti a jeho rodičům zajistil bezpečnost a pohodlí. Hladké a zaoblené kontury rukojeti zajišťují snadnou manipulaci koupacího kyblíku plného vody.
- Lékaři schválený návrh koupacího kyblíku, který je bez ftalátů - dětský koupací kyblík je vyroben z polypropylenu, který je šetrný k dětské pokožce. Výrobky ze stejného materiálu používají lékaři. Polypropylen je bezpečný, netoxický a šetrný k životnímu prostředí. Návrh konstrukce dětského koupacího kyblíku je schválen lékaři.
- Unikátní design udržuje v dítěti pocit bezpečí - pokud jde o koupání, děti jsou úzkostlivé z možného nepohodlí. To je důvodem, proč dítě umístit do nejznámější pozice, kterou zná ještě z matčina bříška. Děti milují pohodlí a to cítí z blízkých stěn koupacího kyblíku a také z teplé vody, která se nachází kolem nich. Napomáhá to dítěti relaxovat, a tak může relaxovat také maminka.
- Robustní základna - stejně jako bezpečnost matčiny dělohy, tak má také koupací kyblík velmi nízké a stabilní těžiště s protiskluzovou základnou v jeho dolní části. Zaručuje tak kyblíku jeho stabilitu a napomáhá také zajistit bezpečnost a ochranu pro dítě.
Postup koupání miminka
- připravit si místo pro převlečení a přebalení dítěte
- připravit si osušku, žínky, kartáček na vlasy, čistou plenku, vatové tyčinky, kosmetiku k ošetření dětské pokožky (mycí olej nebo dětské mýdlo, tělový krém nebo olejíček, mast proti opruzeninám) a u novorozenců i líh na čištění pupíku
- svléknout děťátko a očistit zadeček od nečistot
- ponořit dítě do vody
- po umytí položit dítě na připravené místo, osušit jej, vatovými tyčinkami dosušit a očistit ušní boltce a okraje nosních dírek
- miminko rychle zabalit, aby neprochladlo
- po koupeli je možné ještě na vlhkou pokožku natřít tělový olejíček a miminko jemně namasírovat
- dítěti dát čistou plenu, místa s kožními záhyby nebo podkolenní jamky pořádně osušit a ošetřit, aby nedocházelo k opruzeninám
- dítě ustrojit a učesat mu vlásky
Doplňky ke koupání miminka:
- žínky
- teploměr na měření teploty vody
- dětská kosmetika
- kartáč na vlásky
- vatové tyčinky do uší
- ručníky a osušky
Více o koupacím kyblíku na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3263/jak_se_koupe_v_kybliku.html
- http://www.chytrazena.cz/koupaci-kyblik-pro-miminko-20711.html
- Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
- http://www.babybucket.com/ (ENG)