Druhy separačních plen rozlišujeme podle použitého materiálu na celulózové, viskózové, bambusové, PLA a flísové. Separační pleny se mohou používat do všech typů látkových plen, jejich úkolem je udržet zadeček dítěte v relativním suchu odvedením vlhkosti do savé vrstvy plenky a chránit ji před větším znečištěním od stolice děťátka.
Celulózové separační pleny jsou vlastně celulózová netkaná textílie, nejvíce se hodí pro malá miminka s řídkou stolicí. Viskózové separační pleny mají menší tloušťku než celulózové, nejvhodnější jsou pro již přikrmované10 děti. Obvykle se viskózová vlákna získávají chemickou cestou z celulózy ze dřeva. Bambusové separační pleny jsou velmi jemné (proto ale nemusí vydržet více pracích cyklů) a na omak příjemné. PLA separační pleny jsou v přírodě relativně rychle odbouratelné, surovinou pro jejich výrobu je obvykle kukuřičný škrob, z něhož se vyrábí kyselina mléčná, která se nechá polymerizovat.
Po použití je třeba pokakanou celulózovou, viskózovou, bambusovou nebo PLA separační plenku vyhodit do WC (pokud je dobře průchozí odpadní potrubí) nebo komunálního odpadu a počůranou rovněž vyhodit a nebo přidat do koše1 k ostatním špinavým plenkám a pak ji s nimi vyprat. Obyvykle tyto druhy separačních plenek snesou až několik pracích cyklů, než se rozpadnou.
Flísové separační plenky jsou určeny pro dlouhodobé opakované používání a praní. Pokakanou plenku je nutné nejprve osprchovat od stolice, počůranou lze přidat ihned do koše1 k ostatním špinavým plenkám a pak ji s nimi vyprat. Jelikož je ale polyesterový flís syntetický materiál, citlivějším dětem může přímo na pokožce vadit, mohou se z něj zapařovat a mít z něj opruzeniny38, pak volíme separační plenky z přírodních materiálů nebo je nepoužíváme vůbec. Na praní flísových separačních plenek není nejvhodnější mýdlový sliz, může materiál "zalepit" a separační plenka pak neplní svou funkci.