Jednoho dne většina žen zjistí, že jsou těhotné, ať už bylo těhotenství24 plánované či ne. V takovou chvíli, zvláště jedná-li se o první těhotenství, si každá žena, teď už nastávající maminka, položí otázku: "Jsem těhotná a co dál?"
První známkou těhotenství bývá zpravidla vynechání menstruace2, ačkoliv určité procento žen může menstruovat ještě během prvních měsíců těhotenství.
Dále se mohou objevit změny nálad a zvýšená únava, což je způsobeno hormonálními změnami v těle nastávající maminky. Mezi další běžné příznaky těhotenství patří nechutenství, nevolnosti, citlivost na pachy, pálení žáhy19, bolest v podbřišku2, pocit nemoci nebo třeba citlivost prsou. Není však neobvyklé, pokud těhotná žena žádný z těchto příznaků na sobě nepociťuje. Těhotenství je individuální záležitost a každá budoucí maminka svých devět měsíců prožívá jinak.
Prvním krokem při podezření na těhotenství bývá v dnešní době zakoupení těhotenského testu56. Tyto testy jsou volně prodejné a lze je dostat v lékárnách, drogeriích nebo i supermarketu.
Domácí testování je velmi jednoduchá záležitost, pomocí které, na základě ženské moči, lze zjistit těhotenství během několika málo minut. Nejlépe je ovšem testovat až zhruba za týden po vynechané menstruaci. V této době je již hladina těhotenského hormonu hCG1 (lidský choriový gonadotropin) v krvi dostatečně vysoká, aby těhotenský test dokázal těhotenství detekovat.
V případě, že těhotenský test ukázal pozitivní výsledek, pro 100% potvrzení gravidity je nutná návštěva gynekologa. Pokud se ale u těhotné ženy nevyskytují problémy13 jako např. špinění3 nebo krvácení3, je možné s návštěvou gynekologa vyčkat zhruba 2-3 týdny po vynechání menstruace, tzn. na 6.28-7. týden těhotenství29.
V běžné praxi postačí zatelefonovat lékaři, který na základě data poslední menstruace vypočítá sám vhodný termín první návštěvy.
Později, kolem 7. týdne je možné zjistit těhotenství při běžné prohlídce pouhým pohmatem.
Nastávající maminka se nemusí první prohlídky obávat. Co ji teda čeká:
Lékař s nastávající maminkou probere také otázky výživy a jídelníčku v těhotenství4, může nabídnout a doporučit užívání vhodných vitamínových doplňků1 pro těhotné ženy (např. kyselinu listovou37). Dále také s budoucí maminkou prohovoří možné rizika a komplikace, které by mohly v raném těhotenství nastat a poučí ji, co v případě problému dělat.
Veškerá vyšetření jsou zapsána do těhotenské průkazky3, kterou gynekolog budoucí mamince vystaví nejpozději do 13. týdne těhotenství19. Těhotenskou průkazku by měla těhotná žena nosit vždy u sebe.
Žádný zákon nestanovuje lhůtu, ve které je těhotná žena povinna své těhotenství oznámit zaměstnavateli. Ze zákona je povinna pouze nahlásit datum nástupu na mateřskou dovolenou2, což je zpravidla 6-8 týdnů před termínem porodu.
Je však příhodnější těhotenství zmínit, protože je v mnoha případech nutné, aby byla těhotná žena převedena na jinou práci a také proto, aby měl zaměstnavatel dostatek času na nalezení adekvátní náhrady za těhotnou zaměstnankyni.
Kdy a jak oznámí58 budoucí maminka šťastnou novinku tatínkovi a svým nejbližším, už záleží pouze na ní samotné.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu