Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
V těhotenské poradně se můžeš zeptat na všechno, co tě ohledně těhotenství a porodu zajímá.
Co je těhotenská poradna?
- Jedná se o pravidelné návštěvy gynekologické ambulance v těhotenství, během kterých lékař monitoruje zdravotní stav tebe i miminka. Za první těhotenskou poradnu lze považovat už návštěvu gynekologa, na které ti potvrdí těhotenství5.
- Cílem těhotenské poradny je včasné odhalení případných komplikací v těhotenství – jak na tvé straně, tak i u miminka. Zároveň je to prostor pro pokládání všech otázek, které tě v těhotenství trápí – gynekologa by ses měla ptát na vše, co ti není jasné, a případně s ním rozebrat i svůj porodní plán. Rovněž by ti měl předat všechny důležité informace o průběhu těhotenství a poučit tě o tom, na co si dávat pozor a co tě v následujícím období čeká.
- Pokud těhotenská poradna není spojena s větším vyšetřením, jako je screening, měla by trvat přibližně 30 minut.
- Do 12. týdne těhotenství ti lékař v poradně vystaví těhotenskou průkazku.
Jaká vyšetření tě v těhotenské poradně čekají?
- Anamnéza a zhodnocení tvých současných příznaků – určitě lékaři řekni všechno, co v těhotenství zažíváš, ať už jde o výtok, otoky nohou, zvracení, bolesti hlavy, závratě atd. Posoudí například, zda je míra případných nevolností v pořádku nebo jde o závažnější formu (tzv. hyperemesis gravidarium). Rovněž může na základě informací, které mu dáš, předvídat vznik některých onemocnění v těhotenství nebo odhalit předčasný porod.
- Měření krevního tlaku – pravidelné sledování tvého tlaku je důležité, protože vysoký krevní tlak v těhotenství je jedním z příznaků onemocnění preeklampsií18.
- Vyšetření moči – sleduje se zejména hladina bílkovin a leukocytů v moči. Její rozbor dokáže odhalit například infekci močových cest, která v těhotenství představuje velké riziko.
- Krevní obraz – odběr krve se nemusí provádět na každé poradně a sledované parametry se liší v závislosti na konkrétním týdnu těhotenství.
- Kontrola vitality plodu – probíhá nejčastěji pomocí ultrazvuku, který se však nemusí provádět na každé poradně. Potřeba ultrazvukového vyšetření je na posouzení lékaře.
- Sledování tvého hmotnostního přírůstku.
- Vnější vyšetření pohlavních orgánů – vaginální vyšetření v těhotenství musí proběhnout jen s tvým souhlasem. Většinou se provádí proto, aby se zkontroloval děložní čípek, provedly se kontrolní stěry atd.
Děložní čípek je trochu jako paní Colombová. Také ho jen tak neuvidíte, ale přesto má (stejně jako ona) v ženském těle velice významnou roli. Stejně jako ona zajišťuje svému muži (tedy našemu tělu) pohodlí a komfort, ale přitom zůstává taktně v pozadí. O chodu domácnosti (hormonální pochody) má ale velice dobrý přehled a pokud si nejste jistá, ve které fázi ovulace se nacházíte, ona (děložní čípek) to ví s přesností matematika na ČVUT.
V prvním trimestru se v rámci těhotenské poradny provádějí i tato vyšetření:
- Vyšetření hladin hormonů štítné žlázy – porucha funkce štítné žlázy může zkomplikovat průběh těhotenství.
- Odhalení nebo vyloučení infekčních onemocnění – jde o HIV, hepatitidu typu B a syfilis. Ve výjimečných případech se provádí také vyšetření na toxoplazmózu.
- Vyšetření onkocytologie děložního čípku – cílem je vyloučit onkologické onemocnění.
- Detekce krevní skupiny a Rh faktoru krve – především Rh faktor je v těhotenství důležitý. Pokud by nastala situace, že bys ty měla negativní Rh faktor a otec dítěte naopak pozitivní, bude ti ve 28. týdnu těhotenství14 podána injekce imunoglobulinu.
Rh faktor bývá určován spolu s krevní skupinou člověka. Rh faktor se určuje podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.
Jaké symptomy bys měla s gynekologem v těhotenství probrat?
Těhotenství tě může potrápit i překvapit spoustou příznaků. Posouzení, zda jsou závažné, nech na svého lékaře. Jednoznačně se mu svěř s následujícími příznaky:
- Vaginální výtok – výtok se může objevit v průběhu celého těhotenství a nemusí věštit nic vážného, rovněž může být příznakem kvasinkové infekce.
- Špinění a krvácení – v prvním trimestru se může objevit tzv. implementační krvácení, které je běžné. Rozhodně ale o jakémkoliv krvácení řekni lékaři. Na nic nečekej zvláště v případě, pokud by bylo silnější a krev měla jasně červenou barvu.
- Nevolnosti a zvracení – lékař posoudí, zda důsledkem nevolností nejsi vystavena riziku dehydratace nebo jiných komplikací.
- Bolesti v podbřišku – důsledkem zvětšování dělohy a přípravy těla na porod se v těhotenství často objevují bolesti v podbřišku. Také však mohou být prvním příznakem vážnějšího problému. Svěř se s tím svému lékaři a ten tě naučí, jak bolesti rozlišovat.
- Bolesti hlavy – bohužel, bolestem hlavy se pravděpodobně nevyhneš, ale pokud by se objevovaly často a jejich intenzita byla nesnesitelná, určitě si to nenechávej jen pro sebe.
- Výrazné svědění pokožky – rozpínající se pokožka reaguje svěděním, zejména tehdy, není-li dostatečně hydratovaná. Pokud bys však měla nutkání neustále se škrábat, řekni o tom svému gynekologovi. I urputné svědění kůže je jedním z příznaků preeklampsie.
- Otoky nohou a rukou – je fakt, že v těhotenství tvé tělo zadržuje více vody. V případě, že by se otoky objevovaly náhle a byly skutečně výrazné, může se znovu jednat o příznak preeklampsie.
- Křeče v nohou – v těhotenství jsou běžné. S lékařem však můžeš probrat užívání hořčíku, který je pomůže zmírnit.
- Trávicí problémy – ať už jde o zácpu, průjmy nebo pálení žáhy, určitě o nich v těhotenské poradně řekni.
- Závratě a změny vidění – může jít o důsledek nízkého tlaku a vyčerpání, ale stejně tak to bývá signálem vážnějšího problému. Určitě se o tom svěř doktorovi.
Kam se chodí do těhotenské poradny?
Do 36. týdne budeš do prenatální poradny chodit ke svému gynekologovi. Potom je častou praxí, že žena chodí do poradny v porodnici, ve které se registrovala a chystá se v ní rodit.
Jak často se chodí do těhotenské poradny?
Pokud těhotenství probíhá bez komplikací a není označeno jako rizikové, frekvence docházení do těhotenské poradny je následující:
- Do ukončeného 34. týdne v intervalu jednou za 4–6 týdnů.
- Po ukončeném 34. týdnu v intervalu jednou za 1–2 týdny.
- Po ukončeném 40. týdnu v intervalu alespoň 2x týdně.
V případě rizikového těhotenství je interval návštěv častější a stanovuje ho ošetřující gynekolog či porodník podle potřeby.
Důležité vědět: Nejsi spokojená se svým gynekologem? Vadí ti jeho necitlivý přístup nebo neochotně odpovídá na tvé otázky? V těhotenství je obzvláště důležité, abys vůči svému lékaři cítila důvěru – budeš s ním sdílet ještě intimnější informace než dosud, proto, pokud ti něco na současném gynekologovi vadí, co nejdříve ho změň.
Mohlo by tě také zajímat
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
Oznámení těhotenství zaměstnavateli
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
Růst bříška v těhotenství
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Více nejen o těhotenské poradně na Modrém koníku
Modrý koník ti pomůže nejen v těhotenství, ale i mimo něj. Najdeš tady totiž řadu zkušených uživatelek i odborníků.
- Zařaď se do skupiny
- V tematických skupinách si spolu povídají uživatelky, které něco spojuje.
- Tematické skupiny
- Napiš odborníkovi – zdarma a klidně anonymně
- Těhotenství týden po týdnu
- Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
- Těhotenství po týdnech5