Doba, kdy se objeví první menstruace při kojení je velmi individuální a záleží na více faktorech. Hormonální změny v těle ženy během těhotenství24 a po porodu29 způsobují dočasné zablokování ovulace6 a tím i časově omezenou neplodnost3.
Ve chvíli, kdy žena porodí placentu9, dochází k poklesu hormonů progesteronu a estrogenu na úroveň, která již umožňuje dozrávání vajíček. Současně s tím dochází k obnovení produkce hormonu gonadotropinu, který má na dozrávání vajíček taktéž nemalý vliv. Toto vše nasvědčuje k tomu, že by mohlo dojít k obnově menstruačního cyklu2, ale nestane se tak.
Důvodem je nastartování laktace, která je stimulována hormonem prolaktinem3. K tomuto procesu dochází přibližně dvě hodiny po porodu děťátka a placenty. Zvýšená hladina prolaktinu tedy způsobí pozastavení nástupu menstruačního cyklu a ovulace a zároveň výrazně potlačí produkci gonadotropinů, což zabrání dozrávání vajíček.
Nepřítomnost ovulace a menstruačního cyklu, jež vyvolala laktace, se nazývá laktační amenorea a tato způsobuje dočasnou neplodnost3.
Má-li dojít k vytvoření antikoncepčního účinku způsobeného laktací, je nezbytná dostatečně vysoká hladina prolaktinu. Toho lze docílit pouze za předpokladu dostatečně dlouhého a pravidelného kojení70. Hladina prolaktinu totiž v těle neustále kolísá, což není způsobeno pouze časovým rozmezím od porodu děťátka, ale i v průběhu dne.
U maminek, které své miminko kojí, dochází k poklesu hladiny prolaktinu během prvního týdne po porodu na 50%. Tři měsíce po porodu je pak hladina prolaktinu na základní výši, která je nezbytná pro produkci mateřského mléka7.
Proto, aby nedošlo k vymizení laktace je ženský organismus vybaven pochody, které dokáží laktaci úspěšně udržet. Toto je zajištěno především stimulací bradavek. S každým přiložením miminka k prsu a kojením, dochází k výraznému vzestupu hladiny prolaktinu v těle maminky, přičemž vrchol hladiny tohoto hormonu lze zaznamenat přibližně 30 minut od začátku kojení. Po deseti minutách od ukončení kojení hladina prolaktinu začne klesat a základní hodnoty dosahuje opětovně za cca 2-3 hodiny. Takovéto navýšení postačuje k dostatečné produkci mateřského mléka.
Pro udržení antikoncepčního účinku je nezbytné ustálení hladiny prolaktinu na určité výši, která postačí k blokaci gonadotropinu. Obecně se tvrdí, že k zabránění nástupu ovulace je nezbytné kojit miminko minimálně 5x denně o celkové době trvání alespoň 65 minut.
V případě nízké frekvence kojení nebo také v době, kdy začne být miminko přikrmováno34, dochází k přirozenému poklesu prolaktinu a naopak k vzestupu tvorby estrogenu. Tento proces umožňuje nástup ovulace, která se může dostavit přibližně do šesti týdnů od začátku zavádění příkrmů10 ale i mnohem později, za řadu dalších měsíců, podle četnosti kojení, počtu kojení v noci, zdravotního stavu maminky apod.
Plné kojení ovšem neznamená 100% ochranu proti neplánovanému početí2, je tedy na místě výběr vhodné antikoncepce16. Nástup ovulace totiž nemusí být vždy spojen s příchodem menstruace.
Více v samostatném článku Antikoncepce při kojení.
Jak už bylo výše zmíněno, u valné většiny plně kojících maminek se menstruace dostaví zpravidla až po několika měsících. V průběhu menstruačního období je možné zaznamenat sníženou tvorbu mléka a miminko může mateřské mléko dokonce i odmítat pro jeho změnu chuti. Ve většině případů se situace po odeznění menstruace opět upraví. Tyto projevy děťátka ovšem často nejsou projevem změny chuti mléka (neboť ta se mění neustále, i podle stravy maminky), ale reakcí na nízký tok mléka a jiné problémy při kojení (např. příliš dlouhý spánek6 dítěte, oddělené spaní, používání dudlíku85 a následné nedostatečné kojení v noci, nedokonalé až špatné přisátí5, používání kloboučků12, braní hormonální antikoncepce), kdy příchozí menstruace je vlastně důsledkem nižší tvorby mléka.
Příchod první menstruace po porodu tedy ovlivňuje především frekvence a intenzita kojení. Dále také ale např. výživa nebo stavba těla kojící maminky. U některých žen se objeví s prvními příkrmy miminka, ale není výjimkou, kdy žena dostane menstruaci až šest týdnů poté, co své dítko úplně odstaví21.
Existuje však určité procento žen, které začnou menstruovat i navzdory plnému kojení takřka ihned po ukončení šestinedělí10. Jednou z příčin může být produkce ženských pohlavních hormonů tělesným tukem. Tyto hormony pak mohou způsobovat krvácení. Nejedná se však o nic neobvyklého.
V případě takového krvácení, které může být nepravidelné, různě intenzivní nebo dokonce silnější, než na jaké byla žena dosud při menstruaci zvyklá, může jít o tzv. neovulační krvácení způsobené anovulačními6 cykly.
První menstruace po porodu3 je pro ženský organismus velmi náročnou záležitostí. Mnohdy se teprve po porodu začne objevovat zhruba dva týdny před očekávanou menstruací tzv. premenstruační syndrom2. Proto je důležité mít snahu co nejvíce odpočívat a také si dopřát dostatek spánku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu