Spánek v těhotenství

S každým nadcházejícím týdnem5 je spánek v těhotenství horší. Těhotná žena se díky rostoucímu bříšku15 nemůže pořádně vyspat, bříško jí překáží a dlouho hledá vhodnou polohu, která ji pomůže alespoň na chvilku usnout. Za chvíli se ale opět probudí s potřebou jít na záchod. Příčinou špatného spánku v těhotenství může být také strach z blížícího se porodu12 nebo ženu mohou trápit špatné sny.

Špatné sny i strach jsou zdravé a normální a mohou ženu zbavit starostí nebo strachu z neznámého. Vhodné je před spánkem se uklidnit, zrelaxovat se, uvolnit unavené končetiny, zajít si na procházku nebo si přečíst dobrou knížku.

10 tipů pro lepší spánek v těhotenství

  1. Dostatek tekutin během dne - během dne pít dostatečné množství tekutin, před spánkem příjem tekutin omezit, aby žena neměla častou potřebu chodit na záchod.
  2. Dostatek pohybu - vhodné je vybrat si cvičení pro těhotné9, kam žena bude chodit pravidelně. Cvičení podpoří vhodnou cirkulaci krve v těle a napomůže od nočních křečí nohou. Cvičení je vhodnější naplánovat si na dopolední hodinu, protože zvýšená hladina adrenalinu získaná během odpoledního cvičení může zapříčinit problémy se spánkem.
  3. Omezit stres a pocit úzkosti.
  4. Mít pravidelné večerní rituály - např. hrnek oblíbeného čaje, masáž nebo relaxační koupel před spaním, přečtení dobré knihy aj.
  5. Vybrat si tu správnou polohu pro spánek - hlavně ve třetím trimestru13 se zaměřit na spánek na levém boku.
  6. Odstranit pálení žáhy19 - spát s hlavou na polštáři a během stravování4 se vyhýbat jídlům kořeněným, kyselým a smaženým.
  7. Zdřímnout si během dne - pokud se žena cítí během dne unavená, měla by si během dne alespoň na půl hodiny zdřímnout. Spánek jí dodá ztracenou energii.
  8. Zásobit se dostatečným množstvím polštářů - ať už běžnými, speciálními pro těhotné ženy nebo kojícími17. Polštáře je dobré rozmístit tak, aby se ženě dobře spalo, např. pod hlavu, pod bříško, mezi nohy apod.
  9. Správná výživa - v těhotenství by se žena měla vyhnout alkoholu1 a kofeinu7, které způsobují nespavost a hlavně mají negativní dopady na plod.
  10. Nebát se říci si o pomoc - pokud trpí žena během těhotenství nespavostí, měla by požádat o pomoc svého lékaře. Nedostatek spánku se může odrazit také na zdraví dítěte.

Více o spánku v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. Sleeping Positions During Pregnancy
  3. https://web.archive.org/web/20170206011616/http://mamavit.cz/p/spanek-v-prubehu-tehotenstvi
  4. Ona.idnes.cz - Deset tipů na lepší spánek v těhotenství

Hodnocení a zkušenosti se spánkem v těhotenství

Máš zkušenost se spánkem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
welunka  11. srp 2015

Spím jak mi je pohodlné

Ahojky, jsem v 7. měsíci, vetšinou spím na boku a nějak mi to nevadí - usínám na pravém - jedna noha natažená a druhá pokrčená vpřed, takže jakoby takhle naléhám trochu na bříško - někdy už mě pěkně kopne, tak se otočím nebo si lehnu trochu jinak. V noci se kolikrát vzbudím i na zádech.

Četla jsem, že mimi je dost chráněné v bříšku, a tak se maminky nemusí bát spát v jakékoliv poloze, která je jim příjemná.
2 lidé považují za užitečné
agnes91  28. únor 2014

Spánek na břichu

Usínám jedině na břichu, proto těhotenské bříško byl pro mě dost problém. Dokud to šlo, usínala jsem tak, jak jsem zvyklá, v noci se většinou brzy přetočím a na bříšku nespím, jen to usínání.

Nyní mi bříško teprve začíná růst a zatím to jde, ale už teď se děsím, jak zase budu koukat do zdi a nebudu moct usnout, protože nebudu moct usínat na břichu. U prvního jsem z "nespaní" vymýšlela všelijaké blbosti, že vyříznu díru v matraci a další nesmyslné "vychytávky., opravdu náročné období. A když mě řekli po porodu, abych ležela alespoň 2hodiny na břichu, kvůli děloze, tak jsem si v duchu říkala, že už nikdy jinak než na břichu a bylo to pro mě opravdu nádherný, zase ležet na břichu :-D
tmejka  28. únor 2014

Spaní

Ahojky holky,

při prvním těhu jsem pestala spát na břiše kolem 4.měsíce, už jen na boku s polstařkem mezi koleny to bylo nejlepsí. Přišlo mi zbytečné utrácet za kojenecký polštář, když se mi doma válí spousta malých a různě velikých, příjemných polštářků. Na zádech jsem vydržela vždy jen chvíli pak se mi začala motat hlava a musela jsem si sednout.

andrejka_86 pro tebe mám radu proti bolesti.Cvičit v leže na zádech - narovnat se na zem, nejlépe na karimatku, celá se silou pitisknout k zemi (lýtka kolena záda lopatky a ruce dlaněmi dolů) a počítat třeba do pěti, povolit a opakovat. Ze začatku tě budou záda bolet o trochu vií, ale věř, že to poleví.

Good luck!
Z.
andrejka_86  27. únor 2014

Jedině na pravém boku

Spaní v těhotenství bylo fajn, v prvním trimestru jsem spala pořád. V noci jsem usínala kolem 8 a vstávala v 6 ráno do práce, s tím, že když jsem přišla odpoledne domů, dala jsem si šlofíka většinou mezi 4 a 6 :-) S manželem jsem se potkávali opravdu sporadicky, protože jsem pořád spala :-) Ale nejhorší bylo, že jsem se musela vzdát ležení na břiše. Nejhorší bylo zvyknout si na novou polohu, nakonec se mou oblíbenou stalo spaní na pravém boku, na zádech jsem nemohla ležet ani chvilku, dělalo se mi okamžitě špatně.

Když bříško rostlo, koupila jsem si kojící polštář, pěkně dlouhý a měkounký, natáhla jsem si ho podél těla, jeden konec jsem si dala pod hlavu a druhý konec si propletla mezi nohama, hodila "bříško" nahoru a spala jsem jak šípková růženka :-)

Bohužel po porodu mám stále problém se zády, tak ležení na břiše nebo na zádech je pro mě pořád tabu, tak jsem věrná nově objevené poloze, a sice na pravém boku :-)
1 člověk považuje za užitečné
kacka.va  27. únor 2014

Spánek

Ahoj všechny budoucí maminky, mně osobně nevadilo spát na zádech.

Všem doporučuji koupit kojící polštář už v těhotenství. Já spala v poloze něco mezi spaním na boku a trochu na břiše, přičemž jsem měla jednu nohu hozenou právě přes kojící polštář. Vyhnula jsem se tím bolesti kyčlí a to bříško se tam krásně vešlo.

K.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce