Vpáčené bradavky

Vpáčené, vpáčené, ploché či inverzní bradavky představují pojem, který nerada počuje žádná kojící maminka. Jak vpadlé bradavky vypadají a skutečně při kojení mohou být překážkou? Co dělat, když se miminko přisaje k prsu len s obtížemi? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.

vpáčené nebo ploché bradavky

Ploché nebo vpadlé bradavky mohou ztížit začátky kojení, ale ve většině případů neznamenají překážku v kojení.

Vpáčené nebo ploché bradavky

Vpáčené bradavky se vyznačují tím, že bradavka „zapadá“ dovnitř místo vytvoření klasického výběžku. Tento jev může mít genetický základ, ale vzácně může být i důsledkem různých faktorů, jako je dlouhodobé nesprávné přikládání dítěte k prsu nebo zranění.

Podle závažnosti stavu vpáčených bradavek se rozlišují 3 stupně. Mohou být diagnostikovány lékařem, laktační poradkyní nebo porodní asistentkou:

  • 1. stupeň – nejmírnější. Bradavka je mírně vpáčená dovnitř, kojení ovlivňuje jen minimálně, nejčastěji je potřeba natrénovat si techniku přiložení dítěte k prsu. Ke zlepšení stavu jsou vhodné časté masáže.
  • 2. stupeň – středně závažný. Bradavka je hlouběji zapadlá dovnitř, ale stále je viditelný tvar výběžku – nesplývá s okolím dvorce. Kojení může být náročnější a je vhodné vyhledat laktační poradkyni, která ti ukáže vhodné způsoby přiložení miminka.
  • 3. stupeň – nejzávažnější stav. Bradavka je hluboce vpáčená dovnitř, přičemž její výběžek je téměř nebo zcela neviditelný. Začátky kojení si žádají větší úsilí a je nutná konzultace s laktační poradkyní.

Bolavé bradavky při kojení

Bohužel, bolest bradavek při kojení vůbec není výjimečná. Především na začátku šestinedělí se s tímto problémem čerstvé maminky setkávají poměrně často. Proč bolest bradavky vzniká, jaké může mít příčiny a jak ji odstranit? Je pravdou, že povede k předčasnému odstavení miminka? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.

Jsou vpáčené bradavky překážkou v kojení?

  • Stále více dnes převládá názor, že vpáčené nebo ploché bradavky představují typ bradavek, se kterými lze bez problémů kojit. Především v kruzích odborných porodních asistentek a laktačních poradkyň10 se vpáčené bradavky nepovažují za žádný problém.
  • Praxe, se kterou však zůstaneš sama, může být trochu jiná. Pokud jsi prvorodička a máš vpáčené bradavky, začátky kojení pro tebe mohou být stresující a náročné. K zlepšení celé situace nepřispívají ani různé a často si odporující rady dostupné na internetu.

Kojení

Kojení dokáže ženu překvapit, a to hned několika způsoby. Co bys měla vědět o kojení a jaké problémy se mohou vyskytnout? Můžeš se na kojení připravovat už v těhotenství? A co když kojit nechceš nebo nemůžeš? Pojď si přečíst náš článek, ve kterém se tomuto tématu věnujeme opravdu dopodrobna!

Jak kojit s vpáčenými bradavkami?

Kojení s vpáčenými bradavkami vyžaduje trpělivost, chladnou hlavu a podporu okolí. Nezapomínej proto, že i ohledně kojení můžeš požádat odborníka o pomoc.

  • Laktační poradkyně – při jejím výběru dbej na to, aby šlo o certifikovanou osobu. Poradkyně laktace10 ti ukáže, jak miminko přiložit k prsu. Také tě naučí, jak bradavku před kojením stimulovat a jak při kojení vytvořit co největší pohodlí pro sebe i miminko.
  • Pomůcky při kojení – používání pomůcek při kojení je nesmírně sporné a ne každý odborník je jejich příznivcem. Proto je vhodné najít si laktační poradkyni, ke které budeš mít důvěru. Může ti poradit, aby sis vyzkoušela například kloboučky na bradavky,12 ale stejně tak ti může doporučit, abys se jim vyhnula. Samostatnou kapitolou jsou formovače bradavek,1 které se využívají ke stimulaci a podpoře vystoupení bradavky.
  • Masáž a stimulace bradavek – existuje mnoho technik a způsobů, jak bradavky stimulovat, aby se částečně zvýraznily a vystoupily nad povrch kůže. Protože existuje několik stupňů závažnosti vpáčených bradavek, opět je lepší obrátit se na odborníka, který k tvému problému přistoupí individuálně a ukáže ti masážní techniku, která pro tebe bude nejvhodnější.
  • Odsávání mléka – ať už jde o manuální nebo elektrickou odsávačku mléka, může ti pomoci nejen při tvarování bradavky, ale i při tvorbě mléka. Mateřské mléko7 se totiž tvoří v takové míře, v jaké je po něm poptávka. Odsávání mléka se proto doporučuje zejména v začátcích kojení, kdy se miminko k vpáčené bradavce přisává jen s obtížemi. Manuální stimulace bradavky napomáhá tomu, aby tvorba mléka pokračovala.

Potřeby na kojení

Potřeby na kojení jsou určeny především pro maminku, ne pro miminko. Některé učiní kojení pohodlnějším a přǐjemnějším, jiné mohou pomoci k rozvoji dostatečné laktace či při řešení problémů s kojením a jiné naopak mohou kazit techniku kojení a z dlouhodobého hlediska, i přes počateční dojem, že jsou nápomocné, kojení narušit a jejich použití by proto mělo být omezeno jen pro určité specifické případy.

Bolest bradavky při kojení

  • Pociťuješ při kojení bolest v oblasti bradavek nebo dvorců? Pak je potřeba hledat její příčinu. Nesprávná technika kojení či nesprávné přisátí miminka k bradavce mohou vést k několika problémům.
  • Podívej se na náš samostatný článek, ve kterém se dozvíš více o ragádách bradavek.

Ragáda bradavky

Prsa po porodu čeká mnoho nástrah – začátky kojení totiž mohou jejich limity pořádně přezkoušet. Mezi jeden z nejčastějších problémů, který maminky potrápí ostrou a intenzivní bolestí, patří tzv. ragáda bradavky. O co přesně jde, jak vzniká a co ji pomůže vyléčit? To se dozvíš v našem článku.


Video: Kojení a výživa novorozence

Rozhovor s odbornicí: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě zajímat

Bylinky pro podporu laktace

Bylinky pro podporu laktace mohou pomáhat navýšit tvorbu mateřského mléka v případech, kdy je i přes pomoc laktační poradkyně a dodržování správné techniky kojení jeho produkce stále nedostatečná. Často se doporučují v situacích, kdy není možný dostatečný kontakt dítěte s prsem, např. v případě velmi předčasně narozených dětí nebo rozjetí laktace před adopcí miminka.

Formovače bradavek

Formovače bradavek by měly sloužit k prodloužení zkráceného vaziva u plochých či vpáčených bradavek tlakem na toto vazivo. Nicméně jejich používání může být bolestivé a může dojít ke zhmoždění a poranění tkáně prsů.

Jak kojit

Kojení je přirozené, ale ne vždy zcela snadné. Jak správně přiložit miminko, aby bylo kojení pohodlné a bezbolestné? Co dělat, pokud máš jako maminka potíže se správným přisátím? V našem článku najdeš rady a tipy od laktační poradkyně, praktické video a užitečné informace, které ti pomohou zvládnout kojení s jistotou a klidem.

Kousání při kojení

Kousání při kojení může potrápit nejednu kojící maminku. Ale v naprosté většině případů ho lze řešit ke spokojenosti maminky i miminka a není nutné dítě zbytečně odstavit, řešením není ani používání kloboučků (nese s sebou řadu rizik).


Více o vpáčených bradavkách na modrykonik.cz

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti se vpáčenými bradavkami

Máš zkušenost se vpáčenými bradavkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
blackhole  8. lis 2018

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsem měla odjakživa, ale s kojením problém nebyl. Syn si je postupně hezky vytáhl. Akorát jsem první 2 měsíce používala kloboučky, ale myslím, že to bylo spíše kvůli bolesti. Myslím, že by bylo dobré uvést, že tvar samotných bradavek není pro kojení až tak podstatný - důležitá je správná technika a aby mělo miminko v puse i větší část dvorce - to mi řekla laktační poradkyně. Jinak sání není efektivní.
mamouvcukuletu  5. lis 2018

Vpáčené bradavky

Zdravím, taky jsem si tím prošla nakonec jsem zkusila Avent Niplette a kojím normálně.
pajuska252  7. lis 2015

Kloboučky MAM

Od dětství mám vpáčené bradavky, zkoušela jsem formovače, vytahovat stříkačkou, nic nepomáhalo. Bála jsem se, že nebudu moct kojit a laktační poradkyně mi poradila, ať si koupím kloboučky značky Mam, jsou úžasně měkké a jen díky nim můžu kojit, takže vřele doporučuju. ;-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce