Trojčata

Uvidět na ultrazvuku rovnou tři plody namísto očekávaného jednoho představuje pořádně šokující moment. Nastávající rodiče tehdy ani možná ani netuší, zda pociťují spíše radost nebo obrovské obavy. Patříš mezi ně i ty? Pak určitě nepřehlédni náš článek, ve kterém jsme si na těhotenství s trojčaty podrobně posvítili.
Trojčata

Těhotenství s trojčaty je automaticky považováno za rizikové.

Jak vznikají trojčata?

  • Těhotenství s trojčaty se u nás vyskytuje jen velmi ojediněle a ještě výjimečněji vzniká přirozeným početím. Mnohem častěji jde o miminka z umělého oplodnění, během nichž se do dělohy zavádí hned několik oplodněných vajíček, aby se úspěšnost zákroku zvýšila.
  • Trojčata, stejně jako dvojčata, mohou vzniknout několika způsoby:
    • Jednovaječná trojčata – jedná se o přirozenou metodu početí, během které se v průběhu ovulace uvolní jedno vajíčko. To je pak oplodněno jednou spermií, ale vyvinou se tři embrya. Taková trojčata jsou identická, vždy jsou stejného pohlaví a mohou, ale i nemusí sdílet jednu placentu a jeden plodový vak.
    • Dvouvaječná trojčata – uvolní se dvě vajíčka, která jsou oplodněna dvěma spermiemi, ale jedno z nich se rozdvojí na dvě embrya. Výsledkem jsou tři embrya, přičemž dvě z nich jsou jednovaječná a třetí s nimi identickou genetickou informaci nesdílí. Po narození jsou dvě z trojčat naprosto stejná, třetí jim může být podobné způsobem, jakým se na sebe podobají sourozenci s věkovým rozdílem. Jednovaječná trojčata se mohou i nemusí dělit o jednu placentu a plodový vak, dvouvaječné trojče má vždy samostatnou placentu i plodový vak.
    • Trojvaječná trojčata – během ovulace se z vaječníku uvolní hned tři vajíčka, která jsou oplodněna třemi spermiemi. Vzniknou tedy tři embrya, která mají samostatné plodové vaky i placenty.

Typy trojčat podle počtu placent a plodových obalů

  • Monochoriální monoamniální trojčata – všechna tři trojčata mají společnou placentu (monochoriální) i plodový vak (monoamniální). Takové těhotenství s sebou nese největší míru rizika.
  • Monochoriální biamnální trojčata – trojčata mají jednu placentu, dvě z nich jsou ve společném plodovém vaku (biamniální) a třetí má samostatný plodový obal.
  • Monochoriální triamniální trojčata – živiny a kyslík proudí prostřednictvím jedné společné placenty, přičemž každé z trojčat je v samostatném plodovém vaku (triamniální).
  • Bichoriální biamniální trojčata – jeden plod má vlastní placentu a také plodový vak, ostatní dvě se o placentu i plodový obal dělí.
  • Bichoriální triamniální trojčata – jeden plod má vlastní placentu, dva plody ji mají společnou, ale každé z trojčat se nachází ve vlastním plodovém vaku.
  • Trichoriální triamnální trojčata – každé z trojčat má vlastní placentu i vlastní plodový vak.

Těhotenství s trojčaty

  • Pokud se na ultrazvuku objeví tři plody, primární snahou lékařů je určit, o jaký typ trojčat se jedná. Především se zaměřují na počet placent – ​​právě sdílení placenty jednotlivými plody je nesmírně rizikový faktor, který s sebou přináší hned několik vážných komplikací.
  • Těhotenství s trojčaty, stejně jako s dvojčaty, je automaticky považováno za rizikové. I v rizikovém těhotenství se však rozlišuje několik stupňů, přičemž při víceplodovém těhotenství riziko zvyšují například i tyto faktory:
    • počet placent,
    • počet plodových vaků,
    • anamnéza případného předešlého těhotenství – pokud už má žena jedno těhotenství za sebou, bude se zkoumat, zda během něj netrpěla například preeklampsií18, vysokým krevním tlakem nebo problémy s placentou,
    • onemocnění těhotné ženy – například cukrovka.
  • Nejspíš tě to překvapí, ale pokud jsi v časném stadiu těhotenství s trojčaty, lékař ti může doporučit fetoredukci, tedy redukci počtu embryí v děloze v prvním trimestru těhotenství.
    • Rozhodujícími okolnostmi pro provedení tohoto zákroku jsou nejen zdravotní stav těhotné ženy a prognózy přežití plodů, ale také sociálně-ekonomické zázemí rodičky.
  • Přečti si víc o fetoredukci a jejím průběhu v našem samostatném článku 👇

Fetoredukce

Život nás dokáže zaskočit situacemi, s nimiž předem nepočítáme, a to i v těhotenství. Některé nastávající maminky jsou například postaveny před volbu, která láme srdce. Jednou z nich je rozhodnutí, zda podstoupit fetoredukci, tedy snížení počtu plodů v bříšku. Proč se k tomuto kroku někdy přistupuje a jak probíhá, zjistíte v tomto článku.


Rizika těhotenství s trojčaty

Pokud žena pod srdcem nosí hned tři malé človíčky, je to pro ni nesmírná zátěž. Stejnou zkouškou si však procházejí i samotná trojčata. Zvyšuje se riziko těhotenských onemocnění, nadměrného pociťování těhotenských příznaků, ale i nepříznivé možnosti, že žena nakonec porodí jen dva nebo jeden zdravý plod.

Těhotenské komplikace na straně ženy

  • Silnější příznaky těhotenství – patří sem nepříjemné symptomy, jako jsou nevolnosti, zvracení, pálení žáhy, časté nucení na močení, útlak vnitřních orgánů, který způsobuje zácpu nebo potíže s dýcháním. Přestože jsou všechny zmíněné problémy charakteristické i pro jednoplodové těhotenství, při vícečetném těhotenství bývají mnohem silnější a obvykle neodezní ani po prvním trimestru.
  • Preeklampsie – jedná se o těhotenské onemocnění, které lze diagnostikovat sledováním těchto příznaků – zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina bílkovin v moči.
    • Preeklampsie ohrožuje život těhotné ženy i plodu v děloze a často vede k předčasnému porodu. U víceplodového těhotenství je riziko vzniku preeklampsie vyšší.
  • Anémie – nízká hladina železa je v těhotenství způsobena zvýšením objemu krve, která cirkuluje cévním systémem těhotné ženy. Chudokrevnost se projevuje především obrovskou únavou a lze ji snadno zjistit rozborem krve.
  • Problémy s placentou – může jít například o placentu praevia, která je nejčastější příčinou krvácení v těhotenství, nebo o abrupci placenty, tedy její předčasné odlučování, které představuje život ohrožující stav pro matku i vyvíjející se plody. Oba problémy se mohou vyskytnout i při jednočetném těhotenství, ale víceplodové riziko jejich výskytu zvyšuje.

Placenta praevia

Může se stát, že žena s bezproblémovým těhotenstvím najednou odchází z těhotenské poradny s nálezem, který ji vyděsí. A to hlavně proto, že ani pořádně neví, co všechno může tento zvláštní termín v její těhotenské průkazce znamenat. Mluvíme o vcestné placentě neboli placentě praevia – nálezu popisujícím nízké uložení placenty. Co to pro těhotnou ženu znamená a jaké komplikace mohou v souvislosti s tím nastat?

Abrupce placenty

Jedním z nejdůležitějších orgánů v těhotenství je placenta – téměř po celou dobu vyživuje děťátko, díky čemuž má možnost růst a formovat se do podoby človíčka, který se jednoho dne začne chystat na svět. Stejně však v těhotenství v souvislosti s placentou může nastat několik komplikací. Příkladem je abrupce placenty, tedy její předčasné odlučování od děložní stěny. Co přesně se tehdy v ženském těle děje a jaká má abrupce placenty rizika?

Rizika trojčetného těhotenství pro plody

  • Předčasný porod – jedná se o jedno z nejčastějších rizik, protože donosit trojčata do termínu porodu, tedy do uplynutí 40 týdnů od početí, je téměř nemožné. Předčasný porod se také někdy volí jako poslední možnost při problémech, které si žádají rychlé jednání, ale stejně jindy se zase plánuje předem, aby se akutním problémům s fatálními následky předešlo.
  • Nízká porodní hmotnost – nízká hmotnost novorozenců je úzce spjata s předčasným porodem, ale i některými dalšími nástrahami, kterým trojčata v bříšku čelí. Často se totiž stává, že se jednotlivé plody nevyvíjejí v děloze stejným tempem.
  • Vývojové vady – riziko vzniku vývojových vad je přítomno v každém těhotenství, avšak při vícečetném těhotenství se ještě zvyšuje. K brzkému záchytu nejčastějších vývojových nebo genetických vad slouží screeningy v jednotlivých trimestrech. Konkrétně jde o prvotrimestrální a druhotrimestrální screening a flowmetrii (neboli screening třetího trimestru).
  • Růstová retardace – nitroděložní růstová retardace může být diagnostikována u plodu, který se v bříšku vyvíjí o samotě, avšak vícečetné těhotenství riziko vzniku růstové retardace zvyšuje. Jedná se o jev, kdy jeden (nebo dva plody ze tří) zaostávají v růstu.
  • Úmrtí jednoho z plodů v děloze – bohužel někdy se stává, že do finálního stádia těhotenství se všechny tři plody nedostanou. Úmrtí jednoho z miminek znamená riziko i pro přeživší plody, proto lékaři v takovém případě jako další krok mnohdy volí předčasný porod.

Nitroděložní úmrtí plodu

Některá těhotenství dlouho prosperují bez problémů, ale pak se najednou stane to nejhorší: miminko v děloze zemře. Proč se to děje a jaký je následný postup lékařů, se dočteš v tomto článku.


Specifické syndromy víceplodového těhotenství

Existují i ​​specifické syndromy a jevy, které jsou příznačné pouze pro vícečetná těhotenství, takže ženy, které čekají jedno miminko, jimi ohrožené nejsou.

Syndrom mizejícího dvojčete

  • Přestože má tento syndrom v názvu slovo dvojče, postihuje i těhotenství se třemi plody. Syndrom mizejícího plodu nastává již v prvním trimestru a pojmenovává jev, kdy jeden z plodů přestane růst a vyvíjet se. Zaniká jeho srdeční činnost a postupně se vstřebává do prostředí dělohy. Takovýmto způsobem plod z ultrazvuku doslova postupně mizí.
  • Těhotenství ve většině případů tímto syndromem ohroženo není – prognóza přeživšího plodu/plodů je velmi dobrá. Nadále prosperují a vyvíjejí se stejným tempem jako dosud.
  • Přečti si více o syndromu mizejícího dvojčete v našem samostatném článku 👇

Syndrom mizejícího dvojčete

Díky rozvoji technologií mají lékaři lepší dohled nad tím, jaké problémy se mohou v těhotenství vyskytnout. Jedním z nich je syndrom mizejícího dvojčete. Byl objeven poměrně nedávno, a to právě díky brzkému a kvalitnímu ultrazvukovému vyšetření. Co to syndrom mizejícího dvojčete vlastně je a víme, proč k němu dochází?

Transfúzní syndrom dvojčat

  • Transfuzní syndrom se může týkat dvojčat nebo trojčat, která mají společnou placentu. Jeho podstata spočívá v tom, že jednotlivé plody nedostávají stejné množství krve z placenty. Jeden plod jí má nadbytek, důsledkem čehož je především zatěžováno jeho srdce, druhý plod zase trpí podvýživou, anémií a zaostává v růstu.
  • Jedná se o mimořádně závažnou komplikaci, která si žádá zásah lékařů a může se vyřešit operačním zákrokem již během těhotenství. Přečti si o tomto syndromu více a dozvíš se všechny podrobnosti:

Transfúzní syndrom dvojčat – TTTS

Vícečetné těhotenství vystavuje nastávající maminku i těhotenství samotné vyšší míře rizika a komplikací. Právě těhotenství s dvojčaty totiž může přinést i takové problémy, se kterými se jeden plod v bříšku nikdy nesetká. Mezi tyto závažné stavy patří také transfúzní syndrom dvojčat. O co přesně jde, čím je tento syndrom specifický a jaké jsou jeho důsledky?


Porod trojčat

  • Zatímco u dvojčat je téměř 50 % šance, že se narodí vaginálním porodem, u trojčat by byl takový způsob porodu zbytečným hazardem. Porod císařským řezem se plánuje předem, přičemž opět zde podstatnou roli hraje i skutečnost, zda se plody dělí o jednu nebo dvě placenty.
  • Pokud se nevyskytnou komplikace, které by si žádaly okamžitý zásah, porod trojčat se plánuje následovně:
    • Trojčata se třemi placentami – porod sekcí nejpozději do ukončeného 36. týdne těhotenství.
    • Trojčata s jednou nebo dvěma placentami – porod sekcí ve 32. až 34. týdnu těhotenství.
  • Je samozřejmé, že trojčata budou považována za nedonošené novorozence, tím pádem bude zhoršena i jejich poporodní adaptace. S tím je spojen i delší pobyt v porodnici, který může trvat i několik měsíců.

Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Eklampsie

Možná jsi už v souvislosti s těhotenstvím slyšela o preeklampsii a eklampsii. Víš však, o jaká onemocnění nebo projevy jde, v čem jsou rozdílné a jaké symptomy je doprovázejí? Pokud ne, pojď si přečíst, co se za nimi skrývá. Ve skutečnosti totiž jde o život ohrožující stavy, jejichž příznaky by měla znát každá nastávající maminka.

Prolaps pupečníku

Možná ses už setkala s pojmem „prolaps“ či přepadení pupečníku. Přestože jde o víceméně raritní, ale nesmírně závažnou komplikaci v porodnictví, mnoho nastávajících maminek neví, co si pod prolapsem pupečníku mají představit. K jakému jevu zde tedy dochází a proč je nebezpečný? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s trojčaty

Máš zkušenost s trojčaty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce