Kojicí polštář, neboli polštář na kojení, je nejčastěji měkce vyplněný ohýbatelný dlouhý úzký vak nebo podkova (někdy s rozšířenou středovou částí), vyrábí se v různých délkách včetně velmi dlouhých pro kojení dvojčat a vícerčat.
Zdroj: Nejsport.cz
Existují i speciálně tvarované kratší kojicí polštáře, např. ve tvaru prohnuté dešťové kapky nebo ledviny, a ploché tužší typy. V nabídce jsou i typy kojicích polštářů s odepínatelnými kalhotkami, oddělitelnou hrací hrazdičkou, oválným potahem nebo doplněné polohovacím klínem.
K sehnání jsou kojicí polštáře s různými výplněmi, některé typy umožňují náplň odsypávat a přidávat podle potřeby, obvykle jsou více vyplněné než relaxační a spací polštáře. Často mívají snímatelný pratelný potah, což se hodí, pokud miminko po nakrmení ublinkává4. U některých druhů je možné volné konce svázat pomocí tkaniček nebo je spojit pomocí očka a knoflíku.
Kojicí polštář slouží jako prevence strnulého držení těla při kojení a následného namožení svalů a bolestí krku, zad a rukou. Obvykle se kojicí polštář používá jen prvních několik týdnů až měsíců, některé maminky si ale již od začátku vystačí při kojení s běžnými polštáři, které mají doma. Vadí jim ztrátu času způsobená nastavováním polštáře okolo těla, u některých dětí činí toto, i když obvykle drobné, zdržení rozdíl mezi tím, zda se přisají správně nebo se již stihnout rozrušit a rozplakat a než se zklidní, pořádně se nenakojí.
Kojicí polštář je naštěstí i v případě nepříliš dobrého výběru jeho typu a výplně předmět lehký, skladný a ne moc drahý, lze ho prodat přes bazar. Kojicí polštář ale nemusí sloužit jen na kojení, ale může ho využít prakticky celá rodina jako relaxační polštář, při odpočinku.
U kojení předčasně narozeného dítěte10 může kojicí polštář4 pomoci mamince s jemnou, opatrnou manipulací s miminkem. V případě kojení po císařském řezu27 používání kojicího polštáře pomáhá snižovat tlak na břicho a jizvu, někdy maminka využije i větší počet různých polštářů včetně kojicího. Dvojčat lze kojit3 s pomocí kojícího polštáře obě současně v různých polohách. Kojenci mohou ležet s nožkami do kříže směrem do maminčina klína, nebo naopak hlavičkami k sobě (v boční, tzv. fotbalové poloze) nebo jedno tak a druhé naopak.
Při kojení70 si maminka může kojicí polštář umístit okolo pasu a použít ho pro pohodlné polohování miminka u prsu. Při kojení by miminko mělo být vzhledem k mamince umístěno vždy v poloze břicho na břicho, na kojicím polštáři nesmí děťátko ležet na zádech bokem k mamince, nemůže pak dostatečně efektivně sát mateřské mléko7.
Kojicí polštář18 může také posloužit ne k položení miminka, ale na oporu zad a rukou maminky vsedě nebo v polosedu, k podložení krku vleže na boku. Kojicí polštář je možné využít i v poslední době některými laktačními poradkyněmi10 upřednostňované tzv. savčí poloze, kdy je maminka v polosedu a miminko jí leží v kontaktu kůži na kůži pod prsy mírně šikmo přes břicho. Tato poloha silně podporuje správnou techniku kojení5, protože miminko musí lehce zaklonit hlavu a hodně otevřít ústa, aby se mohlo na prsní dvorec přisát. Maminka pouze děťátko na svém břiše jistí rukama, k podepření svých zad a rukou může použít právě kojicí polstář.
Klasický dlouhý kojicí polštář má i jiné možnosti využití. V těhotenství24 slouží během nočního spání i během odpočinku ve dne k podepření rostoucího bříška. Ke zpříjemnění spánku a chvil relaxace mohou kojicí polštář použít i ostatní členové rodiny. Lze ho také používat jako válečky proti přetočení miminka. Z některých typů lze vytvořit i spací6 pelíšek pro miminko nebo lehátko pro uložení děťátka trpícího gastroezofageálním refluxem4 po kojení nebo krmení nebo je možné některé kojící polštáře použít jako polohovací lehátko pro podávání příkrmů10.
Jsou levné, nízkoalergenní, velmi lehké, fungují jako tepelný izolant, dobře roznášejí tlak, ale mírně šustí a časem se slehnou. Náplň je po nějaké době potřeba dokoupit a doplnit nebo vyměnit. Náplň z EPS kuliček se dobře přesypá a tvaruje, je možné ji prát na 40 až 60 °C. Vyrábí se ve dvou variantách, běžné kuličky mají průměr 1,5 až 3 mm, mikrokuličky jen 0,5 až 1,5 mm. Používají se ale vždy jen v jedné velikosti, stejnoměrné. Obyčejné kuličky z expandovaného (pěnového) polystyrenu jsou levnější a šustí více než mikrokuličky.
PES dutá vlákna jsou nízkoalergenní, lehká, málo nasákavá a nešustí, vyrábějí se protlačováním přes speciální profilované zvlákňovací trysky. Proti běžným polyesterovým vláknům jsou dutá vlákna tužší a méně mačkavá (dutina znesnadňuje ohyb vlákna), prodyšnější, výrazně objemnější (nadýchanější), méně žmolkovatí a mají lepší tepelně-izolační vlastnosti. Výplně z kvalitních kuliček z PES dutých vláken se dobře přizpůsobí tělu maminky i miminka a je možné je prát, ale můžou se postupně slehnout a zežmolkovatět, zcuckovatět. Podle kvality je životnost těchto polštářů půl až dva roky.
Poskytuje tělu dobrou oporu, přizpůsobuje se mamince i miminku. V průběhu kojení není potřeba upravovat tvar polštáře. Líná pěna je hypoalergenní, měkká, tvarově stálá, neztrácí objem a nadýchanost, nešustí. Je odolná, má dlouhou životnost. Nevýhodou líné pěny ale je vysoká cena, poněkud vyšší hmotnost a slabá prodyšnost. Nelze ji prát.
Jako molitan se označuje měkká polyurethanová pěna. Tyto kojicí polštáře jsou obvykle ploché a kvůli vlastnostem materiálů nemají velkou opěrnou funkci.
Může být z přírodního nebo syntetického kaučuku. Tato náplň je měkká, pružná, prodyšná a dlouhodobě dobře drží tvar i objem. Latex je antibakteriální, ale může se na něj objevit alergie.
Tento přírodní materiál je poměrně odolný, prodyšný, dokáže odvádět a kumulovat teplo. Proto jsou tyto polštáře vhodné pro bazální stimulaci (polohování). Nevýhodou je, že pohankové slupky šustí, nelze je vyprat a jsou těžké, kojicí polštář vyplněný pohankovými slupkami mívá okolo 5 kg. Pohankové slupky mohou být spouštěčem alergické reakce, pravděpodobnost astmatického záchvatu3 je o něco vyšší než u syntetických polštářových výplní.
Špalda se před použitím na výplň polštářů několikrát čistí a tepelně ošetřuje. Má relativně krátkou životnost, vysokou hmotnost a vysokou cenu, ale vyniká prodyšností a schopností absorbovat vlhkost. Špalda může být nevhodná pro alergiky, protože se jedná o druh pšenice.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu