Nejčastějším důvodem stresu v těhotenství jsou partnerské neshody, starost o nenarozené miminko nebo finanční situace rodiny. Ženy se mohou v průběhu těhotenství24 setkat se stresem také v práci nebo při zdravotních komplikacích13 spojených s těhotenstvím. Pro ženu je důležité stresu nepodlehnout a snažit se vzniklou situaci co nejdříve řešit.
V případě, že se žena v prvním trimestru37 vystaví stresu, je zvýšené riziko předčasného porodu20 nebo zkrácení těhotenství na dobu 38 týdnů22. Vystavení se stresu ve druhém17 nebo třetím13 trimestru není pro dítě ani plod nebezpečné, neboť placenta9 těhotné ženy uvolňuje hormony, které zvýšují odolnost proti stresu.
Za stresem v těhotenství stojí hned několik faktorů, mezi které patří zejména:
Stres může mít a častokrát i má určité následky jak na těhotnou ženu, tak i na dítě. Někomu stres nevadí a prožívá stresové okamžiky jako by se nic nedělo. Těhotná žena ale vlivem hormonů nemusí všechny situace, které doteď zvládala zcela "v pohodě", zvládat tak, jak by si přála a stres udělá své.
Stres je pro těhotnou ženu velice nebezpečné, neboť může u dítěte zanechat trvalé následky v podobě snížené inteligence. Dítě může být plačtivé a úzkostlivé, ale tento stav se u dítěte časem zlepší.
V těhotenství by se měla žena vyvarovat užívání návykových látek, které ji uklidňují ze vzniklé stresové situace, např. kouření4, pití alkoholu1, užívání drog.
Stres v těhotenství může mít na miminko i kladný účinek, ale musí být mírný. Pokud se těhotná žena ocitne v mírném stresu, vylučuje její tělo stresový hormon, který později napomáhá miminku k rychlejšími vývoji1.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu