Dětský pokoj je světem dětí a proto by v něm vše mělo vyhovovat právě jim. Vedle vhodného nábytku a zařízení, jsou to ale i takové věci, předměty, vybavení, které by v dětském pokoji být neměly. Trh dnes nabízí hned několik možných variant a provedení dětských pokojů jak pro holky, tak pro kluky, které jsou tématicky zaměřeny: Barbie pokoje, Hello Kitty pokoje, Sponge Bob pokoje, Medvídek Pú pokoje a jiné. Důležité je ovšem vybírat vhodně a správně zařadit prvky do dětského pokoje podle několika kritérií.
Je výhodou, pokud se z přebalovacího pultu dá udělat komoda a nebo židli dítěti nastavovat tak, že s ním doslova roste, tzn. přizpůsobovat ji jeho výšce. Pokud se tedy rodičům podaří zařídit dětský pokoj rostoucím nadčasovým nábytkem, odpadne jim na další roky nutnost měnit zařízení dětského pokoje.
Ideálním materiálem do dětských pokojů je dřevo, ale vhodným materiálem je také dýha a laminát v několika barevných provedeních. Z hlediska bezpečnosti je potřeba, ať na nábytku nejsou ostré rohy, nekvalitní kování a jakékoli šrouby. Doporučuje se každou část nábytku důsledně prohlédnout ještě dříve, než je zakoupena a do pokoje instalována.
Taktéž je vhodné vybírat přírodní a neutrální barvy jako je například třešeň/vanilka, bříza/bílá nebo šedá/bílá, protože k nim je možné vždy dobrat a nakombinovat trendy a moderní vybavení v ostrých barvách.
Pro dítě je dětský pokoj jako celá domácnost pro dospělého. Proto je dobré věnovat mu dostatek času co se týká přemýšlení o jeho zařízení. Vybavení pokoje by mělo bý funkční, praktické a hlavně zdravotně nezávadné. Dítě si v pokoji jednak hraje, k čemuž potřebuje vhodnou podlahu, koberec, úložné prostory, učí se u psacího stolu a sedí přitom na židličce, převlíká se a využívá šatní skříně, komody a spí na vhodné dětské posteli. V neposlední řadě je třeba zaměřit se na barvy, tapety, obrázky.
Postel7 by stejně jako zbytek zařízení pokoje, měla být vyrobena z kvalitního materiálu, nejideálněji s lamelovými rošty a kvalitní matrací, která dbá na správný vývin páteře dítěte. Pokud se rodičům podaří zakoupit dětskou postel, která roste s dítětem, nebudou muset v blízké budoucnosti do nové postele investovat další finance.
Je vhodnější vybrat židli na kolečkách, než židli klasickou, pevnou, na nožkách, protože ta se může zvedat závisle na výšce dítěte tak, aby mělo dítě vždy nohy položené na podlaze. Dobré je také, když tyto židle mají opěrátka na lokty, protože snižují zatížení páteře. Sedák by měl pojmout co největší část stehen dítěte a zádová opěrka by měla končit pod lopatkami. Je vhodné při výběru dbát spíše na pohodlí než na materiál, či barevné provedení. Výhodu taktéž poskytují ergonomicky tvarované židle, protože netlačí.
Opět je nejvhodnější variantou tzv. rostoucí stůl, jehož výška od země se dá nastavovat. Jak je pracovní deska stolu široká záleží na rozpětí loktů. Ty by neměly přesahovat desku. Materiálem by měla být spíše matná, než lesklá, aby její odlesky nekazily dětem zrak.
Protože se v každém dětském pokoji nachází spousta hraček, je jak z hlediska edukačního, tak pořádkového vhodné, když má každá své místo v nějakém úložném prostoru. Mezi ty patří ideálně skříňky s přihrádkami, do kterých si dítě může samo hračky ukládat a znovu je na stejném místě najít. Poličky mohou v tomto případě působit jako "chytač prachu", na kterém ne vždy budou mít hračky svůj řád.