Noční kojení

Noční kojení pomáhá relativně snadno usnout miminku a díky vyplavování hormonů do krve při kojení pomáhá usnout i mamince. Usínání u prsu je pro děti přirozené a normální, uspávání je jednou z významných funkcí kojení70, kojení neslouží pouze k nasycení a utišení žízně, naplňuje také potřebu miminka cítit svoji matku, potřebu těsného fyzického kontaktu, pomáhá miminko zklidnit, účastní se také regulace jeho dýchání, srdeční činnosti a tělesné teploty. Poměrně často je noční kojení nezbytné pro zachování dostatečné laktace a toku mléka.

Video: Díky těmto radám budete kojit úspěšně a dlouho...

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně

Usínání a spánek kojených dětí

Miminka a leckdy i starší děti většinou spí klidněji v blízkosti matky29. Děti často mívají večer problém se zklidnit a pokojně usnout (ale je to naprosto normální, fyziologické chování), vyžadují proto častější a delší kojení i neefektivní sání (dudlání) prsu. Časté kojení nemůže ublížit, miminka jsou z období těhotenství zvyklá na neustálý příjem živin, nemůžou se přepít, mateřské mléko je velmi dobře stravitelné7. Není třeba, aby maminka stresovala sebe a stresovala i své dítě odpíráním a oddalováním kojení.

Při oddělené spaní kojenců v postýlce22 či zavinovačce3, tedy v bezpodnětném prostředí, dochází k dezorganizaci cyklů spánku6 a příjmu potravy, miminko se budí příliš hladové, pláče, rozhazuje rukama, kope a propíná se, nemusí již být ochotné se přisát k prsu a to navíc správně. Jak miminko i několik hodin nepřirozeně hluboce spí, nemusí být schopné se při apnoické pauze probudit, zvyšuje se tedy riziko SIDS. Riziko SIDS zvyšuje i podání umělého mléka49 nebo mléčné kaše22 (obsahují UM), po kterých někdy maminky sáhnou v domnění, že se miminko budí často kvůli nedostatečnosti kojení. Z kojenecké láhve ale dítě pije, i když nemá hlad, je to dáno kombinací sacího a polykacího reflexu a principem fungování láhve. Navíc používání kojenecké láhve kazí techniku kojení5 a dokrmování umělým mlékem nebo mléčnou kaší sníží laktaci a může dítěti zvyšovat pravděpodobnost různých zdravotních problémů.

Často jsou miminka (kojená i nekojená) večer neklidná, mohou se chtít i po dobu několika hodin před usnutím kojit dlouho nebo naopak krátce, ale velmi často, při kojení se mohou trhat od prsu a znovu přisávat, to vše je naprosto normální a fyziologické chování, miminko zpracovává zážitky z celého dne, večer může být i nižší tok mléka. Nejedná se ale o známku slabého mléka nebo nedostatku mléka, často po tomto kojicím "maratonu" následuje nejdelší úsek spánku. Kvalitní spánek malých dětí vypadá jinak než u dospělých, spánek dětí6 je mělčí a spánkové cykly kratší než si obvykle lidé představují a přejí, většinou miminka neprospí v kuse ani 2 až 3 hodiny.

Bez ohledu na kojení nebo hlad dítěte se spánkové cykly6 s rostoucím věkem mění. Intervaly mezi probuzeními se s rostoucím věkem nemusí prodlužovat, často se děti po 4. až 6. měsíci začnou v noci budit častěji než během prvních několik měsíců, příčinou bývá rychlý psychomotorický vývoj dítěte (pokroky v hrubé i jemné motorice8, rozvoj mozku a řeči, poznávání světa všemi smysly a zpracování těchto zážitků), růst zoubků4 či separační úzkost11.

Kojení dítěti pomáhá se zklidnit a usnout, časem ale dítě dospěje fyzicky i psychicky k tomu, že se naučí usínat po probuzení uprostřed noci samostatně, nicméně toto většinou nastává ve vyšším věku dítěte, než bývá tradováno. S rostoucím věkem se tedy děti i bez různých rizikových postupů tzv. trénování dětí1, jako je např. Estivillova metoda, naučí usínat samy, bez prsu. Každé dítě má jiné spánkové potřeby a rytmy, četnost probuzení, míra schopnosti rychle usnout. Věk, kdy dítě začne spát delší dobu v kuse, spát samo a nakonec i usínat samo, velmi závisí na vrozeném temperamentu.

Noční kojení

Noční kojení a nemléčné příkrmy, dokrmy UM

Časté noční buzení není nejvhodnější řešit kaší22 na noc, vysoké množství sacharidů bez výdeje energie zatíží slinivku a rozkolísané hladiny cukru v krvi podporují vznik cukrovky II. typu, navíc pro malé děti (přibližně do roku věku) jsou obilniny obtížně stravitelné (projevuje se např. jako bolesti břicha, zácpa, časté noční buzení nebo naopak nepřirozeně dlouhý spánek v kuse). Kaši je ideální zavádět10 až jako jeden z posledních příkrmů a to ráno nebo dopoledne.

Stejně tak není vhodným řešením podávání umělého mléka49 (nese s sebou nemalá zdravotní rizika pro dítě), vody nebo čaje místo večerního a nočního kojení, dojde k utlumení laktace, snížení toku mléka, což může, obzvlášt u malých miminek, vést až k bojkotu kojení8, předčasnému odstavení dítěte21. Navíc umělé mléko se obtížněji tráví, na požádání kojené děti tuto nedokonalou náhradu vůbec nepotřebují (ani jako tekutinu, ani ve formě mléčné kaše). A ani zrušení nočního kojení nezaručuje, že se dítě nebude v noci budit a volat své rodiče. Navíc pro značnou část žen konec nočního kojení vede k takovému poklesu tvorby mléka, že dříve či později to znamená konec kojení veškerého.

Vhodným postupem je zvýšení fyzického kontaktu s dítětem během dne a používání metody stlačování prsu, aby bylo dítě motivováno k efektivnímu sání a co nejvíce se před usnutím nakojilo. K večeři je možné podávat typově stejné jídlo jako k obědu, nebo husté maso-zeleninové či luštěninovo-zeleninové polévky, k nasycení poslouží stejně jako kaše, ale nazatíží dítěti nadměrně trávení a slinivku.

Jak si noční kojení usnadnit?

Noční kojení velmi úzce souvisí se společným spaním29, které podporuje častější a poklidné kojení a pomáhá tak udržovat laktaci, matka se budí často dříve než dítě a může tak lépe reagovat na jeho potřeby, kojit v polospánku, zároveň klidné dítě vypije více mléka a tedy lépe přibývá. Společné spaní je projevem důvěry rodičů v pláč dítěte12, dítě se naučí, že noci jsou bezpečné, není samo, je zde maminka, která mu pomůže usnout. Při nočním kojení by si maminka měla nalézt vhodnou polohu nejlépe v leže, kdy ji nebude nic bolet nebo tlačit, nebude jí vadit, když v této poloze usne. Po usnutí dítěte u prsu s ním není třeba manipulovat, přendávat ho do postýlky a riskovat, že se probudí, zbytečně trávit čas místo spánku opakovaným ukládáním do postýlky a různými způsoby uspávání dítěte, jako je nošení, houpání apod. Psychické pohodě maminky obvykle pomáhá, pokud počet probuzení nepočítá, nedívá se v noci na hodinky. Doporučit lze také i to, aby si maminka odpočinula, kdykoliv dítě spí během dne, lehla si a případně i spala současně s dítětem.

Noční kojení a riziko vzniku zubního kazu

Noční kojení nemá na chrup negativní vliv, na rozdíl od pití umělého mléka z láhve nezvyšuje riziko vzniku zubního kazu3. Při kojení dítě většinou mléko polyká, aniž by přišlo do kontaktu se zuby. Zubní kaz je způsobován množením baktérií Streptococcus mutans na narušené zubní sklovině. Baktérie zubního kazu neumí dobře využívat mléčný cukr laktózu. Mateřské mléko7 nesnižuje pH v ústech, nerozpouští zubní sklovinu, ale naopak ji remineralizuje, obsahuje totiž pro člověka ideální poměr vápníku a fosforu. Mateřské mléko dále obsahuje IgA a IgG protilátky potlačující růst streptokoků a baktericidní laktoferrin.

Více o nočním kojení na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. Andrea Poloková: Praktický návod na dojčenie
  2. http://www.mamila.sk (SK)
  3. http://www.kojim.cz
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/osobni-zamysleni-k-problematice-spolecneho-spani-deti-s-rod...
  5. William Sears, Martha Sears: Kontaktní rodičovství
  6. http://www.psychologytoday.com/blog/moral-landscapes/201301/baby-sleep-training-mistakes-experts-...
  7. https://sites.google.com/site/blogodojceni/casto-sa-budi-v-noci---mam-odstavit
  8. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/doporuceni-pro-maminky-jejichz-deti-se-v-noci-velmi-casto-b...
  9. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf
  10. http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/
  11. http://kellymom.com/nutrition/starting-solids/solids-sleep/
  12. https://breastfeedingusa.org/content/article/does-your-older-baby-still-need-night-feedings-0
  13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19145723
  14. https://uslca.org/clinical-lactation

Hodnocení a zkušenosti s nočním kojením

Máš zkušenost s nočním kojením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
elekthra  8. kvě 2016

Noční samoobsluha a společné spaní

Jako prvorodička jsme měla spoustu naivních představ, jak to po narození syna bude vypadat. :-D Třeba, že bude klidně spát celou noc (max.1x na kojení) a oba dva se vyspíme v klidu ve svých postelích a pokojích. :-D :-D Po první noci (kdy spal krásně skoro 7 hod) si řekl, že to na rekonvalescenci po porodu stačilo a volal mě k sobě do pokoje co hodinu! Třetí den jsem si řekla dost a přestěhovala malého přímo k nám do postele (postýlku jsem mít nemohla přiraženou, nevejde se nám do ložnice z žádné strany :-) )
a od té doby se budil max 4x - 5x, velmi rychle se nakojil (cca 10 min) a hned usnul. Po čase jsem to ani nevnímala, jen zamrčel, hned jsem se otočila, vytasila prso a do pár minut byl zase klid. :-)

V necelém roce a půl jsme kojení ukončili a malý stále zůstává s námi v posteli, jen se teď tak 1x za noc sám napije z lahve vody (má to asi po mě, taky se v noci budím žízní).
2 lidé považují za užitečné
hildicka  4. bře 2016

Naše kojení v noci

Mladší syn : 5 měsíců, se mi momentálně budí co 2 hodiny asi tak. Výhoda je, že spí u nás v posteli, takže nemusím nikam vstávat jenom vystrčím mlékárnu a je to.
veroushek  1. bře 2016

Neznám lepší věc :-)

Kojím v leže v posteli a dítko spí s námi. Neznám lepší věc. Během noci je u mě vyšší laktace, já spím, dítě spí a přisává se jak potřebuje. Během náročných dnů jsem se vždycky těšila na noc. :-)
blaablaablaa  9. led 2016

Noční kojení

Syn se asi od dvou týdnů do pěti měsíců budil 1-2x za noc, teď jsem rozmazlená a rozhodilo mě, že ještě jedno přidal. :-) Jinak kojím vždy, když nechce dudlík nebo mu nestačí podaná ruka, pak ho beru a krmí se. Nikdy se nerozplakal v postýlce, to až když jsem ho vzala k sobě a mladému pánovi se zdálo, že nejsem dost rychlá. :-)

Až teprve když se syn naučil sám točit na bok, tak jsem začala kojit v leže, ale moc nám to nevyhovuje.

Jinak s usínáním po kojení není problém, dám do postýlky a už chrupe.
kubicek11  5. pro 2015

Noční kojení

Svého ročního chlapečka kojím především v noci. Přes den kojíme tak dvakrát. Je pravdou, že večer ho klidně dám do postýlky, kde spí do kojení. Pak už zůstává se mnou v posteli. Jednak jsem líná ho do té postýlky dát a pak, mám pocit, že i on potřebuje vědět, že jsem tam pro něj. Jediné, co není dokonalé je kojení v leže. Usne dřív než je najezený. Pak se budí s pláčem. Takže si vždy musím sednout, malej se napapá a pak už si jen spolu lehneme a spokojeně spíme. :-)
sibara  15. bře 2015

"Na požádání"

V noci se obě dcery kojily "na požádání", naštěstí nebyly v tomto směru nikdy žádný extrém. Coby miminka se budily cca co 3-4 hodiny, kolem roku asi dvakrát za noc (po předchozím večerním kojení na uspání). Po roce a půl jsme noční kojení zrušily, jelikož už jsem se potřebovala alespoň trochu vyspat, poslední kojení je večer na uspání a první ráno po probuzení. Mezitím se děti sice občas probudí (zejména v období nemoci, růstu zubů apod.), ale je to určitě méně než při kojení.

První dcerka spala asi do třičtvrtě roku ve své postýlce, pak se přesunula k nám do postele, a druhá už spávala rovnou s námi. Musím říct, že z hlediska nočního kojení je jednoznačně pohodlnější společná postel. Dá se kojit v podstatě v polospánku a nenaruší to tolik spánek maminky jako vstávání a odcházení k postýlce dítěte. Taky děti spí ve společné posteli s námi klidněji. Akorát to klade zvýšené požadavky na velikost postele. :-D
1 člověk považuje za užitečné
holyjane  15. bře 2015

Kojím na požádání

Od prvního dne návratu z porodnice domů spí malá v posteli s námi. Už ve dvě ráno, kdy tatínek půl druhé hodiny pochodoval s řvoucím, přebaleným a nakojeným novorozencem po obýváku, nám "došly nervy" a prostě jsme si dali malou mezi nás. Jen co zakňourala, tak jsem ji nakojila. Teď jí je 11 měsíců, spí stále s námi a kojím na požádání. Někdy aktivně saje, jindy jen dudá, někdy se vzbudí 15x za noc a jindy jen 2x. Zatím to nechávám na ní, nijak mě to neomezuje. Uvidíme postupem času. :)
2 lidé považují za užitečné
lenjii  9. bře 2015

V noci není klid

Když byla miminko, většinou se nakojila a hned usla. Když bolelo bříško, bylo to namáhavé. Doteď (13m) se budí. Kojit jsem přestala, když měla 8 měsíců.
I když jsem kojení měla ráda, v noci to bylo hodně únavné a při častém nočním kojení jsem nemohla pak ani usnout. Zkoušela jsem i polohy vleže, ale o moc lepší to nebylo.
beyun  9. bře 2015

Skoro celé noci s prsem v pusině

Dceru jsem kojila skoro 20 měsíců. První půl rok tak klasicky, nejdříve co 3 hodiny a pak se to postupne lepšilo a budila se na kojení jen 1-2 x za noc. Od těch 6 měsíců nastal zlom a noc co noc to bylo horší, budila se i 10 x za noc, to už jsem vzdala veškerá svá přesvědčení o tom, že s námi v posteli spát nebude a prostě si malou "nastěhovala" k sobě. Někdy jsem měla pocit, že s prsem v puse spí celou noc. Když měla 14 měsíců a touha po prsu v noci byla čím dál větší, přenechala jsem roli "uspávače" na tatínkovi, týden jsem spala v obýváku. Jaký zázrak se děl už 2. noc beze mě, neuvěřitelné - spala celou noc! Občas si samozřejmě pokňourala, ale když zjistila, že od táty se cicku nedočká, spala dál...

Takže stačilo opravdu pár dnů a od té doby (ťuk, ťuk, ťuk! ) spí celou noc!
Ale asi bych dříve než před 10 měsícem noční kojení nerušila, děťátko je ještě maličké a maminku potřebuje cítit.
No a jinak úplně nejdokonaleji spí od doby, co jsem kojit přestala úplně, od těch 20 měsíců. Bohužel spousta maminek přestane kojit jen proto, aby se v noci vyspaly, tuhle oběť já bych asi nedala, i když jsme měly noci kvůli kojení někdy kruté.
1 člověk považuje za užitečné
wahu  15. únor 2015

Je to přirozené

Syn cca od dvou do šesti měsíců spal i 8 hodin v kuse - takový malý kojený unikát. Po půl roce se začal budit častěji a budí se dodnes. Vždy si jen "cucne" a dál spinká. Někdy se budí jednou, někdy i pětkrát, někdy mám pocit, že se nevzbudil vůbec. Spíme spolu v posteli, takže noční kojení mě nijak neobtěžuje.
1 člověk považuje za užitečné
satyendz  8. led 2015

Pije, kdy ji napadne

Ze začátku jsem malou dávala spát do postýlky, kterou jsem měla postavenou hned vedle postele. Kojila jsem na požádání a noci byly náročné, protože jsem se moc nevyspala. To se malá budila tak 4 krát. Postupně jsem si ji nechávala v posteli od 4, pak od půlnoci... Nakonec s námi spí celou noc, protože jsem zjistila, že je to pro obě nejpohodlnější. Malá se zavrtí a dostane prso, napije se kdy chce, kolik chce a spíme obě dál. Často se mi stává, že se mě někdo zeptá, jak v noci spí - super, nestěžuji si. A kojíš v noci? Jo kojím, tak 5x - 10x za noc. Přála bych vám vidět ty protažené obličeje. :-) Ale přestože kojím častěji než na začátku, jsem podstatně odpočinutější, protože nemusím řešit přesuny do postýlky. :-) Navíc, malá u prsu usíná a já si ty společné chvilky užívám. :-)
3 lidé považují za užitečné
baraka1  7. led 2015

Poklidné noční kojení

V prvních týdnech bylo noční kojení opravdu náročné. Vytáhnout malou z postýlky, nakojit, uspat a vrátit zpět do postýlky. Byla jsem unavená.

Postupně jsem si začala malou k ránu nechávat v posteli a z rána byla půlnoc z půlnoci nebylo daleko k nechání si ji v posteli od prvního kojení a teď už ji do postýlky na noc nedávám vůbec. Společné spaní nám vyhovuje. Kojím v polospánku nebo u toho usnu úplně. Nesleduji už čas, kdy kojím, takže lépe spím.

Okolí se občas ptá jak často v noci kojím a já to nevím.

Všem unaveným maminkách bych doporučila, aby měly dítě při sobě a nemusely k němu na kojení vstávat. Ten rozdíl je opravdu obrovský. A upřimně, dnes už by mi dcera v posteli chyběla i bez kojení.
2 lidé považují za užitečné
baseema  5. led 2015

Samoobsluha

Asi od půl roku syn spává společně s námi, takže kojení je trochu samoobsluha. Kojí se podle potřeby 3-6x za noc. Někdy mu stačí se jen přisát a spinká dál, někdy nemůže usnout a trvá to i hodinu.
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  7. lis 2014

Kojení bez budíku

Osobně zastávám názor kojit dítě tehdy, kdy si řekne a jak dlouho si řekne. Prvorozená dcera po porodu klesla hodně s váhou a já se jako nezkušená prvomatka plácala v kojeíi, potížích s ragádama a spavým miminkem. Dostaly jsme podmínku - budit ve dne v noci po 2h a co nejdříve evidovat přírůstky váhy, kojení kombinovat s dokrmem UM, ať se váhová křivka aspoň ustálí a stagnuje a mezitím řešit kojení.

Vyzjistila jsem, že noční kojení podporuje tvorbu mateřského mléka a snažila se v noci kojit poctivě po 2 h. Přes den jsem dceru nechala trošku dospat (po 3h). Nakonec se tvorba mléka a jeho spouštění ustálilo, naučily jsme se správnému přikládání a mléko teklo!!! Dcera však, myslám si, že jako pozůstatek z našeho budícího maratonu, se cca 14 měsíců v noci pravidelně budila.

Nyní znovu kojím novorozence, naštěstí neřešíme problém s váhou a špatným přisáváním, v noci nebudím (mladý pán se přihlásí sám cca 3 - 4x), přes den taktéž nesleduju, jaky čas uplynul od posledního kojení a jsme spokojeni všichni.

Rozhodně doporučuju nechat miminko nakojit se do úplného zasycení (u nás nyní kojíme na 2x nebo na 3x, než si syn odgrkne nebo se vyprdí - u obojího nemůže pít), tak se pustí a pak se opětovne přisaje. Byla by chyba po prvním puštění považovat dítě za zasycené. Ono by se stejně za několik minut, či třeba půl hodiny přihlásilo pláčem...
1 člověk považuje za užitečné
leenulka89  3. lis 2014

Noční kojení

Dcera má 20 měsíců a stále se kojí ve dne v noci.

Ráno s prsem vstává, většinou přes den si několikrát cucne, večer před spaním povečeří a pak s každým probuzením volá "papat" :-| :-N Budívá se do půlnoci tak 3x, od půlnoci jak kdy, někdy 2krát, jindy i 6x. Spí s náma v posteli abych se aspoň trochu vyspala...
umnataly  27. zář 2014

Společné spaní je nádhera

Moc děkuji za krásný článek. Konečně někdo doporučuje společné spaní.

Naše holčička se začala také budit před pátým měsícem. Do té doby spala celou noc. Jen k ránu jsem si ji brala do postele a ještě jsme (s prsem v puse) spaly. Teď ji musím mít v posteli u prsa celou noc. Ze začátku jsem si myslela, že se nevyspím. Záda i kyčle mě hrozně bolely :-S . Brzy jsem si ale zvykla a teď si moc užíváme celonoční blízkost. Občas ji vidím, jak se probudí, zamžourá, vidí, že jsem u ní a spokojeně usne.

Nakonec jsem si řekla, že děti rychle vyrostou, a tak jsem ráda, že si ji můžu maximálně užívat a koukat se, jak u mě sladce spinká.
3 lidé považují za užitečné
michamicha  2. únor 2014

Noční maratón

Začalo to o Vánocích. Elišce bylo 4,5 měsíce a do té doby se v noci budila max. 2x - před půlnocí a pak až kolem 5.hodiny ráno. Přičítala jsem to tomu, že je jiný režim (tatínek měl už druhý týden dovolenou) nebo rostoucím zoubkům, které zatím ještě pořád nemá :-D

V průběhu ledna jsem pořád přemýšlela co udělat jinak, aby se po každém večerním kojení a přesunu do postýlky neprobouzela. A došla jsem k tomu, že opravdu potřebuje jen ten fyzický kontakt. Teď už kolikrát ani nevyžaduje prso, spokojí se s dudlíkem, ale musím s ní ležet v posteli, být s ní x-) Po večerním koupání jí nakojím, ona usne u prsa a nechám jí spát ve svojí posteli až do cca 23.hodiny, kdy se budí na další kojení. Posledních pár dní jí na kraji postele nechávám těžký polštář z paměťové pěny, aby se nezkutálela z postele dolů a ona se k němu přitulí a spí bez buzení (budila se i každých 30 minut :-( a já z toho už byla nešťastná). Kolem půlnoci znovu nakojím a když tvrdě spí, tak jí přenesu do postýlky, kde spí do té cca 5. hodiny ranní 8-) Potom už si ji zase nechávám v posteli až do doby, než nás přijde ráno vzbudit starší synek :-)
2 lidé považují za užitečné
katyxq  11. led 2014

Noční kojení podle potřeb dítěte

Neuvěřitelné se stává skutečností, Šárka právě po probuzení v noci usnula bez prsa a zároveň bez pláče a spokojeně, chtěla jen z postýlky dát do naší postele a abych si lehla vedle ní x-). Doteď "bez prsa" usnula jen výjimečně, a to když se nakojila a jen tahala prsa nebo je zubama žužlala a já to jako bolestivé utnula, pak sice trochu frflala, ale obvykle dovytuhla bez prsa a nebo se přicucla něžně. Kdybych ji kdykoliv dříve nechtěla po nočním probuzení nakojit vůbec, zoufale by plakala, zuřila, vzlykala, prostě bych ji trápila, nic jiného. takže dneska jsem jen zírala a doteď jsem z toho paf :-D.

Podotýkám, že se nyní ve dvou letech budí minimálně 3x za noc, posledního asi půl roku ji po večerním usnutí dávám do postýlky a po prvním nebo druhém probuzení, cca kolem jedné hodiny, spí již zbytek noci s námi. Před půl rokem spala v naší posteli celou noc, do postýlky byla neodložitelná. Mezi 6. a 8. měsícem se budila snad co půl hodiny i častěji, já se nekoukala na hodinky a buzení nepočítala (a nedělám to doteď), kojila v polospánku (kromě případů, kdy jsem ji dávala vyčůrat nebo přebalovala), hlady to nebylo, jakýkoliv příkrm a to i jen pár lžiček později než v pět měl za následek ještě častější probouzení. A pak to, samo od sebe, odeznělo, budila se asi jen 5-6x, což byl pro mě i manžela luxus.

Takže moje rada ... nechte to na dítěti, nanejvýš se jemně snažte ho korigovat. Ono k samostatnému usínání jednou dospěje fyzicky i psychicky. U nás se dneska usnutí úplně bez prsa sice stalo v noci poprvé a já musela být hned vedle ní, ale věřím, že stejně jako se změnily a přišly bez našich násilných intervencí jiné věci (o kterých se tvrdívá, že se je musí dítě naučit nebo mu je vnutit rodiče), přijde jednou i úplně samostatné usínání a spaní :-).
10 lidí považuje za užitečné
hadruska  28. pro 2013

Naše noci

První dítko jsem kojila 19měsíců. První tři měsíce Ondrášek spal celou noc, ve čtyřech měsích se budil jednou nad ránem, v pěti měsících dvakrát (to jsem si myslela, že je moc a snažila jsem se mu dávat kaši na noc - k ničemu) , v šesti jsem přestala počítat a natrvalo zakotvil v noci u nás v posteli.

Uspávala jsem kojením na ruce, pak jsem ho přendala do postýlky. Dost často se tím probudil a já ho nechala v postýlce třeba i chvilku plakat (většinou hned přestával a usínal). Od narození byl nekompromisně v posteli do půl osmé. Po prvním probuzení zůstával u nás. Od dvou a půl let má svůj pokojíček, spí někdy celou noc sám, někdy v noci přijde a potřebuje se tulit :-).

Jasmínku kojím zatím osm měsíců. Narozdíl od prvního kojení, je tohle naprosto mezi mým tělem a maličkou. Vsadila jsem na to, že tělo přesně ví, co malá chce a míchá jí ten nejlepší koktejl, o který si sama říká. A zjistila báječnou věc, že je nejlepší vůbec nekoukat na hodiny, obzvlášť v noci. Malou uspávám rovnou v naší posteli a už jí nepřenáším do postýlky (mám v plánu jí dávat spát do postýlky okolo roku, ale třeba i později, jak bude potřebovat). Udělala jsem nám takové hnízdečko, kde se jí dobře spinká a mě dobře kojí. Malá nemá večerku, jako míval bráška, prostě usíná, kdy chce a ne podle hodin. V noci kojím asi tak 2x-3x, moc si to nepamatuju. Malá se jen zavrtí a dostává prso, takže mě to ani nebudí. A i když od narození nechce dudlík, tak to zvládáme. Občas bych si přála mít prsa odepínací, ale popravdě - když usne v osm a v jedenáct mě volá, tak už se na ni těším :-).

Takže kojení zdar a nočnímu zvláště!
2 lidé považují za užitečné
vespinka  31. říj 2013

Pohodové noční kojení

Moje holčička plakala tři měsíce, protože ji trápily koliky, takže jsme na pevný režim najely poměrně pozdě. Hodně pomohl rituál každodenního koupání v přesný čas, ustálilo se to za pár týdnů. Vstávala jsem ze začátku asi co 2 až 3 hodiny, postupně se to ustálilo na dvě kojení za noc. Po rituálu koupání nastává poslední kojení u mne v posteli, u kterého usíná. Nechávám ji ještě ve své posteli, až když jdu spát, přenesu ji do postýlky. Obvykle se pak budí kolem 1 a potom kolem 5. hodiny ranní, +/- hodina. Někdy spíme spolu, někdy spí v postýlce, neřešila jsem to, dělala jsem to intuitivně, někdy prostě potřebuje kontakt, tak proč bych jí ho měla odepírat?

Kolem 4/5 měsíců se ale začala budit v noci co hodinu. Tak jsem jí kojila. Pak mi to ale nedalo, protože byla jinak zdravá a žádné zdravotní problémy neměla a kojila jsem ji zase jen v obvyklých časech. Nechtěla jsem, aby si ze mne udělala živého dudlíka, miminko kolem 5. měsíce už není žádné novorozeně a 3 hodiny v noci bez kojení jistě vydrží. Navíc to bylo opravdu vyčerpávající! Pokud se tedy probudila, dala jsem jí dudlíček a vzala jsem ji k sobě a pak zase usnula. Trvalo to pár dní, a "starý systém" se zase vrátil. A už zase pěkně spinkáme. Často se stane, že u toho obě usneme :-D Neřeším to a spíme pohodlně obě dvě, což je v noc dost důležité :-)

Určitě doporučuji nastolit pevné rituály co nejdříve - koupání, převlékání, tlumené světlo, zazpívám písničku, kojení, usínání. V noci již nerozsvěcuji, naučila jsem se kojit potmě. Na miminko nemluvím, žádná "akce" se nekoná. Jakmile se začne vrtět, přiložím k prsu a napapá se v polospánku - předcházím tím úplnému probuzení / případně řevu. Nepřebaluji, vydrží v pohodě do rána (používám látkovky).

Rozhodně se řídím intuicí, jsem otevřená jejím potřebám a snažím se je uspokojovat. Pokud vyžaduje kontakt, dopřeju jí ho. Nechat dítě řvát samotné v postýlce a stěžovat si, že se nevyspím, je zločin na dítěti. Zvláštní je, že 9 měsíců se na miminko těšíte, nosíte jej hrdě pod srdcem, ale pak s ním spinkat a kojit ho nechcete. Tohle nikdy nepochopím. Určitě naslouchejte potřebám dítěte, ale i vlastnímu rozumu. A nebojte se, že by s vámi děti spaly až do smrti v posteli, nechte to na nich.
12 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce