Jednorázových plenek je na českém trhu široká škála a proto si zákazník může vybrat hned z několika známých i méně známých značek. Před několika lety se staly hitem a nahradily tak pleny látkové, které se do té doby běžně používaly. Jednorázové pleny umožňují dítěti volný pohyb a přitom brání protečení.
Výhodou jednorázových plen je jejich rychlé použití a v podstatě žádná další péče po použití - jednoduše se plenka vyhodí a skončí mezi odpadky, narozdíl od látkových plen23, které se udržují jejich vypráním a znovupoužitím. Jednorázové plenky šetří rodičům nepatrně čas (velká časová náročnost používání moderních látkových plenek patří spíše do kategorii mýtů), ale ne peníze, protože každé balení je v závislosti na značce plen různě drahé a používá-li dítě takové pleny delší dobu, není to pro rodinu nízký náklad. Měsíční náklady na nákup plenek se pohybují kolem 700 – 1 000 Kč. Za celé přebalovací období dítěte to pak dělá asi 16 – 25 000 Kč.
Nevýhodou jednorázových plen je jejich podstatné zatížení komunálního odpadu a doba rozkladu na skládce i 500let. Opět narozdíl od látkových plen23, které jsou v tomto ohledu ekologičtější a nevytvářejí žádný tuhý odpad. Z velké části jsou totiž plenky vyráběny z neobnovitelných zdrojů - ropy, kdy se na jednu plenku spotřebuje až jeden šálek surové ropy. Ve světě ale už existují i taková zařízení a technologie, díky kterým dochází k částečnému kompostování plenek. V České republice to ale zatím není možné.