Autosedačky jsou jednou z nejdůležitějších věcí při bezpečném cestování dítěte v autě. Správné používání vhodných autosedaček pomáhá udržet dítě v bezpečí v případě autonehody.
Na trhu je mnoho výrobců, kteří se zaměřují na výrobu autosedaček včetně těch, jejich autosedačky jsou součástí trojkombinovaných kočárků27 (s nákupem jednoho kočárků dostanou kupující autosedačku pro nejmenší, tzv. vajíčko, hlubokou korbičku kočárku a sportovní verzi kočárku).
Výběrem správného tvaru a velikosti je zajištěna ochrana dítěte v případě nárazu. Jde o jedinou účinnou ochranou v případě autonehody.
Výběr správné autosedačky závisí na mnoha faktorech:
věk dítěte,
hmotnost dítěte,
výška dítěte,
velikost a typ vozidla.
Povinnost autosedaček v České republice
Dětské sedačky jsou od 1.7.2006 povinné na všech typech komunikací. Zákon stanovuje povinnost řidiče motorového vozidla užít pro přepravu dětí do 36 kg a nepřesahující výšku 150 cm vždy autosedačku, a to i při přepravě dítěte v městském provozu.
Od dubna 2008, všechny dětské autosedačky, které byly vyrobeny před rokem 1995 a schváleny podle normy ECE R44/01 nebo ECE R44/02 se již nesmí používat. Používat je povoleno pouze autosedačky označené oranžovým štítkem označujícím schválení podle normy ECE R44/03, ECE R 44/04 nebo i-Size (R129 OSN).
Autosedačky a jejich rozdělení
Autosedačky se většinou rozdělují podle hmotnosti a nebo věku dítěte. Kromě toho je nutné přihlédnout i na výšku dítěte. Bezpečnostní pás nemůže být pod krkem dítěte, v případě nehody by se dítě uškrtilo. Taktéž nemůže jít pás přes břicho, ale přes hrudník. V tomto případě hrozí dítěti při náraze poškození vnitřních orgánů. Dítěti nemůže vyčnívat hlava z autosedačky. <<pic cd="cwTv9fSOw9Cv" size="small" align="right" title="Autosedačka""">>
Základní skupiny:
Skupina 0: od narození do 10 kg, t.j. přibližně do jednoho roku věku dítěte.
Skupina 0+: od narození do 13 kg, t.j. přibližně do jednoho roku věku dítěte.
Skupina I: od 9 do 18 kg, t.j. přibližně od jednoho do čtyř let věku dítěte.
Skupina II: od 15 do 25 kg, t.j. přibližně od čtyř do šesti let věku dítěte.
Skupina III: od 22 do 36 kg, t.j. od čtyř let přibližně do dvanácti let a nebo do výšky 150 cm.
Univerzální sedačky:
Skupina 0/I: od narození do 18 kg, t.j. od narození přibližně do čtyř let věku dítěte.
Skupina I/II: od 9 do 25 kg, t.j. od jednoho do šesti let věku dítěte.
Skupina I/II/III/: od 9 do 36 kg, t.j. od jednoho do dvanácti let.
Skupina II/III: od 15 do 36 kg, t.j. od čtyř do dvanácti let a nebo do výšky 150 cm.
Charakteristika jednotlivých skupin
Novorozenci a kojenci - autosedačka pro novorozence, tzv. vajíčko by mělo být umístěno proti směru jízdy. Proti směru jízdy by měly být umístěny také autosedačky ve váhové kategorii 9 - 18 kg. Jízda v autosedačce umístěné proti směru jízdy je pro dítě v případě nárazu daleko bezpečnější než kdyby byla autosedačka umístěna po směru jízdy. Z důvodu bezpečnosti by měly proti směru jízdy jezdit děti do 2 let věku nebo do dosažení nejvyšší váhy nebo výšky povolené výrobcem autosedaček. V případě, že chce rodič nebo kdokoliv jiný umístit autosedačku proti směru jízdy, měl by vypnout airbag pro tuto sedačku.
Batolata - autosedačka je již umístěna po směru jízdy, tedy dopředu a měla by být vybavena vlastními bezpečnostními pásy. Dítě by mělo být v této sedačce co nejdéle je to možné, tedy do nejvyšší dovolené hmotnosti a do výšky povolené výrobcem autosedačky.
Předškolní děti - děti předškolního věku by měly užívat autosedačky, které již nemají vlastní bezpečností pás a dítě se poutá bezpečnostním pásem, který se nachází ve vozidle. Děti do 150 cm a 36 kilogramů musí být během jízdy v autě nebo ve veřejném dopravním prostředku přepravovány v autosedačce. Pokud dítě přesáhne alespoň jednu kategorii, může být v autě připoutáno pouze bezpečnostním pásem.
Školáci - děti již mohou sedět samostatně na sedačce v autě a být připoutány bezpečnostním pásem, který se nachází uvnitř auta. Pás by neměl jít kolem krku dítěte a přes břicho. V případě nárazu by se dítě mohlo uškrtit nebo by mohly být poškozeny vnitřní orgány. Pokud je dítě ještě malé, je možno koupit tzv. podsedák, díky němuž dítě "povyroste" a pás mu již nejde kolem krku a přes břicho. Na přední sedačce, vedle řidiče, smí jezdit také děti (dávno neplatí, že je to povoleno dětem až od 12 let). Nesmí se tak stát ale bez zádržného bezpečnostního systému (autosedačky) a nesmí být děti mladší 3 let a menší než 150 cm.
Nákup autosedačky
Při nákupu autosedačky by měli mít lidé na pamětí následující doporučení:
Žádné sedadlo v automobilu není nejlepší nebo nejbezpečnější. Nejlepší autosedačka je ta, která se hodí velikostně dítěti, pro které je autosedačka kupovaná. Zároveň musí být autosedačka správně nainstalována, měla by dobře "sedět" na sedačce automobilu. Před každou jízdou by se měli řidiči ujistit, že je autosedačka správně upevněná.
Při výběru autosedačky by neměli být rodiče ovlivněni její cenou. Vyšší cena nemusí znamenat, že je autosedačka pro dítě bezpečnější a je snadnější k použití.
Vyhnout by se také měli použitým autosedačkám, neznají-li její původní funkčnost. Lidé by neměli autosedačku používat v případě, že:
Je autosedačka příliš stará, informaci o datu výroby lze nalézt na konstrukci nebo zavolat výrobci.
Autosedačka má viditelné trhliny, které mohou ohrozit bezpečnost během jízdy.
Autosedačka neobsahuje štítek s datem výroby a nemá ani označení čísla modelu. Bez těchto čísel není možno zkontrolovat, kdy byla sedačka vyrobena a zda je přeprava dítěte v ní dle současných norem.
Autosedačka není dodávána s návodem.
U autosedačky chybí nějaké části, které mohou být pro její používání důležité. Kupující se mohou obrátit na výrobce a ujistit se, zda dostali všechny součástky, které k autosedačce náleží.
Výrobce autosedaček již neexistuje, není tedy možnost obrátit se na někoho s dotazem na datum výroby autosedačky nebo v případě její opravy.
Vyhnout by se také měli autosedačkám, které byly součástí nějaké těžké autonehody. Sedadla, i v případě malé nehody, mohou poškodit používání autosedačky. Někteří výrobci doporučují výměnu sedačky i pří malém, téměř bezvýznamném pádu nebo nehodě. Autosedačku mohou lidé nadále používat v případě, že:
vozidlo může po nehodě z místa odjet,
dveře vozidla, které jsou nejblíže k autosedačce, nebyly poškozeny,
nikdo ve vozidle nebyl zraněn,
se airbagy neotevřely,
na sedačce není žádné viditelné poškození,
pokud si není člověk jistí používáním autosedačky i po nehodě, může se informovat u jejího výrobce.
Video: Pokud Vás právní norma k používání autosedačky ve vozidle nepřesvědčí
Pokud jede auto jen 50 km/h a dítě není připoutáno v autosedačce, můžete to přirovnat k pádu dítěte ze 3. poschodí.
Video: Dítě není připoutáno v autosedačce, sedí na klíně a žena jej drží na rukou
Dítě držené v náručí matky je při autonehodě ve velkém ohrožení života. I když jede auto rychlostí jen 50 km/h, dítě odhodí 30x silněji. Desetikilové děťátko by tak při nárazu mělo takovou sílu, jako kdyby vážilo 300 kg! Vždy je to třicetinásobek hmotnosti dítěte.
Instalace autosedačky
Autosedačky a norma i-Size
Dle nové evropské normy i-Size, tedy s označením ECE R129, by měly být autosedačky pouze se systémem isofix, vhodné od narození do 105 cm, t.j. přibližně do 4 let, do 15 měsíců se má dítě poutat proti směru jízdy.
Více o nové evropské normě se dočtete v hlavním článku: i-Size.
Autosedačky a Isofix
Isofix je metoda bezpečnostního systému, kdy je autosedačka dítěte připevněna přímo ke karoserii vozidla. Bezpečnostní upevnění autosedačky jí zabraňuje pohybovat se během jízdy po sedačce automobilu, ať už do boku nebo dopředu. Systémem isofix by měly být auta vybavena (u starších modelů tedy nejde isofixovou základnu k automobilu připevnit).
Přední airbagy: nachází se ve všech nových typech automobilů. Při použití s bezpečnostními pásy fungují airbagy velmi dobře a chrání cestující. Airbagy mohou být ale pro děti velmi nebezpečné, zejména pro ty, kteří nepoužívají vhodné autosedačky a také pro děti předškolního a školního věku, když se nechovají na předních sedadlech zodpovědně. I v případě nízké rychlosti se může airbag otevřít, nafouknout, udeřit autosedačku a způsobit tak dítěti vážné poranění mozku nebo dokonce dítě usmrtit. V nových typech vozidel lze přední airbag vypnout.
Boční airbagy: nachází se téměř ve všech nových vozidlech. Zlepšují bezpečnost cestujících. Před instalací autosedačky na sedadlo v automobilu, které je vybaveno bočním airbagem, by si měl člověk přečíst uživatelský manuál nejen pro autosedačku, ale také pro vozidlo.