Strach z porodu provází během těhotenství24 mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu29, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech10 mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství24, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.
Rozhovor s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
V rozhovoru s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
🎞️ Porod v nemocnici na Slovensku od A po Z
🎞️ Jak pomáhá Aniball a epino?
Pociťovat strach z porodu je zcela přirozené. Spíše by bylo zvláštní, kdyby se žena porodu absolutně nebála. Je to nová životní situace, se kterou se spojuje řada otázek a očekávání.
Strach z porodu je způsoben zejména podvědomím nastávající maminky, které zpracovává všechny poznatky vážící se k porodu. Těhotenství je dostatečně dlouhé na to, aby s takovými pocity mohla budoucí maminka úspěšně pracovat, zjistila si dostatek informací o porodu, o tom, co očekávat a jaké jsou případné možnosti úlevy od porodních bolestí. Při dostatku informací nebude strach z porodu jistě tak velký jako na začátku, kdy slovo porod, bylo něco zcela nového.
Pro ženu je velmi důležité si strach připustit, dovolit si ho a nesnažit se s ním bojovat. Buďte k sobě laskavá. Není důvod, abyste se cítila nedostatečná, slabá jen proto, že cítíte strach. Popírání strachu není správným krokem. Řekněte si: "Prostě se bojím, takto to je.". Zkuste svůj strach přijmout, pouze ho pozorovat a nechat ho po sobě "sklouznout", nechat ho, aby odešel.
Pokud je pocit strachu velmi intenzivní, palčivý, přichází opakovaně, budí ženu ze spánku, objevuje se v špatných snech je na místě oslovit nějakého odborníka a požádat ho o pomoc.
O všech pochybnostech a obavách (bolest, porodní zranění, zdraví děťátka, že to bude dlouho trvat, apod.) Je vhodné se poradit s gynekologem, porodní asistentkou či dulou1. Odborníci budoucí mamince vše objasní, odpoví na její otázky, rozeberou kontkrétní momenty porodu, které ji navíc trápí a tím se obavy z porodu mohou zmenšit.
Ne vždy žena svůj strach dokáže pojmenovat. Někdy je to jen obecně neuchopitelný pocit úzkosti. V takovém případě je vhodné oslovit psychologa, psychoterapeuta a s úzkostí se naučit pracovat.
Některým ženám pomáhá zbavit se strachu díky porodním příběhům, které je na ten porod naladí. Je jedno, jestli je to mluvení blízké osoby nebo si shlédne porodní video.
Základ je však správný výběr. V obou případech. Některé maminky se vyžívají v přednášení o svém hrůzostrašném porodu trvajícím dva dny, nepřekonatelných porodních bolestech apod. Takové historky nastávající mamince akorát přitíží. Doporučení je v takovém případě jen jedno, poděkovat a odmítnout.
Pro mnoho nastávajících maminek jsou obavy z porodu vlastně strachem z neznámého. Porod samozřejmě nelze naplánovat do detailů, je však vhodné rozumět tomu, co se v kterou chvíli děje s tělem nastávající maminky a s miminkem. Proto je důležité, aby žena měla dostatek informací. Opět je velmi důležitá jejich selekce. Především, pokud je žena čerpá z internetu. I tam se samozřejmě najdou kvalitní materiály, které buď zpracoval nebo zkontroloval odborník, ale je třeba naučit se rozlišovat relevantnost toho, co na internetu čtete. Naučte se vyhledávat důvěryhodné zdroje, protože chybné informace mohou napáchat více škody, než užitku.
Pro větší uklidnění je také vhodné si vypracovat porodní plán32, ve kterém budou důkladně sepsány přání rodičky1. K porodu samotnému přistupovat pozitivně, nepřipouštět si myšlenky na to, co všechno by se mohlo pokazit a zkomplikovat. Pomůže soustředění se na to, že toužebně očekávané miminko se bude již brzy tulit v náručí svých rodičů.
Vhodný způsob zbavení se strachu z porodu je navštěvování předporodních kurzů6. Je to nejlepší alternativa, jak získat dostatek informací z nejlepších zdrojů. Je to interaktivní, rodička se může ptát a odpovědi dostává z první ruky. Pokud něčemu zcela nerozumí, je zde prostor na vysvětlení.
Kurzy nastávající maminky laskavým způsobem připraví na tento velký zážitek27. V rámci takového kurzu je možnost mít s sebou i nastávajícího tatínka, což je další plus. I on se naučí, jak pomoci během porodu nastávající mamince i porodnímu personálu. V rámci těhotenského kurzu často bývá i návštěva porodního sálu, což je další krok na zbavení se strachu a obav z porodu. V den "D" tak bude nastávající maminka vědět, kam jít a nové prostředí již nebude tolik stresující.
I mezi předporodními kurzy existují velké rozdíly a také v tomto případě platí, že správný výběr je velmi důležitý. Přípravu na porod v podobě kurzů organizují jak porodnice, tak i nezávislé subjekty.
Při předporodním kurzu organizovaném v porodnici maminka musí tak trošku počítat s tím, že předporodní kurz je veden takovým stylem, aby maminku připravil jako ideálního příjemce zdravotní péče, kterou jsou oni zvyklí poskytovat. Pokud chce mít žena záruku, že se dostane k objektivním informacím, měla by si spíše vybrat nezávislý kurz.
Mnohé ženy, které se porodu bojí, vidí řešení v porodu císařským řezem. Císařský řez je operace, která se provádí pouze v indikovaných případech. Důvody (indikace) císařského řezu jsou ohrožení zdraví nebo života matky nebo dítěte, případně obou současně. Což strach z porodu určitě není.
Pokud si má žena dopřát péči a dobrou podporu, tak se ten strach podaří nějakým způsobem rozpustit. Císařský řez je příliš velká cena, kterou by žena musela zaplatit, aby se vyhnula porodu vaginálnímu. Porod sekcí totiž ženě a dítěti přináší oproti přirozenému porodu mnohé nevýhody. A rozhodně ji nechrání před bolestí, protože rekonvalescence po této velké břišní operaci bývá bohužel také doprovázena značnou bolestí.
U každého strachu je velmi důležitá podpora a opora těch nejbližších. Ani strach z porodu není výjimka. Pro okolí může být však velmi těžké umět se ženou, která má takovéto pocity, správně komunikovat. Je těžké najít hranici, mezi snahou přivést ji na jiné myšlenky a výsledkem, při kterém cítí nepochopení, či bagatelizování svého strachu. Její okolí není vytrénované v tom, jak těhotnou ženu podpořit. Obecně mají lidé problém naladit se prožívání emocí toho druhého, tím více, čím intenzivnější ty pocity jsou. Někdy ta podpora není zrovna to, co by potřebovala a její potíže se ještě prohlubují, je více vystresovaná a frustrovaná. Z toho důvodu, je-li strach ženy opravdu intenzivní, její kroky by měly vést k odborníkovi, kteří jí umí dát to, co potřebuje.
Pro rozhovor si vybírejte ženy, o kterých víte, že měly krásný porod a že na něj s láskou vzpomínají. Vidět jiskřičky v očích a úsměv na rtech, když na porod vzpomínají, je povzbuzující. Posílí to i vaše sebevědomí.
Pokud takové kamarádky ve svém okolí žena nemá, jako vhodná alternativa může být video z porodu. Často se doporučuje prohlédnout si porod do vody, kde není vše explicitně viditelné, ale hladina ZČEŘENÉ vody plní funkci jakéhosi filtru, který to vše zjemní.
Ve vztahu je velmi důležitá komunikace. Při vyhrocených situacích obzvlášť. O strachu z porodu by žena ve vztahu měla mluvit. Měla by však mluvit takovým způsobem, aby toho partnera neobviňovala. Velmi důležité je naučit se správně formulovat své požadavky na partnera, které žena cítí, že by jí mohly pomoci: "Já se bojím toho a toho. Velmi bych od tebe potřebovala, když nastane toto, aby si udělal toto. " Pointou je, aby partner dostal velmi přesný návod, co od něj žena potřebuje. Budoucí rodičky velmi často očekávají, že jejich partneři budou vědět co potřebujeme, že nám čtou myšlenky. Na toto by se žena určitě neměla spoléhat. Ušetří si tak mnoho zklamání a nedorozumění.
Uvedení se do stavu klidu a pohody dělá divy. K tomu může pomoci těhotenské cvičení9, masáž pro těhotné nebo od partnera, šálek dobrého čaje, procházka nebo jakýkoli koníček.
Strachu z porodu se může nastávající maminka pokusit zbavit i některými homeopatiky2.
Schéma léčby doporučí nastávající mamince gynekolog nebo lékař homeopat.
Velmi dobrou alternativou k homeopatii je používání Bachových krizových kapek Rescue Remedy. Dávkují se mnohem jednodušeji než homeopatika a výsledky bývají perfektní. Jejich využití je jak před porodem, tak během porodu, ale i v šestinedělí.
Tokofobie je panický strach z porodu. Fobie již není něco, čeho se dá zbavit lusknutím prstu nebo tím, že se bude o tom hodinu mluvit. V takovém případě je opravdu potřebná intervence odborníka. Kromě psychologického poradenství by ženě mohlo pomoci prožívat své těhotenství a strach s porodní asistentkou. Pokud si žena vybere porodní asistentku, se kterou se může pravidelně setkávat, se strachem pracovat.
Hranice mezi obyčejným strachem z porodu a tokofobií, která vyžaduje léčbu nebo alespoň minimálně velmi intenzivní podporu, je za hranicí toho, co ženu obtěžuje. Ve chvíli, kdy se žena cítí zahlcena strachem, že ho absolutně nezvládá, ubírá jí to během dne množství sil je třeba problém správně pojmenovat a tokofobii léčit a řešit.
Co by měly dělat ženy během těhotenství, aby si udržely pozitivní myšlení? Dodržovat obyčejné pravidla psychohygieny:
Někdy může pomoci při strachu z porodu jedna prostá věta: "Zvládly to jiné, zvládnu to také". Ženy jsou od přírody přizpůsobeny k porodům dětí a nic přirozenějšího, než-li porod děťátka, neexistuje a pár hodin bolesti za to jistě stojí.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Bc. Kristina Neubertová Zemánková
porodní asistentka a psycholožka
www.strom-zivota.net
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu