Tvrdnutí břicha v těhotenství patří v těhotenství24 k nejčastějším komplikacím13. Hlavní příčinou takového tvrdnutí břicha v těhotenství bývá zejména růst dělohy3 a miminka, ale také bolesti v podbřišku2, bolesti v tříslech, bolesti zad3 nebo kombinace těchto obtíží mají v drtivé většině případů na svědomí děložní kontrakce33. Jedná se o tzv. Braxton Hicksovy kontrakce40 (lidově poslíčci), což jsou nepravidelné stahy dělohy, které se v těhotenství objevují už okolo 6. týdne28, ačkoliv téměř většina těhotných žen tyto kontrakce nejsou schopné v tomto období ještě vnímat.
Tvrdnutí břicha v těhotenství se citelněji projevuje až okolo jeho poloviny21, a to zejména po vyvinuté námaze (úklid, rychlejší chůze a pod.). Tvrdnutí bříška je do určité míry fyziologický jev a patří k těhotenství jako k takovému, bříško by však nemělo tvrdnout v klidu, při odpočinku. Pokud by se tak stávalo, je nutné o tom informovat lékaře.
Během těhotenství se poslíčci objevují častěji a častěji a někdy může být pro nastávající maminku obtížné odlišit tyto nepravé kontrakce od těch pravých, porodních. Braxton Hicksovy kontrakce by však měly být až do téměř samého konce těhotenství nepravidelné, ne moc časté a co je nejdůležitější, neměly by být bolestivé. Kontrakce v raných stádiích těhotenství nemají žádný vliv na zkracování děložního čípku.
Pokud by však nastávající maminka zaznamenala před ukončeným 37. týdnem těhotenství30 kontrakce pravidelnější, bolestivé nebo dokonce provázené vaginálním krvácením3, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. V takovém případě by se mohlo jednat skutečně o předčasný porod20.
O tom, že u budoucí maminky dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství13 by měl ošetřující lékař rozhodně vědět. Lékař při vyšetření zkontroluje zda se nezkracuje děložní čípek, a je-li děložní hrdlo stále uzavřeno. Může také provést vyšetření zvané cervikometrie4 - což je ultrazvukové vyšetření2 děložního čípku. Pokud by k předčasnému otevírání docházelo, bude nutné nasadit léčbu. Nejčastěji bývá nasazeno Magnesium6, které zklidňuje děložní činnost a bývá doporučený klidový režim. Není však nutné přímo ležet, postačí, pokud se těhotná žena bude vyvarovat přílišnému zatížení břišní stěny (omezit nebo zcela vynechat cvičení9, nenosit těžká břemena apod.).
V případě vážnějšího nálezu je nutná hospitalizace a zahájení léčby infuzemi. Obecně je považováno za přijatelný počet nebolestivého tvrdnutí bříška 20 příhod denně, po 34. týdnu těhotenství22 zhruba 30 epizod.
Lékař také může v důsledku tvrdnutí břicha v těhotenství nastávající mamince provést stěr z porodních cest na přítomnost bakterií, které mohou komplikovanými biochemickými pochody navozovat předčasnou děložní činnost. Neméně důležitá součást tohoto vyšetření je i odběr moči (ačkoliv si nastávající maminka nestěžuje na problémy s močením), zmnožení bakterií přítomných v moči může taktéž způsobovat činnost dělohy. Potvrdí-li se výskyt bakterií ze stěrů, je u nastávající maminky zahájena léčba, povětšinou zaváděcími tabletami.
V případě zjištění zmnožených bakterií v moči, je nutné zahájit antibiotickou1 léčbu, jedná se totiž v takovém případě o močovou infekci, tzv. asymptomatickou bakteriurii, při které sice budoucí maminka netrpí žádnými obtížemi, je ale nutné tuto infekci vyléčit. Po přeléčení bývá těhotná žena nadále sledována a jsou jí odebírány kontrolní stěry nebo odběry moči. V případě primárně negativních stěrů i odběrů moči se může jednat jen o tzv. dráždivou dělohu, tuto diagnózu však může lékař určit až po vyloučení infekce.
Je-li tvrdnutí břicha v těhotenství nastávající mamince velmi nepříjemné, je možné vyzkoušet některý ze způsobů, přinášejících úlevu:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu