Chůvičky

Dětské chůvičky jsou dnes běžnou dětskou výbavičkou18 v dětském pokoji, díky kterým mohou mít rodiče své dítě pod stálou kontrolou i v době, kdy při něm právě nejsou. Sestávájí ze dvou samostatných jednotek (dětskou a rodičovskou) - vysílač a přijímač, fungujících na určité frekvenci a přenášejících zvuky. Oba přístroje musí být nastaveny na stejnou frekvenci, aby fungovaly správně a zvuk se přenášel. Díky citlivému mikrofonu zabudovanému ve vysílačce u dítěte dochází k přenosu zvuku na druhou část - přijímač a rodiče tak mohou být u dítěte právě ve chvíli, kdy je potřebuje.
Chůvičky

Existují ale i takové chůvičky, které přenášejí zvuk oboustranně, což znamená, že rodiče v případě potřeby nemusí za dítětem hned běžet, ale přes chůvičky na něj promluví, utiší ho nebo uklidní. U jednosměrných chůviček nezbývá rodičům nic jiného, než za dítětem do pokoje běžet.

Citlivost chůviček a jejich dosah

Většina chůviček má kontrolky hlasitosti a citlivosti, které se dají nastavit od min. do max. Některé chůvičky jsou navíc vybaveny i indikátory vybití baterií. Fungují na 2-kanálech, většinou pracují na frekvenci 40 Mhz nebo jiné a dokáží fungovat bezkáblově jen na tužkové baterie ve volném prostoru a nebo také na kabel v zásuvce. Jaký dosah chůvičky ve volném prostoru mají záleží na značce výrobce a samotném výrobku. Některé mohou mít dosah 100 m, ale také až 400 m. Jednosměrné analogové chůvičky mají dosah přibližně 100 m, jsou cenově nejdosažitelnější, ale dosah je příliš krátký na to, aby se rodiče mohli více vzdálit od pokoje dítěte. Signál se totiž nepřenese zdivem a uváděné metry platí jen za ideálních "tichých", nerušivých podmínek a to rodiče přinutí zdržovat se blíže dítěti. Každá překážka, zeď, aj. snižuje kvalitu přenosu zvuku.
Chůvičky

Typy chůviček

Analogové chůvičky

Jsou vhodnější do méně obydlených míst, jakými jsou vesnice nebo okraje větších měst. Analogovým chůvičkám nebrání v jejich správnému fungování žádné překážky, např. stromy, protože chůvičky pracují na nižší frekvenci než chůvičky digitální. Počet přenosových kanálů je menší oproti chůvičkám digitálním. Dosah analogových chůviček je zhruba 150 - 200 metrů a ve většině případů nejsou oboustranné, rodiče tedy nemůžou mluvit na dítě a slyší pouze pláč nebo křik dítěte. Cena analogových chůviček se pohybuje mezi 1.000 - 1.500 Kč.

Digitální chůvičky

Digitální chůvičky jsou na rozdíl od analogových chůviček lépe chráněny před rušením od ostatních přístrojů. Digitální chůvičky je možné rozdělit do dvou podkategorií, a sice chůvičky vhodné do více osídlených měst a dále na chůvičky s vibračním upozorněním, které jsou vhodné například pro rodiče s handicapem sluchu. Většina digitálních chůviček je oboustranná, rodiče tedy mohou při křiku nebo pláči dítěte mluvit na dítě do doby, než k němu dojdou do místnosti a hlasem ho tak trošku uklidnit. Digitální chůvičky jsou dražší záležitostí a jejich cena je mezi 2.000 až 3.000 Kč.

Videochůvičky

Dosah videochůviček je daleko menší než u chůviček digitálních nebo analogových. Chůvičky s videoprojekcí jsou vhodné do menších bytů, protože jsou více citlivé na rušivé elementy, jako např. síť wi-fi nebo záření z mikrovlnné trouby. Při bezchybném přenosu mohou chůvičce vadit nejen zdi v bytě, ale také stromy v případě, že si rodič vezme svou "část" chůvičky například na zahradu. Videochůvičky je proto lepší napevno instalovat do dětského pokojíčku a nevyužívat chůvičky např. na dovolených. Videochůvičky patří mezi ty dražší, jejich cena se pohybuje mezi 4.000 až 7.000 Kč.

Na vysílači u dítěte je umístěna kamera, která přenáší obraz, jenž se rodičům na obrazovce zobrazuje a ti ho tak mohou sledovat i ve chvíli, kdy v místnosti nejsou. Setmí-li se, zapnou se diody a obraz je na videu přenášen černobíle. Během dne a za světla je přenos obrazu celobarevný. Fungují ale na 2 GHz frekvenci a mají tak mnohem menší dosah (10-50m).

Internetové videochůvičky

Internetové chůvičky pracují pomocí signálu vysílaného přes internet a mají v podstatě neomezený dosah. Chůvičky mají lepší kvalitu nejen zvuku, ale také obrazu. Internetové videochůvičky fungují v současné době v plné verzi pro telefony, notebooky či tablety značky Apple. Pro operační systém Android jsou funkce chůviček značně omezené.

PRM vysílačky

Možnými chůvičkami mohou být také běžné osobní či rodinné vysílačky. Tyto "náhrady" chůviček mají ale řadu nevýhod:
Chůvičky

  • jsou jednoduše odposlouchávané
  • mají větší dosah
  • mají větší dosah díky většímu vyzařovacímu výkonu
  • jsou citlivé na zvuk
  • nemají kontrolu nad ztrátou signálu (rodiče neodhadnou, zda jsou ještě v dosahu vysílačky, která je u dítěte)
  • cena je nižší - zhruba 1.000 Kč

Chůvičky s monitorem dechu a videochůvičky

V současnosti jsou taktéž populární chůvičky spolu s monitorem dechu26 v jednom, které výrobci nabízejí k ještě větší jistotě rodiče, že je dítě v pořádku a pohodlí. Cena cůhviček, které mají v sobě zabudované i monitory dechu vycházejí cenově zhruba na 2.000 až 3.000 Kč.

Rady a tipy při koupi chůvičky

  • Jaká je frekvence chůvičky? Vše záleží na okolnostech. Rodiče by si měli vybrat chůvičku, která má více kanálů (až 27) a pracuje na jiném pásmu než mobilní telefon. Vhodné je vybrat si s frekvencí minimálně 900 MHz, která snižuje riziko případného rušení a zvyšuje jasnost zvuku.
  • Dosah - chtějí-li rodiče slyšet dítě po celém domě, měli by se při nákupu chůvičky zaměřit na možnost dobíjení mateřské jednotky, zda má chůvička klip na připevňování k opasku, zda má více přijímačů a zda zazní alarm, který upozorňuje rodiče, že jsou mimo dosah chůvičky.
  • Svítící monitor nebo diody, které svícením upozorní rodiče sledující například televizi, že jejich dítě pláče. Dobrou vlastností také je, když má chůvička diodu upozorňující na vybitou baterii.
  • Napájení - při výběru vhodné chůvičky by se rodiče měli podívat po takové, která je napájena jak z baterií, tak také z A/C adaptéru. Fungování chůvičky přes baterky je vhodné například v případě výpadu elektřiny.
  • Kombinace audio a video - napomáhá rodičům určit, kdy zvuk pochází od dítěte a kdy z vedlejší televize nebo telefonu.

Rodiče by neměli zapomenout, že chůvičky nejsou zdravotnickými prostředky a nejsou tak schopné zabránit syndromu náhlého úmrtí novorozenece.

Výrobci chůviček

  • Philips Avent
  • Angelcare
  • Babymoov
  • Graco
  • Tefal
  • Topcom
  • Hartig+Hellig
  • Dux
  • H+H
  • Jablotron
  • Jané
  • Luvion
  • Nuk
  • Petit
  • Reer
  • Miniland Baby
  • Samsung
  • Sencor
  • Snuza
  • Tipex
  • Tommee Tippee
  • Topcom
  • Whiteberry
  • Whicry

Více o chůvičkách na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://www.philips.cz/
  2. http://web.archive.org/web/20110803143356/http://www.detske-chuvicky.cz/
  3. http://www.parents.com/baby/gear/monitor/how-to-buy-a-baby-monitor/ (ENG)
  4. http://www.parents.com/baby/gear/monitor/tips-for-choosing-a-baby-monitor/ (ENG)

Hodnocení a zkušenosti Chůvičky

Máš zkušenost Chůvičky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
alzbeta_souckova  31. led 2022

Výběr chůvičky

Hodně jsem zvažovala všechny pro a proti při výběru chůvičky. Nechtěla jsem zbytečně moc elektroniky u postýlky, ale jejich href="https://www.mimikov.cz/magazin/detske-chu... nakonec zvítězila. Protože jsem chtěla vidět, jestli je malý vzhůru, nebo jen kňourá ze spaní, tak jsem vybrala videochůvičku a ničeho nelituji. Měla i krásně dlouhý dosah přes celou zahradu a dalo se do ní i mluvit na syna.
  • velký dosah
  • video
  • další elektronika
zebruska  7. dub 2015

Aventky

Chůvičky jsme nejdřív nechtěli. Postupně jsme začali zjišťovat, že by se asi hodily. Zdenda často spí na terase, před zavřené dveře ho není slyšet, tak tam má chůvičku. Vozíme je i k rodičům a využíváme denně. Vybrali jsme Avent, máme typ, který jde použít s baterkami či se zapojením do zásuvky. Má 5 melodií, které pouštím před usnutím, opakují se 20 minut asi. Dále má tlumené světlo, které používám v noci při kojení nebo když je potřeba. Zbytečná mi přijde funkce "připomenutí jídla", řekne si sám. Citlivost se dá snížit, i na nejnižší citlivost slyšíme kromě prcka sousedovic psa, řezání pilou atd. Rodičovská jednotka má funkci "TALK", ale nevím, zda by k něčemu bylo, kdybych mu do chůvičky něco říkala...
cervenejablko  7. dub 2015

Dobře poslouží i obyčejná

Koupili jsme si jednoduché chůvičky bez videa, s možností dát do zásuvky nebo použít baterie.

Doma je nepoužíváme, malou slyšíme i tak. Když je v kočárku na dvorku a začne se ozývat, tak nás upozorní pes. Baterie vydrží jen chvilku, pes je jistota. :-) Chůvičky bereme s sebou, když jedeme k našim, malá tam spí o patro níž, než je obývák, tak abychom ji slyšeli, když začne plakat.

Myslím, že video je zbytečné, i když by to byla skvělá televize, koukat na spící miminko bych vydržela dlouho. :-)
dora13  13. únor 2015

Philips Avent analogová -- nedoporučuji

Chůvičku používáme jen velmi málo -- bydlíme v bytě, takže malého bez problémů slyšíme, vytahujeme ji jen na chalupě. Z toho důvodu jsme se o výběr chůvičky moc nezajímali a nechtěli do ní investovat majlant a vybrali jsme analogovou Philips Avent. Její hlavní slabinu vidím v tom, že neustále šumí -- pro naše účely je dostačující, ale nedokážu si představit, že bychom ji měli na každodenní používání, či dokonce na odposlech miminka ve vedlejší místnosti.
niccky.z  9. únor 2015

SIEMENS Gigaset PA530

Od začátku jsem věděla, že chci co nejjednodušší chůvičky s dobrým dosahem, protože máme dům s velkým pozemkem a hlavně za dobry peníz.

Na německých strankách jsem našla chůvičky od Siemensu a měli 100% hodnocení, což mne zaujalo, tak jsem je hledala tady v ČR a našla jsem.

Tahle chůvička je prostě paráda, má ukolébavky, noční světýlko, vibraci, nastavení kojení, měření teploty, funkční mluvení na dítě a funkci VOX - jsem s ní maximálně spokojena.
petulka_zdenda  12. lis 2014

Naprosto nepostradatelná věc ;-)

První věc, kterou jsme pořídili, byla chůvička. Máme Avent Phiips a jsme s nimi absolutně spokojeni.
Beru jí jako nepostradatelnou věc, bydlíme v domečku, takže když mi malá spinká venku v kočárku, nemusím 1000x lítat ven, jestli nebrečí nebo jí kontrolovat. Je v nich opravdu slyšet úplně všechno... dokonce jsem slyšela i sousedy přes plot, co si povídali. :-D Jinak používáme i doma, když večer spí v ložnici a my jsme v obýváku.

Má funkci, že na ní můžeme zpátky mluvit, ale moc to nevyužíváme. Také se tam dá pustit hudba. Je to 15 melodií, při kterých vždy usne. Napájí se buď ze sítě, nebo je i na baterie. Za nás super věc. ;-)
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  14. pro 2013

Chůvička Avent Philips

Při sepisování výbavičky pro prcka jsem myslela i na chůvičku. Bydlíme sice v bytě, kde jde každý pláč slyšet, ale protože jezdíme často na chalupu, byla chůvička nezbytná. Po dlouhém výběru vyhrála Aventka od Philipsu, kterou mi nakonec naježil Ježíšek od tchýně.

S chůvičkou jsme moc spokojeni. Malý spí od 4 měsíců sám v pokojíčku, tak plní svou funkci naplno a navíc, chůvička je náš věrný parťák na cestování, ať už na chalupu nebo na jakýkoliv výlet s noclehem ;-)
2 lidé považují za užitečné