Dětské příkrmy

Od narození je přirozenou stravou dítěte mateřské mléko. V případě, že maminka nemá možnost kojit70, tak je třeba používat náhradu mateřského mléka7 - umělé mléko49. S rostoucím věkem dítěte je jeho strava obohacována a vedle mléka jsou podávány i různé nemléčné dětské příkrmy. Jedná se o postupné zavádění potravin10 s ohledem na stáří dítěte, jeho vyspělost a potřeby a podle individuální snášenlivosti potravin.


Video: Co svačí děti a kolik nás to stojí?


Značky hotových dětských příkrmů dostupné v ČR

  • Alnatura
  • Babybio
  • Babylove
  • Countrylife
  • Hamánek
  • Hami
  • HiPP
  • Holle
  • Humana
  • Milupa
  • Lebenswert
  • Nestlé Alete
  • Nomina
  • Nutrilon
  • Plasmon
  • Sunárek a Sunarka
  • Sunval

Více o dětských příkrmech na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s dětskými příkrmy

Máš zkušenost s dětskými příkrmy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jija  4. únor 2016

Jen domácí

U obou dětí jsme začali s kupovanými skleničkami - mrkev. Avšak obě děti kupované skleničky nenáviděly a vyžadovaly domácí.

Poprvé mi chvilku trvalo než jsem na to přišla, nejdřív jsem si myslela, že se syn u jídla vzteká, protože mu nechutná ta potravina až pak mě napadlo, že je to skleničkou.

Až tak mi to nevadilo, protože jsem stejně měla v plánu vařit, ale problém nastal u cestování. Máme rodinu a kamarády po celé republice a nevěřila jsem doma dělaným příkrmům v tom, že je můžu mít mimo lednici po několik hodin. Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem příkrmy naložila do Avent kelímků na mateřské mléko a ty zamrazila. Na cestu jsem je dala do termoobalu na dětskou lahev a když bylo potřeba, tak jsem rozmrazila nebo poprosila v restauraci, zda by mi ji nerozmrazili, nikdy s tím problém nebyl.

Ovšem největší problém nastal, když byla malá hospitalizovaná v půl roce v nemocnici. Domácí příkrmy mi nepovolili a u kupovaných řvala jako tur a po mě chtěli, aby snědla všechno. :-( Problém byl, že jídlo připravovaly sestry, takže nebyla možnost krmit načerno domácími. Jediné, co malá byla ochotna jakž takž sníst, byla mrkev s bramborem od HIPPu.

Nevím proč, ale když jsem zkoušela domácí příkrmy tak mi taky chutnaly víc než kupované, i když podle složení by měly být skoro stejné. Dělala jsem vždycky brambor a nějakou další zeleninu a rozmixovala s UM. Obě děti měly nejraději brambor s cuketou (tam nebylo ani UM potřeba, cuketa je dost vodová) a cuketu milujou ještě dneska a já jsem se ji díky nim taky naučila jíst.
adenka84  30. lis 2015

Příkrmy

Pro první dceru jsme příkrmy kupovala, předvším Babylove, Alnaturua občas i Hipp
- kupovali jsme pro ni převážně v Německu, kde to vyšlo mnohem levněji
a myslím, že jsme si tím pěkně zavařili. Domnívala jsme se, že pestřejší stravu ji nemohu jinak než ve sklenkách dopřát, jako např jehněčí maso. Dcera je jedla do 1. roku. Milovala je všechny. V roce jsme je přestali kupovat a učili dceru na domácí stravu. Byl to boj a dodnes je to veliký nejedlík! Oba to přisuzujeme kupované stravě.

U druhé dcery jsem se zařekla, že sklenky nám nesmí přes práh, a to jsem také dodržela. Nikdy ji neochutnala a už nikdy ani neochutná. Od půl roku jí vše jako my a jídlo miluje. Jí více než starší dcera a hlavně jí všechno. I to, co moje starší dcera ještě nikdy ve 4 letech neochutnala.

Je každého věc co svému dítku podá,
jen chci tímto maminkám naznačit, že ne vždy kupovaný příkrm je to nej pro vaše děti.
4 lidé považují za užitečné
topinambur  2. lis 2015

Domácí i kupovaná

Ať si každý vaří či kupuje svému dítěti co chce :-) .

Já sama se snažím co nejvíce vařit. Sama pak uvařenou zeleninu jím třeba místo přílohy. Ovšem také dávám i kupované příkrmy. Někdy prostě člověk nestíhá vařit, nebo se mu prostě nechce, je unavený, nemocný a nebo je někde venku. Hodně často, když jdeme někam na návštěvu, na výlet apod. beru skleničky. Kupuji ty od Hippu. Také míchám ovocné šťávy Vitaminátor s vodou. Mám asi štěstí, protože malá spořádá jak domácí, tak kupované a nemáme zatím s jídlem problémy :-) .
xyzet  1. srp 2015

Příkrmy. Proč ne?

Od 4m jsem malé vařila domácí stravu. Na 6-ti měsíční prohlídce mě doktorka upozornila, že má malá zvětšená prsa, a to s kuřecího masa a že mám radši dávat kupované příkrmy. :-) Malá papá bez problémů a prsíčka se zmenšila. :-) Myslím, že to, co je dnes dostupné na našem trhu není vhodné na vaření malým dětem. :-(
yagga  9. dub 2015

Potravinové alergie a příkrmy ve skleničkách

S příkrmy jsme začali u mladšího syna až kolem 7 měsíce. Nejevil zájem o lžičku ani o jídlo, takže jsme začátek příkrmů posunuli. Ani po sedmém měsíci příkrmy nechtěl, ale pomalinku jsme zkoušeli a v 9ti měs. už sní s chutí mini porci. Jinak je stále kojen.

U staršího syna jsem střídala domácí stravu a na cesty skleničky. Mladší má potravinové alergie např. nesmí mrkev, která je snad ve všech skleničkách. Takže mimo jednodruhové žádné neměl. A jelikož mu jednodruhové již nechutnají, musím výhradně vařit.

Nejsem zastánce toho, aby dítě bylo pouze o skleničkách. Ale maminky dětí s potravinovou alergií nemohou většinou sáhnout po skleničce ani na té cestě.
diamanta  17. lis 2014

Strava jakákoliv nezávadná

Vařím doma, ale jelikož nemáme vlastní výpěstky, tak zeleninu kupuju. Maso občas je z domácího.

Dělám to tak, že jsem navařila zeleninu s přílohou, do roka mixovala, teď jen pošťouchám. Zamrazím si tak 6-10 ks. A zrovna tak s masem, uvařím, s vývarem namixuju a ve formičkách na led zamrazím. Takže krmím nedomácí zeleninou, rozmrazené jídlo. Kdykoliv se ale hodí, aby jedla to co my ostatní, tak jí to klidně dám. Nesmí tam být sůl, koření, mléko a taková ta klasika jako dochucovadla. Jinak jí to prostě také dám, rozmačkané vidličkou. A skleničky kupované také pravidelně kupujeme a mám doma k ruce, protože dost často musím v době oběda být někde na cestě a je to pohodlnější, než řešit rozmrazování mého jídla.

A nevím proč, ale to ode mne jí vždy dávám teplé, kdežto ty skleničky jen pokojově teplé. Nedovedu si představit dát jí to moje jen pokojově teplé. Správně bych měla hřát i kupované, ale jak říkám, je to jídlo na cesty a nejde to, kolikrát krmím i v autě, v čekárně a tak. Ona když má hlad, tak řve jak drak a nezastaví, dokud se nenají.
petulka1979  17. lis 2014

Kupované skleničky jen v nouzi

I já chci přidat do mlýnku se zkušenostmi s příkrmy.

Za mě jednoznačně doma vařené domácí příkrmy :-) Skleničky jsem kupovala jen tehdy, kdy jsem věděla, že opravdu nestihnu uvařit. Honzík začal s příkrmy v 5.5 měsících a jako tradičně mrkvičkou. Postupně jsme přidávali další a další zeleninku + maso. Bylo léto, takže zeleniny či ovoce bylo dostatek a čersté ze zahrádky, ale nezapírám, že jsem občas musela koupit zeleninu i z obchodu. Pomalu hned ze začátku jsem Honzíkovi dávala jak zeleninku, tak i ovoce, nedala jsem na rady, že když ochutná ovoce tak nebude chtít už zeleninku. Baštil vše a bez problému, že by něco nechtěl. :-)

Nechci se teď nikoho dotknout, ale podle mě kupované příkrmy jsou pro pohodlné matky :-| Vždyť uvařit pro ditě kousek zeleninky třeba i na dva dny není snad takový problém.
5 lidí považuje za užitečné
chris_n  15. lis 2014

Skleničky

Vařím pro malou tedy dost i doma, ale nějaké skleničky jsme nakoupili. V ČR jsem koupila pár prvních lžiček od HAMI a jinak jsme koupili Alnaturu, Babylove, Hipp, Alete a Bebivitu v Německu. No musím říct, že snad všechny Hami letěly buď do koše, nebo se to muselo s něčím promíchat, protože takový hnus jsem fakt ještě nejedla. Zato ostatní skleničky, co jsem ochutnala, tak bych jedla i já :-D
2 lidé považují za užitečné
zrzzynka  13. lis 2014

My jedeme na skleničkách - důvěřuji jim více :-)

Moji dceři dávám od 5. měsíce k obědu jen masovozeleninové příkrmy ve skleničkách.
To, co denně vařím pro muže a pro mě, první rok jíst nemohla, kvůli koření a ingrediencím a takovou rozmanitost, jakou najdu ve skleničkách, bych ani nikdy doma neuměla uvařit.

My jsme vyzkoušeli spousta značek a nakonec zakotvili u skleniček Hamánek. Mají spousta rozmanitých druhů a sama jsem pokaždé ochutnala a je to opravdu moc dobré. :-)
Kupovaná zelenina z obchodních center je plná dusičnanů, které nejsou pro tak malé tělo v normě, kdežto ve skleničkách je hladina dusičnanů přísně hlídaná. Pro někoho žvást, ale já tomu věřím více, než když na ovoce někdo nalepí samolepku BIO a dá na to o dost vyšší cenu. :-)

Jinak je to každého věc a cíl máme všechny stejný, dát dítěti to nejlepší a já jsem si svými kroky jistá. :-)
Kromě toho oběda má dcerka vše domácí, ovoce mám ze zahrádky od babičky, kašičky si taky dělám sama a dcerka papá už i pečivo.
Takže za nás skleničky ano. :-)
11 lidí považuje za užitečné
barton  10. lis 2014

Preferuji domácí :-)

Nejsem moc zastáncem těch kupovaných skleniček, ale je to každého věc, nikoho neodsuzuji, jen já raději vařila doma. :-) Dělalo mi to radost, i když jsme začínali jako každý na mrkvy a bramborách, nikdy jsem nedělala nic tak, aby to nechutnalo mě.

Takže špetka soli a máslo a jak to synovi šmakovalo. :-) Pak klasicky přidat kuřecí maso atd. Každá to zná. Měla jsem doma 3 skleničky pro strýčka příhodu, kdybych náhodou neměla uvaříno, ale vždycky jsem toho uvařila hodně a rozdělila do mističek a pak do mrazáku. Ovšem stalo se a mrazák byl prázdný a já vzala skleničku. To, co potom následovalo, syn mě to plival až se málem pozvracel. Když jsem ochutnala já i po tom, co jsem trošku dosolila, jsem se pozvracela málem taky. :-D Ovšem nééé všechny kupované nejsou dobré, ale já osobně raději preferuji domácí papáníí. :-)
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  7. lis 2014

Děkuji za ně!

Dcera mi vůbec nechtěla domácí stravu, vše plivala, tak jsem dala skleničky - kombinace Hami, Babylove. To začala papat a pak se to zlomilo a začala jíst i domácí stravu :-) Bez zbytečných obav, že po skleničkách to půjde těžko, ze dne na den jsme skleničky ukončili ;-)
krabice1983  3. lis 2014

Skleničky=záchrana

Ať si každý říká, píše co chce, ale jakmile jsem dětem uvařila domácí příkrm, a to jsem se opravdu hodně snažila i jsem si koupila kuchařku od Annabel Karbel, nikdy jsem neměla uspěch. Děti mi u toho řvaly, prskaly mi to všude, já byla na nervy, oni taky. A jako jedinná záchrana byly skelničky, ale taky nejedly všechny. Nejlepší byly od Hami a Hamánek, žádný Hipp.

A ať si každý říká co chce, není nad spokojené dítě a spokojenou mámu :-)
4 lidé považují za užitečné
milacekhanach  4. říj 2014

Moje zkušenost

Tak já jsem ještě skleničky nedala a to má malá skoro devět měsíců, ale mám je koupené (na cesty, při nemoci...). Máme zahrádku, kde si vše vypěstujeme, takže žádná kupovaná zelenina. Ovoce máme taky nějaké vlastní, spoustu jablek a hrušek jsme dostali, bylo mě toho líto, protože naráz to nestihne malá sníst, tak jsem vše očistila, oloupala, povařila ve vodě bez cukru, dala do sklenic a zavařila. A teď jenom vytahuji skleničky a mám super přesnídávku, někdy do toho lupnu piškot a malá se jen o olizuje.
1 člověk považuje za užitečné
jasminecek  28. kvě 2014

Už mě unavuje neustálé řešení skleničky vs, domácí

Jestli mám být upřímná, tak jsem alergická na neustálé řešení skleničky versus domácí strava. Ať si každý krmí dítě tím, co uzná za vhodné, ale ať potom neukazuje na ostatní maminky, které to dělají jinak. A opravdu si nemyslím, že při vaření domácích příkrmů může maminka tvrdit, že ví, co tam dává. Jak může vědět, jak byla zelenina pěstovaná? Chodila se snad na farmu každý den dívat, dokud to nekoupila?

Můj syn měl teď čtrnáct dní hrozný průjem. První, na co se mě doktorka ptala bylo, jestli doma vařím příkrmy a jestli měl kuře, že to bývá často z toho. Jak jsem byla ráda, že doma nevařím!

Skleničkové příkrmy prochází pečlivými kontrolami. Nevěřím zelenině a ovoci v supermarketu ani na trhu. To je jak když nám tvrdili, že hnědý cukr je "zdravý" a prospěšný a ejhle, pak se ukázalo, že se od bílého liší v podstatě jen barvou.

Syn je pouze na skleničkách a tak to bude i u druhého dítěte. Opravdu dnes člověk neví, co kupuje v obchodě a takové velké firmy, co skleničky vyrábí, si nějakou ostudu s kvalitou potravin nedovolí.
15 lidí považuje za užitečné
lenkazdenek  7. dub 2014

Na začátek sklenička...

Starší jsem začala přikrmovat od 5. měsíce a první pokusy byly skleničkový a super. Vyzkoušely jsme snad všechny chutě, většinu od Hami nebo Allnatury a postupně jsem pak začala vařit doma. Až od roka jedla v podstatě podobné jídlo jako my, akorát samozřejmě bez soli a koření. S ovocem to ale bylo jiný, prostě domácí přesnídávku nesnědla ani kdybych se postavila na hlavu, takže přesnídávky ovocný jsme kupovaly dokud nezačala jíst samostatně ovoce a občas pro změnu chuti a konzistence jí nějakou tu přesnídávku koupím ;-)
1 člověk považuje za užitečné
lukkyna  11. led 2014

Skleničky i doma vařit

Předem říkám, že skleničky neodsuzuji. Myslím, že obě varianty (domácí nebo kupovaná )mají něco do sebe. Skleničky jsou určitě k nezaplacení na cestování. Doma zase víte, co do jídla dáváte. Já vařím a malá baští o 106 :-).

Spíš mě překvapuje, jak se strašně řeší kupované suroviny. Ani s označením bio nemáte 100% jistotu o kvalitě, stačí špatné skladování a hned je to špatně.
Nemyslím si, že jsem krkavčí matka a pro malou bych udělala cokoliv, ale určitě vím, že jí nebudu kupovat do dospělosti bio potraviny. Bylo by to sice hezké, ale nebudu vařit zvlášť mě a manželovi a potom ještě dětem. A popravdě, na "bio" produkty pro celou rodinu nemáme.

Řeší tyhle maminky potom třeba kinder čokoládu, zdravé gumové žvýkací bonbóny (některé i z lékáren) a nebo jiné "dětské" produkty, ve kterých je mnohem více škodlivin a éček než ve stejných výrobcích pro dospělé?Pochybuji.
5 lidí považuje za užitečné
atrami  31. srp 2013

Vlastná skúsenosť - kupované príkrmy

Zo zásady som bola vždy proti príkrmom z pohárikom. Pri 1. dieťati som kvôli neskúsenosti prestala kojiť. Bola som rozhodnutá, že ďalšie deti nebudú poznať nič iné len MM a bio stravu pripravenú doma. Pri ďalšom synovi to fungovalo úplne super. Syn plne kojený, spokojný s domácou stravou. Toľko múdrych viet som napísala o stravovaní detí a odsudzovaní hotových príkmov.

Pri 3. synovi som bola matka - super matka. A hopla. Syn pri kojení robil hotové psie kúsky. Kojila som po stojačky, kvôli refluxu, ale vydržali sme do 1,5 roka, kedy sa sám odstavil a vypýtal si krabicové mlieko. Skoro ma kleplo, ale to už som bola u neho zvyknutá. Prekvapoval ma vždy. Obdobie prvých príkmov začalo plutím. To sme prekonali. Prvé ovocie, dopadlo hnačkou a zistením, že surové, moje Bio ovocie, mu nerobí dobre. So zaprením som išla kúpiť ovocie v poháriku. Len sa po ňom zaprášilo a nekonalo sa žiadne bolenie bruška. Takže poháriky áno. Malý prekvapoval aj naďalej. Chodiť začal až v 17. mesiaci. Rozprávať v 28. mesiaci. Za 4 mesiace všetko dobehol. Nočník nepoznal, rovno prešiel na WC. Jednoducho, sám si rozhodol, čo bude robiť a kedy.

Čo sa týka stravy teraz, deti majú radi aj domácu stravu, polotovary, zdravé aj nezdravé jedlo. Milujú ovocie, zeleninu, milujú domáci vývar, aj sáčkovú polievku.
5 lidí považuje za užitečné
gwen84  30. srp 2013

Skleničky - proč ne?

Já jsem taky pro skleničky, aspoň v úplným začátku. Synovi dávám příkrmy od ukončeného 4. měsíce, a ikdyž občas něco uvařím sama (brambora, cuketa), skleničky u nás převažují. Prcek jí docela s chutí a já mám ohledně kvality větší jistotu než u surovin kupovaných někde na trhu, natož v supermarketu. Obsah skleniček je přísně kontrolovaný, dobří výrobci rozhodně nic z jejich obsahu neskrývají. Zelenina ještě jde v pohodě uvařit doma, ale co maso? Seženete ho v bio kvalitě a uvaříte ho v malém množství +- 30g, aby bylo vždy čerstvé, navíc ho rozmixujete na úplné pyré? Těžko. Na jídle by se nemělo šetřit, takže já argument "skleničky jsou předražené" neuznávám. Navíc ušetřený čas můžete věnovat dítěti nebo sobě :-)
19 lidí považuje za užitečné
leniiis  29. srp 2013

Moje zkušenost a názor

Mimčo bohužel ještě na cestě není, ale nedávno jsem tímto krmila moji neteř. Chutnalo ji, to jo, a řekla bych ještě víc než od maminky připravená mrkvička apod. Vím, že se tomu nedá vždycky vyhnout, že to někdo má oblíbený, to je mi fakt jedno, nebudu nikoho soudit, protože každá maminka je dospělej jedinec, kterej si muže dávat svýmu dítěti co chce...ale co mě zaujalo nebo spíš udivilo, že na skleničce je datum spotřeba ještě rok a čtvrt. Myslím, že kdyby skleničky byly tak zdravý a bez všech umělejch věcí nebo tak, tak to snad ani tak dlouho nemůže vydržet nebo ne? :-)
8 lidí považuje za užitečné
kalla  27. srp 2013

Neodsuzovat-není důvod

Já osobně bych určitě skleničky neodsuzovala. Protože když se nad tím zamyslím, každé dítě je narozené v jiné roční době. Takže až nastane doba příkrmu na trhu nebude požadovaná zelenina. Kdybych koupila zmraženou je to přeci stejné jako v té skleničce. O tom, že je to výhodné na cesty o tom není ani pochyb. A hlavně pak doba chřipek apod. tak jako když ji najdu. Určitě to nebudu odsuzovat a mám v plánu podávat malému obojí a určitě na tom není nic špatného. Dřív či později bude jíst určitě horší věci.
8 lidí považuje za užitečné
mickeyd  26. srp 2013

I nejedlík hezky papá.

Začali jsme po ukončeném 4. měsíci s příkrmy. Byli jsme na UM ale i s tím byly velké problémy dostat do dcery nějaké přijatelné množství. Ve 4. měsíci mi sotva pila po 60-90ml UM. Na doporučení jsme začali s příkrmy. První zelenina (mrkev) - domácí ji moc nechutnala, ale snědla to bez pláče či násilí, pak jsme začali zkoušet jiné a jiné zeleninky a to jí začalo chutnat, protože to bylo něco nového. Pak už se vše točilo dokola a to jí zase přestalo chutnat, ikdyž jsem míchala jak jsem mohla (takové míchanice nejsou ani ve skleničkách).

Pak jsme najeli na maso a také zachutnalo. Vždy jsem se chodila do obchodu inspirovat jakou zeleninu či maso jsme ještě nejedli, nebo ovoce, a následně to nakoupila, doma zpracovala, zamrazila, zavařila. Slečně moc chutná, ale jsou to někdy i boje, když mi sní max. 2 lžičky a pak nic nechce, a to ani mléko.

Masozeleninové příkrmy ve skleničce jsme nikdy nekupovali, zdá se mi to zbytečné, když mám doma toho navařeného a zamraženého ve velkém výběru. Nicméně, ovocné přesnídávky jsem kupovala, neboť, ať se snažím, jak se snažím, všechny ovocné příkrmy mívám hodně kyselé, snažím se to míchat s méně kyselými, někdy mi je sní, někdy ne a proto raději koupím skleničku a tu následně míchám s domácími. Nemám nic proti skleničkám, ale osobně, když vůbec ničím nesolím ani nekořením, mi domácí zelenina více chutná než ta kupovaná.
5 lidí považuje za užitečné
uwinnika  23. srp 2013

Nebát se za vlastní názor.

Nemyslím si, že by na skleničkách bylo něco špatného a maminy by se rozhodně neměly bát říct, že je používají. Se skleničkami je to snadnější, rychlejší, stejně výživné a možná i rozmanitější a bezpečnější než když vaříme doma. U nás je to 50:50, ovocné přesnídávky kupuji, masozeleninové si dělám doma. Ale nové chutě nejdříve prcek testuje v kupované skleničce - když mu chutná, sháním čerstvé suroviny a vařím/dusím/peču,pak zavařuju nebo mrazím. O výhodnosti kupovaných přesnídávek/příkrmů při cestování vůbec není třeba debatovat. U nás prostě frčí oboje, jak domácí strava tak kupované hotové. Nikdy jsem ani nepřemýšela nad tím, že bych skleničkama svýho prcka nějak šidila a ten, kdo to tvrdí je hlupák a neví o čem mluví.
8 lidí považuje za užitečné
akaczenkaa  11. srp 2013

Příkrmy ve skleničce - no a?

Když tak čtu, jak maminky vaří z kvalitních surovin u kterých ví co dětem dávají, zajímalo by mě, zda si teda pěstují vše doma a chovají králíky, kuřata, prasata atd... Pokud ne, nikdy Vám nikdo nezaručí odkud maso či zelenina je... Bohužel... Já malé kupuji skleničky už od první lžičky, asi dvakrát jsem zkoušela uvařit, stejně to nejedla, ani se nedivím, protože ta mrkev co jsme koupili na farmářských trzích měla s mrkví společnou možná tak vzdáleně barvu... :-|
Já jsem jednoznačné pro skleničky - chutnají, je u nich kontrolováno množství dusičnanů apod. a šetří čas... ;-)
12 lidí považuje za užitečné
prdecek  10. čer 2013

Moje zkušenost

Malého jsem začala přikrmovat v necelých 6 měsích. Snažím se mu vařit doma a vybírat kvalitní suroviny. Papá pěkně a myslím, že mu chutná všechno. Vždycky jsem říkala, že skleničky nikdy, ale už jsem ji jednou taky použila, protože jsme jeli pryč a příjde mi vhodnější koupit na cestu skleničku než riskovat to, že se mi doma uvařené jídlo po cestě zkazí. A ikdyž máme sklep plný domácí přesnídávky, tak ze začátku jsem sáhla po těch z obchodu, kde není cukr, jelikož ty domácí ho obsahují.
2 lidé považují za užitečné
ppavlusa  23. kvě 2013

Nechce kupované příkrmy

Moje 6ti měsíční dcerka odmíta kupované skleničky. Ale když uvařím příkrm doma, tak se muže zbláznit jak ji chutná :-D Jsem si říkala, občas, že bych něco koupila, ale když nechce tak nechce. Tak vyvařuju ;-)
7 lidí považuje za užitečné
alpakovo  21. kvě 2013

Žádná dětská strava.....

Syn už od úplného narození odmítal jakoukoliv dětskou stravu, od mléka přes kašičky až po skleničky hotového jídla. Takže od 6. měsíce začalo domácí vyvařování a postupně jsme sem tam začali začleňovat i jídlo ostatních členů rodiny, byť sme se omezili v jakémkoliv koření :-)
2 lidé považují za užitečné
maudn  20. kvě 2013

U nás skleničky

Začala jsem přikrmovat v 7. měsící vařenou stravou. Syn to buď zvracel nebo prskal. Odmítal pak už otevřít pusu, na návštěvě jsem vypadala, jak kdybych našla po krmení oblečení u popelnice :-) jak jsem byla špinavá. Poté jsem dala první skleničku. Dostala jsem jí tenkrát od rodičů. Králík s mrkví nebo tak něco. Poprvé se najedl aniž by se se mnou rval blil a prskal. Pak jsme kupovali skleničky v akcích, takže máme jídlo (oběd +polévka) cca za 17korun na den. Má rok a sní půl lahvičky polévky a půl hlavního jídla. Nemáme možnost si nic pěstovat, bydlíme u dálnice. Takže ani to není ideální. Kupovat hovězí, telecí a apod. to u nás taky moc nehrozí, to uchutnám tak max. za rok. Takže se nám skleničky opravdu vyplatí. Jsme před-zásobeni a často dostáváme skleničky dárkem od rodičů, takže nás stojí nula nula nic. Nelíbí se mi, jak se skleničky démonizují. Také jsem chtěla vařit, ale vidím u kamarádky, jak to své malé rve přímo do krku a pak jí drží pusu, aby to spolkla a nevyplivla a na to já opravdu nemám ... navíc kupuje bio, takže tam není úspora na porce žádná. Pokud někdo krmí domácím, tak mu to neberu a závidím, že to dítkuchutná!
15 lidí považuje za užitečné
jenny.kay  20. kvě 2013

Dítě nejedlík - občas sklenička zachrání

Dcerce jsem při začínání s příkrmy poctivě vařila. Skleničku měla jen výjimečně, když jsme někam cestovali. Návrat k domácí stravě od skleničky nebyl problém, hrozně moc jí ode mě chutnalo. Zbaštila vše, co jsem navařila a já byla moc spokojená a připravovala pro ni stále nové pochoutky s velkou radostí. Mám štěstí, že máme babičky na venkově, které poctivě pro vnučku pěstují všechnu možnou zeleninku. Se zavedením kousků se nám začal její apetit trochu horšit, ale zvládly jsme to. Ve 14,5 měsících dcerka onemocněla a skončily jsme v nemocnici. Nechtěla jíst ani pít, byl to boj. Lékaři nás předtím nutili cpát do ní tekutiny násilím a k tomu měla hodně léků, takže se šprajcnula a odmítala vzít do pusy cokoli. V nemocnici začala pít a doma to už pak bylo v pohodě, ovšem s jídlem začalo peklo. Ničemu nevěří, nechce ochutnávat neznámé věci. Někdy se rozčiluje i nad známými a nechá se dlouho přemlouvat, aby aspoň ochutnala. Domácí maso nechce v podstatě vůbec, zkoušela jsem jí vařit už všechno možné a úspěch mám pramalý. Takže ačkoli jí bude za chvíli 18 měsíců, tak se párkrát do týdne nevyhneme skleničce (chce hlavně bioskleničky babylove), snažím se jí je třeba aspoň nastavit domácí bramborou, těstovinou, kuskusem, bulgurem apod. Ale jsem šťastná, že skleničky jsou, protože je to pro mě jedna z mála možností, jak do ní dostat maso. Doufám, že se to její "nejedlické" období co nejdřív zlomí. Co jsem ale zpozorovala je, že např. kupovaný chleba do pusy nevezme, ale můj domácí kváskový minule baštila celkem ochotně. Prostě si potrpí na kvalitní suroviny.
2 lidé považují za užitečné
xuxie  19. kvě 2013

Kombinace domácí příkrm a skleničky

Obě děti dostávají příkrmy od 5. měsíce. Osvědčila se mi praxe používat zeleninu a maso vařené doma (mimosezónní zeleninu využívám mraženou, optimálně jednodruhovou). Ovocné příkrmy v začátcích používám hotové. Jsou jemnější (často zahuštěné rýžovou moukou), dělá to dětem dobře. Po čistě ovocné kašičce ćasto přicházel průjem. Pak cca od deseti měsíců jsem už u staršího (s dcerkou nás to teprve čeká), nahradila hotové ovocné pŕesnídávky krouhaným, mixovaným, případně kousky čerstvého ovoce (naštěstí to vycházelo na léto, takže se dalo dobře sehnat).
6 lidí považuje za užitečné
dragonika  19. kvě 2013

Tiež začíname s príkrmom

My máme 7 mesiacov a pomaly skúšame s rôznymi zel. jedlami a pridávam aj kuracie mäsko. Staršej dcérke som začala príkrmy dávať až po roku a to len občas, keď bolo málo času a jedla len vybrané druhy. Malá mi fľašku s príkrmom vyložene odmieta:-)
Osobne mne tiež nechutia.
1 člověk považuje za užitečné
pajula  16. kvě 2013

Domácí příkrm je domácí příkrm

Já jsem začala s příkrmy,když dcerce bylo 5 měsíců :-)
Hned od začátku ji moc chutná,vždy kupuji kvalitní suroviny,jsem z venkova,tak že buď sousedi se podílí a nebo zajedu na farmářské trhy a tam je výběru hafo.
Už máme za sebou snad všechny druhy zeleniny a ovoce jen sezonní (jablka,hrušky,banány).
Výhoda domácí stravy je, že sami víte,co vaříte.
Dělám doma jak zeleninové tak ovocné příkrmy a moc nám chutnají,ale když je spěch,tak nepohrdneme skleničkou...
4 lidé považují za užitečné
lister  11. kvě 2013

Skleničky vs domácí

Musím říct na obranu "skleniček" , že i ty mají své opodstanění. Pro běžného panelákového spotřebitele je opravdu oříšek sehnat např. ovoce a zeleninu v 100% kvalitě. V podstatě ani na tolik opěvovaných farmářských trzích nevíte co kupujete, čím to bylo hnojeno a jak, zda si někdo neulehčil práci a výdělek na jaře hnojením kvnty dusičnany. Pak ta mrkev je mnohem horší než její skleničková varianta. Popravdě vše by mělo být bráno střídmě. U skleniček je jisté, že podléhají přísné kontrole na základní škodlivy, pesticidy, plísně apod. Ale není to voňavá čerstvá zeleninka nebo ovoce ze zahrádky. Takže já osbně se domnívám, že než rychlenou zeleninu z kdoví odkud plnou pesticidů a hnojiv, tak raději skleničku. A v průběhu počátečního skleničkování hledat kvalitní zdroje pro nákup masa a zeleniny. Já jsem tak zblblá, že na balkoně v truhliku pěstuji špenát, kulatou mrkev, hrách a tyčkovou cuketuu. Chtěla jsem i dýni, ale to by pak byl boj, kdo bude na balkoně - zda my anebo dýně.. tak jsem to vzdala. Takže zatím skleničkujeme, ale už mám recepty na příkrmy, dodavatele jehnečího v bio kvalitě a sháním další. Závidím všem co mají zahrádky nebo příbuzné na vesnici. 8-)
15 lidí považuje za užitečné
jstolfova  30. dub 2013

Vlastní zkušenost

Já jsem své dcerce k obědu nikdy žádnou "skleničku" nedala. Masozeleninové příkrmy vařím vždy sama a vím, co je jejich obsahem. Výrobce "skleniček" píší, ať používáte skleničky, protože zelenina ze supermarketů se pěstuje kdoví kde... a co tam do toho dávají asi oni? Podle mě tu samou. Je to jen klamavá reklama aby si namastili kapsu.

Je pravda, že jsem Elišce místo domácí přesnídávky už dala cca 3x ovocnou přesnídávku - z časových důvodů. Když jsem ochutnala, nemělo to nic společného s tím, co jí vařím doma, byť je to jablko třeba s broskví tak jak je uvedené na skleničce. Bojuji za to, aby maminky nebyly líné svým dětem vařit. Ano, vím, že je to pracné a když to dítě vůbec nechce jíst tak i na naštvání. Ale jsou to naše děti a správná strava od mala je základ celého zdraví!!!!
14 lidí považuje za užitečné
luckybara  30. dub 2013

Jak na bojkot domácí stravy.

Když jsem na doporučení pediatra koupila poprvé příkrm ve skleničce, neuvědomila jsem si, že bruslím na tenkém ledě. Měsíce ubíhaly a já neustále chodila po nákupech a hledala, kde ten daný termín mají příkrmy v akci, jelikož se domací strava vždy vyhazovala do koše a moje dcera měla v půl roce přes 200g (1.sklenka) na porci. Četla jsem složení na každém příkrmu a tápala co dělám špatně...takhle to u nás fungovalo do 8.měsíce. Na 7-mi měsíční prohlídce mi bylo vyhubováno od pediatra, ale na mou otázku co dělám špatně, proč se domácím jídlem dáví, ikdyž jí udělám úplné pyré byla odpověď, že asi neumím vařit. Na každém ,,obědovém,, příkmu je napsáno, že obsahuje nějaké procento cibule (ta způsobuje plynatost). Napadlo mě, proč ji tam nedát - přece cibule se dává do každého ,,dospěláckého jídla,,. Zauvažovala jsem jestli chci zpátky ty hrozné koliky, které nás trápily od 6-ti týdnů až po 5 měsíců. Pak mě to trklo a na doporučení prababičky jsem vařila vždy čaj a do něj dávala 2-3kmínky, aby plyny odcházely lépe z těla ven. Do každého vařeného jídla dávám trochu kvalitního olivového oleje, plátek posekané cibule (na 2porce) a trochu drceného kmínu, (jídlo to svým způsobem ochutí takže není plané) a kmín neutralizuje nadýmavost cibule. A kupodivu naše Kačenka baští domací stravu už přes 2měsíce a klidně jí mohu proložit sklenkou a pak se vrátit na domácí. U druhého dítěte nebudu ,,,líná uvařit byť 2cm mrkve, než kupovat předražené jídlo kde stejně při přečtení složení zjistím co obsahuje sklenka ze 70-80% a zbytek je tabu. Raděj si uvařím ten 1cm mrkve. Vím, kde jsem ji koupila, že jsem k ní přidala jen vodu atd. A také si hlavně nenechám do toho, co budu a jak budu dělat, mluvit ani od doktora, jelikož stejně potřebuje podpořit prodej kupovaných ,,skleniček".
20 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce