Tubární abort

Tubární abort patří mezi nejčastější komplikace mimoděložního těhotenství.

Při mimoděložním těhotenství22 se blastocysta, tedy oplodněné vajíčko usadí mimo dělohu3**. V 95% je to ve vejcovodech3, ve zbylých případech pak do vaječníků nebo břišní dutiny.

Tubární abort a mimoděložní těhotenství

Zdroj: Nejsport.cz

Mimo dělohu však není zárodek schopen přežít. Děloha mu dává výživu, kterou potřebuje, je schopna se zvětšovat a růst, aby mělo miminko dostatek prostoru. Později se v ní vytváří placenta9, která obstarává výživu z mateřské krve, přestupu plynů (jako je třeba kyslík) a odvod odpadních látek z miminka. Jiné orgány toho schopné nejsou. Výsledkem tedy je, že vejcovody buď prasknou (ruptura) nebo se zárodek odloučí a nastane tubární potrat13, neboli abort. **

Ruptura vejcovodu je život ohrožující stav, náhlá příhoda břišní, při níž žena z plného zdraví náhle kolabuje a pociťuje silné bolesti. Tato situace může vygradovat, a dosáhnout tak až šokového stavu, což může mít fatální následky.

Tubární abort (lat. abortus tubarius) je také velmi vážná komplikace. Jedná se o stav, kdy zárodek odumře. Následně se vejcovod stahuje a snaží se ze sebe vypudit zbytky z oplozeného vajíčka spolu s jeho plodovými obaly. Mohou vznikat intenzivní, křečovité a periodické bolesti, většinou jen na jedné straně podbřišku. Často jsou popisovány jako bodání nožem při pohmatu břicha, které jsou ale o něco slabší a méně výraznější, než při ruptuře. Zajímavé je, že bolest při tubárním abortu se může projevit i stálou bolestí nebo vystřelováním do pravého ramene. Jsou známy i případy, kdy pacientky neměly žádné příznaky a žádnou bolest nepociťovaly.

Žena také přibližně 6-8 týdnů od poslední menstruace začne krvácet tmavě hnědou krev, protože ustane tvorba progesteronu (hormon, který podporuje těhotenství) a začne se odlučovat děložní sliznice, která už byla připravená na zahnízdění oplozeného vajíčka. Velmi často tento stav může být zaměněn s chronickým zánětem vejcovodů, kdy také může docházet ke krvácení, doprovázenému anémií. Anémie se vyznačuje sníženým množstvím hemoglobinu, tedy krevního barviva a erytrocytů, červených krvinek. Velmi často vzniká při dlouhotrvajícím krvácení, které může být i jen mikroskopické.

I v tomto případě nakonec může dojít k prasknutí stěny vejcovodu a následnému krvácení do dutiny břišní, což může být pro pacientku život ohrožující stav.

Video (ENG): Mimoděložní těhotenství

Více o tubárním abortu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mimodelozni-tehotenstvi.cz/
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Mimoděložní_těhotenství
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/tubarni-vejcovodove-tehotenstvi

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tubal_rupture.svg
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ectopic_pregnancy_2.jpg

Hodnocení a zkušenosti s tubárním abortem

Máš zkušenost s tubárním abortem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce