Dětská postýlka je určená pro trvalý spánek kojenců6, příp. batolat v domácnosti. Dětskou postýlku dítě využije asi do 2 let. Postýlku je možno využít od narození, někteří rodiče ale upřednostňují pro novorozence7 proutěný koš nebo kolébku. Rozměrově jsou koše nebo kolébky menší a dítě se v nich necítí ztracené, jako ve velké dětské postýlce.
Nákup dětské postýlky je jedna z nejdůležitějších věcí základní výbavičky dítěte. Pří výběru té správné postýlky by se měli rodiče dívat také na to, ať dětská postýlka vydrží déle než jen prvních pár měsíců. Dřevo z masivu má daleko delší životnost než levnější varianty. Vše ale také záleží na finančním rozpočtu rodiny. K trvalému spánku by se neměly používat cestovní postýlky, ty slouží jako dočasná postýlka dětem na dovolených nebo víkendech strávených na chalupě, či u babičky.
Více o používání a výběru správné cestovní postýlky najdete v hlavním článku: Cestovní postýlka14.
Oddělené spaní kojenců dále od rodičů v bezpodnětném prostředí postýlky způsobuje i několik hodin trvající nepřirozeně hluboký spánek, kdy dítě nemusí být schopné se při apnoické pauze1 probudit, zvyšuje se tedy riziko SIDS. Dochází také k dezorganizaci cyklů spánku a příjmu potravy, miminko se budí příliš hladové, nemusí již být ochotné se přisát k prsu a to navíc správně.
Společné spaní napomáhá tedy kojení70 a obvykle i lepšímu spánku miminka a maminky. Pokud se pro něj maminka rozhodne, je možné postýlku bez bočnice přirazit k manželské posteli (jako tzv. balkón) a nebo dětská postýlka nebude po řadu měsíců vůbec potřeba, protože bude spát maminka se svým dítětem přímo ve své posteli, manželské posteli.
Více se o spánku s rodiči dočtete v hlavním článku: Společné spaní29.
Při koupi dětské postýlky se rodiče dívají na 5 základních faktorů:
Dětská postýlka by měla být pevná a stabilní, bez prasklých lamel nebo roštu. Neměla by mít ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit. Velikosti dětské postýlky se liší, standardní velikost je 120 cm x 60 cm. Matrace jsou do dětské postýlky o pár centimetrů užší, aby se do postýlky vešly a nekroutily se. Výhodou větších postýlek je, že děti mají v postýlce větší prostor i pro batolecí období. Dětská postýlka ve standardní velikosti je pro dítě dostatečná.
Výšku dětské postýlky lze libovolně nastavit, a to většinou do tří různých poloh podle toho, jak dítě roste. Dětská postýlka může být na nejvyšší úrovni během prvních pár měsíců života, kdy je pro rodiče snazší dítě zvedat z postýlky nebo jej do ní ukládat. Jakmile se dítě začíná otáčet a zvedat, je načase postýlku posunout o stupínek níže. Poslední stupeň, tedy umístění roštu až na nejnižší úroveň, je vhodný, když se dítě začíná stavět na nožičky, většinou kolem 9. - 10. měsíce.
Dětské postýlky mají obvykle obdélníkový tvar s vyvýšenými okraji. Na jedné straně postýlky je možno bočnici snížit, což umožňuje snazší přistup k miminku. Na některých postýlkách se dá bočnice odebrat úplně a postýlku je možno přisunout k manželské posteli, což ulehčí noční kojení20. Na trhu jsou k dispozici také kruhové postýlky. Tyto postýlky jsou stále populárnější, protože jde o logický způsob, jak prodloužit životnost dětské postýlky a jak dítěti napomoci k přechodu do velké dětské postele7.
Některé postýlky mají na nohou kolečka, která umožňují jednoduchý přesun z jedné místnosti do druhé. Pokud je dětská postýlka2 vybavena kolečky, je nutno ji zabezpečit proti nežádoucímu pohybu (zabrzdit). Úklid je pod postýlkou pro maminky také snazší, neboť si postýlku snáze přesunou a pod ní vyluxují.
Okusování okrajů dětské postýlky je zvykem mnoha dětí. Rodiče by se měli při koupi postýlky poohlédnout také po ochranném krytu, kterým se obloží hrany postýlky a zabraňuje se tak poškození postýlky.
Dětská postýlka, která je nová a prodávána v obchodech, je vyrobena podle norem a standardů. Staré postýlky mohou být vyrobeny podle jiných norem a standardů, jenž mohou být pro dítě nebezpečné a může se jim stát nějaký úraz.
Rozhodnou-li se rodiče k použití dětské postýlky z druhé ruky nebo si jí půjčí po starším kamarádovi, měli by se zaměřit hlavně na vzdálenost jednotlivých šprušlí. Vzdálenost by mezi nimi neměla být menší než 2,5 cm a ne širší než 6,5 cm. Měřítkem může být například láhev limonády, která by neměla mezi tyčemi projít. Vzdálenost šprušlí je důležitá z toho důvodu, aby mezi němi nedošlo ke sklouznutí a zaklínění dětské hlavičky.
Přikrývky, deky a polštáře v postýlce se mohou přesunout k tváři dítěte a bránit mu v dýchání.
Dětská postýlka by měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti od závěsů, šňůr na ovládání rolet a žaluzií, aby na ně dítě nedosáhlo a omylem se jimi neuškrtilo.
Dítě v postýlce je třeba přikrýt adekvátně k teplotě v místnosti, aby nedošlo k jeho přehřátí. Malé děti ještě nemají vyvinutý tepelně regulační mechanismus, tak jako dospělí.
Postýlku je třeba umístit v dostatečné vzdálenosti od radiátorů a topných těles, aby nedošlo k popálení. Také by si rodiče měli dávat pozor na elektrické přístroje, aby nedošlo ke zranění elektrickým proudem. V blízkosti postýlky, a taky na postýlku, není dobré ukládat předměty, které by mohly být pro dítě nebezpečné (láhve, hrníčky s čajem, tkaničky, stuhy, apod.).
Při koupi dětské postýlky by rodiče neměli zapomínat také na řadu příslušenství, která se ke koupi postýlky vážou. Mezi nejdůležitější součást postýlky je vhodná matrace, kdy vhodná a dobře padnoucí matrace může snížit riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojenců. Ke snížení SIDS napomáhá také vložení monitor dechu26 pod matraci. Ten sleduje dech dítěte a při dýchacích potížích začíná pípat. Na matraci je vhodné přikoupit chránič matrace, který ochraňuje matraci před poškozením nebo znečištěním, např. vylitým čajem nebo dětskou močí. Vhodný je také mantinel, který chrání dětskou hlavičku před bouchnutím se o bočnice postýlky.
Trpí-li dítě refluxem4 je možné pořídit také zvýšený polštář, tzv. klínek, kdy má dítě v postýlce zvednutou hlavičku a nedochází tak k návratu nestrávených žaludečních šťáv. Dítě by mělo mít také svou peřinu a později i polštář, na které je možné vybrat z řady krásných dětských povlečení.
Dětská postýlka může být vybavena také kapsářem, kde má maminka uschovány nezbytnosti jako např. dudlík85, kojeneckou láhev41 s vodou, dětským čajem nebo vlhčené ubrousky. Dítěti je možno nad postýlku umístit hrací kolotoč, který ho zaujme hudbou, pohybem hraček umístěným na kolotoči a někdy také svíticími světýlky.
Do postýlky jsou také navrženy speciální hračky, které je možné připevnit na bočnice postýlky nebo zavěsit nad postýlku. Dítě tak může hračky pozorovat, později se za nimi otáčet a snažit se na ně dosáhnout.