Těhotenství je vedle hormonálních změn (zvyšování hormonu progesteronu) charakteristické i změnou trávicího systému, tedy jeho zpomalením, což souvisí s problémem zvaným zácpa v těhotenství. Střeva se nepohybují tak, jako v období před graviditou, protože v posledních týdnech těhotenství na střeva a žaludek tlačí stále rostoucí děloha3. Tento tlak můžu způsobit jak nadýmání3, plynatost, tak hlavně zácpu. Stolice by v těhotenství měla z těla odcházet obden.
Každá těhotná žena by měla mít během těhotenství bohatý jídelníček, avšak v případě zácpy je vhodné vypozorovat, které potraviny a jak na ženu působí. Mohou totiž výrazně podporovat zácpu a je dobré je z jídelníčku vyřadit.
Mezi takové potraviny většinou patří luštěniny, zelenina, čerstvé pečivo, mléčné produkty, určité ovoce. Zajímavostí je, že se jedná o potraviny, které žena bude muset, v případě potřeby, vysadit například i během kojení70 a dodržovat tak dietu.
Na druhou stranu by součástí stravy měly být ořechy4, sušené ovoce, ovoce - pomeranče, jablka, švestky, celozrnné pečivo, zakysané mléko (kefír), celer, špenát, popř. ovesné vločky, otruby, brambory. Tyto potraviny totiž obsahují vlákninu, důležitou pro činnost střev a vyprazdňování.
Se zvětšujícím se bříškem je omezen i možný pohyb, avšak je-li to aspoň trošku možné, pohyb by měl být na programu každého dne těhotenství, protože i on ovlivňuje činnost střev. Vhodné je plavání, procházky a nebo cvičení pro těhotné.
Veškeré jídlo by mělo být přijímáno v klidu, v sedě, v menších dávkách vícekrát denně a přijímat dostatečné množství tekutin (2-3litry/den), které jídlo rozmělní. Vhodnou tekutinou v boji proti zácpě je teplá voda, nebo švestková šťáva. Nedoporučuje se zácpu řešit projímadly, ale dostupným a šetrným přípravkem na trhu je např. Duphalac, nebo glycerinové čípky. Poslední metodou řešení zácpy je klystýr15.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu