S příchodem nového člena rodiny čeká na budoucí rodiče hned několik povinností s pořízením výbavy pro dítě18, mezi kterou patří i kojenecké oblečení. To by mělo být vyrobeno z kvalitních, nezávadných materiálů a svůj vzhled si udrželo i po výprání několik týdnů až měsíců.
Vybírání vhodného kojeneckého oblečení by se mělo soustředit na:
Hlavním materiálem, který je pro kojence vhodný, je bavlna, len a nebo stále více oblíbená biobavlna, která je je speciálně pěstována v ekologickém zemědělství. Jsou to materiály, které jsou prodyšné a působí velmi dobře na jemnou dětskou pokožku. Jiné materiály, jako je např. syntetika, mohou pokožku dítěte podráždit natolik, že jim vyvolá kožní alergii, chladí je a elektrizují.
Jaký je rozdíl mezi bavlnou a biobavlnou?
Klasická bavlna je od samého začátku po výrobu „obohacena“ chemií, ať už se jedná o složky podporující růst nebo další látky, které se po sklizni na bavlnu používají. BIO varianta využívá pouze přírodních prostředků. A je tak oblíbená u rodičů, kteří chtějí mít absolutní jistotu, že jejich dítě bude mít nezávadné oblečení.
Bio-bavlna a další bio-textilie se vyrábějí z rostlin pěstovaných v režimu ekologického zemědělství způsobem nezatěžující v takové míře životní prostředí jako průmyslový a velkoplošný způsob pěstování bavlníku a komerčních plodin (blíže viz Co je ekologické zemědělství?). Také při následném zpracování není jakkoli chemicky upravován. Pěstování bio-bavlny v rozvojových zemích je realizováno především na malých farmách, včetně podpory rozvoje místní komunity a tak má její pěstování nejen environmentální, ale také sociální rozměr.
Pro mnoho maminek je to samozřejmostí, oblečení by mělo být pohodlné, aby se vaše miminko cítilo dobře. Myslete také na to, že dítě potřebuje přebalovat, a tak byste měli zvolit takové kojenecké oblečení, které nabízí snadný přístup k pleně. Ideální je, když mají dupačky ve spodní části odepínací knoflíčky, díky nimž nemusíte svlékat dítěti celé dupačky. Také jsou praktické zipy, díky nimž se dostanete tam, kam potřebujete. Vzpomeňte si na to, že ne všechny děti se rády oblékají, ba naopak.
Důležité pro maminky je, aby věděly, s jakým rozepínáním oblečení koupit. Měla byste přemýšlet prakticky, a to při výběru dupaček, košilek a svetýrků. Děti neustále převlékáte, svlékáte a podobně. Dupačky by měly mít v rozkroku odepínatelnou část, abyste je nemusela při každém přebalování svlékat. Neměla byste kupovat ani kojenecké oblečení, které se obléká přes hlavu.
Správná velikost kojeneckého oblečení je velmi důležitá. V létě se počasí často mění, jednou je teplo, jednou zase prší, a tak je nezbytné děti neustále oblékat, dávat jim nové oblečení, pod bundu dát i overal a podobně. Počasí je nevyzpytatelné, což můžete za okny vidět i dnes. Je proto nezbytné jednotlivé vrstvy oblečení kupovat ve správné velikosti. Vždy by pod oblečením měla zbývat nějaká trochu vzduchu, díky čemuž bude zajištěna izolace tepla. Pozor na krátké rukávy, krátké kalhoty, malé objemy v pasu a podobně.Kojenecké oblečení by mělo být volné, ale ne příliš. Nemělo by být upnuté. Dětské velikosti začínají na číslech 50 a končí číslem 164. Většinou mezi nimi bývá rozestup 6 cm. Do 4 let života se vaše dítě nedostane nad číslici 110 cm, ale záleží na tom, jak rychle roste. Ideální je, aby dítě mělo oblečení dobře, aby se v něm cítilo pohodlně.
Kromě toho, že musí být oblečení pohodlné, by se mělo snadno udržovat. Kvalitní kojenecké oblečení je dnes vyrobené s vodoodpudivou povrchovou úpravou. Oblečení je tak možné pouze otřít mokrým hadříkem, a tak nemusíte po každém obědu kojenecké oblečení vyměňovat. Tento materiál je charakteristický tím, že nenasakuje vodu a rychle se dá usušit.
Takové oblečení uplatníte hlavně v případě, že jedete na výlet a nechce se vám s sebou brát hromada oblečení. Když víte, kam s dětmi, vezměte pouze kojenecké oblečení s vodoodpudivou povrchovou úpravou. Usnadníte si tak spoustu práce.
Při nákupu kojeneckého oblečení preferujte české výrobce a využívejte také bazary a second-handy, kde můžete kojenecké oblečení nakoupit za nižší ceny. Děti totiž rychle rostou, a tak se někdy nevyplatí kupovat celý šatník v obchodech. Samozřejmě, záleží to pouze na vás, jaké máte k oblečení „z druhé ruky“ postavení.