Kaše

Kaše je polotekutý pokrm vyrobený z jakýchkoli potravin. Nejčastěji se ale používá pro označení ve vodě, mléku1 nebo jiné tekutině doměkka rozvařených obilnin3.

Kaše jako dětský příkrm

Nové studie doporučují, kvůli snížení rizika vzniku celiakie1 a cukrovky2 1.typu, zařazovat lepek již v začátcích zavádění dětských příkrmů10 v malém množství od ukončeného 4. do 7. měsíce, pravidlo plně kojit70 nejlépe do půl roku stále platí, lepek se má, například ve formě na kaši rozvařených vloček z lepkové obilniny3, zavést v symbolickém množství (jedna lžička až lžíce 2-3 x týdně) v době, kdy je ještě dítě co nejvíce kojeno70 (kvůli ochrannému vlivu mateřského mléka7). Plné dávky lepku je vhodné dávat nejdříve po 8. měsíci.

Kaši dítěti podáváme lžičkou, láhev41 se savičkou je pro kojené děti nevhodná (kazí techniku kojení) a nekojené děti se potřebují naučit, že jídlo nedostávají z láhve, navíc je schopnost polykat jídlo ze lžičky jedním ze signálů připravenosti dítěte na příkrmy. Pokud dbáme na zdravou stravu1, je třeba být při nakupování na pozoru, protože značná část průmyslově vyráběných kojeneckých kaší obsahuje bílý cukr a jiná sladidla7 pro kojence nevhodná. Je také třeba zmínit, že prospívající kojené dítě nepotřebuje kravské mléko v jakékoliv formě, tedy ani jako umělé mléko (UM) v mléčných kaších.

Je třeba si uvědomovat, že děti do jednoho roku potřebují ke zdravému fyzickému i mentálnímu vývoji především bílkoviny (mateřské mléko7 nebo nekojené děti UM49, vejce1, maso, ryby, luštěniny3, ořechy4, semínka3) a tuky2 (mateřské mléko nebo UM, žloutek1, maso, ryby, avokádo, některé rostlinné oleje1, ořechy4, semínka3, sádlo a máslo). Kaše dodá především sacharidy na úkor zdravější, výživnější stravy (mateřského nebo umělého mléka, zeleninového příkrmu). Nadbytek sacharidů ve stravě zvyšuje riziko vzniku zubního kazu3, nadváhy a cukrovky a také ohrožují zdravou střevní mikroflóru, protože podporují růst nežádoucích mikroorganismů, hlavně kvasinek10. Přitom zdravá a správně mikrobiologicky osídlená střeva jsou základním kamenem dobře fungujícího imunitního systému.

Na trávení složitých sacharidů (obilnin) nejsou děti příliš dobře enzymaticky vybaveny až do dvou let věku (projevuje se např. jako bolesti břicha4, kolika25, zácpa3, časté noční buzení nebo naopak nepřirozeně dlouhý spánek6 v kuse), takže ani kaše by neměly být podávány ve větším množství v začátcích přikrmování. Kaši je v některých zdrojích doporučeno zavádět až jako jeden z posledních příkrmů, po 8. měsíci dítěte, kdy lze zkusit dávat malé množství kaše třeba ke snídani. Jiné zdroje ale doporučují kaši již od 4. ukončeného měsíce (obvykle rýžovou1) a to na noc, aby miminko spalo déle v kuse.

Malé děti mají jiný spánkový cyklus. Relativně časté buzení6 malých dětí na noční kojení20 nebo krmení umělým mlékem49 je přirozené a normální a není nejvhodnější řešit ho kaší na noc. Vysoké množství sacharidů bez výdeje energie zatíží slinivku a rozkolísané hladiny cukru v krvi podporují vznik cukrovky II. typu. K večeři je možné podávat typově stejné jídlo jako k obědu, nebo husté maso-zeleninové či luštěninovo-zeleninové polévky, k nasycení poslouží stejně jako kaše, ale nazatíží dítěti nadměrně trávení a slinivku.

Krmení miminek kaší

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj fotografií: Hojdavak

Zdroj fotografií: Hojdavak

Příprava kaše pro kojence

Kaši lze připravit z různých druhů obilnin3, ať již bezlepkových (rýže1, kukuřice, jáhly, pohanka, amarant, quinoa, teff, čirok, oves), nebo lepkových (ječmen, žito, pšenice), a vhodné tekutiny - vody, mateřského nebo umělého mléka, či rostlinného nápoje1 (např. rýžového1, ovesného, jáhlového, mandlového, kokosového nebo jiného ořechového), pro starší děti (nejdříve od roku) také z kravského nebo kozího mléka1 (ale nezakysané mléko není úplně vhodná potravina). V řadě případů není nutné k přípravě kaše používat kojeneckou vodu, kohoutková bývá často vhodná pro kojence i při dlouhodobém používání, je třeba zjistit si složení u dodovatele vody nebo nechat udělat podrobný rozbor studniční vody a dle výsledku zvážit, jestli je nutné kupovat kojeneckou vodu. Postup přípravy kaše se liší podle použité suroviny. Do hotové kaše je možné přidat čerstvé nebo podušené ovoce, ovocnou přesnídávku, ořechy4 či semínka3 rozmixovaná na pastu (kupovanou nebo doma vyrobenou), vhodný tuk či olej2 (např. za studena lisovaný kokosový6, konopný či vlašskoořechový olej) nebo i zeleninové pyré.

Vařené kaše

Připravují se z vody, mateřského nebo umělého mléka, živočišného mléka1 (kravského, kozího) a nebo z rostlinných nápojů (kupovaných nebo doma vyrobených - např. ovesného, rýžového, jahelného, mandlového, ořechového, makového, konopného). Kaše z dlouho namočených, fermentovaných a povařených obilnin3 jsou i složkou stravy přírodních národů, při tomto způsobu přípravy jsou obilniny stravitelnější a rozloží se v nich antinutriční látky, lidské tělo z takové kaše vytěží maximální dostupné množství minerálních látek. Pokud je kaše připravována z celých zrn, vloček nebo krupice, je tedy vhodné obilninu předem na alespoň jeden den namočit do vody, poté přidat tekutinou a uvést do varu, uvařit do měkka až rozvařit na kaši. Obilniny je možné rozmixovat na hladkou kaši před vařením kaše nebo až měkké, uvařené. Na 6 vrchovatých lžic obilniny je obvykle potřeba celkem 300 až 500 ml tekutiny.

  • rýže1, rýžové vločky, rýžová krupice
  • kukuřičná krupice (polenta)
  • pohanka, pohanková lámanka, pohanková krupice
  • jáhly (loupané proso), jahelné vločky
  • quinoa, quinoové vločky
  • amarant, amarantové vločky
  • teffové vločky
  • čiroková hrubší mouka (krupice)
  • ovesné vločky
  • ječné vločky
  • žitné vločky
  • špaldové nebo pšeničné vločky, špaldová nebo pšeničná krupice

Různé druhy doma vařených kaší

Instantní kaše

Průmyslově jsou vyráběny kaše instantní, jejich výhodou je snadná a velmi rychlá příprava, nevýhodou vyšší cena, nižší nutriční vlastnosti (nižší vstřebatelnost živin, ztráty některých aminokyselin při procesu extrudace). Instantní kaši stačí pouze vmíchat do teplé tekutiny. Druhy obsahující různá aditiva, cukry7 (např. sacharózu, glukózu - dextrózu, maltodextrin) nelze označit za vhodné pro nikoho, zvláště ne pro děti.

Instantní nemléčné kaše

Nebsahují žádné živočišné mléko ani jeho složky. Připravují se z vody, mateřského nebo umělého mléka, živočišného mléka (kravského, kozího) a nebo z rostlinných nápojů (kupovaných nebo doma vyrobených - např. ovesného, rýžového, jahelného, mandlového, ořechového, makového, konopného).

  • Adveni
  • Alnatura
  • Babylove4
  • Countrylife
  • Hami (v Německu Milupa)
  • HIPP
  • Holle
  • Humana
  • Mišutka
  • Natura
  • Nestlé
  • Nomina
  • Otesánek
  • Plasmon
  • Sunarka

Různé druhy instantních nemléčných kaší

Instantní mléčné kaše

Obsahují sušené kravské mléko, kozí mléko1 nebo umělé mléko49. Jsou nevhodné při alergii na bílkovinu kravského mléka15. Připravují se z vody.

  • Babio
  • Babydream
  • Babylove4
  • Hami (v Německu Milupa)
  • HIPP
  • Holle
  • Humana
  • Kozí kaše Goldim
  • Nutrilon14 (v Německu Aptamil)
  • Sunarka

Různé druhy instantních mléčných kaší

Více o kaši na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaše
  2. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 46:99–110 # 2008 by European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition and North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition# http://www.alergieimunita.cz/2012/05/16/prevence-alergie-kdy-zavadat-jednotliva-pokrmy-jadelnaaku...
  3. MUDr. Martin Fuchs - Alergie číhá v jídle a pití
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/02/06.pdf
  5. http://www.maminkam.cz/vyziva-ditete
  6. http://www.kojeni.net/prikrmy.php
  7. http://www.westonaprice.org/childrens-health/nourishing-a-growing-baby
  8. http://www.mamila.sk
  9. http://www.margit.cz
  10. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Prakticky_lekar_4_2007.pdf
  11. https://www.nestlebaby.cz/cs/
  12. http://www.proalergiky.cz/diskuze/tema/3295
  13. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/03/10.pdf

Hodnocení a zkušenosti s kaší

Máš zkušenost s kaší?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pavlinakm  18. dub 2017

Kaše na noc zatím NE

Začala jsem v 18-ti týdnech dávat kašičku na noc. Lžičkou to byl boj, vše končilo venku a nic nesnědla. Asi po týdnu teprve pochopila, že to, co jí dávám do pusy, lze jíst.. takže něco málo snědla. Když jsem kaši udělala řidkou do flašky, tak mi dudel plivala ven (plně kojím). Na radu mé sestry jsem jí dala kaši do hrnečku s gumovým pítkem od 6. měsíce, a to mi vypila celou připravenou dávku (60ml). Jaké bylo ale mé překvapení, když mi nechtěla potom usnout a v noci se vzbudila na kojení a potom skoro hodinu byla vzhůru. Takže kaši u nás zatím Ne, vyzkoušíme ji později až bude větší (6.-7. měsíc).

Jinak kaši jsem koupila Nutrilon kaše rýžová mléčná a malé chutnala, nebyla sladší než mateřské mléko. Takže spokojenost.
romana253  30. lis 2016

Kašičky Humana

Vyzkoušela jsem celou řadu kašiček, ale nejvíce dcerce chutnají kašičky od Humany, které ji i pěkně zasytí a spinká celou noc. Nejraději má pohankovou s jablky a vícezrnnou se sušenkami. Nestalo se nám, že by ji po nich bolelo bříško. :-)
lasicek  23. říj 2016

Kaše ne na noc

Když kaši, tak domácí a ke snídani nebo na svačinu. Na noc ne, není to vůbec vhodné na trávení a naopak se může hůře spát.
1 člověk považuje za užitečné
evilin  22. říj 2016

Dlouho jsme vybírali.

Vyzkoušeli jsme plno kašiček, ale byl to boj. Od instantních po vařené doma. Vzhledem k tomu, že naše dcerka málo přibírala, tak jsem určitě kašičku chtěla. Akorát mi dost vadilo, že ve všech je palmový olej ☹. Nakonec jsme vyzkoušeli Babybio (jediné bez palmoveho oleje, ještě s jedním nutrilonem ) a ty zachutnaly a dodnes je dáváme ( 11m ). Občas ale uvařím i domácí, ale té nikdy nesni tolik. 😄
elissa03  21. říj 2016

Kaše na dobrou noc

Zavedla jsem synovi ve 4. měsíci již hotovou Nestlé rýžovou. Musím ji teda ředit, jinak ji nevypije. Dá si pak půl hodiny spánku, poté je 2 - 3 hodiny vzhůru a následně spí 6 hodin.
tamamapraha  20. říj 2016

Kaše jsem dělala párkrát dopoledne

Ale praktikujeme s dětma BLW, takže je kaše nebaví a ani jim nechutnají - vařila jsem je, nikdy jsem je nekupovala.

Děti mají už rok a dva roky a nějak do teď nechápu smysl kaší. Když už tak mají zbytek od oběda nebo polévku. :)
veruliik  19. říj 2016

Kaše na dobrou noc

My začali dávat kaši od ukončeného 6. měsíce na večer, aby prcek líp spinkal. Byla kojená a budila se snad 6x za noc. Zkusila jsem na doporučení známé kaši Humana na dobrou noc. A světe div se, dcerce hned na první lžičku zachutnala a zřejmě i dobře zasytila, protože najednou se začala na kojení budit jen 2x za noc. Takže se teď obě hezky vyspíme. :-)
adenka84  1. pro 2015

Kašičky

Já jsem začala dávat od ukončeného 4. měsíce a vždy na noc - pro větší zasycení a lepší spánek. Dávala jsme řidší do lahvičky -
kupovanou vanilkovou od Baby love a nebo s medem od HIIPU. Od 1 roku dělám kašičky doma: ovesné, krupicové a dokonce i z kozího mléka. Vše je ok, žádná alergie, žádné zažívací problémy.
mmirunda  6. črc 2015

Milujeme kašičky dodnes

Svoji první kaši jsem dceři umíchala v jejich ukončených 4 měsících. Pamatuji si, že byla čistě rýžová. Od té doby má kaši na večeři den co den a já se divím, že se jich ještě nepřejedla. Začali jsme tehdy s kašemi od Nutrilonu a dneska se nám nejvíc osvědčily Sunarky. Dceři jsou dva roky a přestože už jí takřka všechno a mohla by večerní kaši nahradit čímkoliv jiným, nechce. Chce kašičku a já s tím nemám problém. Jen ať si ji dá, když jí tak moc chutná.
mavega  12. dub 2015

Zavádění kaše a trpělivost

Čekala jsem na ukončený 4. měsíc, abych mohla Ondrovi konečně zavést kaši a aby "spal celou noc" (což jsem si od toho slibovala). No, byla to hloupost.

Na konci 4. měsíce nebyl připravený, tápali jsme, jak to do něj dostat. (V lahvičce? - to se mu jedlo špatně, moc to nechtěl. Na lžičce? - večer byl už unavený a ve svých 4 měsících ještě ani nebyl připravený na to, aby lžičkou jedl). Někdy jsme to do něj tedy dostali, ale stejně nám celou noc nespal, a navíc mi přišlo, že má ještě k tomu horší trávení.

Počkali jsme 2 měsíce a kaši začali dávat až v 7. měsíci po zavedení zeleninových příkrmů a po tom, co si krásně zvykl jíst lžičkou. Kaši už nedáváme proto, aby líp spal (podle mě tomu kaše stejně nepomůže), ale abychom zavedli lepek. Kaši dostává na odpolední svačinu a je to úplně v pohodě. Takže moje rada zní - nespěchejte, dejte dítěti i sobě čas a nevěřte, že to na sto procent vyřeší problémy se spánkem.
1 člověk považuje za užitečné
rosaleen  11. bře 2015

Zavádění kaší - nutnost, ale velký problém

Kolem konce čtvrtého měsíce začala dcera špatně spát a dětská dr. nám doporučila na noc kaši. Zkoušeli jsme různé konzistence, lžičkou, z lahve, různé příchutě i značky a všechno marně. Dcera lžičku plivala a na lahev zvyklá nebyla, protože jsme plně kojila.

Nakonec jsem na doporučení některých maminek tady na Koníku zkusila Hami mlíčko s kaší, které dcera vzala na milost a začala ho pít před spaním. Spaní se zlepšilo, byla zasycená a nebylo to tak těžké na bříško jako obyčejná kaše. Časem jsme přešli na normální kaše, ale vždy řidší do lahve. Doporučuji značku Hami a Babydream.

Kolem roku a půl už kaše nechtěla, pouze občas s přesnídávkou. A časem ani to ne, takže zbytek nasyslených zásob jsem rozdala. Určitě se nevyplatí dělat zásoby, dětské chutě se mohou změnit ze dne na den.
1 člověk považuje za užitečné
lenjii  9. bře 2015

Kaše Hami chutnají

Jelikož se dcera probouzela x krát v noci rozhodla jsem se kolem pátého měsíce jejího života, že zkusím kaše na noc. Zkusili jsme BabyDream, Nutrilon kaše, ale nejvíce chutnají Hami, stejně jako mléko. Není moc vělká změna v buzení, ale to už není problém kaší. :-)
kacajak  7. lis 2014

Sunarka

Poprvé jsem dala synovi kašičku když mu bylo necelých 5 měsíců, je od 2 měs. na UM, takže jsem neviděla žádný problém. Nejvíce se nám osvědčila Sunarka jakékoli příchuti, zasytí ho a není po ní ani bolení bříška.
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  6. lis 2014

Naše kaše :-)

Když jsme s příkrmy teprve začínali, v rámci minimalizace stresu jsem byla vděčná za existenci již hotových neslazených mléčných kaší (Hami, Sunarka, Nestlé a podobně), ale když už si syn na přikrmy zvykl a já se v tom taky trochu otrkala, začali jsme kupovat instantní nedochucované nemléčné kaše ve zdravé výživě (Country Life a podobné) - pohankovou, rýžovou, kukuřičnou, pšeničnou atd. Míchám ji s jogurtem, vodou, zavařeninou či ovocem, je levnější, zdravější a chuťově lepší.
kulenka  4. lis 2014

Kaše pro dceru i mámu

Postupně jsem při zavádění příkrmů z obvyklého chleba s něčím, jogurtu nebo něčeho sladkého, přešla s dcerou na kaše. Vařím je z rostlinného mléka a nejčastěji se snažím o bezlepkové varianty - pohanková, ovesná, jáhlová, rýžová. Zkoušela jsem i kukuřičnou. Dochucuji nějakým sirupem nebo medem a většinou i ořechovými másly nebo kořením. K tomu sezónní ovoce.
1 člověk považuje za užitečné
lucipravda  9. črc 2014

Pro obloha007

@obloha007
jak je napsáno v článku, je normální, že se děti v noci budí a nemá smysl proti tomu "bojovat" nějakým překrmováním. Buď chce jen napít mlíčka - rada - co nejdéle kojit a nebo má jiný problém (teplo, zima, pocit bezbečí, zuby) a potřebuje jen cítit mámu. Je to naprosto přirozené a je veliká škoda, že matky ztrácí přirozené instinkty a místo toho, aby v noci vstaly k dítěti a nakojily ho, tak hledají všelijaké možnosti, jak dítě "uspat" na celou noc :-(
12 lidí považuje za užitečné
katyxq  7. črc 2014

Kaše u nás doma

Šárce jsem lepkové obilniny zavedla v maličkém množství ještě před půl rokem, a to ještě před zeleninou (při testování obilnin dostala 4 dny po sobě ani ne lžičku předem namočených a ve vodě rozvařených vloček, později jsem jí to samé množství dala do zeleniny asi 2-3x týdně).

Kaši jako takovou nechtěla, sama jsem si kolem jejího 8. měsíce začala dělat kaše z instantních kaší Countrylife a rostlinných "mlék" s ovocem a ořechy nebo semínky nebo kokosovým olejem ke snídani (večer bych to nedala sobě ani jí, člověk je po tom dost zaplácnutý a na noc by to byla darda pro slinivku, bez většího výdeje energie nic zdravého), ona ráno jedla jen trochu samotného povařeného ovoce a kolem poledne zeleninu (případně s masem), jinak byla kojená.

V 9. měsíci začala Šárka o moje kaše projevovat zájem a od té doby dostávala to samé co já, jen v nedusivé podobě - ovoce podušené nebo najemno rozmačkané, ořechy rozmixované na pastu. Ještě jí nebyl ani rok a já dospěla na "vyšší level" a konečně jsem se dokopala k tomu, abych kaše vařila doma, z různých vloček, krupiček a nebo celých zrn, je to levnější, chutnějši i výživnější.

Snídáme kaše často dodnes, dokonce už dělám doma i rostlinná "mléka", vyjde to ještě levněji. Fantazii při kombinování obilnin, ovoce, ořechů, semínek, tuků (kokosový olej, vlaškoořechový olej, kakaové máslo, ghí) meze nekladou, prostě snídaně pořád stejná a přesto tisíckrát jinak ;-).
7 lidí považuje za užitečné
lenkazdenek  5. črc 2014

Moje zkušenost z kašičkama

U první dcerky jsme začaly s kaší k večeři až okolo půl roka (i když nebyla kojená) a i tak se budila v noci na mlíčko.

Zkusily jsem nejprve Nutrilon kašičky a pak postupně jsme vyzkoušely snad všechny dostupné na tehdejším trhu (přeci jen je to už 6 let). Tehdy nejvíc sladká byla snad ta od Nutrilonu a dcerce nejvíc jely kaše z DMka - tehdy keksíková a vanilková - dnes už se snad nevyrábí nebo jsme nenašla.

Pak vedla taky Humana ovocné kaše a nakonec Hami a Sunarku. Po roce a půl jsme přešly na normální krupicovou kaši a už jsme u ní zůstaly. Střídala jsem na noc kaše s polívkama, pečivem, ke kterému připíjela um nebo zakysaný nápoj - to jí mimochodem chtunalo daleko více než celý UM.

U mladší je vše jinak. Dr. mi doporučil zavést kaši už teď a slečně chutná. Zatím měla první kašičku od Hami a mám koupenou od nestlé, akorát že mladší po kaši usne a vzbudí se až ráno, ale jinak budu postupovat asi stejně jako u starší.
obloha007  12. bře 2014

Kašičky

U naší stařší dcery jsme zaváděli kašičky už kolem 4. měsíce, ale u staršího syna jsme začali po skončeném 5. měsíci před spaním. Docela to pomáhalo dokud jsem plně kojila, teď přestávám, ale moc nám to nezabírá. A hledám návod, co s doplňkovým krmením na noc. Poradí někdo? K.
lv  8. lis 2013

Domácí kaše

Kaše jsem dcerkám vařila, nejen kvůli vysoké ceně instantních, ale i proto, že ráda vařím a vím, co dám dětem k snědku. Podávala jsem je od 7M, z počátku z bezlepkových surovin - rýže, pohanka a jáhly, vyzkoušela jsem quinou a amaranth, aby měly holky sem tam změnu. Později jsem vařila z vloček, ovesných /jsou dobré na zácpu/, žitných, ječných a špaldových. Kromě rýže jsem surovinu namáčela, někdy přes noc, někdy na hodinku, dvě. Vařila jsem ve vodě, 3 polévkové lžíce na 2 porce /druhou jsem uchovávala v lednici do následujícího dne/.
Kaše jsem nijak nesladila, přidávala jsem MM, později UM, někdy ovoce, z počátku povařené.
A na lenošné dny jsem od 9M používala kaše instantní Nomina, nebo ze zdravé výživy.
3 lidé považují za užitečné
leikkka  8. lis 2013

Naše kašičkování

U staršího synka, plně kojeného do1 roku, jsme kaše zavedli, aby lépe spal - nemělo to efekt, kupovali jsme sunarku - dělali ji v misce a byl problém s rozmícháním, a tak raději hnedka po roce přešli na domácí kaše a jiná jídla k večeři. Mladší synek, kvůli refluxu, je od 3M na UM a od 4M na příkrmech a kaši k večeři - používáme stále sunarku a podáváme v lahvi. Je to lepší pro nás oba, spíme celou noc.

Holt každé dítě je jiné. Vždy jsem se ale držela zásady, že jaké UM taková i kaše.
andysebesta  8. lis 2013

Přechod z kojení na kašičku

Dávám kašičku, protože ta jediná ho zasytí. Teď máme normálně mléčnou, ale když mi náš první syn plakal s bříškem, dávala jsem mu nemléčnou a ředila jen vodou. A byl klid. Zasytila ho taky, ale nebyla na něj tak těžká na trávení.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce