Žen s poruchou štítné žlázy v těhotenství je v České republice poměrně hodně. Žena, která měla v dětství problémy se štítnou žlázou, byla na operaci nebo někdo z rodiny se potýká s problémy se štítnou žlázou, by měla před otěhotněním navštívit lékaře a nechat si vyšetřit funkci štítné žlázy. Pokud ženy užívají léky k úpravě funkce štítné žlázy, měly by se nechat vyšetřit endokrinologem ihned na začátku těhotenství, aby jim lékař upravil dávkování léků.
Štítná žláza je důležitá také při otěhotnění, kdy se u ženy může objevit anovulace6, během které se jí nevytváří vajíčko vhodné k oplodnění nebo nedochází k jeho uvolňování. O vyšetření štítné žlázy může požádat i ta žena, která podstupuje umělé oplodnění, protože poruchy štítné žlázy jsou často skryté a žena tak o nich nemusí ani jen tušit.
Štítná žláza a její správná funkce má důležitou roli během těhotenství také při růstu plodu a jeho správném vývoji, hlavně jeho nervové soustavy. Nejdůležitější úlohu hraje během prvního trimestru37, kdy dochází ke vzniku samotných orgánů a následně k jejich změnám.
Rizikovou skupinou pro vznik onemocnění způsobené nesprávnou funkcí štítné žlázy jsou těhotné ženy24 a ženy, které mají rok po porodu29. Hormony spojené s funkcí štítné žlázy prochází skrz placentu9 a dostávají se k plodu, kde jsou až do 18.19 či 20.týdne těhotenství21 dodávány výhradně z matčina těla. Po 20. týdnu si dítě začíná vytvářet své vlastní hormony, ale až do porodu jsou zčásti doplňovány matčinými. Aby těhotenství probíhalo v pořádku a bez komplikací13, je zapotřebí, aby funkce štítné žlázy byla v pořádku a fungovala v normálu.
Hormony štítné žlázy - hormon tyroxin (T4) a trijodtyron (T3) zvyšují:
Zvýšená funkce v těhotenství je velmi ojedinělá. Ve druhém trimestru17 může dojít ke zklidnění projevů tohoto onemocnění.
V těhotenství se objevuje Graves-Basedowova choroba, která vytváří protilátky proti tkáním štítné žlázy a nutí tak štítnou žlázu ke zvýšené funkci, tzv. strumě. Zvýšená funkce postihuje také oči, které můžou až vystupovat z očních jamek.
Hlavní příčinou je nedostatek jódu v jídelníčku nemocného nebo poškození štítné žlázy pomocí zánětu. Rizikovou skupinou jsou ženy diabetičky2, těhotné ženy a kojící70 ženy. U těhotných diabetiček a žen s těhotenskou cukrovou29 je potřeba sledovat dostatečný příjem jódu a sledovat funkci štítné žlázy.
Autoimunitní tyroditida je zánětlivé onemocnění štítné žlázy, která napadá pomocí buněk tkáně štítné žlázy. Buňky při normálním stavu pacientky (mimo těhotenství a době 1 roku po porodu) vytváří ochranu před možnou infekcí štítné žlázy a způsobují sníženou funkci štítné žlázy. Zánět postupuje pomalu a "v utajení" po dobu i delší než 10 let, dokud zcela nezničí funkční tkáň štítné žlázy. Toto onemocnění se objevuje zhruba u 11% těhotných žen.
Léčba probíhá formou léků, které doplňují scházející hormony štítné žlázy a zabraňují tak její správné funkci. Léky nijak neohrožují plod a nemají ani vedlejší účinky na matku. Čím dříve se začne s léčbou, tím lepší jsou její výsledky.
Objevuje se u žen do 1 roku po porodu29. Poporodní tyroiditida má stejné projevy jako přechodné zvýšené funkce štítné žlázy během 1 až 3 měsíců po porodu, v následujícím 3. až 6. měsíci po porodu dochází ke snížené funkci.
Poškozuje protilátkami strukturu štítné žlázy, které kolují v krvi ženy. Nárazově dochází k vyplavení velkého množství hormonů štítné žlázy, díky kterým vznikají u pacientek příznaky zvýšené funkce štítné žlázy.
Plod je do konce prvního trimestru37 na hormonech štítné žlázy zcela závislý na matce. Na začátku druhého trimestru17 je štítná žláza plodu vyvinutá a funkční a stačí mu pouze pětinové zásobení hormonů štítné žlázy od matky. Mateřský hormon tyroxin (T4) je nadále důležitý, aby docházelo ke správnému vývoji plodu a jeho centrální nervové soustavy. Dostatečný přísun jódu pro správnou funkci štítné žlázy dodává plodu během těhotenství stále matka.
Doporučený denní příjem jódu je u těhotných žen zhruba 250 mikrogramů.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu