Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.
Vyšetření na streptokoka v těhotenství je rychlé a bezbolestné.
Streptokoky tvoří skupinu bakterií a jsou původci různých onemocnění. Podle části těla, kterou napadají, a způsobu přenosu či infikování se dělí na streptokoky skupiny A, B, D a další. Nejznámější je například streptokok skupiny A – Streptococcus pyogenes, který zodpovídá za angínu. Ten se však v těhotenství cíleně nevyhledává.
V těhotenství se u ženy zkoumá přítomnost streptokoka skupiny B (GBS – Group B Streptococcus – proto můžeš pro vyšetření na streptokoka v těhotenství slyšet také názvy GBS vyšetření nebo GBS screening). Jmenovitě jde o bakterii Streptococcus agalactiae, která se vyskytuje v pochvě nebo v konečníku.
Odpověď zní ano i ne. Ano v případě, že se případný výskyt streptokoka skupiny B nezaznamená, a tudíž ani dále neřeší. Ne v případě, že se v těhotenství20 odhalí a lékaři mohou snadno předejít dalším komplikacím.
Množství bakterií z této skupiny je běžnou součástí vaginální flóry, přičemž nezpůsobují žádné závažné komplikace, a žena tak nepociťuje subjektivní potíže. Problém však nastává v případě jejich přemnožení nebo v těhotenství, kdy mohou být nebezpečné pro miminko, které na rozdíl od maminky ještě nemá vyvinutý imunitní systém. Streptokokem se přitom infikuje při průchodu porodními cestami.
Při přenosu na miminko mohou v jeho organismu vzniknout tyto komplikace: zápal plic, zánět mozkových blan nebo otrava krve, a to v rozmezí několika dní až měsíců od porodu.
Většinou i v těhotenství probíhá infekce streptokokem bezpříznakově, ale výjimečně může vyústit v zánět dělohy3, plodových obalů či placenty, důsledkem čehož je ve finále ohroženo opět miminko. Tyto raritní případy se řeší léčbou antibiotiky již během těhotenství.
Není-li streptokok přítomen v moči a těhotná žena nemá žádné jiné potíže, léčba se v těhotenství nezahajuje a přistoupí se k ní až pár hodin před porodem.
Minimálně 3 až 4 hodiny před porodem těhotná žena dostane infuzi, která zajistí přítomnost antibiotik v její krvi. Z ní se antibiotika následně přenesou do placenty a odtud do krve dítěte, které je díky tomu proti nákaze chráněno a při průchodu porodními cestami se streptokokem neinfikuje.
Důležité vědět: Podávání infuzí s antibiotiky platí pouze v případě vaginálního porodu. Pokud je plánovaný císařský řez, případně se musí provést akutně, ženě se antibiotika nepodávají, protože riziko přenosu streptokoka na dítě zde nehrozí.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.
Strach z porodu provází během těhotenství mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu