Nikdy mě nebavilo číst knížky o těhotenství a miminech. Statistiky, tabulky, přírůstky. Prázdné fráze pediatrů – mužů, kteří sice dítě dobře zváží a změří, ale co ví o každodenním bytí s novorozencem?
A když jsem se jednou proklikávala články o látkových plenách (ve snaze být laskavější k přírodě a dítěti), objevila jsem termín bezplenková komunikační metoda. Ano! Poprvé něco zajímavého! Jistě, když si štěňata neznečišťují pelech, jak by mohlo mládě druhu homo sapiens? Dávalo to smysl a krásně to zapadalo do mé celkové představy o rodičovství.
Přečetla jsem knihu Bez plenky od Ingrid Bauer a věděla jsem, že do toho prostě jdu. I přes vyložené nepochopení okolí. Rodina si taktně poťukávala na čelo a kolegyně v práci se bezostyšně pochechtávaly a slibovaly pohromu a hořké zklamání. Mýlili se.
Hned po návratu z porodnice jsem dítě dala nad umyvadlo. A světe (resp. příbuzní) div se, ono se vyčuralo. Sladký úspěch a potvrzení všeho, v co jsem doufala. A o čem jsem se bála být přesvědčená.
V prvních týdnech dítě buď spí, přijímá potravu nebo vylučuje. Bylo tedy velmi jednoduché poznat, kdy syn potřebuje čurat nebo kakat. Každá matka zažije po rozbalení miminka vodotrysk. Bohužel většinu z nich nenapadne, že dítě je opravdu kontinentní, že si opravdu plně uvědomuje svoje svěrače, plně si je vědomo toho, kdy čurá. A že nechce čurat do „hnízda“, do plen, do šátku, na sebe. Proto ten vodotrysk po rozbalení. Syn velmi rychle zjistil, že mu bude vyhověno, že netřeba čurat matce do oka a sobě do nosu a vždy počkal, než jsem ho zvedla a dala nad umyvadlo.
Je několik způsobů, jak začít. Někdo dítě prvně pozoruje, zkoumá…. A mezitím se děje další ekologická i finanční katastrofa. Já do bezplenkování prostě skočila a myslím, že je dobré na nic nečekat. Dítě je neskutečně vnímavý tvor. Tvor, který i přes svoji naprostou bezbrannost a odevzdanost okolí velice efektivně komunikuje. Proč to tvoje dítě skoro nikdy nebrečí? Proč je tak v klidu? Protože ho nosím, spím s ním a bezplenkuji, byla vždy moje odpověď.
I při samotném praktikování bezplenkovky je několik možných způsobů. Časování, pozorování signálů a nebo kombinace obojího. Myslím, že většina z nás, kdo bezplenkujeme, volí třetí variantu. Dítě signalizuje, chce-li vylučovat. Ano, ale tak, jak se vyvíjí motorika dítěte, vyvíjí se i signály. Takže když už si matka myslí, že toto je ten signál… tak je za měsíc zase nějaký jiný. Navíc, rostou-li zuby nebo je-li jiná obtíž, signály mohou být zmatečné nebo se může zdát, že zmizí. Proto přichází na řadu časování. Dává se čurat po probuzení, po jídle… U nás bylo prvním signálem vrtění se. Kňourání a kroucení nožkama. Pak se přidávala mimika a pohyby rukama. A když začal lézt, byla jsem na chvíli docela zmatená. Když začal syn stát, signály se začaly vyjasňovat a nejjasnějším signálem byl znak, který používáme do teď.
Bezplenkovala jsem doma, na návštěvách, u lékaře, na úřadech, v létě, v zimě. Ano, v zimě venku. Za deset vteřin na mrazu dítě neumře a nebude mít ani omrzliny. Je ale třeba mít vhodné oblečení. S kombinézou si bezplenkování moc představit neumím. Prostě jsme měli zvlášť kabátek nebo bundu a zvlášť kalhoty. Stejně tak doma jsem nikdy nepoužívala nic s cvočky a kšandami. Žádné body a dupačky. Tričko a polodupačky. Vyslečeno za vteřinu, oblečeno za další dvě. Musela jsem hledat. Ale jelikož z přesvědčení nepodporuji nadnárodní řetězce prodávající čínské věci, objevila jsem českou firmu šijící pohodlné a praktické oblečení na zakázku. Tuplovaná spokojenost.
Pravda je, že jsem musela být dost kreativní. Zhoubou všeho je stereotyp. Takže se čuralo do vany, do umyvadla, do sprchového koutu, do misky, do nočníku. Čuralo se s hračkou, bez hračky. U zrcadla, bez zrcadla. Od desátého měsíce se čurá ve stoje. A opět: na vaně, na záchodovém prkýnku, do kelímku, do misky, do zeleného kelímku, do průhledného kelímku. A já jsem vždy jen zhluboka dýchala a byla empatická. A teď na to celé vzpomínám s úsměvem a snad i slzou v oku.
Pamatuju si první čurání venku. Malému byly 4 týdny, probudil se a signalizoval, že chce čurat. Byla jsem trochu nejistá, ale věděla jsem, že syn prostě chce a já mu chci vyhovět. Bylo teplo, byli jsme v parku a synek na sobě mel jen tričko a polodupačky. Ty jsem mu svlékla, sundala plenku „pro jistotu“, chytila ho pod kolínky a dřepla jsem si s ním ke stromu. Dítě začalo spokojeně čurat. Šla kolem paní s nákupem a když to celé viděla, byla z toho chuděra tak paf, že zakopla a tašky vysypala. Pamatuju si první čurání na Pradědu, do potoka na chatě, na ucho našeho psa…. A všechny ty udivené a nevěřící a někdy i pochybovačné pohledy a otázky.
Častý protiargument, který jsem slýchala, je časová náročnost bezplenkování. Nikdy jsem pořádně nepochopila, co tím kdo myslí. Protože stejně s miminem jsem. A jestli se válíme na hrací dece nebo ho dávám čurat je snad z časového hlediska úplně jedno. Ano, rozvařila jsem těstoviny, připálila cibuli a nechala čaj louhovat o pár minut déle, protože dítě zrovna potřebovalo. Ve finále ale tyto „katastrofy“ nepovažuji za relevantní. Vždycky bylo jakš takš uklizeno, manžel měl teplou večeři a dítě bylo spokojené. A já tím pádem samozřejmě taky.
Jak bych shrnula svoje pocity z bezplenkovky? Beru ji jako normální součást normálního rodičovství. Nedokážu si představit, že by dítě nosilo nacucanou páchnoucí jednorázovku. Prakticky neznám pokaděné dítě. Kromě několika nehod v šestinedělí a pár „naschválů“ při růstu zubů se nikdy nepokakal. Už v roce syn v létě běhal jen v kraťáskách na ostro. Nikdy nebyl opruzený. Prakticky nás minuly prdíky. Kakaní v klubíčku nad umyvadlem a nošení v šátku je lepší než všechny kapičky.
Nepopiratelný je ekologický a finanční přínos. A jedno velké plus pro synova varlata – nebyla zbytečně v teple.
Syn je již dávno bez plen. A těm všem, kteří se ušklíbali, že trápím mimino nad umyvadlem, a teď řeší odplenkování svých dětí, vzkazuju: já jsem vám to říkala 8-)
A i když byla každá suchá plenka maličké vítězství, nedělala jsem to celé proto, abych někomu něco dokazovala. Přirozené a kontaktní rodičovství praktikuji proto, že to tak cítím. A jestli budu mít ještě i další dítě, do bezplenkovky jdu každopádně znovu.
A nakonec bych si přála, aby se bezplenkovka dostala do širšího povědomí. Mezi nastávající matky. I mezi odbornou veřejnost. Aby se zdravotnický personál na matku toužící už v porodnici uspokojovat hygienické potřeby svého dítěte nekoukal jako na podivný exponát v muzeu. Aby se přirozená hygiena nemluvňat stala běžnou součástí normálního rodičovství.