Umělé mléko

Umělé mléko, nebo také kojenecká mléčná výživa je náhradou za mateřské mléko7, a to v případě, že matka dítěte nemá, z jakýchkoli důvodů, možnost kojit.
umělé mléko

Přirozeným a fyziologickým způsobem výživy kojenců je kojení70. Mateřské mléko je přizpůsobeno konkrétnímu kojenci a jeho potřebám. Jeho složení se mění podle věku dítěte a jeho zdravotního stavu, ročních období, denní doby i během jednoho kojení. V případě nutnosti je k dokrmování kojených dětí umělým mlékem ideální používat suplementor4 (laktační pomůcku), protože nekazí techniku kojení jako kojenecké láhve41 jakékoliv značky.

Kojenecká mléčná výživa by měla být použita pouze tehdy, pokud se kojení i přes dodržování rad jak kojit5 a pomoc laktační poradkyně10 nedaří nebo žena nemůže kojit ze zdravotních důvodů a to po důkladném zvážení negativních důsledků nekojení na zdraví dítěte i matky. WHO i Česká pediatrická společnost doporučují kojit do 2 let věku dítěte i déle. Umělé mléko rozhodně není určeno k náhradě pestré stravy u přikrmovaných kojených dětí či k náhradě nočního kojení20 nebo prodloužení spánku u kojených dětí jako řešení častějšího nočního buzení, toto buzení je normální, fyziologické (a pro vývoj dítěte důležité).

Umělá mléka jsou nejčastěji vyráběna z kravského mléka, méně často z kozího mléka1, sójových bobů3 nebo z volných aminokyselin. Při výrobě z kravského mléka je obvykle zvýšen poměr syrovátkových bílkovin ke kaseinu, aby se více blížil jejich poměru v mateřském mléce, výrobci mohou přidávat i některé volné aminokyseliny. Dále jsou přidány minerální látky, vitamíny, mléčný cukr laktóza (v bezlaktózových typech UM jiný cukr7), tuky2 (rostlinné oleje, rybí tuk) a do některých typů i další složky, které se jeho složení snaží o něco více přiblížit lidskému mateřskému mléku, jako je ve vodě rozpustná prebiotická vláknina (galaktooligosacharidy - GOS a fruktooligosacharidy - FOS), probiotika6 (baktérie mléčného kvašení), karnitin, nukleotidy.

Rizika podání umělého mléka

Na rozdíl od mateřského mléka7 však žádné umělé mléko neobsahuje protilátky proti nemocem, živé bílé krvinky, aktivní enzymy, růstové faktory a hormony a další jedinečné sloučeniny (řadu z nich zatím neumíme vyrobit a některé dosud nebyly ani identifikovány), je také hůře stravitelné. Podávání umělého mléka zvyšuje riziko SIDS, způsobuje abnormálně hlubší spánek dítěte6.

Umělé mléko na rozdíl od kojení70 nechrání dítě proti průjmům, infekcím dýchacích cest, močové soustavy a středního ucha, nesnižuje riziko cukrovky, nádorů, obezity a kardiovaskulárních chorob, nepodporuje správný vývoj ústní dutiny, narušuje zdravou střevní mikroflóru, podporuje množení kvasinek5 v trávicím traktu, i jen jediné podání umělého mléka může způsobit předčasnou nežádoucí změnu kojenecké mikroflóry (s naprostou převahou bifidobaktérií a laktobacilů) směrem k mikroflóře dospělého.

Nekojení nezmenšuje ztrátu krve po porodu, neurychluje zavinování dělohy, nechrání ženu před rakovinou prsu a vaječníků, osteoporózou, kardiovaskulárními onemocněními a cukrovkou 2. typu, neprodlužuje intervaly mezi těhotenstvími (za určitých podmínek má totiž kojení antikoncepční účinek).

Umělé mléko je dražší, jeho výroba zatěžuje životní prostředí a jeho používání zvyšuje náklady na zdravotní péči. Při přípravě umělého mléka3 je také třeba dodržovat hygienická pravidla.

Do kdy dítěti dávat umělé mléko

Vzhledem ke složení umělého mléka je jeho brzké nahrazení pestrou a vyváženou stravou žádoucí, samozřejmě podle ochoty dítěte jíst od ukončeného 4. až 6. měsíce nemléčné příkmy10. Umělé mléko tedy podáváme do doby, než dítě začne jíst dostatečné množství pestré stravy. Umělá mléka ale nemají sloužit jako náhrada pevné stravy, jejich podávání ve větší míře může vést k nadbytečnému příjmu bílkovin a nedostatečnému příjmu esenciálních mastných kyselin, železa, zinku a vitamínů skupiny B. Počáteční umělá mléka je možné podávat dětem až do jednoho roku i déle. Nebylo prokázáno, že jsou děti schopny vyšší množství železa a jiných látek z pokračovacích mlék vstřebat a že jsou pokračovací mléka zdraví prospěšná. Díky vyššímu obsahu kaseinu se pokračovací mléka také déle tráví.

Druhy umělého mléka podle věku

  1. Mléčná výživa pro nedonošené děti (Nestlé FM 85, UM označená Pre nebo č. 0)
  2. Počáteční mléčná výživa (UM označená č. 1): Výrobci nabízena pro děti od narození minimálně do počátku podávání nemléčných příkrmů. Počáteční umělá mléka je možné podávat dětem až do jednoho roku i déle. Nebylo prokázáno, že jsou děti schopny vyšší množství železa a jiných látek z pokračovacích mlék vstřebat. Díky vyššímu obsahu kaseinu se pokračovací mléka také déle tráví.
  3. Pokračovací mléčná výživa (UM označená č. 2): Výrobci nabízena pro děti, které již dostávají nemléčné příkrmy. Obvykle obsahují více železa a bílkovin než počáteční umělá mléka a mohou také obsahovat vyšší podíl kaseinu.
  4. Mléčná výživa batolat (UM označená č. 3 a 4): Výrobci nabízena pro děti starší jednoho roku. Obvykle obsahují více železa, vitamínů a bílkovin než počáteční umělá mléka a také mohou obsahovat vyšší podíl kaseinu.

Druhy umělého mléka podle sytivosti

  1. Mléčná výživa s normální sytivostí (nemá specifické označení)
  2. Mléčná výživa s vyšší sytivostí (označena Extra): Ovykle obsahuje škrob nebo vyšší podíl kaseinu jako počáteční umělá mléka. Neobsahují více kalorií než normální začáteční umělá mléka, ale pomaleji se tráví.
  3. Mléčná výživa nabízená výrobci pro podávání večer a v noci (označena např. Good night, Good sleep, Dobrou noc, Na dobrou noc, Hajaja): Obvykle obsahuje škrob, rýžovou mouku, kukuřičné nebo rýžové vločky nebo vyšší podíl kaseinu než počáteční umělá mléka. Neobsahují více kalorií než normální počáteční umělá mléka, ale pomaleji se tráví. Nebylo prokázáno, že by měla jakýkoliv větší nutriční význam než počáteční mléčná výživa. Také směřují rodiče k víře, že je pro děti žádoucí, aby jedly méně často nebo spaly déle v kuse, než odpovídá normálnímu spánkovému cyklu v daném věku. Jsou naprosto nevhodná pro děti mladší než 6 měsíců, protože nadměrně zatěžují trávicí trakt miminka.

Speciální druhy umělého mléka (při zdravotních potížích)

  1. Mléčná výživa s mírně štěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou kravského mléka: určena pro děti trpící kojeneckou kolikou25, nadýmáním a zácpou, označena jako Comfort, Sensitive
  2. Mléčná výživa pro děti trpící gastroezofageálním refluxem4: jedná se o UM označená AR, anti-reflux, obsahují jako zahušťovadlo škrob nebo karubin (vlákninu ze semen svatojánského chleba), obtížněji se tráví než nezahuštěná mléka a více zatěžují trávicí trakt miminka, navíc je prokázáno, že zahuštěná UM sice snižují ublinkávání, ale míra expozice jícnu žaludečními kyselinami zůstává stejná, dále více něž 40% dětí trpících GER, které nereagují na obvyklá antirefluxní opatření, má alergii na bílkovinu kravského mléka15, může se vyskytnout i reakce na zbytky bílkovin svatojánského chleba v karubinu, konzumace karubinu může u miminek způsobovat časté, nesoudržné a rosolovité stolice, jako pravděpodobné se ukazuje i snižení míry vstřebatelnosti některých živin (např. sacharidů, tuků2, vápníku, zinku, železa a mědi) z karubinem zahuštěné potravy, je tedy vhodné tato UM používat pouze tehdy, pokud dítě neprospívá a jiná antirefluxní opatření nejsou úspěšná
  3. Mléčná výživa bezlaktózová (Nestlé AL110, Nutrilon allergy digestive care, Nestlé Alfaré, Neocate, Alfamino): určena pro podávání dětem s intolerancí laktózy3
  4. Mléčná výživa s částečně (ze zhruba 95%) štěpenou bílkovinou kravského mléka (UM označená HA): určena pro podávání dětem s dědičným rizikem vzniku alergií od narození do počátku zavádění nemléčných příkrmů, ale při alergii na bílkovinu kravského mléka15 nebo při podezření na ni (např. při hledání spouštěče atopického ekzému24, průjmů1, zvracení4, hlenů3 nebo krve ve stolici1 - tedy při provádění eliminačně-expozičního testu6) jsou kontraindikována
  5. Mléčná výživa s plně (z více než 99%) štěpenou bílkovinou kravského mléka (Nutrilon allergy care, Nutrilon allergy digestive care, Nestlé Althéra, Nestlé Alfaré): určena pro děti alergické na bílkovinu kravského mléka15 s výjimkou silných alergiků, kteří tolerují pouze umělá mléka vyrobená z volných aminokyselin
  6. Mléčná výživa vyrobená z volných aminokyselin (Neocate, Alfamino nebo Humana Sineall): určena pro děti alergické na bílkovinu kravského mléka15, děti trpící multiproteinovou alergií (reagující na více potravin), děti se syndromem krátkého střeva a při malabsorbci při přechodu z parenterální na enterální výživu

Umělá mléka při intoleranci laktózy

umělá mléka při intoleranci laktózy

Umělá mléka se sníženým obsahem laktózy
Nutrilon 1 Low Lactose
HiPP Comfort8
HiPP Kindermilch Lactosefrei
Umělá mléka bez laktózy
FRANCE LAIT LF
Nestlé AL 110
Beba AL 110
Töpfer Lactopriv

Bez laktózy jsou i některá umělá mléka s plně naštěpenou bílkovinou kravského mléka nebo vyrobené z volných aminokyselin. Tato jsou ale v první řadě určená pro děti trpící alergií na bílkovinu kravského mléka15:

Alfaré
Humana Sineall
Neocate2
Neocate Advance

Umělá mléka při alergii na bílkovinu kravského mléka

Umělá mléka na bázi aminokyselin jsou určená také pro silné alergiky na bílkovinu kravského mléka (neobsahují nic z kravského mléka).
umělá mléka při alergii na bílkovinu kravského mléka

Umělá mléka s vysokým stupněm hydrolýzy
Nestlé Alfaré
Nestlé Althéra
Nutrilon 1 Allergy Care
Nutrilon 2 Allergy Care
Nutrilon 1 Allergy Digestive Care
Umělá mléka na bázi aminokyselin
Alfamino ®
Humana Sineall1
Neocate2
Neocate Advance

Umělá mléka na bázi sójové bílkoviny

Nutrilon 1 Soya

Umělá mléka při blinkání a refluxu, antirefluxní mléka

Antirefluxní mléka
BEBA A.R.
France Lait AR
HiPP Anti-Reflux
Humana AR
Nutrilon 1 AR
Nutrilon 2 AR
Nutrilon Nutriton1 - doplněk k běžnému umělému mléku

Umělá mléka při riziku vzniku alergie = hypoalergenní mléka (HA)

Hypoalergenní mléka
BEBA HA 1
BEBA HA 2
BEBA HA 3
Bebivita Pre HA
HiPP HA 1 Combiotik
HiPP HA 2 Combiotik
Humana HA 1
Humana HA 2
NUTRILON 1 HA
NUTRILON 2 HA
Sunar premium HA1
Sunar premium HA2
Sunar NUTRADEFENSE HA1
Sunar NUTRADEFENSE HA2
Töpfer Lactana Pre HA
Töpfer Lactana HA 1

Umělá mléka při drobných trávicích problémech (kojenecké koliky, nadýmání, zácpa, průjem)

Umělá mléka při kolikách a drobných trávicích problémech
Beba Sensitive
Hami 1 Citlivé bříško při nadýmání
Hami 2 Citlivé bříško při nadýmání
Hami 1 Citlivé bříško při zácpě a kolikách
Hami 2 Citlivé bříško při zácpě a kolikách
HiPP Comfort
Humana Anticolic
Nutrilon 1 Anti-colics
Nutrilon 1 Comfort
Nutrilon 2 Comfort

Umělá mléka pro předčasně narozené děti

Pre BEBA preemie
Pre BEBA discharge
Pre France Lait
Nutrilon 0 Nenatal
Nutrilon 1 Nenatal

Krmení UM na požádání

Krmit dítě na požádání není omezeno pouze na případ kojení, i když jsou děti na UM obvykle krmeny podle časového harmonogramu, nemusí tomu tak být, což pravděpodobně ocení nejen rodiče praktikující kontaktní rodičovství17. Toto není v rozporu s výrobcem doporučeným denním množstvím UM, které by nemělo být překračováno, dítě je krmeno sice častěji (i více než desetkrát denně, podle signálů a projevů dítěte), ale menšími dávkami umělého mléka. Dítě je drženo v pozici, jako by bylo kojeno, maminka ho chová, hladí, dívá se mu do očí a mluví na něj. Nejedná se o jednoduchý postup jako v případě kojení, jelikož je ideální až teprve před krmením připravit láhev s UM, protože při skladování připraveného, ve vodě rozmíchaného, UM může docházet k přemnožení baktérií a jiných mikroorganismů přítomných ve skladovaném načatém balení UM, vodě a vzduchu.

Krmení UM na požádání si lze usnadnit, ale následující postup nelze aplikovat u velmi malých a předčasně narozených dětí, protože jsou zranitelnější vůči infekcím. Chcete-li pro krmení na požádání připravit láhev s UM předem, tak se prášek UM smíchá se zchladlou vodou, která předtím prošla alespoň 70°C, vodu je potřeba zchladit rychle (v uzavřené láhvi pod proudem studené vody), je nezbytně nutné dodržovat přísná hygienická opatření, připravené mléko skladovat do 5°C a spotřebovat nejpozději do 24h a také jednou ohřáté UM spotřebovat do 2h a znovu neohřívat.

Značky umělého mléka

Více o umělém mléku na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. Složení umělých mlék různých výrobců
  2. http://www.borstvoeding.com/files/whatsinbreast...
  3. Nikki Duffy - River Cottage Baby & Toddler Cookbook
  4. MUDr. Martin Fuchs - Alergie číhá v jídle a pití
  5. William Sears, Martha Sears: Kontaktní rodičovství
  6. http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pr...
  7. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/...
  8. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/0...
  9. http://www.who.int/nutrition/topics/WHO_brief_f...
  10. http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf...
  11. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2002 May;34(5):496-498

Copyright © 2002 Lippincott Williams & Wilkins Used with permission.

  1. http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/1999/1000...
  2. http://www.jiaci.org/issues/vol21issue01/13-16.pdf
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohovník_obecný
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...
  5. https://web.archive.org/web/20120202093624/http...
  6. http://www.solen.sk/pdf/Fruhauf.pdf
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23945215
  8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10996747
  9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24142500
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC281...

Hodnocení a zkušenosti s umělým mlékem

Máš zkušenost s umělým mlékem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
maivana  7. bře 2017

Jedině Beba

První dceři jsem dávala Bebu až do 2,5 let, Byla spokojená a žádné problémy neměla. Dvojčata jsem krmila Nutrilonem, to moc nesedlo, měla bolení, kroutils se a plivala to, tak jsem opět zkusila Bebu, najednou se z nich stala spokojená a usměvavá miminka. Sestra měla také všechny tři děti na Bebě a kamarádka, co má také dvojčátka, krmí Bebou.
1 člověk považuje za užitečné
janikevik  18. lis 2016

Hami 6+ je super

Měla jsem možnost vyzkoušet mléko hami 6+. Na toto mléko jsem přestoupila z mléka Beba.
U Hami mléka jsem přivítala jako svobodná maminka hlavně přijatelnou cenu.

Ale důležitým faktorem pro mou spokojenost byla hlavně spokojenost mé princezny, žádné bolení bříška a hlavně lepší spánek.

Mě hami přineslo lehčí pripravu, krásně se rozpouští a hlavně mám spokojené miminko.

Dekuji J+E :heart:
makyssss  26. říj 2016

Spokojenost s Hipp pokračovacím UM od 6M

Zavedla jsem HIPP v 6. měsíci jako pokračovací mléko. Na rozdíl od ostatních nesmrdí, malý si ho oblíbil, nebolí ho po něm bříško a nemá hlad, takže doporučuji.
1 člověk považuje za užitečné
matkasandra  25. říj 2016

Hami kojenecké mléko 6+

Jelikož jsem bohužel neměla možnost kojit svou dceru ani tři měsíce, rozhodovala jsem se jaké kojenecké mléko koupit, aby splňovalo všechny požadavky, které jsem měla.

Po několika nevydařených pokusech jsem dceři nabídla mléko od Hami. A u této značky už jsme zůstaly.

Mléko Hami 6+ je dobře stravitelné, nezpůsobuje nadýmání, takže bříško po něm nebolí a dobře zasytí.

Obsahuje mnoho cenných vitamínů, minerálů a stopových prvků. Cena je také přijatelná. Za nás bych už neměnila. :-)
soleilll  3. srp 2016

UM je to nejhorší..?!

Po přečtení tohoto článku si říkám, jestli to wiki MK myslí vážně. Něco tak strašně jednostranně zaujatého se opravdu nevidí. UM je jen pro ženy, které nemohou kojit? A co ty, co kojit (z jakéhokoli důvodu) nechtějí? Asi vystřílet, protože podle uvedeného výčtu rizik podávání UM je každá, která nekojí, normální kriminálnice podávající svému dítěti jed a ještě podporující globální oteplování. Tento článek je strašně neobjektivní a mnohé novopečené matky, které by kojily rády, ale nejde jim to nebo dítě kojení bojkotuje, budou zbytečně stresované a tím i jejich hladové děti, pokud začnou přemýšlet o podání UM. Samozřejmě je kojení nejlepší možností, když ale nejde nebo žena nechce, nevidím důvod, proč strašit umělým mlíkem. Většina z nás tady vyrostla na Sunaru, protože byl trend nekojit moc dlouho (obvykle 2 měsíce) a nemyslím si, že bychom byly chodící trosky s trávením a imunitou v háji. Navíc dnešní UM jsou na naprosto jiné úrovni, než před 30-ti lety.
Nejdůležitější je spokojená matka a syté dítě. Pokud to způsobí UM, pak zaplať pánbu, že existuje!
19 lidí považuje za užitečné
elekthra  8. kvě 2016

Bez UM, ihned kravské

Syna jsem kojila do jeho roku a půl, kojení miloval.

Poté jsem mu dala k vyzkoušení několik značek UM (především na naléhání pediatry, že bez UM do tří let nepřežije :-) ). Nechtěl ani jednu (i přes mírné naléhání). Nakonec mu manžel dal jednou nalít čistého kravského (plnotučné z mlékomatu) a okamžitě si ho oblíbil a vyžaduje ho min. 1x denně. Kdybych mu nebránila, tak je schopný vypít i více jak 500 ml, což mi přijde šíleně moc, takže jeho denní maximum jsem stanovila na 300 ml (což někdy je a jindy třeba jen 50 ml :-) ).

Zkrátka čisté kravské mléko bez příchutí u něj zvítězilo na plné čáře. :-)
veroushek  1. bře 2016

UM si dá s nechutí

Naše kojení prošlo různými peripetiemi, kdy jsem téměř mlíko neměla a dítě jsem musela kojit x hodin v kuse a přesto mi řvalo hlady. Nic neteklo. Ať si říká kdo chce, co chce, že se mlíko tvoří na přání miminka. Prostě tehdy to tak nebylo. Tečka.

Podala jsem Nutrilon. Nějakou dobu jsem podávala jednou denně, ale vždy vypil s nechutí. Nehledě na to, že měl po tom šílené koliky. Hip, amilk a babylove jsem do něj nenarvala. Prostě mu to nechutná. Nakonec začal řvát jen když viděl flašku.

Pak jsme zjistili, že má ABKM a UM jsem musela přestat dávat s vírou, že se mi snad mléko na jeho potřebu začne tvořit. Teď dávám tak jednou za 3 týdny jako úplnou nouzovku v krizi Nutrilon alergy care. Vypadá to, že to snáší dobře, ale nechci riskovat.

Říkám si po kom to dítko je. Já a manžel jsme kojeni nebyli :D , ale kojím ráda. :-)
betysp  2. únor 2016

Beba, Nutrilon, a vyhral to Hipp

Potom, co jsme přešli na UM, jsme ze začátku chtěli dávat Bebu, ale tu nám vůbec nepil, po Nutrilonu zase hrozně blinkal, vybrali jsme potom Hipp a u něj bylo vše v pořádku. :-)
miskadis  1. pro 2015

Hipp a Bebivita

Obě dcery byly od malička na UM, kojení se nám vůbec nedařilo. Měla jsem to štěstí, že holkám sedlo pokaždé první UM, které jsem jim dala. Nikdy neměly sebemenší problémy. Takže starší dcera byla asi do roka na Hippu, potom měla Babylove. A mladší dcera byla od narození na Bebivitě. Všechny tyto UM mohu jenom doporučit. ;-)
bajushh  2. lis 2015

Z kojení na UM a zpátky

Vždy jsem byla zastánce toho, že UM je něco špatného. Veřejně jsem to neřešila, protože mým motem je Žij a nech žít. Ale teď už vím, že to tak prostě není a nikdy nebude. Je totiž spousta maminek, které prostě kojit nemohou (o pohodlnosti nemluvím, protože spoustu maminek znám, co kojit přestaly jen z čiré pohodlnosti ). Nikdy jsem si nepřipustila fakt, že třeba kojit nebudu moci a když jsem po dvou dnech v porodnici přišla o mlezivo a mlíčko se mi prostě nevytvořilo, byla jsem naprosto zoufalá. Co teď? A věřte, že jsem děkovala za UM. Domů jsme odcházeli na UM od Hippu - malý byl spokojený a já taky. A jak se říká spokojená maminka, spokojené miminko a naopak. Nakonec po 2 dnech doma jsme opět na prsu a úplně bez UM.

Takže chvála Bohu za umělou stravu! :)
1 člověk považuje za užitečné
sariky  5. čer 2015

NUTRILON, Sunar, Beba

Moje děti byly od narození na UM. V porodnici jim dávali NUTRILON- a ten jsem používala až do 6 měsíců. Pak jsem z finančních důvodů zkusila Sunar, ale malým neseděl a měli z něj průjem. Pak jsem zkusila Bebu a tu jim dávám doteď (3 roky). Zezačátku jsem mlíčko připravovala dopředu na noc a pak ho jen vytáhla z lednice a ohřála v mikrovlnce. Později už se v noci na mlíčko nebudili, tak jsem připravovala čerstvé. Jako všechno, i UM má svoje pro a proti. Výhodou bylo, že mě mohl kdokoliv zastoupit, takže jsem se nemusela stresovat např. s návratem od lékaře domů, zatímco manžel hlídal. Nevýhodou bylo neustálé sterilování lahviček, pořád s sebou nosit lahvičky s mlíčkem atd. Zpětně si ale říkám, že to je jedno, že jsem svoje děti nijak neošidila tím, ze pily z lahviček a ne z prsa.
1 člověk považuje za užitečné
leilunka  1. čer 2015

Sunar Complex

Malému jsem zkoušela ze začátku dávat různá mléka, začali jsme Nutrilonem, po něm však měl problémy s kakáním a měl často hlad. Poté jsme zkoušeli Hipp Combiotik, ten mu teda moc nezachutnal a často mě lahvičku odmítal.

Už jsem z toho byla nešťastná, až sem zkusila Sunar Complex a světe div se, dítě snad již druhý den bylo uplně jiné, spokojené, láhev si i držel sám a i stolice se asi po týdnu upravila. Sunar mu zachutnal, sama mohu potvrdit, že je i chuťově lahodnější, sladší, jemnější. Každé dítě je jiné, ale u nás vede Sunar dodnes. ;-)
adenka84  12. dub 2015

BEBA

Obě mé dcery papají UM BEBA. Nic jiného jsem nikdy nezkoušela. Neměli jsme s ní nikdy žádný problém. Starší dcerunce jsou 3 roky a 6 měsíců a přesto neustále na BEBĚ ujíždí.
marie_anna  9. bře 2015

UM u batolete

Mám dva syny a druhého jsme počali, když bylo prvnímu osm měsíců. Plánovala jsem ho kojit co nejdéle, ale kolem jeho 14. měsíce se objevily nepříjemnosti - kojení pro mě bylo vzhledem k těhotenství velice bolestivé a zřejmě se mi ve třetím trimestru nějak změnila chuť mléka, protože syn začal kojení jako takové odmítat. Kojení jsme pokaždé zahájili a ukončili proto, že syn prostě přestal efektivně pít a dával najevo, že mu najednou něco vadí. Jelikož i pro mě bylo kojení velice obtížné, uvítala jsem toto spontánní odstavení. Nabídla jsem synovi jako večerní náhražku mého mléka UM a akceptoval dosud všechny vyzkoušené značky. UM ale u nás funguje pouze jako součást večerního uspávacího rituálu místo kojení, přes den ho nepije.
lenjii  9. bře 2015

Chutná jí Hami

Kvůli kousání jsem musela ze dne na den přejít v jejích 8 měsících na UM. Bebu jsem měla doma a vůbec jí nechutnala. Koupila jsem klasický Sunar a taky nic. Z porodnice jsem dostala jako dáreček i vzorek Hami mléka. Hned ji zachutnalo. :-)
cervenejablko  9. únor 2015

Nutrilon Pronutra

V těhotenství jsem se těšila na kojení, brala jsem to jako samozřejmost, že budu určitě kojit tak dlouho, jak bude malá potřebovat, měla jsem vše načteno, viděla jsem videa správného přisátí apod.

Bohužel po marném boji se špatným přisátím a pak i opakovanými záněty prsu jsem kojení vzdala a přešli jsme na umělé mléko. Po přečtení zkušeností dalších maminek si myslím, že jsme měli štěstí, že malé sedlo hned první mléko, co jsme vyzkoušeli - Nutrilon Pronutra. Mléko se dobře rozpouští a malá po něm prospívá a i když ji trápí tu a tam prdíky, to ji trápilo už před UM, takže na to asi nemá vliv. Stolici má takovou tužší, než z MM, ale na zácpu netrpí. Mezi kojením nabízím čaj, jak mi poradila naše paní doktorka a malou krmím přibližně každé tři hodiny, v noci je to trochu delší.

S Nutrilonem jsem spokojená a daří se nám ho na internetu kupovat o dost levněji než v lékárnách, kde mě tedy dost překvapily rozdíly v ceně: i 30 korun mezi kamennými lékárnami a na internetu pak byl ještě o 50 Kč levnější.
pavlusa01  16. pro 2014

Kojení a pak Sunar complex

Já se také těšila na kojení, také jsem malé chtěla dát to nejlepší a myslela, že dávám, ale po mém mateřském mléce málo přibírala na váze, také po šesti nedělích dostala zápal plic a to se říká, že kojené děti by nemocné být neměli. Tak nakonec taková malá holčička byla na antibiotikách a v nemocnici. V kojení jsem pokračovala, mléka jsem měla dost a malá ta byla spokojená, jen kontroly u lékaře byly horší a já jsem se stresovala, pořád jsem malou vážila a když přibrala 10 dkg týdně tak to byl úspěch. Lékař ale stále, že mám kojit. Malou jsem musela i v noci budit. Pak jsme byli kolem pátého měsíce zase v nemocnici a doporučili nám dávat UM. Ani nevím jaké nám tam dávali, já malou měla nakojit a pak jí ještě dát z flašky. Jenže to malá nechtěla a hodně plakala.

Tak když nás druhý den pustili z nemocnice domů šla jsem do lékárny a koupila Sunar complex. Doma jsem malou začala pomalu učit na UM a odbourávat kojení.

První flaštičku dostala večer po koupání, pěkně ji spapala, až mě to překvapilo. Zbytek jsem jí kojila. Tak jsem to udělala pár dní a pak jsem zase nahradila další kojení Sunarem, a tak to šlo až do konce a byla už jen na Sunaru.

Chci tím říct, že kojení je důležité, ale za ty nervy a starosti to nestojí. Malá pak po Sunaru začala krásně přibírat, já se uklidnila a malá byla spokojená.
2 lidé považují za užitečné
dannyblakely  10. lis 2014

Naše zkušenost s "umělým" mlíčkem

Samozřejmě jsem chtěla kojit a nechápala jsem, co na tom může být těžkého. Absolvovala jsem v porodnici kurz o kojení, četla poctivě články i diskuze, abych byla co nejvíc informovaná. Jak se malá narodila, poprvé byla přiložena k prsu asi po 3 hodinách - po porodu se šla ještě chvilku nahřívat. Chytla se celkem pěkně, a tak to vypadalo, že nám to pěkně půjde. Omyl.

Byť se nám sestry na odd. šestinedělí celkem věnovaly, stejně nám to nešlo. Malá se zvládla přisát jenom někdy a moc toho nevypila. A ono ani nebylo moc co pít. Nakonec po necelých dvou dnech se nás sestřičce zželelo a "tajně" nám přinesla mateřské mléko, kterým tam běžně miminka dokrmují. Byla to hrozná úleva, že se malá konečně napapá, bylo mi jí strašně líto, že musí mít hlad. Druhý den jsem požádala lékaře, který přišel malou prohlédnout, ať jí dávají dokrmy a on se zeptal, jestli nechci kojit. Tak jsem se rozbrečela, že samozřejmě chci, ale že nám to prostě nejde. Mlíko není a malá se ani pořádně nedokáže chytit. Dostávala dokrmy každé 3 hodiny a já byla konečně celkem v klidu, že má plné bříško a je jí dobře. Někdy dostala mateřské mléko a někdy Nutrilon. Já do toho zkoušela odstříkávat, i ji přikládat k prsu. Někdy to šlo, někdy ne.

Při příchodu domů jsme to dělali stejně, ale bylo to celkem vyčerpávající - přiložit k prsu, dát UM a pak ještě odstříkávat těch "blbých" 30 ml, což trvalo snad půl hodiny. Nakonec už jsem ji nepřikládala a dávala jen UM a odstříkávala, ale dostala jsem se maximálně na dávku 100 ml mateřského mléka denně. Tak jsme to dělaly asi měsíc, a pak už jsem to odstříkávání vzdala a měla malou čistě jen na Nutrilonu. Začala plakat, propínat se, bolelo ji bříško, museli jsme rourkovat.

Šla jsem se poradit k pediatričce a ta mi doporučila, neměnit značku, prý to miminkům moc nesvědčí, a spíš zkusit od stejné značky mléko na citlivé bříško. Nutrilon Comfort je ale hořký a malá ho samotný nechtěla pít. Po poradě jsem tedy začala míchat Comfort a klasický Nutrilon 1:1 a k tomu dávat kapky BioGaia. Po dvou dnech, jako by nám někdo vyměnil dítě. Malá přestala plakat a všechno bylo, tak jak má. Postupem času, jak jsme zvyšovali dávky mlíčka, poměr jsem měnila také - ubírala jsem Nutrilon Comfort. Nakonec jsme se zase dostali jen na klasický Nutrilon a kapky BioGaia jsem dávala pro jistotu do konce 4. měsíce.

V Nutrilonu samozřejmě dále pokračujeme a pomalu zavádíme zeleninové příkrmy.
Souhlasím s názorem lékařky, že dítě by mělo pít, pokud je to možné, stále stejnou značku mléka, aby nemělo s bříškem nakonec ještě větší problémy.
2 lidé považují za užitečné
barton  10. lis 2014

Na UM není nic špatného

Na kojení samotné jsem se strašně těšila, protože s miminky sem měla zkušenost od svých 12 let, ale jaksi kojení jsem ještě nepoznala :-D

Užívala jsem si to. :-) Bylo to super, pak ale došlo na to, že malý se dožadoval častěji a častěji, a mě ho bylo líto. Kojila jsem 4 a půl měsíce a pak přišlo na řadu UM. Zvolila jsem Sunar Complex. Bylo mě strašně líto, že jsem nemohla kojit déle, moje představa byla alespoň půl roku, ale když jsem viděla, jak se hezky syn kulatí, tak jsem byla ráda, že už ho nemusím trápit a že UM existuje. Pak přišly příkrmy, a nakonec už papal vše, ale mlíčko miloval a na noc ho měl až do 27 měsíců. :-)

Dnes je toho tolik, že si každá maminka dle svého děťátka vybere. A ještě že tak - když to jinak nejde a mateřské mléko není. Samozřejmě, cena je druhá věc, ale s tím už nic neuděláme a hold každá číháme na akce.
3 lidé považují za užitečné
aljuska  9. lis 2014

Nutrilon a Babylove

Staršího syna jsem bohužel nekojila plně, z porodnice jsme odcházeli na Nutrilonu HA. Ten měl asi jen první měsíc a pak jsme přešli na Nutrilon AR proti zvracení, protože syn dost ublinkával a tento Nutrilon mu pomáhal.

Kolem jeho 3.-4. měsíce se mi povedlo se více rozkojit (byly za tím zdravotní důvody) a UM jedl syn už max 1-2x za den, tak jsem zkusila koupit levnější značku z DMka Babylove a syn neměl problém a z Nutrilonu na Babylove přešel v pohodě.

UM měl moc rád a pil ho každý den skoro až do 3 let. Byl tedy kojený i dokrmovaný UM, naše Dr. mě varovala, že bych mu neměla dávat tolik UM, že po něm jako malý hodně přibírá a že mu zakládám na obezitu. No a tedy myslím si, že na tom moc pravdy není, teď má syn 4 roky, měří 104 cm a váží 16,5 kg a je podle mě tak akorát ;-)

I zdravotně si myslím, že je na tom dobře, první ATB měl ve 3,5 letech na zánět průdušek, co chytil bohužel ve školce, do té doby nebyl prakticky vůbec nemocný, kromě nějaké rýmy a 6. nemoci.

Jinak určitě doporučuji, pokud chcete změnit druh UM, koupit si vzorek v lékárně nebo si zkusit napsat výrobci, vzorek zdarma někteří zasílají i poštou.
ammmi  8. lis 2014

Hipp bio combiotik

Na UM je syn od 4 měsíců. Volili jsme Hipp a je na něm dodnes, bez jakýchkoliv problémů.
Nebývá ani nemocný, nemá žádné zažívací potíže, nemůžu si stěžovat, i když přechod na UM nebyl dobrovolný.
Rozhodně si nemyslím, že nekojené děti krmené UM musí mít spoustu zdravotních problémů nebo že by UM snad bylo škodlivé.
petrajavor  8. lis 2014

Vysvobození

Když měl syn 3 měsíce a týden, začala jsem mít problémy se zuby. Bohužel se bolest stupňovala a já díky lékům musela přestat kojit. Pamatuji si jako dnes to pondělní ráno. Malého jsem s pláčem naposledy nakojila a šla do lékárny pro Nutrilon. Malému hned sedl a po pár dnech jsme byli oba spokojení. Přestal mít hlad a po 14 dnech se nám podařilo ho zbavit i kolik. Jedinou nevýhodou UM byla nákladnost. Asi v roce a půl jsme na doporučení lékárnice zkusili Hami. Vyhovovalo malému úplně stejně a má jej rád ještě dnes (2r a 4m).
2 lidé považují za užitečné
zrzzynka  8. lis 2014

Dcera je na UM a já jsem za to ráda

Na kojení jsem se asi jako každá matka v těhotenství těšila a představovala si, jaké to asi bude. Vypadalo to tak jednoduše, dám dítě k prsu a ono prostě pije - s čím by mohl být jako problém?

V porodnici jsem normálně kojila, ale šíleně mě to bolelo, bylo to zřejmě špatnou technikou kojení. Porodnice byla sice výborná, ale s kojením mi nikdo moc neporadil. Takže jsem dopadla tak, že jsem měla po 2 dnech kojení krvavé strupy na bradavkách a krvavé podlitiny na dvorcích... ale i přes velké bolesti jsem kojila dál.

Když jsme přijeli domů, malá další dny neustále bez přestávek plakala, ve dne i (bohužel) celé noci. Popravdě to bylo nejhorší období mého života. Když jsme jeli k Dr. kvůli tomu pláči, šla jsem ji nakojit a Dr. zjistila, že malá nepřibrala ani deko, a přitom mě mléko teklo proudem, neustále jsem měla mokré tričko, i když jsem nosila vložky. Dr. konstatovala, že malá prostě neumí pít, že prostě nic nevysaje a že ji mám dát UM.

Doma jsem měla připravený Nutrilon a asi hodinu jsem četla, jak se to vůbec připravuje. Malá po něm ale vždy půl dávky vyzvracela, a tak jel muž koupit jiné UM. V lékárně mu doporučili UM Hami proti ublinkávání. To jsme malé dali, ta to snědla rychlostí blesku a od té doby, jako by nám někdo vyměnil miminko.

Neplakala, celé noci spinkala a vypadala tak spokojeně. Já ještě asi týden odstříkávala, ale postupně to šlo samozřejmě do háje, takže jsme pak přešli plně na UM. Hami používáme doposud a nikdy jsme už neměnili, jsme moc spokojeni a malá krásně prospívá. :-) Nemocná byla od narození za ten rok jednou a váhu má akorát, takže takové ty předsudky vůči UM mi příjdou k smíchu.

Je super kojit, pokud to matce i dítěti jde. Pokud to ale z jedné strany nejde, tak není UM o nic méně super. :-)
My jsme tak nějak spokojenější obě a jsem ráda, že jsme to zvládly. :-)
13 lidí považuje za užitečné
kacajak  7. lis 2014

Nutrilon a Sunar

Na UM je syn od svých 2 měsíců.

Nejdříve jsme vyzkoušeli na doporučení Nutrilon, rovnou jsem vzala při ublinkávání, jelikož malý ublinkával i po mém mlíčku. Nemohl se po něm kloudně vykakat, tudíž jsem šla pro normální Nutrilon, ten mu zase naopak nestačil, pil co hodinu. Zkusila jsem tedy Nutrilon Comfort, po tom měl zase naopak průjmy. Rozhodla jsem se rozloučit se s Nutrilonem a koupila Sunar Premium, i když dražší, pro mě se stalo mlíčkem k nezaplacení!
2 lidé považují za užitečné
danny38  6. lis 2014

Výběr umělého mléka

Moje holčička byla už od narození velký jedlík, sice jsem kojila, ale i tak bylo potřeba dokrmovat.

V porodnici ji sestřičky dokrmovaly mateřským mlékem, které měly v zásobě. Doma jsem nejdříve dokrmovat nemusela, ale později už bylo potřeba koupit umělé mléko. Malá celkem často zvracela a proto na doporučení dětské doktorky jsem koupila Bebu A.R., která neměla až takový účinek a po domluvě s doktorkou jsem tedy po nějaké době toto mléko vyměnila za Nutrilon A.R., který opravdu pomohl, ale malá trpěla zácpou. Dočetla jsem se, že na zácpu pomáhá odvar z ovesných vloček a tak jsem Nutrilon začala rozmíchávat do tohoto odvaru. Byla jsem příjemně překvapená, že to pomáhá jak na zvracení, tak na zácpu.

Když už nebylo potřeba dávat speciální mléko proti zvracení, změnila jsem UM naposledy a pořídila Sunar complex. Malá ho snášela bez problémů a zatím ho stále pije :-)

Doporučit něco ostatním je celkem složité, protože každému miminku vyhovuje něco jiného. Je třeba vyzkoušet více variant, ale rozhodně neměnit UM každý týden. Navíc je možnost koupit v lékárně vzorek některých mlék, pokud by některé nevyhovovalo, nemusí si maminka lámat hlavu co s načatým balením a obzvlášť, když umělá mléka nejsou zrovna levná záležitost.
forda  6. lis 2014

Beba

My vyzkoušeli Nutrilon, ale malý měl po ní zácpu. Po ní jsme vyzkoušeli na doporučení dětské Bebu a tu pil do 2 let. :-)
andelkaprdelka  6. lis 2014

Nutrilon a hami

Syn se narodil předčasně, asi vším tím stresem, strachem, jsem o mléko přišla a i když jsem se opravdu snažila, nepovedlo se.

Ze začátku syn pil Nutrilon pro nedonošené děti, nějak extra malému nesedl, tak jsme přešli na klasický "obyč" Nutrilon 1. V mezičase jsme zkusili i Bebu, ale dost malého zabetonovala, takže jsme se vrátili k Nutrilonu. Nutrilon pil do dvou let, pak přešel na Hami a od UM se úplně odstavil v třech letech a třech měsících.

Ano, mateřské mléko je pro děti určitě to nejlepší, ale já jsem za UM nesmírně vděčná. A řeči typu: že nebude mít žádnou obranyschopnost, bude tlustej a tak, jsou, řekla bych, "zcestné". V našem případě určitě. Musím to zaklepat, syn má 3 a půl roku a ještě nikdy neměl antibiotika, občas má rýmu a prodělal 6.nemoc, jinak je jak rybička.

A tvrzení, že nekojené děti nemají takový vztah k mamince razantně odmítám, syna miluju a on mne též. Láska se nedá vykojit ;-) x-)
4 lidé považují za užitečné
marcelka287  4. lis 2014

Nutrilon a Babylove

My jsme vyzkoušeli Nutrilon a Babylove. Oboje dvoje malé vyhovovalo a dle složení sem vykoumala, že je to téměř stejné, takže jsem přešla na levnější Babylove, akorát je dobré ho kupovat do zásoby, když mají pak výpadek..
nikolapomahacova  3. lis 2014

Od Beby až po Hami :-)

Na UM jsme byli od prvních dní narození dcery (kvůli psychickému stavu během těhotenství jsem neměla dostatek mléka a císařský řez tomu nepřidal). V porodnici dceři dali BEBU, kterou jsme kupovali pak i domů, ale kvůli vysoké ceně jsme začali hledat levné varianty.

Po Hippu měla malá hned poprvé koliku. Po Nutrilonu byla hladová. Sunar byl také cenově znát a pak jsem se ocitla v DM a našla firmu Babylove, malé hned sedla a když se nedostanu do DM kupuji Hami, které také Klárce vyhovuje :-)
simonafri  12. srp 2014

Náhrada za MM nemusí být vždy kupovaná

Vždy jsem si myslela, že když nemůže být dítě kojené, musí pít kupované UM. Vůbec tomu tak není! Jen vám o tom určitě nikdo z lékařů neřekne.

Já sama nekojím. Dcera se narodila předčasně císařským řezem, takže byl náš začátek těžší a nezvládla jsem to. Navíc podpora ze strany lékařů v kojení nulová. V nemocnici dostávala Nenatal, ale co jsme doma tak jedině HIPP Bio combiotic. Jsme s ním spokojeni.

Nedávno jsem se začala zajímat o možnosti v přikrmování dětí a narazila na recept, jak vytvořit náhradu mateřského mléka - tedy obilné mléko pro nekojené děti. Jsem překvapena, že jsem nikde nenarazila ani na náznak jiných možností než jsou kupované UM.
2 lidé považují za užitečné
kureeli  7. bře 2014

Hami a Humana

Obě holčičky jsem kojila jen velice krátce. U obou jsme začínali s Nutrilonem, ale měly nafouklá bříška, trpěly na koliky. U první jsme přešli na Hami a spokojenost. Teď s druhou dcerkou jsme (i z finančních důvodů) pořídili Humanu a jsme maximálně spokojeni. Žádné ublinkávání, koliky ani zácpy. Nutrilon hrozně pění, bublinky jdou dětem do bříška a nadýmají je. Po Bebě měla malá zácpu a ublinkávala.

Za nás tedy Hami a Humana.
sylvuska23  6. bře 2014

Nutrilon HA 1, Beba PRO 1

S oběma umělými mléky mám dobrou zkušenost.

V porodnici nám doporučili ze začátku dávat hypoalergenní mléko, vybrala jsem si Nutrilon, jelikož jsem neměla s žádnými mléky zkušenost. Myslela jsem, že budu kojit, ale po těžkém porodu se mi mléko nevytvořilo. Malá Nutrilon snášela v klidu, bez jakýchkoliv kolik. Po měsíci a půl jsem se zeptala lékařky, jestli je nutné dále užívat hypoalergenní a jako další mléko jsme si vybrali BEBU 1 PRO. Tu máme doteď a malá baští o sto šest. Ale ono to je celkem jedno. Každé mimi má jiné trávení a něco jinému mu sedí. MY máme s těmito mléky dobrou zkušenost :-)
copinka  5. lis 2013

HIPP, BEBIVITA

Malá není kojená vůbec. Už v porodnici jsme musely začít dávat UM, což tam bylo HIPP Combiotic. Přišly jsme domů a měla jsem nakoupené zásoby BEBIVITA (německé). Naprosto v pohodě, nebyl vůbec žádný problém, jenže zásoby došly, tak jsem vyzkoušela Sunar Complex. No, horší mléko jsem nezažila! Hrozně pěnilo, malá ho vůbec nechtěla a ještě jí zabetonovalo, takže půlka letěla do koše a vrátily jsme se k HIPP. To tedy můžu velmi doporučit. Žádný problém a za tu cenu musím vřele doporučit.
rory_g  4. lis 2013

Bebivita

Tak ani u nás kojení nevyšlo.
Malý se narodil sekcí a já prostě neměla mléko, ani po homeopatikách, čajích, odsávačce manuální i elektrické. V porodnici byl malý dokrmován Nutrilonem, ale měl po něm obrovské průjmy, které způsobily opruzeniny až do krve. Poté jsme přešli na Babylove BIO, které snášel naprosto v pořádku a vše se upravilo, nicméně se naskytla možnost kupovat mlíčko z Německa Bebivita a tu máme dodnes.
Nějak německé kvalitě věřím víc. Jednou jsme museli koupit Sunar Complex, protože byl výpadek v dodávce, ale to malému nesedělo, hrozně pění a i když malý krásně říhá, po Sunaru vždycky blinkal. Ještě bych chtěla dodat, že krmení umělým mlékem není žádná ostuda a lynčovat maminky kvůli nekojení je opravdu hnusné.
5 lidí považuje za užitečné
veve_zlobidlo  31. srp 2013

UM pro nedonošené miminko

V porodnici syn dostával Nutrilon Allergy Digestive Care, kvůli nevyvinutému zažívacímu traktu.
Po propuštění jsme přešli na klasický Nutrilon 1, ale ty koliky při něm byly strašné. Malý se sám nikdy nevykakal, jedině s rourkou.
Pak jsem tedy vyzkoušeli Hipp 1 Bio Combiotic, to už bylo o něco lepší (anebo mu prostě ten trakt dozrával), mlíčko chutnalo i mě, ale koliky nepřešly. Stále se sám nevykadil.
Na radu ostatním jsem vyzkoušela Bebu Sensitive - no takový řev jako ten víkend už nechci znovu zažít. Chudák malý, když už se vykadil tak zeleně a dokonce s nitkami krve, jak se snažil tlačit.
Poslední pokus byl vychvalovaný Sunar Nutradefense. Taky nic pro malého, vůbec nekakal a jenom plakal a plakal...
Při podezření na alergii na kravské mléko jsem dala i jednu dávku Neocate, tu ale ani nevypil, no i na mě to byl pěkný hnus...

Takže jsem se vrátili k Nutrilonu Allergy Digestive Care, prckovi dozrávají střívka a už sám kadí, prdí... asi zabrala i probiotika.
sweet81  9. srp 2013

Bebu

Syn je nedonošený,tak prvně dostával Bebu pro nedonošence a když jsme měli přejít už na na normální mlíčko,tak jsem vůbec neváhala a koupila Bebu1. Malému chutná a hezky roste. Četla jsem jak každý vychvaluje mlíčko z dm,tak jsem krabici koupila,ale malému vůbec nesedlo a měl po něm průjem. Tak zas pije Bebu a asi ani jiný zkoušet nebudu.
1 člověk považuje za užitečné
picasso  26. črc 2013

Babylove UM

Dostali jsme Nutrilon jako příkrm ve třech týdnech. Syn byl prostě velký hladovec a já měla málo mléka. Jenomže nám začal blinkat. Tak druhý pokus, doporučovaná Beba. Hm, nastala zácpa a bolesti bříška. Až na radu kamarádky jsme vyzkoušeli UM Babylove Bio 1 a velká spokojenost. Synovi chutná, kadí bez potíží, složením je hodně podobné mateřskému mléku a cena 160Kč za 600g :-)
1 člověk považuje za užitečné
madrilena  25. črc 2013

Beba HA 1, 2, 3 a AR

Syn dostal Bebu už v porodnici. Po příchodu domů jsem nechtěla nijak experimentovat a tak jsme pořídili Bebu. Syn byl vždy spokojený. Vzhledem k tomu, že má syn reflux, přešli jsme na Bebu AR. Ředění s vodou bylo poměrně obtížné, často se ucpávala savička, a to syna ročilovalo, protože bylo třeba mléko znovu promíchat. Později jsem přešli na savičku s větším otvorem, takže už to nebylo tak hrozné a s tímto UM opět nebyli žádné problémy. Já mohu doporučit. Velkou nevýhodou je vysoká cena.
rendamat  7. črc 2013

Hipp Combiotik

Tak my jsme na UM od narození.V porodnici dávali malému Nutrilon a Hipp.Já jsem samo chtěla ušetřit,tak jsem do zásoby nakoupila mlíčko Bebivita(německý Sunar),ale malému vůbec nesedl.Nechutnal mu,smrděl a bolelo ho bříško.Tak jsem koupila Nutrilon,ale horší mléko jsem snad nezažila.Malej ho nechtěl pít,měl zácpu a pořád plakal.Tak jsem zkusila Hipp Combiotik a jsme na něm dodneška.Nepění,voní,je lehce stravitelné a malej krásně pravidelně kaká.Moc mu šmakuje a hezky po něm přibírá.Bohužel je problém,že u nás mají 1 jen malé a drahé balení,takže pro něj jezdíme do Německa,tam mají 600g za přibližně 190kč,takže nesrovnatelná cena :-)
latkovkybrno  10. čer 2013

UM Hami

Asi dva až tři měsíce nám trvalo najít to správné mléko pro syna. Kojit jsem mohla od začátku jen velmi částečně, nechtěli nás ani pustit z porodnice, mléko prostě ne a ne se vytvořit.. Nakonec bylo, ale za celý den zhruba jen desetina toho, co syn potřeboval, odsávala jsem vlastně skoro celý den kdykoli jsem mohla, příkládala i v noci, jedla jsem homeopatika, pila čaje.. ale nedařilo se. Takže začalo hledání správného UM. Nutrilon synovi neseděl, měl velké zácpy a absolutně ho nezasytil, ačkoli jsme zkusili několik druhů. Po Bebě ho bolelo bříško snad ještě více, ačkoli jsem slyšela, že děti s citlivým zažíváním snáší Bebu nejlépe. Pokud jde o Sunar tak to bylo nejhorší zlo. Syn po něm de facto nepřetržitě plakal, dokonce mu vylezl pupík, který jsme poté museli asi měsíc zatlačovat apod. Takže Sunar jsme zkusili jen chvíli, ale zato intenzivně.. Nakonec mi dobrá kamarádka řekla o mléku HAMI, které pila její dcera také od narození.
Byla jsem už zoufalá a moc jsem si přála, aby to vyšlo a syn dostal mléko, po němž ho nebude bolet bříško, bude mít v pohodě vyprazdňování, bude se cítit nasycený atd. No a vyšlo to. Po třetí dávce mléka problémy ustoupily, bříško splasklo, syn vydržel bez porce i 2-4 hodiny a teď, když má 11 měsíců, mu dám před spaním 270ml mléka HAMI a spí i 11-12hod vkuse. A ráno se rozhodně nebudí hlady :) ale touhou po hraní. Příkrmy Hami třeba nemusím, nepřijdou mi moc kvalitní, ale na jejich UM nedám dopustit. Zachránilo mi psychické zdraví a mému synovi konečně vrátilo úsměv na tvářičku a dalo spokojené bříško. Veronika
1 člověk považuje za užitečné
bohuli  7. čer 2013

Zácpy po UM

Poté co jsem přesala malou částečně kojit ji začaly trápit zácpy, přešli jsme přes Bebu na klasický Nutrilon a pořád špatné, až mi byl doporučen Nutrilon Comfort a super, jsme na něm už téměř rok a neměnila bych.
1 člověk považuje za užitečné
ba0terka  7. čer 2013

Sunar NUTRADEFENSE

První syn byl kojený necelých 20 měsíců a tak by mě nikdy nenapadlo, že někdy budu svému miminku dávat UM.
Narodilo se nám druhé miminko,vyvolávaným porodem, a tak jsme s kojením bojovali od začátku. Nevzdali jsme to ani poté, co se mi ještě před odchodem z porodnice udělali přes celé bradavky ragády,malý pil krev a mě se při každém kojení motaly palce u noh.
Vydrželi jsme to a krásně kojili celé tři měsíce a malý nabíral a byl z něj pěkný puclík.

A pak přišel zlom, mlíčko došlo a já přemýšlela, jaké mlíčko malinký bude pít.
Prvně jsem si koupila vzoreček Nutrilonu. Malý ho sice žahnul, ale mě to teda nechutnalo a nevonělo. Ale co dál? Na UM jsme tedy museli a já doma nic neměla. Tak jsem přemýšlela, poradila se s naším panem doktorem a ten mi doporučil Sunar Nutradefense. Že je lepší, víc hlídaný, voňavější a chutnější.

Mě i manžela taky krmili Sunarem, tak jsem si řekla, že ho zkusíme a tak jsme šli koupit krabici.
Malému hned zachutnal, vypil celou flašku. Mě chutná taky :-D
Nepění, voní, chutná. Malý kaká každý den, nemá žádné potíže a krásně prospívá a je spokojený :-)
Takže když pominu vzorek Nutrilonu, tak jsem se napoprvé trefila a jsem za to ráda :-)
Za mě je Nutradefense č.1 :-)
2 lidé považují za užitečné
ajinka89  2. čer 2013

Janička

Tak mi ze začátku měly NUTRILON 1 a potom mi malá kakala jen jednou za 3dny a měla potíže tak jsme přešly na SUNAR COMPLEX 1 a malá kaká už 2x1denně tak jsem ráda..
1 člověk považuje za užitečné
lucifereeek  23. kvě 2013

UM

Začali jsme sunarem - po tom měla ale zácpu (několikatýdenní miminko), takže jsme nasadili Nutrilon comfort, ten nám vyhovoval, používali jsme ho do 6m a pak jsme přešli zase zpět na sunar a už v pohodě :-)
1 člověk považuje za užitečné
pajiskazemlyna  23. kvě 2013

3x měněné umělé mléko

My jsme vyzkoušeli spoustu umělých mlíček, než malé jedno konečně sedlo. Vyzkoušeli jsme nutrilon anticolics, protože měla malá věčně bolení, ale z tohohle mlíčka měla šílenou zácpu a bolení ještě větší, pak jsme vyzkoušeli hipp bio combiotik a bylo to úpklně to samé v bleděmodrém. Nemohla se vykakat a já jí denně musela pomáhat rourkou. Pak jsme přešli na bebu pro 1 a nejdřív to vypadalo, že je to konečně v pořádku, první dva dny malá kakala krásně, ale později to bylo stejné. Podlení mlíčko, které jsme vyzkoušeli a které máme doteď je obyčejné BABYLOVE mlíčko z dm :-) Konečně je malá spokojená, kaká sama i dvakrát denně :-)
2 lidé považují za užitečné
misicka455  16. kvě 2013

Bebu taky nedoporučuji málo dětem sedí

Každé dítě je jiné a tak na každé mléko reaguje jinak. Já jsem měla obě mé děti na UM a docela jsme jich vystřídaly. Měly jsme nějaké problémy takže pro nás najít ideální mlíčko bylo tedy na dlouhou cestu , ale našly jsme . Naše zkušenosti jsou takové :
Beba : strašně jí doporučovaly v nemocnici , ale Veru po ní blila, měla koliky, zelenou zapáchají stolici,. Vyzkoušely jsme i Bebu AR bylo to stejné. Bebu jsem zavrhla a u malého ani nezkoušela.

Nutrilon : bohužel ani zázračný Nutrilon nebyl nic moc , jediné co tak Veru po ní neměla zelenou stolici , ale zabetonovaná byla pořád. Jediný s Nutrilonu který nám chvilku seděl byl Nutrilon Alergy care. U Ondráška jsme na něm chvilku byly měly jsme Nutrilon Comfort , ale za chvilku jsme měly problém s prdíkama tak přešly na Nutrilon Anti kolic to byla chyba po něm měl koliky ještě horší.

Neocate - je na předpis , ale zázračné mléko , které nám dalo do kupy zažívaný. Žádné zvracení, koliky nic. Fungovaly jsme na něm rok . Pak jsme přešly na Nutrilon ALergy care a dále na Sunar a potom zůstaly na mléku Babylove - super

U Ondráška nedám dopustit na mléko Hipp Bio combotic i cena je hodně slušná oproti Nutrilonu kde se mi zdá , že se platí za značku. Taky doporučuji mléko s DM Babylave cena taky hodně slušná a děti mléko tolerovaly dobře .

Ale každý si to na dítěti musí vyzkoušet sám a přijít na to které mlíčko mu nejvíce sedne .
3 lidé považují za užitečné
alisea  4. kvě 2013

Bebu rozhodne nedoporucuji, ani nutrilon.

Znám spoustu maminek, kterým miminka blinkala a plakala jak po Bebě, tak po Nutrilonu. Doporučuji Sunar nutra defense.
2 lidé považují za užitečné
ratatooy  4. kvě 2013

Zácpa

Malý měl z Beby šílenou zácpu, zelenou stolici, která neuvěřitelně zapáchala a shodly jsme se na tom i s kamarádkama, co ji používaly. Měly to samé. Takže Bebu už určitě znovu kupovat nebudeme.
1 člověk považuje za užitečné
zvargova  2. kvě 2013

Beba Pro 1

V prvních měsících po narození by dítě mělo dostávat pouze mléčnou stravu. Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy děťátka. Některé maminky však ze zdravotních či jiných důvodů kojit nemohou anebo nechtějí. Pro tyto maminky je tu náhradní mléko, které zajistí všechny složky potravy, které miminko potřebuje.

Kojenecké mléko Beba PRO 1 obsahuje probiotické bakterie Bifidus BL, které se běžně vyskytují v zažívacím traktu kojených dětí. Polynenasycené mastné kyseliny LC-PUFA jsou v tomto období důležité pro správný vývoj kognitivních funkcí a imunitního systému dítěte. Opti PRO je patentovaná směs bílkovin, která vzniká speciálním zpracováním mléka. Pokrývá nutriční potřeby děťátka a přitom nezatěžuje orgány, které jsou stále ve fázi vývoje. Tato bílkovinná směs obsahuje dvě polynenasycené mastné kyseliny (DHA a ARA), které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce. Přispívají k vývoji zraku, mozku a v neposlední řadě i imunitního systému. Balení obsahuje odměrku o velikosti 4,3 g.

Složení:
bílkoviny mléčné syrovátky, rostlinné oleje, laktóza, sušené odtučněné mléko, vitamíny a minerální látky (viz etiketa), rybí olej (zdroj LC-PUFA), sójový lecitin, L-fenylalanin, taurin, L-histidin, inositol, nukleotidy, L-karnitin, bakterie mléčného kvašení (bifidogenní kultury).

Energetické hodnoty:
ve 100 g výrobku: 2170 kJ (519 KCal),
ve 100 ml připraveného mléka: 280 kJ (67 KCal).

Bebu můžu jen doporučit. Dávali nám už v porodnici a pěkně po ní přibíráme. Kombinujeme odstříkané mateřské mléko + Bebu.
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce