Kojicí kloboučky jsou prakticky silikonovou protézou bradavky, vyrábějí se ve více velikostech. Jejich používání by vzhledem k možným krátkodobým a dlouhodobým rizikům mělo být omezeno pouze na některé specifické případy. Kojení70 s kloboučky je složitější a méně pohodlné než bez nich.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně
V rozhovoru s Mgr. Radkou Jakubovou zaznělo:
00:00 Úvod.
00:15 Představení hosta a tématu.
00:49 Co je to kojení?
01:22 Kdy vzniká mateřské mléko a jak se mění jeho složení po delší dobu kojení?
01:49 Co je to kolostrum?
01:58 Z čeho se skládá mateřské mléko v prvních dnech a týdnech po porodu?
02:14 Může mít žena slabé mléko?
03:10 Kojení a vpáčené bradavky.
04:02 Jak se na kojení připravit během těhotenství?
04:32 Co je nejdůležitější pro bezproblémové kojení?
05:50 Jak často a jak dlouho kojit?
06:35 Proč je kojení důležité?
07:09 Proč je kojení důležité pro ženu?
07:34 Jak rozeznat, kdy už kojení nestačí a je třeba dokrmovat umělým mlékem?
08:00 Jak zjistit, že má žena dostatek mléka a miminko není hladové?
09:48 Jaké pomůcky na kojení existují?
11:10 Které pomůcky ke kojení se nedoporučují?
11:59 Co jsou to ragády a jak si s nimi poradit?
13:40 Mastitida (zánět prsu) jako komplikace kojení.
15:07 Může se kojit i když je maminka nachlazená a užívá léky?
15:45 Co konzumovat, aby bylo mateřské mléko pro děťátko co nejvýživnější?
17:06 Ovlivňují bylinky na podporu laktace tvorbu mléka?
17:58 Kdy je vhodný čas na odstavení dítěte? Jak na to?
19:11 Shrnutí a rady na závěr.
Pro víc rozhovorů s odborníky klikněte na YouTube kanál Modrého koníka
Miminko přisávající se na klobouček se nepřisává k prsu, nepřisává se správně a používání kloboučků tak kazí techniku kojení5. Při kojení přes kloboučky dochází k nižší stimulaci dvorců a neprobíhá chemická komunikace mezi pusinkou miminka a prsy. Mateřské mléko7 se tedy netvoří miminku na míru a velmi pravděpodobně postupně poklesne laktace do té míry, že miminko začne kojení bojkotovat8. Používání kojicích kloboučků negativně ovlivňuje délku kojení a z dlouhodobého hlediska nemusí zajišťovat dostatečné prospívání dítěte. Může docházet ke vzniku retencí mléka v prsou, zablokování mlékovodů až zánětu prsu (mastitidě). Při používání kojicích kloboučků také nedochází k tlaku bradavky na nervus vagus miminka, což může negativně ovlivnit rozvoj jeho nervové soustavy.
Kloboučky nemají být používány jako ochrana bolestivých a poraněných bradavek12, neodstraňují totiž příčinu problému, kterou je špatná technika kojení5. Naopak samy mohou, obzvlášť při nevhodném výběru jejich velikosti, bradavky poranit. Navíc je prostředí pod kojicími kloboučky, díky teplu a vlhku, ideálním pro množení patogenních baktérií a kvasinek5, zvyšuje se riziko moučnivky11 u miminka. Naprosto nevhodné jsou kloboučky při velkém nalití prsou, v tomto případě má být použita tzv. květinková masáž dvorce před kojením (postup naleznete i v odkazu uvedeném v odstavci Externí linky).
Správně se miminko přisává na dvorec a ne na bradavku a bradavka během kojení mění svůj tvar. Tedy i v případě plochých nebo vpáčených bradavek by správné přisátí mělo být proveditelné, ale jeho zajištění může být obtížnější. Použití kojících kloboučků by tedy nemělo být první volbou, ale naopak tou poslední, pokud se miminko na takovéto bradavky nepřisává (než se podaří upravit přisátí, miminko je možné krmit z pohárku).
Nastávající maminky s plochými a vpáčenými bradavkami by tedy neměly váhat a měly by co nejdříve kontaktovat laktační poradkyni10 a na kojení70 se teoreticky i prakticky připravit, aby se po porodu vyhnuly používání kojicích kloboučků. Mohou zkusit již během těhotenství, nebo i před ním, používat formovače bradavek1. Laktační poradkyně jim může ukázat i tzv. květinkovou masáž dvorce před kojením (postup naleznete i v odkazu uvedeném v odstavci Externí linky). Základem správného přisátí je co nejvyšší míra těsného fyzického kontaktu17 maminky a miminka, a to nejlépe kůži na kůži, a co nejdřívější přiložení miminka k prsu po porodu.
Ideální je ihned po porodu miminko položit mamince na břicho do tzv. savčí pozice (existuje i varianta této polohy po císařském řezu27) a nechat ho při bondingu33 dospět k samopřisátí. Více informací o správném přisátí, technice kojení a samopřisátí, včetně videí, naleznete v článku Jak kojit5.
Povšimněte si, jak miminko vystrkuje jazýček, aby se napilo mléka. Mléko se miminku nelije z pohárku do pusinky.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu