V době, kdy se rozhodneme děťátku podávat první příkrmy10 nastává i rozhodnutí, jakou pořídit jídelní židličku. Co vše by měla jídelní židlička splňovat, jaké bezpečnostní normy, nač si dát pozor při nákupu a v neposlední řadě také z jakého materiálu by měla být jídelní židlička vyrobena.
Jídelní židlička hraje velkou roli v přirozeném vývoji děťátka, proto je jejímu výběru potřeba věnovat patřičnou pozornost. Prioritou by měla být zejména bezpečnost, jídelní židlička musí být stabilní. Použitý materiál k výrobě židličky by měl být zdravotně nezávadný a netoxický. Pro větší pohodlí krmeného děťátka je vhodné, aby židlička byla vybavena měkkým polstrováním a nejlépe omyvatelným, což ocení zejména rodiče, protože děti umí s jídlem udělat pěkný nepořádek.
U dřevěných jídelních židliček nesmí být dřevo poškozeno a vykazovat stopy např. hniloby či napadení hmyzem. Obsahuje-li židlička i kovové části, měly by být odolné vůči korozi. Na šroubech a potažmo na celé židličce by neměly být žádné krytky nebo jinak lehce oddělitelné části, u kterých by hrozilo, že je děťátko může v nestřežené chvíli spolknout.
Dětská jídelní židlička musí být vybavena bočními opěrkami či jiným zádržným systémem tak, aby děťátko bylo chráněno proti bočnímu vypadnutí. Jídelní židlička musí být samozřejmě vybavena také opěradlem, které by nemělo být nižší než-li 250 mm (vzdálenost od povrchu sedátka po nejvyšší bod zádové opěrky).
Tyto druhy jídelních židliček jsou velmi oblíbené a to zvláště z důvodu praktičnosti, lehké omyvatelnosti, skladnosti, atraktivního vzhledu a velké škály použitých barev.
Výrobci plastových židliček své technologie neustále zdokonalují. V současnosti je možné na trhu najít i židličky, které jsou rozložitelné pouze jednou rukou. Mohou být vybaveny polohovatelnou opěrkou nožiček, popřípadě i bočním odnímatelným pultíkem, na který dítko nedosáhne.
Cena plastových jídelních židliček je závislá na výbavě, funkcích a značce. Levnější plastové židličky lze zakoupit za cca 2 000 Kč, cena polohovatelných a různě "vychytaných" židliček se může vyšplhat i k 5 000 Kč.
Tato jídelní židlička patří k nejstarším, přesto však stále oblíbeným modelům. Je dostupná v celodřevěném provedení nebo v kombinaci s jinými materiály (textil, plast a pod.).
Na trhu jsou k mání i tzv. rostoucí dřevěné židličky, u kterých je možná nastavitelnost sedáku, opěrky nožiček a výšky bočnic přesně podle vzrůstu dítěte. V průběhu let je pak možné nožní opěrku zcela odstranit, čímž vznikne originální židle vhodná pro dítko školou povinné. Tyto židle však nejsou vybaveny postranicemi a bezpečnostními pásy, proto jsou vhodné spíše pro děti předškolního věku než pro batolátka2. Cena takové židle se pohybuje až okolo 5 000 Kč.
Tyto židličky lze ještě rozdělit na rozložitelné a polohovací.
Tyto židličky umožňují flexibilní nastavení výšky i polohy zádové opěrky.
Obecně je lepší upřednostnit jídelní židličku, která není skládací, popřípadě velmi snadno rozložitelná. Hrozí zde totiž velké riziko skřípnutí prstíků děťátka. V případě vlastnictví skládací jídelní židličky by měla manipulace s ní probíhat vždy za nepřítomnosti dítěte.
Tato tzv.cestovní židlička skvěle poslouží všude tam, kde není možné využít klasickou jídelní židličku (dovolená, chalupa, prodloužený víkend a pod.). Sedátko lze jednoduše připevnit pomocí úchytných pásů k jakékoliv židli.
Toto sedátko není vybaveno jídelním pultíkem, ale jeho obsluha je velmi rychlá a nenáročná. Sedátko stačí nafouknout a děťátko do ní posadit.
Toto sedátko je vybaveno úchytným madlem, díky kterému ho lze velmi lehce připevnit ke stolu. Pak už stačí jen děťátko do sedátka posadit.
Látkové sedátko stačí navléknout na jakoukoliv židli.
V okamžiku, kdy je děťátko do jídelní židličky posazeno, je nutné, aby ho měl rodič neustále na očích, ačkoliv je řádně připnuto bezpečnostními pásy. I přes veškeré možné zabezpečení se může stát, že se děťátko svou vlastní váhou překotí.