Odsávačka mléka

Odsávačka mléka slouží, stejně jako ruční odstříkávání, k získávání mateřského mléka7 z prsu, aby jej bylo možné později podat dítěti, které maminka nemůže z nějakého důvodu nakojit nebo je nutné ho dokrmovat, jedná se například o krmení nedonošených dětí10 s oslabeným nebo nevyvinutým sacím reflexem, krmení kojenců, pokud se maminka opravdu nutně musí na určitou dobu vzdálit, dokrmování špatně se přisávajících a na váze málo přibývajících kojenců. Vhodnými způsoby podání odsátého mateřského mléka, které nekazící techniku kojení70, jsou použití suplementoru (laktační pomůcky) přímo na prsu nebo krmení z pohárku či lžičkou, přinejhorším z injekční stříkačky cévkou přes prst.


Video: Vše co jste chtěli vědět o kojení.

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně

V rozhovoru s Mgr. Radkou Jakubovou zaznělo:

00:00 Úvod.
00:15 Představení hosta a tématu.
00:49 Co je to kojení?
01:22 Kdy vzniká mateřské mléko a jak se mění jeho složení po delší dobu kojení?
01:49 Co je to kolostrum?
01:58 Z čeho se skládá mateřské mléko v prvních dnech a týdnech po porodu?
02:14 Může mít žena slabé mléko?
03:10 Kojení a vpáčené bradavky.
04:02 Jak se na kojení připravit během těhotenství?
04:32 Co je nejdůležitější pro bezproblémové kojení?
05:50 Jak často a jak dlouho kojit?
06:35 Proč je kojení důležité?
07:09 Proč je kojení důležité pro ženu?
07:34 Jak rozeznat, kdy už kojení nestačí a je třeba dokrmovat umělým mlékem?
08:00 Jak zjistit, že má žena dostatek mléka a miminko není hladové?
09:48 Jaké pomůcky na kojení existují?
11:10 Které pomůcky ke kojení se nedoporučují?
11:59 Co jsou to ragády a jak si s nimi poradit?
13:40 Mastitida (zánět prsu) jako komplikace kojení.
15:07 Může se kojit i když je maminka nachlazená a užívá léky?
15:45 Co konzumovat, aby bylo mateřské mléko pro děťátko co nejvýživnější?
17:06 Ovlivňují bylinky na podporu laktace tvorbu mléka?
17:58 Kdy je vhodný čas na odstavení dítěte? Jak na to?
19:11 Shrnutí a rady na závěr.


Pro víc rozhovorů s odborníky klikněte na YouTube kanál Modrého koníka


🎞️ Mýty a fakta o kojení


Je možné, že se mamince nepovede ručně odstříkat nebo jí jakákoli odsávačka mléka z prsů žádné mateřské mléko neodsaje a nebo ho získá jen velmi malé množství. Je to dáno tím, že miminko saje jinak a výrazně účinněji, prsa jsou uzpůsobena ke kojení, ne k odsávání. Při problémech s kojením by maminka měla kontaktovat laktační poradkyni10, zajistit správné přisátí miminka bez používání umělých náhrad bradavky (kloboučků), použít postupy pro zvýšení laktace a umožnit tak miminku přímo z prsou získávat potřebné množství mateřského mléka.

Důvody používání odsávačky mléka

  • pokračování ke krmení dítěte mateřským mlékem i po návratu ženy do práce,
  • stimulace laktace u žen s nízkým obsahem mléka,
  • stimulace laktace ihned po porodu,
  • v případě, že je dítě po porodu hospitalizováno a matka jej nemůže kojit,
  • dítě má problémy s přisáním se k matčině prsu,
  • dítě má fyzickou vadu, která mu sání znesnadňuje, např. rozštěp patra,
  • matka je nucena brát léky, které ovlivňují chuť a složení mléka a může mít na dítě škodlivé účinky (po ukončení brání léků může žena v kojení pokračovat).

Typy odsávaček mléka

Existuje mnoho typů a modelů odsávaček mléka, které se dělí na dvě hlavní kategorie, a sice elektrické, které jsou napájeny baterií nebo manuální, které se obsluhují silou rukou. Některé ženy se rozhodnou pro oba typy - elektronické pro nadměrné odsávání mléka a ruční na případné krátké výlety. Většina maminek ale preferuje jednu nebo druhou kategorii a pomalu od ruční nebo elektronické odsávačky odstoupí.

Odsávačka mléka má následující základní rozdělení:

  • manuální:
    • balónková
    • pístová
    • páková
  • elektrické (elektronické):
    • jednofázové
    • dvoufázové

Manuální odsávačky mléka

Tyto typy odsávaček jsou vhodné pouze pro občasné použití, častější odsávání zatěžuje ruce. Manuální odsávačka mléka je vhodná pro maminky, které plně kojí, ale chtějí svým prsům občas trošku odlehčit nebo prsa po kojení zcela vyprázdnit.

Odsávačka mléka, která je manuální, je levnější, menší, lehčí a tišší než odsávačky elektronické. Zmáčknutím páky, pístu nebo balónku se sáním vyprázdní obsah prsou. Odsávačky, které jsou obsluhovány manuálně, vyprázdní pouze jeden prs a ve většině případů je potřeba obou rukou při jejich manipulaci během odsávání mléka.

Některé maminky si stěžují na únavnou obsluhu manuální odsávačky, kdy je po dlouhém odsávání mléka začne bolet ruka z mačkání pumpičky či balónku. Síla sání se může zdát některým maminkám příliš slabá a nemohou z prsou dostat dostatečné množství mateřského mléka. Nejsou-li prsa zcela vyprázdněna, může dojít ke snížení produkce mateřského mléka.

Balónkové odsávačky mléka

Pouze jednofázový typ odsávačky mléka, která má poměrně malou účinnost.

Odsávačka mléka

Pístová odsávačka mléka

K dodání je pouze jednofázový typ. Páková odsávačka mléka není vhodná pro používaní během prvních dnů po porodu29, není příliš šetrná k prsům a její používání je poměrně fyzicky náročné.

Odsávačka mléka

Páková odsávačka mléka

Páková odsávačka mléka může být jednofázová i dvoufázová.

Odsávačka mléka

Elektrické (elektronické) odsávačky mléka

Lze je používat i pro častější odsávání, podtlak potřebný pro expresi mléka z prsu je vytvářen pomocí elektrické energie. Mohou být jednofázové i dvoufázové.

Jednofázové odsávačky mléka

Mají regulaci podtlaku, takže odsávání (exprese) mléka není nepříjemné. Lze je používat, pokud je laktace bezproblémová. Odsávání probíhá šetrně a bezpečně.

Dvoufázové odsávačky mléka

Při kojení miminko saje v první stimulační fázi slaběji a rychleji, až nastoupí vypuzovací reflex a dojde k expresi mléka z prsu. Ve druhé laktační fázi miminko saje pomaleji a hlouběji, s tzv. pauzou v bradě. Dvoufázové odsávačky tento přirozený sací rytmus miminka napodobují, během odsávání se mění podtlak a rytmus odsávání, proto jsou zároveň účinnější a šetrnější k prsům. Dvoufázové odsávačky mléka slouží maminkám, které mají problémy s kojením27 nebo kojit nemohou, například maminkám, které mají po porodu a laktace se jim rozběhnout nedaří.
Elektrická odsávačka mléka

Bezpečnostní pokyny

Mnoho laktačních poradkyň a jiných odborníků přes kojení nedoporučuje vypůjčování si odsávaček od kamarádek nebo si pořizovat použité odsávačky na mléko. Mateřské mléko obsahuje bakterie a viry, které mohou v použitých odsávačkách zůstat a nakazit tak nejen matku, ale také dítě. Jde například o hepatitidu, HIV nebo cytomegalovirovou infekci.

Odsávačka mléka, která je k dostání v porodnici24 je pro maminky bezpečná, protože je navržena tak, aby se zabránilo mateřskému mléku vklouznutí do čerpadla, které může odsávačku mechanicky poškodit.

Rozhodnou-li se maminky pro užívání použité odsávačky, měly by si zjistit, zda je čerpadlo v pořádku. Měly by zkontrolovat obal nebo kontaktovat výrobce nebo opravárenský servis odsávačky. Těsnění čerpadla by mělo dobře doléhat, aby nedošlo ke špatnému sání odsávačky a tak k možnému poklesu produkce mléka.

Odsávačka mléka12 by měla mít správnou velikost, aby se bradavky netřely s odsávací komorou, což může způsobit zranění na už tak citlivých prsou.

Po použití odsávačky je potřeba ji dostatečně umýt a vyčistit. Odsávačka mléka18 by měla být rozebrána na všechny části a pečlivě umytá teplou vodou a popř. také saponátem na dětské nádobí. Lahvička by se měla pořádně vyčistit kartáčem na láhve, který bývá u některých odsávaček součástí balení. Než dojde k sestavení odsávačky zpět, měly by se maminky ujistit, že jsou všechny části čisté a suché bez zbytků mléka v různých záhybech a zákoutích (množí se viry a bakterie).

Výrobci odsávaček mateřského mléka

  • Baby Nova
  • Farlin
  • Lansinoh
  • MAM Care
  • Medela
  • Nuk
  • Philips Avent
  • Suavinex
  • Tommee Tippee

Sběr a skladování mléka

Odsávačka mléka většinou umožňuje přímý sběr odsátého mléka přímo do kojenecké láhve od výrobce nebo je potřeba použít speciální adaptéry k tomu, aby se mohlo mléko sbírat do kojenecké láhve. Velikost láhví je možné měnit podle potřeb matky i kojeneckých potřeb dítěte.
Odsávačka mléka a skladování mateřského mléka

Při pořizování odsávačky mateřského mléka by měly maminky dokupit také zásobníky na odsáté mléko. Tyto "kelímky" je možné uzavřít vodotěsným a mrazuvzdorným víčkem a uskladnit v ledničce nebo v mrazničce. Odsáté mléko může být uchováváno při pokojové teplotě (zhruba 20 °C) po dobu maximálně 6 hodin. V lednici smí mléko zůstat 8 dní a mrazničce až 6 měsíců. Nadměrné množství mléka může žena také darovat do mléčné banky, která mléko používá ke krmení nedonošených dětí nebo dětí, které jejich matky nemohou kojit.

Více o odsávačce mléka na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.kojim.cz
  2. http://www.medela.cz
  3. http://stastny-usmev.cz/odsavacky-materskeho-mleka/
  4. http://www.babycenter.com/0_how-to-buy-a-breast-pump_429.bc (ENG)
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Breast_pump (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s odsávačkou mléka

Máš zkušenost s odsávačkou mléka?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
daasqua  8. únor 2019

Bez odsávačky v mém případě ani ránu :-)

Pro mě je elektrická odsávačka téměř nejdůležitejším "miminkovským" předmětem. S kojením jsme měli trochu problémy, mlíko teklo pomalu, holka mi u toho akorát tak spala nebo si dudala a nesála, takže kdybych ji chtěla opravdu kojit, strávila bych tím tak 10 hodin denně. Tak jsem začala odsávat, protože mlíka bylo habaděj, a zjistila jsem, že to má celkem dost výhod. Vím přesně, kolik toho jednotlivě vypije, takže si dokážu spočítat, za jak dlouho bude mít asi další hlad. Vím, kolik vypije za den a kolik mlíka tedy mám a zda dítě nestrádá (malá je štíhloun, ale velký žravec). Můžu si přispat nebo jít něco ven vyřídit, protože manžel může nakrmit ze zásoby. Můžu si ráno po celé noci (holka mi spala celou noc bez krmení od druhého měsíce) v pohodě meganalitá prsa odstříkat a nečekat, až se mrně probudí a kapat po celém bytě. Můžu ji venku snadno nakrmit z lahvičky a nevytahovat každou chvíli prsa. Můžu lehce překlenout růstový spurt, protože mám mlíko několik lahviček do zásoby a dítě se může "rozšoupnout". Můžu si časově naplánovat odsávání během dne (třeba při sledování filmu) a je to méněkrát než kojení. Napití+vysátí je v mém případě rychlejší, než kdyby si to táhla z prsa (což trvalo přes 30 minut a moc toho nevytáhla), takže na ni pak mám více času. V mém případě je to i méně bolestivé (těžko říci, zda byla špatná technika, měla jsem dvě laktační poradkyně, každopádně mě to bolelo až v páteři, nemluvě o ragádách).

Krmím tak už přes 7 měsíců a myslím, že mi to ještě dlouho vydrží. :-) Samozřejmě mohou někteří namítat, že ochuzuji dítě a sebe o tu blízkost, ale vynahrazujeme si to jinak a já jsem hlavně ráda, že má MM a ne drahé a bůhvíjaké UM a že to vydrželo tak dlouho a ještě vydrží. Uvidíme, zda bude druhé dítě lepší "savec".
3 lidé považují za užitečné
millyh  12. únor 2017

Avent a spol

Tak na odsávačku jsem v těhotenství ani nepomyslela, ale pak jsem milovala ty, kdo ji vynalezli.

Nejdříve jsme koupili balónkovou z Dmka, ale neodsála jsem ani mili, natož aby prsa přestaly bolet, v nemocnici jsem vyzkoušela Medelu a nic se nedělo... Tak jsem koupila Avent a najednou jsem měla během chvilky plnou lahvičku a malý měl přesto pořád co pít, asi po půl roce mě ta velká laktace přešla a bylo mléčka tak akorát a prsa už se nenalévala do bolesti...
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  2. pro 2015

Elektrická NUK

Na první dceru jsme měla manuální od Aventu - odsávačka naprosto k ničemu,
letěla do popelnice a ani jsem ji nikomu nenabízela či prodávala.

Na druhou dceru jsem si pořídila elektrickou od NUK. Byla skvělá, rychlá, bezbolestná, náramně mi ulevila a pomohla a cena byla v celku slušná. Použila jsme ji sice jen párkrát, ale bez ní bych byla asi ztracená. Když jsem ji prodávala, tak byla ihned pryč.
1 člověk považuje za užitečné
sandi777  6. črc 2015

Tommee Tippee ruční odsávačka

Koupila jsem ji z důvodu, že ze zdravotních důvodů nebudu mít povoleno kojit dlouho a co budu mít navíc odsaju a zamrazím. Však již v porodnici jsem se díky ní pěkně rozkojila, protože syn byl hodně spavý a mě se mléko udělalo až 4tý den a pozvolna. Měla jsem půjčenou Medelu Sving a tou jsem nevytáhla nic, byla slabá. Nechala jsem si dovézt tu svoji a ihned to šlo .
1 člověk považuje za užitečné
agneszka  30. kvě 2015

Medela

Mám dvojčata narozené v 32 týdnu... Takže nezbylo, než odsávat a zkoušet 1,5 kilová miminka přikládat, co jsem za nimi přišla do nemocnice. Holkám kojení nešlo, tak už odsávame 8 měsíců. Denně cca 2 litry😀😀😀 úplně v pohodě.
2 lidé považují za užitečné
cervenejablko  12. únor 2015

Vyplatí se mít připravené

Když se mě máma v těhotenství ptala, jestli už mám odsavačku, tak jsem se smála - přece budu kojit, tak na co odsavačka? Jenže se mi prsa tak nalila, že bych ji i využila, protože i když jsem ve sprše něco trochu odstříkala, tak než jsem došla z koupelny, prsa zase jako balony a mlíko ze mě teklo skoro proudem.

Nakonec jsem si pořídila Avent pákovou, u které jsem byla spokojená s tím, že jsem mohla regulovat rychlost i sílu sání a později elektrickou Medelu - 1 fázovou, u které byla zase výhoda menší vynaložené úsilí a taky jsem mohla prso efektivněji stlačovat oběma rukama a pomáhat tak mlíku ven, takže to bylo i rychlejší. Rozhodně si obě nechám pro příště.
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  7. únor 2015

Medela, Tommee Tippee

Vyzkoušela jsem dvě ruční odsávačky. Nejvíce jsem byla spokojená s odsávačkou od Medely, kterou jsem měla zapůjčenou od laktační poradkyně. Poté jsem si pořídila svoji odsávačku značky Tommee Tippee a jsem také spokojená, i když už ne tolik (připadá mi méně kvalitní provedení), ale hodně jsem hleděla na cenu, proto jsem si nepořídila tu od Medely.
2 lidé považují za užitečné
manteca73  10. led 2015

Medela ruční odstávačka

Kamarádka a laktační poradkyně v jednom mi zapůjčila ruční odsávačku značky Medela. Byla jsem s ní maximálně spokojená. Ovládání je velmi jednoduché, čištění jakbysmet. Měla jsem ji půjčenou tak týden a pak jsem si tady na bazárku zakoupila tu samou. V prvních měsících jsem ji používala hlavně po kojení k odsání zbytečků mléka (zásoba do mrazáku).

Za mě palec nahoru pro Medelu! :-)
1 člověk považuje za užitečné
goiginka  9. led 2015

Zkušenost s odsávačkou farlin a medela

Po porodu císařským řezem jsem se potřebovala rozkojit. A v porodnici mi půjčily vakuovou elektrickou odsávačkou Medela. Byla výborná. Během 5 dní jsem se dostala z 3 kapek za půl hodiny na 50 ml. Díky bohu za ní. No a samozřejmě mi bylo doporučeno si po každém kojení odsávat , aby se mi zvýšila laktace. Tak jsem vyslala přítele do lékárny, ať mi koupí elektrickou odsávačku. No tenkrát měly jen značky Farlyn. Musím uznat, že byla rychlejší než Medela. Ale zase Medela je určitě šetrnější.
1 člověk považuje za užitečné
zebruska  7. led 2015

Investice do nové se vyplatila

Když jsem byla těhotná, švagrová mi půjčila její starší odsávačku AVENT s tím, že novou kupovat nebudu, že tohle stačí. Přece jen při stěhování a dokončování stavby je každá tisícovka znát.

Týden po porodu jsem měla jedno prso strašně nalité, takže rada všech zněla - odsaj to, odstříkej. Ve sprše jsem něco odstříkala rukou, ale to by bylo na dlouho, tak jsem vzala odsávačku a skoro nic. Rukou jo, odsávačkou ne. Tak to šlo každý den. Vzhledem k tomu, že budu muset zamrazit mlíčko pro malého na dobu mé školy (celý den), potřebovala jsem s tím hnout, a tak jsem objednala novou, opět ruční, pákovou AVENTku. Hned napoprvé se mi podařilo odsát půl kelímku, což jsem považovala za úspěch.

Proto radím, milé maminky, tu tisícovku za novou je lepší dát, než se se starou odsávačkou prát!
2 lidé považují za užitečné
stychy  12. lis 2014

Balonková odsávačka Farlin

Koupila jsem si nouzově levnou odsávačku. Moc neodsávám, ale při hodně plném prsu raději jo, abych se vyhnula zánětu. Odsávačka "vcucne" celý dvorec, dost to bolí a trvá dlouho, než začne téct mléko. Tímto stylem toho ani nejde moc odsát, maximum bylo 80 ml z jednoho prsu a pak už ani ťuk. Bolí to. Pokud bych měla odsávat častěji nebo chtít uskladňovat MM, tak bych si koupila jinou. Tenhle typ je opravdu pro případ nouze.
1 člověk považuje za užitečné
dora13  9. lis 2014

Elektrická odsávačka Avent

Ještě, když jsem byla těhotná, tak jsem si malovala, jak když bude potřeba a já budu muset jít od malého, tak odsaju mléko do lahvičky a manžel ho nakrmí. I když tohle se neděje, protože už mi teď odsávat prakticky nejde (i když mám mléka dost), tak jsem ráda, že jsem ji pořídila, hrozně mi pomohla v prvních týdnech Honzíkova života.

Honzík byl extrémně spavé miminko s novorozeneckou žloutenkou a u kojení usínal a nechtěl sát. Už v porodnici jsem odsávala a dokrmovala přes injekční stříkačku, což jsem pak dělala i doma. Postupně, jak žloutenka ustupovala, Honzík pil víc a víc a asi za dva týdny uz stříkačka a odstříkané mléko nebyla potřeba.

Od té doby už odsávačku moc nepoužívám, protože jak jsem psala výš, od doby, co se mi ustálila laktace, už prakticky nic neodsaju, a to i přes veškerou snahu. Odsávačku ale každopádně považuju za velmi dobrou investaci a šla bych do ní znovu.
2 lidé považují za užitečné
cobaltino  9. lis 2014

Nedám dopustit na své ruce :-)

Mám doma pístovou odsávačku, ale pomocí ní jsem nikdy nic neodsála (no dobře, tak pár kapek ano, ale ty akorát zamazaly nádobku a to bylo vše).

Nikde jsem tu na WikiKoníku nenašla rady, jak ručně odstříkávat mléko. Ještě před porodem jsem shlédla pár videí, jak prsa připravit na kojení (masáž a teplé obklady) a ta se mi vybavila, když jsem se pokoušela mléko poprvé ručně odstříkat. (Odstříkávala jsem, abch ulevila nalitým prsům, aby byly nějaké železné zásoby v mrazáku a abych měla v čem rozpuštět laktobacílky) .

Stačilo mi minutu masírovat prsa (přiložením všech prstů naplocho na prso a jejich postupné zmačknutí směrem k bradavce, opakované po celém obvodu prsa) a nemusela jsem ani mačkat dvorce, aby mléko začalo téct. Teklo vždy proudem / proudy a pomáhala jsem tomu jen lehkým stiskáváním nejvíce naplněných oblastí prsu. Rychlost byla asi 150 ml za pět minut, někdy i rychleji.

Pokud nepotřebujete plně nahradit kojení, doporučuji odstříkávání minimálně zkusit ;-)
3 lidé považují za užitečné
oktarina  9. lis 2014

Odsávačka mléka Medela Swing a ruční Avent

Rukou jsem nebyla schopna odsát vůbec nic. Ani kapku. Po prvním porodu jsem si půjčila manuální Avent odsávačku. Byla jsem úplně zmožená a neodsála jsem ani 5 ml. Měla jsem černé myšlenky, rukou nic a odsávačkou taky ne. Dostala jsem tipa na elektrickou Medelu Swing a tato je pro mne top. Má dva režimy, stimulační a odsávaci. Pomohla mi i kvůli plochým bradavkám, stimulačni režim odsávacky je napomůže "vytáhnout", dítěti se pak snáze uchopí do úst a je schopno lépe sát mléko.
2 lidé považují za užitečné
lucipravda  6. lis 2014

Odsávání jedině při kojení

Z počátku kojení jsem neměla žádný důvod k odsávání. Když jsem v 5-ti měsících začala dceři podávat rýžovou a kukuřičnou kaši (už vyžadovala jídlo), připravovala jsem je z MM. K tomu jsem potřebovala odsávačku. Ovšem zjistila jsem, že nejsem schopná odsát ani 1ml ( a to jsem kojila do 2let). Pak sem objevila fintu :-) Z jednoho prsa jsem kojila a zároveň z druhého odsávala. Bylo to trošku akrobatické a Amálka mi do toho zasahovala, ale povedlo se :-) MM stříkalo proudem :-D A to jsem měla tu nejlevnější, manuální z DM
3 lidé považují za užitečné
leenulka89  5. lis 2014

Medela Mini Electric

Pořídili jsme odsávačku Medela Mini Electric a jsem spokojená. Sice ji nevyužívám moc často, spíš vyjímečně, ale nemám co vytknout.
1 člověk považuje za užitečné
kaca68  5. lis 2014

Ruční odsávačka Avent

Pákovou ruční odsávačku jsem si koupila v akci už před porodem a využila ji první 2-3 měsíce, kdy moje přes den ukřičené a zcela nespavé miminko v noci spávalo neuvěřitelných 7 hodin a já neměla ani chuť, ani sílu ho budit. V mezidobí jsem odsála do úlevy a mléko mrazila, i když jsem ho pak nikdy nepoužila. Po 3. měsíci se Fanda začal budit dříve a dneska už vstává nejdéle po 2 hodinách a spíme spolu, takže opakovaným vyvářením zdecimovaná odsávačka půjde asi brzy do plastů :-)
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  4. lis 2014

Pístová odsávačka Medela, el. odsávačka Avent

V porodnici mi půjčili pístovou odsávačku Medela (že to není zrovna vhodný typ odsávačky a že podpořit kojení jde lépe jinými způsoby je jiná otázka), domů jsem pak koupila elektrickou Aventku. Ale byla to naprosto zbytečná investice, za prvé jsem si spíš měla odsávačku půjčit od laktační poradkyně (vyšlo by to levněji, nebo jí rovnou zavolat dřív a bez odsávačky se obejít úplně) a za druhé moje prsa jsou prostě jen kojící :-D - ručně odstříkám a nebo odsaju skoro nic. A přesto jsem nakonec v pohodě kojila a kojím dál.
2 lidé považují za užitečné
mvh  3. lis 2014

Medela swing

Bez odsávačky bych nekojila. Mám velká prsa a dcera se nedokázala přisát.

Používala jsem ji první 3 měsíce, než jsme se to "naučily". Bylo to velmi náročné období. Odsávat, sterilovat, ohřívat mléko ve dne i v noci, ale stálo to za to. Dcera bude mít 2 roky a pořád kojím.
3 lidé považují za užitečné
josefina79  1. lis 2013

Tommee Tippee Elektrická odsávačka

František se narodil jako nedonošené miminko ve 32.tt. Bohužel nikdy se nám nepodařilo pořádně kojit, vždy vypil tak max. 30 ml a to ho tak vyčerpalo, že už pak z láhve odmítal, a tak nepřibíral.

Už v porodnici jsem odsávala nemocniční odsávačkou a hned po propuštění domů jsem pořídila odsávačku na doma a mlíčko mu nosila celý ten měsíc co byl na JIPce. Teď už mu jsou 4 měsíce a já pořád ještě odsávám. Teď už to sice nepokryje celou jeho potřebu, ale pořád má minimálně 3 denní dávky MM, zbytek dokrmuji UM.

Koupili jsme Tommee Tippee elektrickou odsávačku a můžu jenom doporučit. Má 4 rychlosti odsávání - takže můžu regulovat podle toho, kolik mlíčka se mi zrovna vytvořilo a jak moc je třeba odsávat. Přes den odsaju kolem 50 ml, v noci, kdy se mlíčka tvoří víc, tak i 150 ml. Na to, že jsem rodila CS ve 32.tt a všichni mne strašili, že kojit nebudu (máma, teta, sestřenice - všechny měly s kojením problém), je to úžasné.

K odsávačce je navíc přibalená Tommee Tippee lahvička, která se nám moc osvědčila (pomáhá bojovat s kolikami) a sterilizátor, který je pro mne neuvěřitelný pomocník. Dřív jsem si myslela, že to je zbytečnost, ale pokud člověk odsává pravidelně a krmí přes lahvičku, tak to je nutnost.
1 člověk považuje za užitečné
monivo  31. říj 2013

Elektrická odsávačka Avent

Mám osobní zkušenost s elektrickou odsávačkou Avent. Dcera se narodila předčasně, takže elektrická odsávačka byla nutností ihned po propuštění z porodnice. V porodnici jsem měla možnost vyzkoušet značku Medela. Vůbec mi ale nevyhovovala (odsávání mě bolelo). Tak jsem se rozhodla pro koupi značky Avent. S tou jsem byla spokojená. Kupovala jsem ji v roce 2010. Nevim, jak ty novější, ale u této si odsávačku přiložíte k prsu, nejprve si ručně, pákou nastavíte požadovanou rychlost odsávání a pak spustíte odsávání tlačítkem. Zároveň je možné ji použít i jako manuální, pokud nemáte zrovna zdroj.

Díky této odsávačce a pravidelnému odsávání každé 2-3hod se mi podařilo laktaci po porodu perfektně rozjet a udržet si ji po dobu 2 měsíců, dokud nebylo možné začít dceru kojit. Pak jsem plně kojila až do jejích 6ti měsíců.
1 člověk považuje za užitečné
dzejnab  31. říj 2013

Medela Sving a ruční Avent

Před porodem jsem si myslela, že buď mlíčko bude a malá bude kojená, nebo mlíčko nebude a skončíme na UM - stalo se ale něco mezi.

Dcerka se narodila v termínu (den po 1. termínu), přesto byla strašně maličká a bradičku měla hodně zamáčknutou dovnitř. Tímto vším u ní vznikl problém se špatně vyvinutým sacím reflexem. Během doby v nemocnici jsme ji sice přiměli sát, ovšem jí to natolik vysílilo, že vůbec nic nevypila a usnula. Nepomohly jí ani kloboučky. Vzhledem k obavám, abych vůbec kojila jsem byla nucena začít odsávat. Naštěstí v porodnici mi byla zapůjčena elektrická dvoufázová odsávačka Medela Sving. Mlíčka jsem měla na rozdávání a dcerka nakonec vzala za vděk asi 6. druh savičky, kterou jsme vyzkoušeli. Takže naše kojení vypadalo tak, že já odsála, přelila do lahve a dala malé.

Při propouštění z nemocnice bylo jasné, že buď mlíčko zachráním, budu odsávat a mateřské mléko bude pít přes lahev, nebo to vzdám, nechám si laktaci zastavit a pojedeme na umělém. Už v porodnici jsem sháněla info o různých odsávačkách, již zmíněná Medela mi byla doporučována i lékařským personálem - nejednalo se o odsávání jednou za čas, ale každé 3 hodiny.

Cestou z nemocnice mi kamarádka půjčila svou již nepoužívanou odsávačku (také Medelu Sving) a jako bonus mi byla darována ruční od Aventu.
Můj malý jedlík chtěl dohnat vše co zameškala v bříšku, takže zásobu mlíčka nebylo možné udělat a to, co jsem odsála, ona rovnou vypila.
Vzhledem k opravám el. proudu po bouři, která se v té době přes nás prohnala, byla celá naše obec na 12 hodin bez elektriky. Medela sice funguje i na baterie, já jsem ale chtěla použít ruční odsávačku a celkem 3x za ten den s ní odsát mléko. To bylo naposled, co jsem jí držela v ruce, mlíčko jsem odsávala 40minut (3x) a okamžitě pak následoval zánět šlach v ruce - dle mého názoru je ruční odsávačka při takovéto frekvenci používání opravdu očistec, takže díky bohu za elektrický proud a dvoufázovou odsávačku Medela Sving.

Je pravda, že mnou preferovaná odsávačka je trošku cenově náročnější kategorie, ale za to pohodlí to stálo. Jen bych ještě zdůraznila, že je velice důležité vybrat si správnou velikost, aby seděla na prsu.
1 člověk považuje za užitečné
zvargova  31. říj 2013

Ruční odsávačka Avent

S ruční odsávačkou Avent válčíme už 7 měsíců. Malá se u kojení rozčilovala, takže to pro mě byla nejsnadnější cesta jak jí dát mlíčko. Vím kolik vypije a nemusí se rozčilovat.
Před měsícem se mi dokonce stala nehoda, klasika v neděli dopoledne, že mi praskla hlava odsávačky, tak co teď, naštěstí se našla jedna maminka z okolí, která mi prodala asi 3x použitou odsávačku, takže jsem měla štěstí, jinak by byl s mlíčkem konec. Neodsaji moc. Vždy tak v rozmezí 40-80ml.
1 člověk považuje za užitečné
tarra27  31. říj 2013

Chicco ruční odsávačka

Za mě bezvadná, je pístová a sedne. Mě opakovaně pomohla. Doporučuji. Navíc v krabici hned s lahvičkama :-)
rzymani  21. říj 2013

Balónková odsávačka

Odsávačku jsem pořídila paradoxně až ve chvíli, kdy jsem se rozhodla pro odstav dcery.

A protože jsem se na odstav připravovala, koupila jsem šalvěj, ale díky té jsem měla tolik mléka jako za celou dobu kojení (1,5 roku) ne. Což tedy způsobilo opačný účinek - prsa byla nalitá k prasknutí, ale s ohledem na odstav, jsem je dítěti dát nemohla.
A jelikož mě tato eventualita ani ve snu nenapadla, koupila jsem v drogérii jedinou odsávačku, kterou tam měli.
Nečekala jsem od ní zázraky, říkala jsem si, kdyby fungovala alespoň trochu.

A světe div se, ona fungovala. Sice jsem z ní vytáhla jeden těsnící kroužek, co tam byl navíc (řekla bych, že jako rezervní), ale během 5 minut jsem měla naplněnou plnou lahvičku mlékem s použitím takřka minimálního úsilí.
Povedlo se mi to, co za celou dobu kojení ne - naplnit lahvičku, ačkoliv jsem měla doma ještě půjčenou pákovou odsávačku, ta prostě nefungovala.

Takže mile překvapena poměrem výrobku k výkonu, jsem si jí schovala pro případ někdy do budoucna.

Srhnu to tak - to, jestli daná odsávačka (jedno jaká - páková, balonková, pístová apod.) dobře odsává, je hlavně o tom, jestli je správně připravená, jestli dobře sedí a to, že matka neodsaje spousty mléka je dáno i tím, že prostě nemusí, a přesto má mléka dostatek.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce