Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku – jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.
Miminko začíná v bříšku škytat už v 9. týdnu těhotenství, ale ty to pocítíš až o něco později.
Co je to škytání?
Možná by se hodilo nejprve říci, co to škytání (nebo také škytavka) vlastně je. Jde totiž o jev, který v průběhu života více či méně často zažíváme všichni – od vývoje v děloze až po stáří. V praxi za škytáním stojí bránice – dýchací sval, který se nachází na rozhraní hrudníku a břišní dutiny. Právě náhlý, trhaný pohyb bránice, který je považován za reflex, člověk vnímá jako škytavku. A co tento reflexivní pohyb tedy způsobuje? Spouštěčem je vždy nějaká forma podráždění, která vyvolá křeč bránice.
Podráždění bránice vedoucí ke škytání může pramenit z několika příčin:
rychlé polykání jídla,
bublinkové nápoje,
alkohol,
„spolknutí“ většího množství vzduchu – například při hltání,
poruchy a poranění mozku (mozková příhoda, závažný a masivní úraz hlavy, zánět mozku nebo mozkových blan, nádor na mozku).
Škytání miminka v bříšku
V první řadě je třeba ozřejmit, že škytavka miminka v děloze je zcela běžný a přirozený jev, který je signálem jeho správného vývoje. Proto se nelekej, bude-li tvé děťátko škytat i několikrát za den. Rovněž je v pořádku, pokud jeho škytavku zaregistruješ jen výjimečně – ne každá žena vnímá škytavku svého drobečka stejně intenzivně a ne všechna miminka škytají v bříšku stejně často.
Co způsobuje škytání miminka v bříšku?
Přestože se tento jev u dětí v děloze stále zkoumá, dnes už víme, že škytavka před narozením má svůj význam – v první řadě jde o trénink dýchacích svalů, které bude miminko potřebovat po narození.
Během škytání se však v mozku spouští celé spektrum procesů. Křečovité stahování bránice tedy částečně napomáhá i k procvičování mozku a některých smyslů či sacího reflexu.
Kdy miminko začíná v bříšku škytat?
Říká se, že děťátko začíná škytat už kolem 9. týdne těhotenství, ale samozřejmostí je, že takhle brzy to maminka ještě cítit nebude. První citelné náznaky jemné škytavky se objevují spolu s prvními pohyby miminka, které nastávající maminka začíná registrovat – tedy nejdříve až ve druhém trimestru, případně v jeho polovině – přesněji kolem 14. až 22. týdne těhotenství.
Vnímání prvních pohybů miminka je však samostatným tématem, které ovlivňuje velké množství faktorů. Přečti si proto náš samostatný článek o pohybech děťátka v děloze 👇