Svědění kůže v těhotenství může úzce souviset s tvorbou strií25 nebo těhotenskou dermatózou, ale může být také příznakem špatně fungujících jater.
Mezi nejčastější příčiny svědění kůže v těhotenství patří tvorba strií. Strie jsou v podstatě drobné jizvičky, které vznikají v podkožní části mezi elastickými vlákny v důsledku hormonálních změn a také příliš rychlého a intenzivního napínání kůže. V těhotenství se strie nejčastěji objevují na bříšku, mohou postihnout i jiné oblasti těla, jako jsou např. prsa, stehna, boky nebo zadek. Více v samostatném článku Strie25.
Další příčinou svědění v kůže bývá těhotenská dermatóza. Existuje více druhů tohoto onemocnění a i jejich projevy bývají odlišné. Některé začínají jako svědící vyrážky, které se postupem času mění na puchýřky, jiné se projevují podobně jako akné5. Většina dermatóz odezní sama po porodu29 děťátka, do té doby jsou léčeny pomocí kortikoidů a léků2, které dokáží tlumit svědění. Některé typy se však mohou vyskytnout při dalším těhotenství26 nebo během užívání hormonální antikoncepce3.
Prognóza těhotenských dermatóz je vcelku dobrá, není nutné se znepokojovat s nepříznivým vlivem na budoucí maminku či miminko.
Nejzávažnějším onemocněním provázené svěděním kůže v těhotenství je onemocnění jater - těhotenská cholestáza, někdy také zvaná jako těhotenská žloutenka. Tato nemoc se objevuje zejména ve třetím trimestru13 (někdy i ve druhém trimestru17) a postihuje cca 1% těhotných žen. Příčinou vzniku cholestázy je neinfekční zánět jater, zatímco u běžných typů žloutenek A,B a C se jedná o virovou nákazu. Zánět jater vzniká zvyšující se hladinou hormonu progesteronu, se kterou se játra a žlučník neumí vyrovnat, což způsobuje následné poruchy produkce a optimálního průtoku žlučových kyselin. Tyto se pak dostávají v nadměrném množství do krevního oběhu a způsobují silné podráždění pokožky.
Více náchylné k tomuto onemocnění jsou budoucí maminky, které v minulosti prodělaly některou z jaterních nemocí, např.: mononukleózu, hepatitidu apod. Také pokud byly těhotenskou cholestázou postiženy u předešlého těhotenství nebo v případě, že byl její výskyt zaznamenán u maminky těhotné ženy nebo u ženy v její blízké rodině. Více ohroženy jsou také maminky s vícečetným těhotenstvím.
Budoucí mamince nehrozí rizika téměř žádná, tedy mimo úporného svědění. Ale pro plod může mít těhotenská žloutenka až fatální následky. Hrozí totiž zhroucení placentárního9 zásobení v důsledku čehož může dojít k předčasnému porodu20 nebo dokonce k úmrtí miminka v děloze3. Z tohoto důvodu přistupují lékaři raději k indukci (vyvolání) porodu85 ještě před stanoveným termínem74, nejlépe okolo 36. týdne těhotenství25.
Toto těhotenské onemocnění se určuje na základě výše popsaných příznaků, dále pak lékařem zjištěním rodinné anamnézy a z vyšetření krve - krevní obraz, jaterní testy atd. Prevence a léčba však v podstatě neexistuje.
Obecně se doporučuje:
Těhotenská cholestáza obvykle vymizí do několika týdnů po porodu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu