Mnoho rodičů s malými dětmi jsou zvyklí používat v běžném životě kolo, proto než děťátko vyroste a bude schopno rodiče doprovázet na kole4 či odrážedle14 samo, může s rodiči cestovat v cyklosedačce. Před samotnou koupí cyklosedačky je třeba se v nabídce dostupných cyklosedaček zorientovat a myslet na určité hlavní zákonitosti jako je věk a hmotnost děťátka, které chceme takto přepravovat. V současnosti existují dva způsoby, jakými lze dítě na kole bezpečně přepravovat, tím prvním je cyklosedačka a druhým přívěsný vozík za kolo6.
Cyklosedačky jsou určeny dětem, které již dokáží samy bez opory dlouhodobě sedět, přičemž nejnižší hranice pro užívání cyklosedaček je doporučena od 18 měsíců věku děťátka. Do tohoto věku bývá doporučeno dítko převážet raději v závěsném vozíku za kolo.
Hlavní rozdíl mezi dětskými cyklosedačkami s označením A 15 a C 15 je ve výšce bočnic, zádového opěradla a v místě úchytu na jízdní kolo.
Cyklosedačky ve kterých nás vozili naši rodiče již dostupné na trhu nejsou. V současnosti jsou k mání moderní cyklosedačky, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy vedené jak přes tělíčko dítěte, tak i upínáním nohou, které znemožňuje vniknutí nožky dítěte do výpletu kol. Přítomnost těchto bezpečnostních prvků je jednou ze známek kvality cyklosedačky.
Při rozhodování, kterou cyklosedačku pořídit je třeba zohlednit také způsob montáže na kolo, zda cyklosedačka nebude vadit řízení či zda se o ni nebudou třít lanka.
Hlavní výhodou cyklosedačky umístěné v přední části kola je těsnější kontakt s děťátkem, zvláště, je-li dítko živější povahy. Při jízdě je tak možno si povídat a ukazovat dítěti zajímavosti v okolí. Tato cyklosedačka je vhodná především na kratší cesty, jako jsou např. cesta na nákup, návštěvu či do školky. Cyklosedačka umístěná v přední části kola je určena převážně dětem do 15 kg.
Cenové rozmezí předních cyklosedaček se pohybuje v rozmezí 1000 - 2 500 Kč.
Cyklosedačky, které jsou konstruovány pro umístění v zadní části kola bývají zpravidla robustnější a umožňují převážení dítěte i vyšší váhové kategorie, zpravidla se jedná o limit 22 kg.
Možností umístění sedačky v zadní části kola je hned několik:
Některé druhy cyklosedaček určené k montáži za jezdcem disponují výhodou jednoduchého upínání i sejmutí cyklosedačky, kterou lze pak snadně přemontovat na druhé kolo nebo ji nechat jednoduše sundanou, což se hodí např. v případě, že rodič dítě neveze a je tak chráněn proto nechtěnému zcizení cyklosedačky.
Cenové relace zadních cyklosedaček se pohybují většinou v rozmezí od 1 500 - 4 000 Kč. Investice do kvalitní značkové cyklosedačky ( i kdyby bazarové) se jistě vyplatí, rodič má tak jistotu, že cyklosedačka splňuje bezpečnostní normy, je vybavena kvalitními upínacími systémy a její instalace je snadná.
Současná nabídka cyklosedaček umožňuje připevnění cyklosedačky jak na pánská, tak i na dámská kola. Mezi cyklosedačkami určenými k instalaci do přední části kola je výběr širší, protože jsou často rozlišeny na určitý druh kola. Některé cyklosedačky určené k montáži do přední části kola lze nainstalovat pouze na šikmou rámovou trubku, které se vyrábí téměř výhradně u dámských kol.
Dalším velmi podstatným kritériem je i to, aby se děťátko v cyklosedačce cítilo dobře a pohodlně, proto je nutné, aby cyklosedačka byla dostatečně hluboká a široká. Také opěrky pro nožičky musí být dostatečně dlouhé a vhodný musí být i úhel sezení. Proto je velmi vhodné vzít na nákup cyklosedačky s sebou i děťátko a vybranou cyklosedačku vyzkoušet i v praxi.
Největšímu riziku při jízdě na kole v cyklosedačce jsou vystaveny dětské nožičky - zejména pak chodidla. Proto k povinné výbavě cyklosedaček, ať už umístěných v přední nebo zadní části kola, patří podpěry nožiček, které dítko chrání před stykem s rotujícími částmi kola. Vhodné je proto zakoupit cyklosedačku s tzv "rostoucími" podpěrami nohou, u kterých mezní polohy nabízejí rozlišení až 4 cm. Výška podpěr bývá nastavitelná v ještě větším rozmezí, běžně až do 11 cm.
Podpěry nožiček a chodidel děťátka by měly být vybaveny řemínky, které zamezí pohybu nožiček při jízdě. Šířka těchto řemínků by měla být nejméně 15 mm a je nutné, aby upínání do uzávěrových čepů bylo snadno proveditelné i jednou rukou.
Šířka bezpečnostních pásů vedoucích přes hrudníček dítěte až do rozkroku by měla být nejméně 20 mm, děťátku přitom musí zadržovat ramínka. Velmi důležité je také to, aby uzávěr bezpečnostních pásů byl odolný proti snahám děťátka o jeho otevření. Děťátko v cyklosedačce musí mít hlavičku chráněnou kvalitní přilbou na kolo5!