Vložky do podprsenky slouží, především v prvních týdnech10 po porodu29, k absorpci odkapávajícího mateřského mléka z druhého prsu při kojení70 a z obou prsů i v době mezi kojeními. Lze je využít i v těhotenství24 k absorpci kolostra3. Vložky se vkládají do běžné nebo kojicí podprsenky16 a chrání tak oblečení maminky před mokrými skvrnami a znečištěním.
Vložky do podprsenky by měly být co nejprodyšnější, aby se nezvyšovalo riziko kvasinkových a jiných infekcí12. Na druhou stranu druhy s částečně nepropustnou vrstvou lépe chrání prádlo a oblečení. Existují vložky do podprsenky7 jednorázové, které se po použití vyhodí, a dále látkové, opakovatelně pratelné28. Pokud uniká z prsů větší množství mléka nebo má maminka bolavé či poraněné bradavky, pak může použít plastové sběrače mléka neboli odkapávací misky. K rychlejšímu hojení ragád slouží hydrogelové polštářky, přes ně ale bývá třeba umístit ještě nějakou savou vložku.
Zpočátku bývá potřebná poměrně častá výměna prsních vložek, obvykle po každém kojení, později jejich spotřeba klesá, tvorba mléka se ustaluje, přizpůsobí se poptávce miminka a vložky již většinou nebývají nutné, doba jejich používání je ale velmi individuální.
Vložky do podprsenky by se měly měnit ihned, jakmile provlhnou. Vlhké vložky jsou ideální půdou pro množení kvasinek5 a patogenních bakterií, mohou přispívat k bolestivosti bradavek. Pokud podprsenková vložka na prsu uschne, může se přilepit k bradavce, je potřeba vložku navlhčit a pak půjde snadno sundat.
Po použití se vyhodí. Většina typů používá k absorpci mléka gelové materiály (podobně jako jednorázové plenky10) a má lepítka, která pomáhají udržet vložky na svém místě v podprsence. Dále obvykle obsahují bavlnu nebo buničinu (celulózu) a polyethylenovou nebo jinou fólii.
Pokud má maminka jednorázových vložek větší spotřebu, náklady na ně mohou být i relativně vysoké. Jejich používání není ani příliš ekologické vzhledem k množství použitých surovin při výrobě a vyprodukovanému odpadu, který se musí skládkovat nebo spálit.
Jsou z měkkých, přírodních tkanin, jsou opakovaně pratelné v ruce nebo v pračce (podle instrukcí výrobce). Při jejich praní by se neměla používat aviváž, protože snižuje absorpční schopnosti materiálu. Nejméně savá jsou absorpční jádra z bavlny, o něco savější je konopí a nejsavější vložky mají jádra z bambusového vlákna. Savá část pratelných vložek do podprsenky se může vyrábět i ze 100% hedvábí, to je velmi jemné a vhodné i na bolavé či poraněné bradavky.
Některé typy pratelných vložek do podprsenky jsou velmi prodyšné, bez jakékoliv nepropustné vrstvy. Další pratelné vložky do podprsenky mají vně částečně nepropustnou vrstvu z polyesterového flísu, ty mohou pod tlakem, při větší vlhkosti vložek provlhat, ale jsou stále poměrně prodyšné. Jiné typy mají prodyšnou, ale pro vodu relativně nepropustnou vrstvu ze 100% ovčí vlny - merina.
Nejméně prodyšné, ale také téměř nepropustné, jsou prsní vložky s vnější vrstvou z polyesteru laminovaného polyurethanem (PUL). Tento materiál se podobně jako polyesterový flís používá i na výrobu svrchních kalhotek1 na látkové pleny23.
Obvykle mají jednoduchý kulatý nebo oválný tvar a vzhledem ke své měkkosti se tvarově prsům přizpůsobí. Mohou být i anatomicky tvarované. Některé značky vyrábějí pratelné vložky do podprsenky ve více velikostech.
Látkové vložky do podprsenky15 mají tu výhodu, že jsou obvykle z přírodních materiálů, nemají takové tendence se k bradavkám lepit a z dlouhodobého hlediska je jejich používání levnější. Některým maminkám nemusí vyhovovat absence lepítek, pratelné vložky ale obvykle mají z vnější strany méně klouzavý materiál a v podprsence proto dobře drží.
Jedná se o měkké polokoule, misky či mušle s odvětrávacími otvory. Lze je vkládat do podprsenky podobně jako absorpční vložky, slouží k zachytávání mléka, pokud ho odkapává větší množství, nebo k ochraně příliš citlivých a bolavých bradavek12. Pokud se ale maminka předkloní, mléko stečené do misek se může vylít.
Nemají savou schopnost, ale používají se na tzv. mokré hojení ragád bradavek, také mají chladivý účinek. Přikládají se na prs gelovou stranou, dají se použít i několikrát za den, dokud je gel funkční, poté se vyhodí. Nejsou vhodné v případě kvasinkové či jiné infekce bradavek a dvorců a pokud se již na ragádě utvořil strup.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu