Morfologický neboli „velký“ ultrazvuk je pro nastávající maminku mimořádnou událostí, protože při něm lékař miminko pečlivě prozkoumá. Pojď se s námi podívat, jak morfologický ultrazvuk probíhá a zda se ti vyplatí doplatit si jeho rozšířenou variantu.
Díky morfologickému ultrazvuku se zvyšuje šance, že se včas odhalí vývojové anomálie.
Co je morfologický neboli velký ultrazvuk a kdy se provádí?
Jedná se o podrobné ultrazvukové vyšetření, jehož podstatou je důsledné prozkoumání miminka – jeho páteře, orgánů a obličejových částí.
Provádí se od 18. do 24. týdne těhotenství, ale nejvhodnější doba je mezi 20. a 22. týdnem. Nejenže je tehdy miminko dobře vidět, protože ho obklopuje optimální množství plodové vody, ale také se zde zohledňuje i otázka dalšího postupu, pokud by lékař našel něco, co se mu nezamlouvá.
Tehdy se totiž většinou přistupuje k dalším vyšetřením, která by měla být provedena co nejdříve, aby v případě vážného problému měla žena možnost rozhodnout o přerušení těhotenství, které je ze zdravotních důvodů možné do 24. týdne27.
Morfologický ultrazvuk můžeš znát i pod těmito názvy: velký ultrazvuk, druhotrimestrální screening, screening ve druhém trimestru či screening druhého trimestru. Jeho rozšířenému provedení se zase často říká genetický ultrazvuk.
Jelikož se jedná o nejdůležitější ultrazvuk v těhotenství, toto vyšetření v plném rozsahu a v požadované kvalitě může provádět pouze lékař, který má potřebnou certifikaci udělovanou organizací The Fetal Medicine Foundation.
Na internetu certifikát snadno rozpoznáš pod zkratkou FMF a je zárukou nejen odborných znalostí daného lékaře, ale také toho, že má ve své ambulanci potřebné a kvalitní přístrojové vybavení.
❗ Základní verzi morfologického ultrazvuku proplácí zdravotní pojišťovna, ale rozšířenou variantou nehradí, proto pokud ho chceš absolvovat, musíš si ho zaplatit sama.
Základní část morfologického ultrazvuku
I základní část ultrazvuku by měl dělat lékař s kvalitním ultrazvukovým přístrojem, ale někdy si na něj „troufne“ doktor v ambulanci, která potřebné vybavení nemá. Tím se snižuje výpovědní hodnota tohoto vyšetření a rovněž šance, že se zachytí případná vývojová vada.
Vyšetření trvá přibližně 30 minut, v případě nějakého nálezu se čas strávený v ambulanci výrazně prodlouží.
Lékař zkoumá:
hlavičku, krk a srdce se zaměřením na 4 dutiny,
bříško, ve kterém se již nacházejí žaludek, ledviny a močový měchýř,
počet cév v pupeční šňůře, polohu miminka a umístění placenty,
odhad hmotnosti miminka a posouzení, zda tento údaj souhlasí s aktuálním týdnem těhotenství,
děložní stěny,
záda a jednotlivé končetiny,
pokud je miminko správně otočeno a chceš vědět pohlaví, měl by ti ho lékař říct.
Rozšířený morfologický ultrazvuk neboli genetický ultrazvuk
Genetický ultrazvuk je rozšířený o:
zobrazení obličejové části dítěte – konkrétně ústa, rty, nos a profil obličeje spolu s nosní kostí,
zobrazení jednotlivých částí mozku,
ještě podrobnější vyšetření bránice a srdce,
vyšetření stavu důležitých cév a jejich průtoků,
záměrné vyhledávání anomálií, které mohou svědčit o závažné vývojové vadě
využívá se i 3D/4D zobrazování.
Co lze zjistit díky morfologickému a genetickému ultrazvuku?
Podrobný přehled o anatomii a orgánech miminka dokáže být nápomocný při odhalení množství vývojových anomálií. Nejdůležitější jsou právě tyto ukazatelé:
Počet prstů na rukou a jejich vyvinutí – anomálie mohou signalizovat vývojovou vadu.
Plíce a žaludek – struktura plic a naplnění žaludku plodovou vodou jsou signálem, že se tělíčko miminka vyvíjí správně.
Srdce – chromozomální vady často signalizují právě anomálie na srdci, nedostatečně vyvinuté srdeční komory atd.
Ledviny – často jsou špatně vyvinuty při genetických vadách. Stav močového měchýře zase vypovídá o tom, zda ledviny dobře fungují.
Vyloučení rozštěpů – konkrétně rozštěp obličejové oblasti, přední břišní stěny a páteře, které mohou, ale stejně tak nemusí být spojeny s nějakou vývojovou chybou.
Vyloučení přítomnosti tekutiny v některých oblastech – jsou-li některé tělesné dutiny zality tekutinou, většinou je tento jev také spojen se závažnou vadou.
Proplácení morfologického a genetického ultrazvuku zdravotní pojišťovnou
Základní část morfologického ultrazvuku je sice proplácena zdravotní pojišťovnou, avšak pokud tvůj lékař toto vyšetření neprovádí, odešle tě na jiné pracoviště.
V ideálním případě by ti měl dát doporučení na ambulanci, která ti ho také udělá zdarma a v základním rozsahu, ale může se stát, že si rezervuješ termín na soukromé klinice, která smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemá (nebo má jen s některými, ale s tou tvojí ne). V takovém případě si budeš muset vyšetření uhradit, přičemž většinou už mnohé soukromé ambulance nabízejí pouze rozšířenou variantu vyšetření. Raději se tedy zeptej na podrobnosti, až si budeš vyšetření domlouvat.
Výjimkou je situace, kdy je žena odeslána na genetický ultrazvuk z důvodu, že dřívější vyšetření poukázala na nějaký problém, případně jsou ohledně zdravotního stavu miminka určité pochybnosti. Tehdy je genetický ultrazvuk prováděn ze zdravotních důvodů a pojišťovna by ho měla uhradit.
Výsledky morfologického ultrazvuku
To, jestli je všechno v pořádku, se dozvíš přímo v ambulanci. Jen málo lékařů postupuje tak, že potřebují čas na zpracování informací, a tak je maminka domů odeslána bez výsledku.
Pokud se na ultrazvuku objeví nějaká anomálie, lékař ti řekne, jaký další postup navrhuje, obvykle jde o doplňková vyšetření, která by pochybnosti buď potvrdila, nebo vyvrátila. Jde například o odběr plodové vody (amniocentézu) nebo choriových klků – invazivní zákroky, které sice nesou jistou míru rizika, ale spolehlivě určí, zda je odhadovaná diagnóza správná, nebo šlo o planý poplach.
Další postup vždy záleží na konkrétním nálezu. Až na jeho základě ti doktor doporučí následující kroky.
Pokud další vyšetření potvrdí nějaký problém, nejspíš bude lékař pečlivě sledovat zdravotní stav vás obou, tedy tebe i miminka. Záleží ovšem, o jakou komplikaci půjde. V extrémních případech, jakými jsou těžké formy genetických vad, kvůli nimž by miminko po narození nebo ještě před ním zemřelo, může doporučit přerušení těhotenství.
Pokud máš zájem o rozšířenou variantu morfologického ultrazvuku, objednej se na něj v dostatečném předstihu. Klidně do vyhlédnuté ambulance zavolej po prvotrimestrálním screeningu a informuj se, jestli se můžeš objednat hned, nebo máš na to myslet o trošku později.
Je morfologický ultrazvuk povinný?
Ani jedno z vyšetření v těhotenství není povinné – ať už mluvíme o těch, na které máš nárok, nebo o vyšetření, která zdravotní pojišťovny neproplácejí. Každopádně není důvod odmítnout alespoň základní verzi tohoto ultrazvuku. Kromě toho, že uvidíš miminko, dostaneš alespoň pár důležitých informací o jeho zdravotním stavu.
Co se stane, když podezření z morfologického ultrazvuku potvrdí amniocentéza?
Bohužel život přináší i takové situace a tehdy ti genetik poskytne veškeré informace ohledně daného onemocnění, které miminku našli. Dozvíš se, o jakou vývojovou či genetickou vadu konkrétně jde, zda má děťátko možnost přežít po porodu a zda tento problém nelze například řešit operací, až bude na světě. Rovněž tě však informuje o možnosti umělého ukončení těhotenství, které lze provést do 24. týdne těhotenství.