Původní kolečkové brusle byly nahrazeny in-line bruslemi, které se liší především cenou a konstrukcí. Během jízdy na kolečkových bruslích je zapojeno více svalů než při klasickém běhu. V dětských kolečkových bruslích by se děti měly cítit pohodlně, kotníky by měly být dobře podpořeny, aby se nepodlamovaly a noha aby nebyla upevněna příliš nahoře. Děti by měly umět své brusle sami správně nasazovat i sundávat.
Kolečka bruslí se liší ve velikosti a tvrdosti. Menší kola mají nižší těžiště, díky kterému se začátečníci cítí více stabilně. Větší kolečka jsou rychlejší a vydrží déle. Měkčí kolečka lépe absorbují nerovnosti např. při najetí na kámen oproti tvrdým kolečkům. Díky rostoucímu zájmu o in-line bruslení roste také počet úrazů4, které lze snížit návštěvou různých lekcí, používáním různých bezpečnostních pomůcek, jako jsou chrániče, přilba a přísné dodržování pravidel silničního provozu.
Brusle jsou vybaveny také brzdou, která se používá tahem po zemi, kdy dítě přesouvá svou váhu. Aby bylo bruslení bezpečné, mělo by mít dítě během jízdy také chrániče kolen, loktů a zápěstí. Na hlavně by neměla chybět helma. Vhodným místem pro začínající bruslaře jsou ploché, otevřené a zpevněné povrchy, které se nacházejí mimo dopravní provoz (např. cyklostezky). Nejdříve by se děti měly naučit jezdit pomalu, rychlost a techniku se dítě naučí postupně.
Kolečkové brusle lze využít také v řadě sportů, např. florbal, freestyle bruslení, závodní bruslení nebo kondiční cvičení.
Dětské kolečkové brusle se řadí do skupiny bruslí pro začátečníky. Jejich velikost je díky rychle rostoucí dětské nožičce možnost nastavit do tří až čtyř různých velikostí. Kolečka na dětských bruslích jsou menší a také pomalejší.