Kojicí polštář

Kojicí polštář, neboli polštář na kojení, je nejčastěji měkce vyplněný ohýbatelný dlouhý úzký vak nebo podkova (někdy s rozšířenou středovou částí), vyrábí se v různých délkách včetně velmi dlouhých pro kojení dvojčat a vícerčat.

Kojicí polštář

Existují i speciálně tvarované kratší kojicí polštáře, např. ve tvaru prohnuté dešťové kapky nebo ledviny, a ploché tužší typy. V nabídce jsou i typy kojicích polštářů s odepínatelnými kalhotkami, oddělitelnou hrací hrazdičkou, oválným potahem nebo doplněné polohovacím klínem.

Kojicí polštář

K sehnání jsou kojicí polštáře s různými výplněmi, některé typy umožňují náplň odsypávat a přidávat podle potřeby, obvykle jsou více vyplněné než relaxační a spací polštáře. Často mívají snímatelný pratelný potah, což se hodí, pokud miminko po nakrmení ublinkává4. U některých druhů je možné volné konce svázat pomocí tkaniček nebo je spojit pomocí očka a knoflíku.

Kojicí polštář

Kojicí polštář výhody a nevýhody

Kojicí polštář slouží jako prevence strnulého držení těla při kojení a následného namožení svalů a bolestí krku, zad a rukou. Obvykle se kojicí polštář používá jen prvních několik týdnů až měsíců, některé maminky si ale již od začátku vystačí při kojení s běžnými polštáři, které mají doma. Vadí jim ztrátu času způsobená nastavováním polštáře okolo těla, u některých dětí činí toto, i když obvykle drobné, zdržení rozdíl mezi tím, zda se přisají správně nebo se již stihnout rozrušit a rozplakat a než se zklidní, pořádně se nenakojí.

Kojicí polštář je naštěstí i v případě nepříliš dobrého výběru jeho typu a výplně předmět lehký, skladný a ne moc drahý, lze ho prodat přes bazar. Kojicí polštář ale nemusí sloužit jen na kojení, ale může ho využít prakticky celá rodina jako relaxační polštář, při odpočinku.

U kojení předčasně narozeného dítěte10 může kojicí polštář4 pomoci mamince s jemnou, opatrnou manipulací s miminkem. V případě kojení po císařském řezu27 používání kojicího polštáře pomáhá snižovat tlak na břicho a jizvu, někdy maminka využije i větší počet různých polštářů včetně kojicího. Dvojčat lze kojit3 s pomocí kojícího polštáře obě současně v různých polohách. Kojenci mohou ležet s nožkami do kříže směrem do maminčina klína, nebo naopak hlavičkami k sobě (v boční, tzv. fotbalové poloze) nebo jedno tak a druhé naopak.

Kojicí polštář a jeho používání při kojení

Při kojení70 si maminka může kojicí polštář umístit okolo pasu a použít ho pro pohodlné polohování miminka u prsu. Při kojení by miminko mělo být vzhledem k mamince umístěno vždy v poloze břicho na břicho, na kojicím polštáři nesmí děťátko ležet na zádech bokem k mamince, nemůže pak dostatečně efektivně sát mateřské mléko7.

Kojicí polštář18 může také posloužit ne k položení miminka, ale na oporu zad a rukou maminky vsedě nebo v polosedu, k podložení krku vleže na boku. Kojicí polštář je možné využít i v poslední době některými laktačními poradkyněmi10 upřednostňované tzv. savčí poloze, kdy je maminka v polosedu a miminko jí leží v kontaktu kůži na kůži pod prsy mírně šikmo přes břicho. Tato poloha silně podporuje správnou techniku kojení5, protože miminko musí lehce zaklonit hlavu a hodně otevřít ústa, aby se mohlo na prsní dvorec přisát. Maminka pouze děťátko na svém břiše jistí rukama, k podepření svých zad a rukou může použít právě kojicí polstář.

Kojení pomocí kojicího polštáře a miminko zajištěné proti přetočení kojicím polštářem

Kojicí polštář - jak jinak se dá využít?

Klasický dlouhý kojicí polštář má i jiné možnosti využití. V těhotenství24 slouží během nočního spání i během odpočinku ve dne k podepření rostoucího bříška. Ke zpříjemnění spánku a chvil relaxace mohou kojicí polštář použít i ostatní členové rodiny. Lze ho také používat jako válečky proti přetočení miminka. Z některých typů lze vytvořit i spací6 pelíšek pro miminko nebo lehátko pro uložení děťátka trpícího gastroezofageálním refluxem4 po kojení nebo krmení nebo je možné některé kojící polštáře použít jako polohovací lehátko pro podávání příkrmů10.

Kojicí polštář a jeho výplně

Kuličky z expandovahého polystyrenu (EPS)

Jsou levné, nízkoalergenní, velmi lehké, fungují jako tepelný izolant, dobře roznášejí tlak, ale mírně šustí a časem se slehnou. Náplň je po nějaké době potřeba dokoupit a doplnit nebo vyměnit. Náplň z EPS kuliček se dobře přesypá a tvaruje, je možné ji prát na 40 až 60 °C. Vyrábí se ve dvou variantách, běžné kuličky mají průměr 1,5 až 3 mm, mikrokuličky jen 0,5 až 1,5 mm. Používají se ale vždy jen v jedné velikosti, stejnoměrné. Obyčejné kuličky z expandovaného (pěnového) polystyrenu jsou levnější a šustí více než mikrokuličky.

Kojicí polštáře s výplní z EPS kuliček

Do kuliček uspořádaná polyesterová (PES) dutá vlákna

PES dutá vlákna jsou nízkoalergenní, lehká, málo nasákavá a nešustí, vyrábějí se protlačováním přes speciální profilované zvlákňovací trysky. Proti běžným polyesterovým vláknům jsou dutá vlákna tužší a méně mačkavá (dutina znesnadňuje ohyb vlákna), prodyšnější, výrazně objemnější (nadýchanější), méně žmolkovatí a mají lepší tepelně-izolační vlastnosti. Výplně z kvalitních kuliček z PES dutých vláken se dobře přizpůsobí tělu maminky i miminka a je možné je prát, ale můžou se postupně slehnout a zežmolkovatět, zcuckovatět. Podle kvality je životnost těchto polštářů půl až dva roky.

Kojicí polštáře s výplní z PES dutých vláken

Líná pěna

Poskytuje tělu dobrou oporu, přizpůsobuje se mamince i miminku. V průběhu kojení není potřeba upravovat tvar polštáře. Líná pěna je hypoalergenní, měkká, tvarově stálá, neztrácí objem a nadýchanost, nešustí. Je odolná, má dlouhou životnost. Nevýhodou líné pěny ale je vysoká cena, poněkud vyšší hmotnost a slabá prodyšnost. Nelze ji prát.

Kojicí polštáře My Brest Friend z líné pěny

Molitan

Jako molitan se označuje měkká polyurethanová pěna. Tyto kojicí polštáře jsou obvykle ploché a kvůli vlastnostem materiálů nemají velkou opěrnou funkci.

Latexová pěna

Může být z přírodního nebo syntetického kaučuku. Tato náplň je měkká, pružná, prodyšná a dlouhodobě dobře drží tvar i objem. Latex je antibakteriální, ale může se na něj objevit alergie.

Pohankové slupky

Tento přírodní materiál je poměrně odolný, prodyšný, dokáže odvádět a kumulovat teplo. Proto jsou tyto polštáře vhodné pro bazální stimulaci (polohování). Nevýhodou je, že pohankové slupky šustí, nelze je vyprat a jsou těžké, kojicí polštář vyplněný pohankovými slupkami mívá okolo 5 kg. Pohankové slupky mohou být spouštěčem alergické reakce, pravděpodobnost astmatického záchvatu3 je o něco vyšší než u syntetických polštářových výplní.

Kojicí polštář s výplní z pohankových slupek

Špalda

Špalda se před použitím na výplň polštářů několikrát čistí a tepelně ošetřuje. Má relativně krátkou životnost, vysokou hmotnost a vysokou cenu, ale vyniká prodyšností a schopností absorbovat vlhkost. Špalda může být nevhodná pro alergiky, protože se jedná o druh pšenice.

Kojicí polštář - značky

  • Angel Dita Tábor: plněné EPS kuličkami
  • Babyboum: náplň tvoří kuličky z expandovaného polystyrenu
  • Baby Matex: kojicí polštáře vyplněné mikrokuličkami, dostupné bez kalhotek i s nimi (lze použít jako lehátko)
  • Babymoov: s EPS mikrokuličkami
  • BabyRenka: plněné dutými vlákny
  • Babyvak Jiří Pech: v nabídce mají kojicí polštáře plněné kuličkami z expandovaného polystyrenu nebo pohankovými slupkami
  • Blanca: dlouhé válcovité i krátké podkovovité kojicí polštáře obsahující PES dutá vlákna
  • Boppy Chicco: výplní jsou kuličky z polyesterových dutých vláken
  • Button Style: s polystyrenovými pěnovými kuličkami
  • Candide: vyplněné EPS mikrokuličkami, prodávají se typy bez i s kalhotkami (použitelné jako lehátko)
  • Ceba baby: náplň tvoří mikroperly z pěnového polystyrenu
  • Cosing: obsahují kuličky z PES dutých vláken
  • Delta Diffusion: s náplní z EPS kuliček
  • Gadeo: naplněné kuličkami z expandovaného polystyrenu
  • Hanýsek: výplní jsou drcená dutá vlákna
  • JJ Cole: plochý pěnový kojicí polštář ve tvaru zatočené dešťové kapky
  • Julius Zöllner: plněné EPS kuličkami, v nabídce jsou dlouhé válcovité a i kratší oválné druhy
  • Kaarsgaren: s kuličkami z polyesterových dutých vláken
  • KamPet: mají výplň z EPS kuliček
  • Lotties: tato firma vyrábí kojicí polštáře vyplněné bavlněnými vločkami nebo špaldou
  • LuckyPillow: kojicí polštáře z latexové pěny
  • Mamo Tato: plněné polyesterovými dutými vlákny
  • Matýsek: verze standard je dlouhá 170 cm a verze maxi 215 cm, jsou plněné kuličkami z EPS nebo z PES dutých vláken, prodává se i molitanový, do tvaru písmene C tvarovaný, typ mini (cestovní)
  • Milánek Kvalitex: obsahují EPS kuličky
  • Motherhood: jedná se o těhotenské a kojicí polštáře, které jsou plněny výhradně dutým vláknem. To si zachovává svou strukturu a nepřesypává se jako kuličky. Zajišťuje proto odpovídající oporu páteři při relaxaci i kojení.
  • My Brest Friend: jedná se o speciálně anatomicky tvarovaný kojící polštář z líné pěny se snímatelným pratelným potahem, má na sobě kapsičku (na plenku na otření, láhev s pitím pro maminku či mobilní telefon) a přezku, kolem těla tedy dobře drží, ale na druhou stranu zapínání zabere čas, byl vyvinut v USA, je doporučovaný řadou laktačních poradkyň (včetně mezinárodní organizace La Leche League)
  • Nattou Cocoon Plus: součástí jsou odepínatelné kalhotky, je možné ho používat jako kojicí polštář, léhátko, hrací hrazdičku i jako relaxační polštář pro těhotnou ženu, obsahuje EPS kuličky
  • Nellys: plněné kuličkami z polyesterových dutých vláken
  • New Baby: výplní jsou kuličky z PES dutých vláken
  • NewBuddy: obsahují kuličky z expandovaného polystyrenu
  • Red Castle: plněné EPS kuličkami
  • Teplo domova: kojicí polštáře naplněné kuličkami z expandovaného polystyrenu
  • Terabag Šanami: firma nabízí kojicí polštáře obsahující EPS kuličky nebo dutá vlákna
  • Theraline: V ČR jsou od této firmy dostupné kojicí polštáře s mikrokuličkami z pěnového polystyrenu
  • Träumeland: obsahují EPS mikrokuličky
  • Vitapur: naplněné kuličkami z EPS
  • Womar: s výplní z kuliček z polyesterových dutých vláken

Externí linky

Více o kojicím polštáři na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://babyvak.cz/polstar-na-kojeni/
  2. http://www.polstarnakojeni.cz/cz/page/10958/pouziti-polstare-pri-kojeni.html?detail=13589
  3. http://www.kojici-polstar-luckypillow.cz/detail/kojici-polstar/undefined/kojici-polstar--/
  4. http://www.internationalbreastfeedingjournal.com/content/8/1/1
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12219324
  6. https://web.archive.org/web/20150304130053/http://pregnancy.answers.com/breastfeeding/how-a-nursi...
  7. https://web.archive.org/web/20180214105217/http://www.llli.org/faq/twins.html
  8. https://web.archive.org/web/20180118063551/http://www.llli.org/faq/positioning.html
  9. http://thenightlight.kinja.com/the-best-nursing-pillow-1601649214
  10. http://kellymom.com/ages/newborn/newborn-concerns/c-section/
  11. http://en.wikipedia.org/wiki/Buckwheat
  12. http://www.skolatextilu.cz/vlakna/index.php?page=13
  13. http://www.theraline.com/us/fillings.htm
  14. http://en.wikipedia.org/wiki/Polystyrene
  15. http://www.pillowadvisor.co.uk/pillow-advice/

Hodnocení a zkušenosti s kojicím polštářem

Máš zkušenost s kojicím polštářem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dashyyy  12. led 2015

Pro malá prsa? Proč ne...

Kojící polštář je určitě super věc na spaní v těhotenství. Výborná podpora při spaní na boku. Kojící polštář jsem ovšem využila i po porodu na kojení. Vzhledem k malým prsům jsem měla dost problém dostat malého do dostatečné výšky a polohy, aby se chytil a díky polštáři jsem si ho vždycky naštelovala tak, aby kojení bylo pohodlné pro nás oba..

Kojení vleže nám vůbec nešlo, musela jsem se neskutečně lámat, aby se prcek k prsu dostal, a tak jsem byla za polštář první měsíce moc ráda.
2 lidé považují za užitečné
katyxq  11. led 2015

Kojicí polštář - na kojení ani ne

Kojicí polštář jsem nejvíc využila v těhotenství na spaní, podpírala jsem s ním vleže břicho. Můžu jen doporučit, měla jsem Little angel z Dity Tábor, plněný PS kuličkami. Po porodu jsem ho používala snad jen pár dní, ale pak jsem si vystačila z běžnými polštáři (a přišlo mi to lepší) nebo úplně bez.
ljonas  9. led 2015

Kojící polštář

Nejvíce jsem kojící polštář využila v těhotenství. Při spaní na boku byl perfektním společníkem pro pohodlné spaní.

Jelikož jsem rodila císařským řezem, tak byl nepostradatelným již v porodnici - doba kojení je asi pul hodiny a takhle dlouho držet miminko bych nezvládla. Po týdnu, kdy přestala bolet jizva, jsme začali kojit v leže na boku a polštář jsme již nepoužili.
satyendz  8. led 2015

Nejlepší kamarád

Kojící polštář jsem si pořídila v těhotenství od kamarádky. Od té chvíle, co jsem si ho přivezla domů se stal mým nejlepším kamarádem. Využila jsem ho hlavně v noci. Jsem zvyklá spávat na břiše, což od určité doby byl dost problém. Spát na boku bylo bez podložení hlavy, břicha, kolen a kotníků značně nepohodlné. A vypodložit se polštářky zabralo moc času a ve chvíli, kdy jsem se chtěla otočit bylo celé snažení marné - v tom byl kojopolštář jednička. Lehla jsem si, přitulila se a díky výplni (kuličky) se mi přizpůsobil na jedničku. A při obrácení na druhý bok jsem se překulila rovnou s ním. Takže v těhotenství jsem se k němu tulila víc než k manželovi. :-N

Při kojení jsem ho využívala první cca 2 měsíce - opět v noci :-) malou jsem si na něj pokládala při kojení, nemusela jsem se k ní krkolomně naklánět ... a zároveň jsem si podkládala záda. Než jsem vychytala jaká poloha nám oběma vyhovuje nejvíce, byl polštář super pomocník. :-)
zvargova  7. led 2015

Polštář z intersparu

Zrovna byla akce v letáku na kojo polštář, dobrá, tak ho koupíme a třeba se šikne. Párkrát jsme ho použili spíše jako ochranu, aby se malá nezřítila z postele nebo sedačky, jinak ji spíše využila teta z Francie, která ho měla půjčený na dobu, co tu byli na návštěvě a v něm krásně krmili malého.

Jinak je to dobrý mazel do postele, když je v těhu větší břicho, ale to se dá podložit i peřinou či dekou.
baraka1  6. led 2015

Při kojení jen otravoval

Kojící polštář jsem koupila již v těhotenství, protože se prý hodí i na spaní na boku. Mě to moc nesedlo a nakonec mi v posteli spíš překážel.

Jeho chvíli nepřišla ani s narozením dcery. Při kojení mi nějak neseděl, malá mi přišla špatně napolohovaná, omezoval mě v pohybu. Vydržela jsem to s ním týden a vzdala to.

Zkoušela jsem do něj ještě občas malou zapolohovat na spaní, ale moc se jí to nelíbilo.
dora13  6. led 2015

Nejlepší věc

Kojicí polštář jsem hojně využívala zpočátku - omotala jsem si ho kolem těla a syna na něj položila, takže byl v adekvátní výšce, aby se mohl kojit. Vřele doporučuju! :-)
cmacuba  5. led 2015

Kojo polštář od Babyrenka

Už v těhotenství jsem si koupila kojící polštář od Babyrenka. Důvodem byla bolest kyčlí a stydké spony. Takže, abych aspoň trošku odlehčila kyčlím, bříško jsem si polštářem podkládala. Na polštáři jsem nikdy nekojila, ale báječně se na něm spí a často jsem ho využila na podložení, když má Jůlinka rýmu.

Ale jinak na něm v noci spím a podpírám si bok a je to super. :-)
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  9. lis 2014

Úplná zbytečnost

S kojicím polštářem jsem se nenaučila pracovat, a tak se v naší domácnosti neohřál. Pohodlnější pro mne bylo si dítě vzít v sedě do polohy "na madonu" a držet jej, popřípadě si ke kojení lehnout.
karcoolka1  8. říj 2014

Kojící polštář My Brest Friend

Zkusila jsem několik klasických kojících polštářů na kojení, co jsou do podkovy nebo vypadají jako banán a jsou plněné kuličkami z různých materiálů. Málokdy jsem našla pohodlnou polohu jak pro mě tak i pro mimčo, syn mi při kojení nedržel na místě a pořád jsme se u toho vrtěli oba dva. A vůbec, když jsme šli kojit, nejlíp kdyby mi u toho někdo pomáhal, než jsem si našla to správné položení polštáře, pak ho tak držet a mimčo aby mi někdo podal :-| .

Zkrátka pak jsem narazila na My Brest Friend, hledala jsem různé recenze, které byly pozitivní, ale stále mě odrazovala cena - 1350,- fakt není málo. Zkrátka nakonec jsem to samozřejmě zkusila a ani v nejmenším nelituju. Syna jsem kojila ze začátku třeba i dobrou třičtvrtěhodinu a to už pak jste vděčná, že máte mimčo na dobře držícím podkladě, máte o co opřít ruce, to oceníte hlavně s přibývajicí váhou dítěte. Je ergonomicky tvarovaný z pevné pěny, skvěle se o něj opřete, jde snadno zapnout kolem pasu (pak už jsem to zvládala jednou rukou), potah jde sundat a vyprat.

Kojila jsem 26 měsíců, polštář jsem využila do necelého roku věku syna, pak už byl syn velký. Ale toho času stráveného kojením (v pohodlné poloze) mě přesvědčilo, že to byly dobře investované peníze.

Narovinu: polštář nevyužijete při spaní jako ty měkké "banánkové", ale upřímně: všechno co je 2v1 nestojí za moc.

Proto, komu jde hlavně o to kojení, pohodlí mámy i mimča, tak za mě jednoznačně My Brest Friend.

V prosinci čekáme druhé dítko a hádejte co si beru s sebou do porodnice? ;-)
herminka  7. říj 2014

Moje dvě zkušenosti

U prvního syna jsem o kojicím polštáři vůbec neuvažovala – od své sestry jsem věděla, že stačí miminko podložit obyčejným polštářkem, s čímž jsem si bohatě vystačila.
Když jsem se dozvěděla, že čekám dvojčata, byla jsem přesvědčena o tom, že je kojit každopádně chci, ideálně v tandemu (tj. obě najednou), jen jsem zatím nevěděla jak. Dozvěděla jsem se o polštáři My Brest Friend, který jsem ale před porodem nepořizovala, říkala jsem si, jestli nebude stačit něco improvizovaného.

Během pobytu v porodnici jsem měla zapůjčený veliký kojicí polštář klasického tvaru, ale bylo vždy třeba ještě jedněch rukou, které mi děti musely pomoci přiložit, a tak nebylo zbytí a My Brest Friend jsem zakoupila. Bez něj jsem si tandemové kojení dvojčat nedovedla představit dlouhé měsíce. Až od doby, kdy děti uměly sedět a klečet, jsem vyzkoušela jiné polohy a polštář asi od jejich 10 měsíců nepoužívám.
bledulka  14. srp 2014

Kojící polštář nejen na kojení

Kojící polštář jsem si koupila při prvním těhotenství. Celkem rychle mi vyrostlo břicho a já byla vždy zvyklá spát na břiše či poloboku, takže jsem již okolo 15.týdne zakoupila kojící polštář. Zvolila jsem polštář s pratelným sundávacím obalem a s možností doplnění vnitřní náplně z polystyrenových kuliček. Tato náplň mi vyhovovala.
Díky polštáři jsem se až do porodu vyspala a tento polštář jsem vozila s sebou na občasné víkendové návštěvy k rodičům ;-)

Po porodu jsem polštář využívala na kojení - zejména v prvních dvou měsících.

A další využití - využívali jsme ho ještě dlouho poté, co jsme s kojením skončili - i když jsem ho využívala celkem nerada ;-) Používali jsme ho totiž při nemoci. Osvědčilo se mi, když je dítě zahleněné, má horečku, tak jsem jim ho dala do postýlky stočeného do tvaru obráceného U a kluci měli výš pod hlavou, lépe se jim odkašlávalo. Měli z toho udělané jakoby hnízdo, kam se schoulili.

Takže u nás jsem kojící polštář plně využila a pořídila bych si ho opět.
lenka_pub  14. bře 2014

Polštář 2 v 1

Já nedám dopustit na kojící polštář s kuličkami, který mi doporučila kamarádka. Pratelný potah, náplň se dá případně doplnit.

A hlavně - Popolini prodává k těmto polštářům i takové jakoby malé prostěradlo, které když se na polštář natáhne, vytvoří jakoby postýlku pro miminko s malým válečkem pod zadečkem, takže má miminko nožičky v přirozenější poloze a dá se i jemně převázat na bříšku, takže když se zrovna vzdálíte od vaší ratolesti na pár metrů, nemusíte se bát, že vám sklouzne.

Těžko popisovat, to se musí vidět a hlavně vyzkoušet! Mají i různé jiné náplně. Myslím jáhel a pak ještě jinou přírodní výplň. V nabídce ho mají stále.
lulustr  24. únor 2014

Kojící polštář-pro mě nepostradatelný pomocník

Měla jsem kojící polštář s náplní dutého vlákna a s pratelným potahem. Duté vlákno se dalo kdykoli doplnit, nebo odebrat dle toho jak jsem potřebovala, aby byl polštář pohodlný pro mimi ;-)

Pro jistotu jsem malýmu pod hlavičku dávala ještě látkovou plenku, neboť kolikrát se stala nehoda a malý ublinkl nebo mléko ubryndával, tak abych nemusela potah pořád prát. Při prvním dítěti jsem kojící polštář měla půjčený a ten byl moc tvrdý, teď jsem si ho koupila sama a vybrala ten pravý.

Za mě můžu jen doporučit ;-)
klara_  15. led 2014

Určitě ano

Měla jsem kojicí polštář již v těhotenství. Je to super věcička, jenom pozor, aby jste vybrali ten správný. Já měla český kojicí polštář (Matýsek) měl snímatelný potah, což je super - dal se vyprat. A výplň se dala doplnit, kuličky mi nevyhovovaly, tak jsem si jej vyměnila za duté vlákno a to bylo o hodně lepší. Kuličky šustily a nevyhovovaly mi.

Takže za mě určitě kojicí polštář ano, už v těhotenství se to vyplatí :-)
zandanem  31. říj 2013

Kojící polštář a má zkušenost

Já z vlastní zkušenosti doporučuji kojící polštář tvarovaný, měkký a pratelný. Měla jsem i kuličky z pěnového polystyrenu a ten nedoporučuji, je dost tvrdý a nepoddajný, na kuličkách bych nechtěla ležet ani chvíli, natož na to položit miminko.
martinan4  21. říj 2013

Kojící polštář rozhodně není zbytečnost

Kojící polštář jsem využila už v době těhotenství. Koupila jsem si velký (udávaná délka 215 cm), plněný umělým vláknem (kupovala jsem i náhradní kuličky na doplnění, ale za víc než rok a půl používání nebylo potřeba) a musím říct, že i kdybych nekojila, tak pro spaní s břichem je to k nezaplacení. Polštář jsem měla mezi nohama, jednu částí jsem měla podložená záda, abych nemusela ležet jenom na boku (spát normálně na zádech jsem nemohla, nebylo mi z toho dobře), druhou stranou jsem měla podepřené břicho. Díky tomu jsem se v noci poslední dva měsíce krásně vyspala :)

Jako podpora při kojení je to super, miminko je ve správné výšce, stačí jenom lehce přidržovat, já jsem měla podepřená záda, takže nebolela (můžu srovnat s tím, když jsem na dovolené polštář neměla a záda trpěla). Navíc jsem nechávala polštář po kojení na křesle natočený tak, jako když jsem kojila, takže jsem pak neměla problém s určit, ze kterého prsu jsem kojila naposledy :D
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce