Ne nadarmo se říká, že začátky bývají těžké – těhotenské příznaky, nevolnosti a únava ti mohly dát pořádně zabrat. Neboj, brzy se to bude zlepšovat a nabereš nové síly. Zatím si pojď přečíst, co si pro tebe třetí měsíc těhotenství přichystal.
Ve třetím měsíci těhotenství už může začít vykukovat bříško.
Přečti si víc o třetím měsíci a týdnech, které ho tvoří:
Přestože tě vyšší nárůst hmotnosti čeká až v následujících měsících těhotenství, začni na něj svou pokožku připravovat už teď. To, jestli se ti strie vytvoří, moc neovlivníš, protože za nimi může stát zvýšená hladina kortizolu v těle. Každopádně však můžeš své kůži pomoci pravidelným hydratováním – zmírníš tak pocit svědění na částech těla, které se budou napínat, a rovněž tím podpoříš regeneraci kůže po porodu. Jestli zvolíš tělový olej, mléko, máslo nebo krém, je už na tobě.
S postupujícím těhotenstvím se mohou začít objevovat různé změny na pokožce. Za některé mohou hormony, za jiné zase napínání kůže v důsledku rostoucího bříška.
Vaginální výtok se objevuje během celého těhotenství. Tvým úkolem je však pozorovat, zda jeho konzistence nebo barva nejsou příznakem zdravotního problému – může se jednat například o kvasinkovou infekci, která je v těhotenství nebezpečná pro miminko. Jakmile bude mít výtok hrudkovitou konzistenci, zvláštní barvu, případně bude zapáchat, určitě to řekni svému gynekologovi.
Vaginální výtok trápí čas od času mnoho žen a děvčat. Je důležité zejména včas rozpoznat, zda-li se jedná už o patologický stav. V době ovulace nebo menstruace se objevuje bělavý či průhledný hlen, spojený s mazlavým výtokem. Tento jev je zcela fyziologická záležitost. Hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici a tím je tělu prospěšný.
Pokud ti tvůj lékař vysloveně pohyb nezakázal, můžeš si být jistá, že poleháváním naděláš více škody než užitku. Tvé tělo nyní čekají náročné měsíce a určitě mu nepomůžeš tím, když zleniví. Delší procházky, strečink, plavání či jóga pro těhotné – i tyto aktivity tě dokáží udržet ve formě až do porodu. Pohybem navíc předejdeš bolestem páteře, které mohou rychle vyústit v bolestí hlavy.
Těhotenství jednoznačně neznamená stop pro oblíbené sportování. Sportu v těhotenství se žena nemusí vzdávat, stačí jen zvážit, který druh sportu je pro ni a její nenarozené dítě vhodné a při kterém si nemůže ublížit. Každá žena těhotenství prožívá jinak a může mít těhotenství bezproblémové nebo mít běhen něj různé problémy, které ji hladký průběh těhotenstvím znepříjemňují. Pokud si není žena s výběrem druhu sportu jistá, měla by se poradit se svým gynekologem.
Sportu by se žena neměla vzdávat úplně, pokud není na rizikovém těhotenství. Sport ji nejenže udržuje v kondici, ale také zabraňuje nadměrnému růstu kilogramů, bolesti zad nebo vzniku trombózy.
Test z tvé krve, ve které je zkoumána DNA děťátka, není v běžné skladbě vyšetření v těhotenství. Zaměřuje se na detekci vývojových vad plodu, mezi které patří i Downův syndrom a jde o komerční test, který si musíš uhradit sama. Jeho cena je přitom poměrně vysoká – pohybuje se kolem 12 000 Kč. Má však vysokou spolehlivost a nízkou falešnou pozitivitu.
Obecně se doporučuje ženám, které při vyšetření v těhotenství neměly dobré výsledky ohledně stavu miminka, nebo starším rodičkám, jejichž věk je 35 let a více. Můžeš ho však absolvovat i bez zdravotní indikace. Mimo jiné se díky NIPT testu dozvíš pohlaví dítěte. Je však důležité dodat, že se jedná pouze o screening, NIPT test tedy není diagnostické vyšetření. Proto je třeba případný pozitivní výsledek ověřit například amniocentézou nebo odběrem choriových klků.
Možná jsi slyšela o vyšetření v těhotenství, které dokáže zachytit riziko Downova syndromu jen z krve matky. Jedná se o neinvazivní test, který je bezbolestný a bezpečný pro tebe i miminko. Dá se mu však na 100 % věřit a jaký by byl další postup, kdyby výsledky signalizovaly, že miminko může trpět nějakou vývojovou vadou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.
Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.
Až do 34. týdne těhotenství budeš do poradny ke svému gynekologovi chodit přibližně každý měsíc, přičemž interval se může v jednotlivých měsících poněkud lišit. Ideální je rozmezí 4 až 6 týdnů a lékař bude tyto kontroly plánovat podle kalendáře vyšetření, která tě budou postupně čekat. Pokud ji ještě nemáš, ve 3. měsíci ti na těhotenské poradně doktor vystaví i těhotenskou knížku, kam bude vše důležité zapisovat.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Od 10. týdne těhotenství plyne čtyřtýdenní období, během kterého máš možnost absolvovat tzv. kombinovaný test neboli prvotrimestrální screening. Jedná se o první důležité vyšetření v těhotenství, které sestává z důkladného ultrazvuku a odběru tvé krve. Lékař zde má možnost zachytit první signály, které by jej mohly dovést ke zjištění, že s děťátkem není něco v pořádku. Na základě výsledků ze screeningu prvního trimestru pak volí další kroky.
Prvotrimestrální screening je prvním „velkým“ vyšetřením v těhotenství, které posuzuje zdravotní stav miminka. Pojď se s námi podívat, z čeho sestává, kde ho můžeš absolvovat a proč bys ho neměla vynechat.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Třetí měsíc těhotenství se skládá z pěti týdnů.
Zápis týdnů ve 3. měsíci těhotenství: 9. týden + 0 dní až 13. týden + 6 dní (8tt + 0 až 12tt + 6).
Týden těhotenství ve 3. měsíci | Počet ukončených dnů těhotenství | Počet dní do porodu | |
9. tt (8tt + 0 až 8tt + 6) | 56 až 62 | 224 až 218 | |
10. tt (9tt + 0 až 9tt + 6) | 63 až 69 | 217 až 211 | |
11. tt (10tt + 0 až 10tt + 6) | 70 až 76 | 210 až 204 | |
12. tt (11tt + 0 až 11tt + 6) | 77 až 83 | 203 až 197 | |
13. tt (12tt + 0 až 12tt + 6) | 84 až 90 | 196 až 190 |
Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné milníky.
Těhotenství se rozděluje do tří trimestrů, přičemž na začátku prvního ve skutečnosti těhotná ještě nejsi. Jak je to možné? Čti dál a vše se dozvíš. Kromě toho ti také prozradíme, co tě v prvním trimestru čeká, jaké projevy těhotenství se mohou objevit a kterými změnami prochází tvoje miminko.
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
<< 2. měsíc těhotenství / 4. měsíc těhotenství >>
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu