Těhotenství a práce nebo co říká Zákoník práce?
Těhotenství24 sebou nese omezení, která zaměstnavatel musí respektovat.
Vyhláška č.288/2003 Sb. obsahuje seznam prací, které nesmí těhotná a kojící70 zaměstnankyně vykonávat. Práce zakázané těhotným ženám nesmíte vykonávat, ani kdybyste s jejich výkonem sama souhlasila.
Samozřejmě Váš ošetřující lékař vyhodnocuje průběh těhotenství a bere v potaz i práci, kterou vykonáváte. Může vydat lékařský posudek, že Vaše práce ohrožuje Vaše těhotenství.
Pokud koná těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel dle § 239 odst. 1 zákoníku práce povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci.
Pokud požádá těhotná zaměstnankyně pracující v noci a zařazení na denní práci, je zaměstnavatel dle § 239 odst. 1 zákoníku práce povinen její žádosti vyhovět.
Dle § 240 odst. 1 zákoníku práce smějí být těhotně zaměstnankyně vysílány na pracovní cestu mimo obvod svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
Zaměstnavatel dle § 241 odst. 3 zákoníku práce nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas.
Toto samozřejmě platí, pokud Vaše těhotenství svému zaměstnavateli oznámíte. Když však zaměstnavatel neví o Vašem těhotenství, pak např. nařízením práce přesčas neporušuje zákoník práce.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu