Ergonomická nosítka Manduca jsou v České republice asi jedny z nejznámějších a nejprodávanějších značek ergonomických nosítek6 určených pro nošení dětí49. Jedná se vlastně o moderní, vylepšenou verzi tradičních asijských nosítek mei tai3, Manducy se ale dotahují a zapínají pomocí spon a přezek. Nošení v nich proto nevyžaduje žádnou vazačskou zručnost.
Manduca je určena pro nošení dítěte čelem k sobě v ergonomické poloze v pozici na břiše, na boku nebo i na zádech nosiče. V Manduce s novorozeneckou vložkou lze nosit miminka již od narození (od 3,5 kg) do zhruba 3 až 4 měsíců, později pak bez novorozenecké vložky starší kojence i batolata (do 20kg), dokud materiál nosítka sahá dítěti od kolínka ke kolínku. Nosítko je vhodné i pro velmi štíhlé nosiče, protože umožňuje křížení ramenních popruhů.
Manduca je navržena v Německu. Střih všech typů je totožný, liší se od sebe pouze použitým materiálem, barvou a místem výroby.
Na rozdíl od klokanek1 mají Manducy dostatečně široký pruh materiálu mezi nožičkami dítěte, ten sahá od kolínka ke kolínku a zajišťuje tak vhodnou, ergonomickou polohu - abdukční postavení kyčlí, podsazený zadeček a zádíčka dokulata. Nožky děťátka proto nesměřují rovně dolů, dítě nevisí za rozkrok, neprohýbá se do luku a nepřetěžují se mu nebo jednostranně nezatěžují páteř a kyčle.
Nosit je možné dítě pouze čelem k sobě.
Dále mají Manducy délkově nastavitelný a polstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, jsou proto pohodlné i pro nosiče.
Jako první se vždy zapíná bederní pás, nikdy ho nerozepínáme, pokud je dítě v nosítku. V Manduce je dítě při správném napolohování podepřeno mezi nožičkami materiálem nosítka od kolínka ke kolínku, má podsazený zadeček a kolínka výš než zadeček. Pro dosažení této polohy děťátko chytneme pod kolínky a zatlačíme mírně nahoru, jemně ho necháme sklouznout více dolů do nosítka, až jsou zádička zakulacená a nožičky se zadečkem do tvaru písmene M.
Malá miminka ale takto široce nožičky okolo těla nosiče obvykle rozevřít nedokážou, zaujímají fyziologickou polohu s nožičkami pokrčenými a přitaženými k bříšku (jako žabička), nožičky jsou položeny těsně pod tělem miminka a zůstávají tak uvnitř novorozenecké vložky Manducy, hmotnost miminka by ale neměly nést nožičky, ale měla by být rozložena od zadečku podél celé páteře nahoru. U novorozenců a několikatýdenních kojenců je vhodnější využít šátek3, protože jde přesněji dotáhnout, tělo miminka obepíná těsněji a lépe ho tak fixuje.
Důležitým bodem je i pevné a správné dotažení ergonomického nosítka k tělu nosiče, aby jeho materiál dobře podpíral zádíčka dítě, hmotnost dítěte je tak rozložena po celé délce jeho páteře. Při správném dotažení se bříško, hruď i ramena děťátka dotýkají těla nosiče a nedochází ke zvýšenému tahu popruhů nosítka za ramena nosiče. V případě nejmenších nebo spících dětí je i hlavička položena na nosičově těle a dle potřeby zajištěna.
Miminka od 3,5 kg do zhruba 3 až 4 měsíců lze nosit v Manduce s novorozeneckou vložkou, podle potřeby se zapnutým či častěji s rozepnutým zipem na zádové opěrce, aby horní okraj nosítka sahal alespoň do 1/3 hlavičky. Starší děti se pak nosí bez novorozenecké vložky. Rozepnutí zipu prodlouží zádovou opěrku o 7 až 8 cm. U dětí, které se ještě neumí samy posadit (z polohy na čtyřech oběma nohsma dopředu a volnýma rukama), by měla zádová opěrka sahat až nad ramínka a podpírat tak celá zádíčka.
Manduca umožňuje dítě nosit pouze čelem k nosiči, což je výhodné pro psychickou pohodu děťátka. Když je přesyceno vjemy, může se od sledování okolních ruchů odpoutat podíváním se do obličeje nosiče a nebo schoulením se a přitisknutím tváře na tělo nosiče. Zklidní se a snáze usne, poté je možné hlavičku spícího dítěte zajistit v pohodlné pozici.
Vertikální ergonomická poloha je přirozená a vhodná i pro novorozence, v ergonomickém nosítku s novorozeneckou vložkou je vhodné nosit spíše malou část dne, v šátku lze ve správné vertikální poloze nosit miminko až několik hodin denně. Lidské děti, stejně jako mláďata opic a lidoopů, jsou do doby, než se samy naučí chodit, silně fixovány na matku a mají typické reflexy nošence, při zvednutí i vleže zaujímají abdukčně-flexní polohu neboli polohu "žabičky" podobnou té, jakou měly v děloze, mají úchopový reflex (svírají ruce v pěst), aby se mohly držet matky za srst, o kterou ale moderní člověk přišel a nahradil ji nosicími pomůckami8.
V ergonomické vertikální poloze nehrozí utlačení dýchacích cest miminka, jako je tomu při nošení v kolébkové poloze, polohování dítěte je i mnohem jednodušší. Problémem nejsou ani moc široký nebo naopak moc úzký hrudník nosiče, či velká prsa maminky.
Děťátko je navíc v kontaktu s nosičem poměrně velkým povrchem těla, vnímá jeho pohyby a reaguje na ně, udržuje si tak dobrý svalový tonus. Je také podpořen zdravý vývoj kyčlí, jsou ve vhodné poloze a dobře prokrveny, jemně se posilují přilehlé svaly. Nošení ve vertikální poloze snižuje pravděpodobnost slehnutí hlavičky a může pomáhat při refluxu4 či kojenecké kolice25.
Maminka má při vertikálním nošení na břiše hlavičku miminka přímo pod nosem, vůně dítěte je silná a specifická a podporuje vylučování oxytocinu a tím mateřské, pečující chování17. Při nošení děťátko i nosič snadněji čtou své neverbální signály, je usnadněna jejich vzájemná komunikace. Kojenec či batole má velký výhled na okolní dění.
Vertikálně je možné dítě umístit nosičovi doprostřed na břicho či na záda a nebo na kratší nošení i jednostranně na bok, kdy hmotnost děťátka nese jen jedno nosičovo rameno. Pokud je děťátko v ergonomickém nosítku nošeno na nosičově břiše nebo zádech, pak je zátěž rozložena rovnoměrně na obě ramena, obě poloviny nosičova těla, je podpořeno jeho správné držení těla. Tlak na břicho u maminky podporuje zavinování dělohy a udržování pevnosti svalů pánevního dna.
Na zádech je možné děti nosit již od narození, ale zajistit tam ergonomickou polohu je složitější, obvykle si proto na to troufnou pouze zkušenější nosiči. Samozřejmě také záleží na miminku, jestli nebude postrádat pohled z očí do očí, který mu poskytují pozice na břiše či na boku nosiče.
Šířka zádové opěrky | 35 cm |
---|---|
Výška zádové opěrky | 35 cm, při rozepnutém zipu 42 cm |
Bederní pás | 70 - 140 cm |
Rozměry složeného nosítka | 44 x 22 x 12 cm |
Hmotnost nosítka | podle typu 600 až 720 g |
Spona na bederním pásu má trojité jištění. Novorozenecká vložka se připíná pomocí patentů. Kapucka má elastické smyčky sloužící k jejímu upevnění a zafixování hlavičky dítěte. Pokud se kapucka (opěrka hlavy) nepoužívá, může být uložena uvnitř kapsičky na horní straně zádové opěrky nosítka. Zip na zádové opěrce slouží po rozepnutí k jejímu prodloužení o 7 až 8 cm.
Standardní verze se vyrábějí v Číně z látky ze směsi konopí (45%) a biobavlny (55%) s vnitřní stranou ze 100% biobavlny.
Limitované edice jsou vyráběny v Evropské unii, obvykle v České republice, a to z látky ze 100% biobavlny s vnitřní stranou ze 100% biobavlny.
Okolo nožiček je jemné polstrování, ramenní popruhy a bederní pás jsou také polstrované. Ramenní popruhy i bederní pás jsou délkově nastavitelné. Spony jsou u všech typů značky Duraflex, zipy a patenty značky YKK a neobsahují nikl. Ergonomická nosítka Manduca splňují požadavky normy EN 13209-2:2005 na chemickou bezpečnost, bezpečnost pro dítě vzhledem k riziku úrazu a také na výdrž popruhů i celého nosítka.
Před praním je potřeba zapnout všechny spony na nosítku. Ergonomická nosítka Manduca je možno prát v pračce na jemný program na 30 °C šetrným pracím prostředkem28 a bez použití aviváže. Manduca se nemá sušit v sušičce prádla a zejména tmavé barvy ani na přímém slunci.