Dětské chůvičky jsou dnes běžnou dětskou výbavičkou18 v dětském pokoji, díky kterým mohou mít rodiče své dítě pod stálou kontrolou i v době, kdy při něm právě nejsou. Sestávájí ze dvou samostatných jednotek (dětskou a rodičovskou) - vysílač a přijímač, fungujících na určité frekvenci a přenášejících zvuky. Oba přístroje musí být nastaveny na stejnou frekvenci, aby fungovaly správně a zvuk se přenášel. Díky citlivému mikrofonu zabudovanému ve vysílačce u dítěte dochází k přenosu zvuku na druhou část - přijímač a rodiče tak mohou být u dítěte právě ve chvíli, kdy je potřebuje.
Existují ale i takové chůvičky, které přenášejí zvuk oboustranně, což znamená, že rodiče v případě potřeby nemusí za dítětem hned běžet, ale přes chůvičky na něj promluví, utiší ho nebo uklidní. U jednosměrných chůviček nezbývá rodičům nic jiného, než za dítětem do pokoje běžet.
Většina chůviček má kontrolky hlasitosti a citlivosti, které se dají nastavit od min. do max. Některé chůvičky jsou navíc vybaveny i indikátory vybití baterií. Fungují na 2-kanálech, většinou pracují na frekvenci 40 Mhz nebo jiné a dokáží fungovat bezkáblově jen na tužkové baterie ve volném prostoru a nebo také na kabel v zásuvce. Jaký dosah chůvičky ve volném prostoru mají záleží na značce výrobce a samotném výrobku. Některé mohou mít dosah 100 m, ale také až 400 m. Jednosměrné analogové chůvičky mají dosah přibližně 100 m, jsou cenově nejdosažitelnější, ale dosah je příliš krátký na to, aby se rodiče mohli více vzdálit od pokoje dítěte. Signál se totiž nepřenese zdivem a uváděné metry platí jen za ideálních "tichých", nerušivých podmínek a to rodiče přinutí zdržovat se blíže dítěti. Každá překážka, zeď, aj. snižuje kvalitu přenosu zvuku.
Jsou vhodnější do méně obydlených míst, jakými jsou vesnice nebo okraje větších měst. Analogovým chůvičkám nebrání v jejich správnému fungování žádné překážky, např. stromy, protože chůvičky pracují na nižší frekvenci než chůvičky digitální. Počet přenosových kanálů je menší oproti chůvičkám digitálním. Dosah analogových chůviček je zhruba 150 - 200 metrů a ve většině případů nejsou oboustranné, rodiče tedy nemůžou mluvit na dítě a slyší pouze pláč nebo křik dítěte. Cena analogových chůviček se pohybuje mezi 1.000 - 1.500 Kč.
Digitální chůvičky jsou na rozdíl od analogových chůviček lépe chráněny před rušením od ostatních přístrojů. Digitální chůvičky je možné rozdělit do dvou podkategorií, a sice chůvičky vhodné do více osídlených měst a dále na chůvičky s vibračním upozorněním, které jsou vhodné například pro rodiče s handicapem sluchu. Většina digitálních chůviček je oboustranná, rodiče tedy mohou při křiku nebo pláči dítěte mluvit na dítě do doby, než k němu dojdou do místnosti a hlasem ho tak trošku uklidnit. Digitální chůvičky jsou dražší záležitostí a jejich cena je mezi 2.000 až 3.000 Kč.
Dosah videochůviček je daleko menší než u chůviček digitálních nebo analogových. Chůvičky s videoprojekcí jsou vhodné do menších bytů, protože jsou více citlivé na rušivé elementy, jako např. síť wi-fi nebo záření z mikrovlnné trouby. Při bezchybném přenosu mohou chůvičce vadit nejen zdi v bytě, ale také stromy v případě, že si rodič vezme svou "část" chůvičky například na zahradu. Videochůvičky je proto lepší napevno instalovat do dětského pokojíčku a nevyužívat chůvičky např. na dovolených. Videochůvičky patří mezi ty dražší, jejich cena se pohybuje mezi 4.000 až 7.000 Kč.
Na vysílači u dítěte je umístěna kamera, která přenáší obraz, jenž se rodičům na obrazovce zobrazuje a ti ho tak mohou sledovat i ve chvíli, kdy v místnosti nejsou. Setmí-li se, zapnou se diody a obraz je na videu přenášen černobíle. Během dne a za světla je přenos obrazu celobarevný. Fungují ale na 2 GHz frekvenci a mají tak mnohem menší dosah (10-50m).
Internetové chůvičky pracují pomocí signálu vysílaného přes internet a mají v podstatě neomezený dosah. Chůvičky mají lepší kvalitu nejen zvuku, ale také obrazu. Internetové videochůvičky fungují v současné době v plné verzi pro telefony, notebooky či tablety značky Apple. Pro operační systém Android jsou funkce chůviček značně omezené.
Možnými chůvičkami mohou být také běžné osobní či rodinné vysílačky. Tyto "náhrady" chůviček mají ale řadu nevýhod:
V současnosti jsou taktéž populární chůvičky spolu s monitorem dechu26 v jednom, které výrobci nabízejí k ještě větší jistotě rodiče, že je dítě v pořádku a pohodlí. Cena cůhviček, které mají v sobě zabudované i monitory dechu vycházejí cenově zhruba na 2.000 až 3.000 Kč.
Rodiče by neměli zapomenout, že chůvičky nejsou zdravotnickými prostředky a nejsou tak schopné zabránit syndromu náhlého úmrtí novorozenece.