Každý týden těhotenství24 s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
V prvním trimestru dojde ke zjištění, že jsi těhotná. Pravděpodobně si také projdeš různými projevy těhotenství, jako jsou například nevolnosti, únava, citlivost na pachy a bolest prsou. Kromě toho asi zajdeš k lékaři, aby těhotenství potvrdil (ideálně do 10. týdne), a absolvuješ prvotrimestrální screening (mezi 10. a 14. týdnem).
První trimestr týden po týdnu
Ve druhém trimestru obvykle odeznívají nepříjemné příznaky těhotenství a nastupuje vlna energie. Bříško navíc ještě není tak velké, takže si zatím nebudeš připadat tolik neohrabaná. Z lékařského hlediska si ve 14. týdnu musíš pohlídat pravidla registrace do porodnice, mezi 20. a 22. týdnem se provádí tzv. velký ultrazvuk, mezi 24. a 28. týdnem nastane čas na test, který odhaluje případnou těhotenskou cukrovku, a v rozmezí 24. a 30. týdne zase na 3D nebo 4D ultrazvuk, pokud se na něj chystáš.
Druhý trimestr týden po týdnu
Třetí trimestr už bývá opět o něco náročnější, protože bříško stále roste a někdy se znovu objevují únava, střídání nálad i možné nevolnosti. Ale neboj se, všechno zvládneš a brzy budeš mít v náručí svůj uzlíček štěstí. Než se tak stane, nejspíš tě bude zajímat, jak se připravit na porod, co si s sebou vzít do porodnice a zda poznáš, až se miminko přihlásí s příchodem na svět
Třetí trimestr týden po týdnu
Jen málo žen porodí v předpokládaném termínu. Mnohé přivedou svoje miminko na svět dříve, jiné zase po něm. Pokud se dostaneš přes 40+0, lékaři tě budu bedlivě sledovat a je možné, že ze zdravotního hlediska doporučí vyvolání porodu.
Vše o jednotlivých týdnech přenášení
41. týden těhotenství9 | 42. týden těhotenství2 |
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Až půjdeš ke gynekologovi, aby potvrdil tvoje těhotenství a zkontroloval, zda je vše v pořádku, stanoví tzv. gestační stáří těhotenství. Počítá se od týdne poslední menstruace, která proběhla před otěhotněním. To je docela paradox, protože tím pádem těhotenství „začne“ ještě před oplodněním. Každopádně jde o údaj, s nímž budou lékaři nadále pracovat a který je vyjádřen právě týdny těhotenství.
Kromě toho ti lékař také řekne předpokládaný termín porodu74, přičemž ten se počítá takto: první den poslední menstruace + 40 týdnů (280 dní).
Pro zajímavost: Existuje také tzv. fetální stáří, které vyjadřuje, kolik týdnů je vyvíjejícímu se plodu. S ním ovšem lékaři nepracují
Jak se zapisují týdny těhotenství?
Kromě týdne lékař zapíše i den těhotenství. Zápis pak vypadá například takto: 9+2tt, což znamená 9 týdnů a dva dny, ale také třetí den 10. týdne těhotenství. Desátý týden těhotenství totiž vypadá takto:
Více najdeš v samostatném článku Výpočet týdne těhotenství.
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Neexistuje žádný právní předpis, který by stanovoval lhůtu, do které musíš svému zaměstnavateli říct, že jsi těhotná. Ale jsou práce, které v tomto stavu dělat nesmíš, protože by ohrožovaly miminko. Jestli tedy tvoje zaměstnání mezi ně patří, oznam nadřízenému, že jsi těhotná, co nejdřív.
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
Záleží na konkrétní porodnici, v některých musíš být registrovaná do 14. týdne těhotenství, jiné evidují těhotné až od 36.–37. týdne. Včas si proto zjisti, jak to má porodnice, ve které chceš rodit.
Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod.
Kromě speciálních vyšetření, která ti lékař doporučí v případě, že bude potřebovat nějaké bližší informace o zdravotním stavu (ať už tvém, nebo miminka), existují základní vyšetření, a to konkrétně:
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Aby bylo miminko co nejlépe vidět, je ideální doba na 3D nebo 4D ultrazvuk mezi 24. a 30. týdnem těhotenství.
Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.
4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?
Ve 28. týdnu těhotenství.
Rh faktor bývá určován spolu s krevní skupinou člověka. Rh faktor se určuje podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.
Hamiltonův hmat, který má vést k urychlení nástupu porodu, ti lékař může nabídnout od 38+0, tedy od začátku 39. týdne těhotenství.
Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.
Tvrdnutí břicha v těhotenství patří v těhotenství k nejčastějším komplikacím. Hlavní příčinou takového tvrdnutí břicha v těhotenství bývá zejména růst dělohy a miminka, ale také bolesti v podbřišku, bolesti v tříslech, bolesti zad nebo kombinace těchto obtíží mají v drtivé většině případů na svědomí děložní kontrakce. Jedná se o tzv. Braxton Hicksovy kontrakce (lidově poslíčci), což jsou nepravidelné stahy dělohy, které se v těhotenství objevují už okolo 6. týdne, ačkoliv téměř většina těhotných žen tyto kontrakce nejsou schopné v tomto období ještě vnímat.
Těhotné ženy často pociťují zvýšenou potřebu močení. Stojí za ní tlak rostoucí dělohy na močový měchýř a také hormonální změny, které v souvislosti s těhotenstvím v těle probíhají. Zatímco některé budoucí maminky časté močení trápí od prvního trimestru, jiné se s ním setkají až v posledních týdnech těhotenství.
Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.
Na Modrém koníku se můžeš informovat o těhotenství týden po týdnu. Najdeš tady totiž řadu diskuzí, které se jednotlivých etap týkají. Kromě toho můžeš položit dotaz také odborníkům z mnoha odvětví.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu