Kojení dvojčat může být stejně úspěšné a trvat stejně dlouho jako kojení "mono dítěte" a to i v případě předčasně narozených dětí10. Při maminku, která očekává dvě děti je příprava na kojení70 už během těhotenství24 nesmírně důležitá, kontaktování laktační poradkyně10 ještě během těhotenství lze jen doporučit. Zde opravdu platí, že čím lépe je připravena budoucí maminka, tím vyšší je pravděpodobnost, že kojení bude úspěšné.
Na kojení má žena dva prsy, takže může kojit i obě děti současně a mohou se obě děti plně živit mateřským mlékem7. Mateřské mléko, pokud nejsou používány náhrady bradavky (láhev41, kloboučky12, dudlík85) se vytváří na principu poptávky a nabídky, čím více miminka mléka vysají, tím více mléka se podle jejich potřeb vytvoří. Při kojení dvojčat se tedy tvoří najednou mateřského mléka víc, aby postačovalo pro obě děti. Protože většina mléka se tvoří během kojení, miminka lze tedy u prsů střídat dle potřeby. I při kojení je třeba myslet na to, že každé dítě je samostatný člověk a má své individuální potřeby, které musíme respektovat. V rámci režimu dne je výborné dělat mnoho věcí při péči o dvojčata najednou. Společný režim vytváříme citlivě a postupně. A i při společném režimu se vždy najdou rozdíly a každý den bude trochu jiný. Miminka nejsou stroje, nechovají se jako automat.
Základem úspěšného kojení70 je co nejdřǐve po porodu zajistit miminkům kontakt s matkou kůži na kůži, bonding33, ideálně tak, že jsou miminka ponechána na hrudi matky, aby mohla dospět k samopřisátí. Nicméně toto je možné zkusit i kdykoliv později. Kojení podporuje i pozdější co nejužší a nejčastější fyzický kontakt17 maminky s dětmi, protože maminka může současně věnovat pozornost oběma dětem, při kojení jednoho dítěte sledovat vedle spící druhé a pokud se vzbudí, ihned se mu věnovat, také ho nakojit. Společné kojení a společné spaní29 pomáhá harmonizovat spánkové cykly dětí a šetří čas, který může maminka věnovat jiným aktivitám a také jedno z dětí nebude muset čekat, až na něj přijde řada.
Kojit dvojčata lze v různých polohách, maminka se musí sama rozhodnout, která poloha vyhovuje jí a jejím dětem. Najít si vhodnou a pohodlnou polohu vyžaduje trochu cviku. Pomoci s kojením může i speciální polštář na kojení17 dvojčat, který bývá delší než běžné typy. S rostoucím věkem se můžou preference poloh při kojení měnit.
Děti jsou obrácené břichem na vaše boky. Matka drží hlavičky a tělíčka podpírá předloktími. Nejlepší je dát si polštář na kolena matky a dva pod ruce. Jinak se ramena rychle unaví a také děťátko nebude klouzat dolů .
Matka sedí vzpřímeně a drží děti v kolébce. Děti leží na matce, hlavičky mají přímo na její hrudi. Nohy dětí směřují proti sobě, navzájem se protínají v lůně matky a tvoří písmeno V. V této poloze má matka i oční kontakt s dětmi.
Jedno dítě leží v kolébce, druhému podpírá matka zádíčka. Obě děti leží v jednom směru.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu