UE3

uE3 - tedy volný (nekonjugovaný) estriol náleží do skupiny estrogenů - ženských pohlavních hormonů. V období těhotenství24 je tvořen zejména placentou9, ale jeho buněčný typ produkují i nadledvinky a játra plodu.

Hladina estriolu v těle těhotné ženy narůstá nepřetržitě během těhotenství od 8. týdne39 až do porodu29. Volný estriol (uE3) je markerem odrážejícím metabolickou aktivitu plodu a placenty. Snížená hladina uE3 může značit postižení plodu např: Downovým syndromem s anencefalií (rozštěpová vada neurální trubice) a hypofunkcí (sníženou funkcí) nadledvinek.

Co značí hodnota volného estriolu?

uE3 spolu s AFP (alfa - 1 fetoprotein) a hCG1 (lidským choriovým gonadotropinem) tvoří základ prenatálního screeningu ve druhém trimestru17 těhotenství. Tento screening je znám pod názvem triple test29. Jedná se o zhodnocení rizika vrozených chromozomálních vad plodu ze vzorku mateřské krve. Triple test se provádí mezi 14+018 - 15+6 týdnem těhotenství29 (nejpozději do 22. týdne16 těhotenství).

Triple test jako samostatný způsob zjištění možných vývojových vad plodu je v současnosti určen spíše nastávajícím maminkám, u kterých nebylo možné provést prvotrimestrální screening14, např. z důvodu pozdního příchodu k lékaři pro potvrzení těhotenství.

Více informací o triple testu naleznete v samostatném článku na téma: Triple test29.

Souhrn

V současnosti je nejefektivnější a nejspolehlivější tzv. integrovaný screening, který zahrnuje ultrazvukové2 a biochemické vyšetření plodu. Do výpočtu možného rizika lékař zahrnuje věk nastávající maminky, biochemické parametry (PAPP-A, hCg, AFP, uE3 a ultrazvukové měření nuchální translucence (tzv. šíjové projasnění). Svůj význam zde hraje i triple test, jehož výsledky jsou využity jako součást tohoto testu, takto lze získat výsledek screeningu s absolutně nejlepšími možnými parametry.

Nelze však spoléhat na to, že se všechny případné abnormality plodu projeví sníženou hladinou volného estriolu uE3. Ovšem z praxe je známo, že jen velmi malé procento nastávajících maminek s pozitivním výsledkem screeningu, čekají opravdu děťátko s nějakou chromozomální aberací. Výsledek je závislý především na velmi přesném stanovení gestačního věku miminka, který lze nejpřesněji určit ultrazvukovým vyšetřením.

Hodnoty uE3 v krvi maminky mohou být velmi ovlivněny také následným nakládáním se vzorkem. Důležité je odebraný vzorek uchovávat v temnu a chladu, aby nedošlo k rozpadu estriolu a následnému naměření zkresleně nízkých hladin, které by mohly vést k falešné pozitivitě.

Snížená hladina uE3

Snížená hladina estriolu během gravidity může být spojena s některými chromozomálními aberacemi plodu jako je Downův, Edwardsův, Turnerův syndrom a vzácně také se Smith-Lemli-Opitz syndromem (vrozené závažné metabolické a vývojové onemocnění týkající se přeměny cholesterolu, způsobující jeho velmi nízkou hladinu.)

Více o uE3 na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://prenatalnecentrum.sk/?menu=odborne&menu2=brozura
  2. http://www.imalab.cz/clanek/184-ue3-nekonjugovany-estriol.aspx
  3. http://www.labtestsonline.cz/screening/Estriol.html?tab=2

Hodnocení a zkušenosti s uE3

Máš zkušenost s uE3?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce