Sedmý měsíc těhotenství otevírá třetí trimestr, a pokud jsi dosud nepociťovala výraznou zátěž, je pravděpodobné, že se fyzický diskomfort začne pomaličku objevovat. Pojď se podívat, co tě čeká, jak se vyvíjí miminko a na co bys během 7. měsíce měla myslet.
Přečti si víc o sedmém měsíci a týdnech, které ho tvoří:
Do 30. týdne máš možnost rozhodnout se, zda absolvuješ 3D nebo 4D ultrazvuk. Jelikož se nejedná o medicínské vyšetření, ale slouží spíše jako zážitek pro budoucí rodiče, není proplácen zdravotní pojišťovnou. Jako památku si domů odneseš fotografii nebo videozáznam miminka.
Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.
4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?
Porodní plán představuje tvůj seznam přání a postupů, které bys chtěla dodržet v případě, že bude průběh porodu bezproblémový. Projdi si jednotlivé body se svým gynekologem či dulou, určitě ti k nim dají zpětnou vazbu a doporučí ti to, co lze vylepšit, víc rozepsat nebo vysvětlit.
Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.
Přibližně měsíc před plánovaným odchodem na mateřskou bys tuto informaci měla svému zaměstnavateli písemně oznámit. Pokud čekáš jedno děťátko, můžeš na mateřskou nastoupit 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem.
Mateřská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnankyně, kterou je zaměstnavatel povinen strpět v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o narozené dítě. Na mateřskou dovolenou (MD) nastupuje těhotná žena dle své volby mezi počátkem 8. týdne a počátkem 6. týdne před očekávaným termínem porodu.
Samozřejmě, kdo by před porodem respekt neměl… Jde o moment, který přezkouší tvé fyzické síly. Pokud se ponoříš do internetových diskuzí, můžeš se vystresovat ještě víc, protože mnohem častěji se sdílejí nepříjemné zkušenosti než ty příjemné. Pokud cítíš, že máš s každým týdnem těhotenství nervy napjatější, nenech to zajít do krajností. Klidně se svého gynekologa zeptej na možné komplikace při porodu a způsoby, jak je lékaři řeší. Také zvaž, že si promluvíš s dulou nebo navštívíš předporodní kurz, případně psychologa. Každý moment, během kterého budeš aktivně čelit svému strachu, při porodu oceníš.
Strach z porodu provází během těhotenství mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.
V případě, že lékař nenajde důvod, aby tě kontroloval častěji, budeš až do ukončeného 34. týdne těhotenství chodit do prenatální poradny přibližně jednou měsíc, přičemž stanovený interval je jedna kontrola za 4 až 6 týdnů.
Kromě měření krevního tlaku a monitorování děložního čípku bude pozornost věnovaná také Rh faktoru tvé krve. Pokud máš Rh faktor negativní a otec dítěte zase pozitivní, bude ti ve 28. týdnu těhotenství podána injekce imunoglobulinu – protilátku vůči pozitivnímu Rh faktoru.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Test na těhotenskou cukrovku se provádí od 24. týdne do 28. týdne těhotenství, a pokud jsi ho neabsolvovala v šestém měsíci, čeká tě v následujících dnech. Určitě se tohoto vyšetření neboj, sestává z vypití roztoku glukózy a tří postupných odběrů krve. Počítej však s tím, že v čekárně svého gynekologa strávíš většinu dopoledne.
Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.
Ultrazvuk prováděný kolem 30. týdne můžeš znát i pod pojmem screening třetího trimestru. Lékař podrobně zkoumá miminko a kromě toho, že se dozvíš, jak je otočeno, budeš mít přehled o podmínkách, které v bříšku má. Součástí tohoto ultrazvuku je totiž často také flowmetrie – měření průtoků krve v důležitých cévách, které děťátko zásobují živinami a kyslíkem.
Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.
Využij svůj nárok absolvovat dvě preventivní prohlídky v průběhu těhotenství. Zubní kaz je totiž pro tvůj organismus, ve kterém se vyvíjí miminko, nebezpečným zdrojem zánětu a infekce. První preventivku je ideální podstoupit v raném začátku druhého trimestru a druhou zase na přelomu 7. a 8. měsíce těhotenství.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Zápis týdnů v 7. měsíci těhotenství: 27. týden + 0 dní až 31. týden + 6 dní (26tt + 0 až 30tt + 6).
Týden těhotenství v 7. měsíci | Počet ukončených dní těhotenství | Počet dní do porodu |
27. tt (26tt + 0 až 26tt + 6) | 182 až 188 | 98 až 92 |
28. tt (27tt + 0 až 27tt + 6) | 189 až 195 | 91 až 85 |
29. tt (28tt + 0 až 28tt + 6) | 196 až 202 | 84 až 78 |
30. tt (29tt + 0 až 29tt + 6) | 203 až 209 | 77 až 71 |
31. tt (30tt + 0 až 30tt + 6) | 210 až 216 | 70 až 64 |
Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
<< 6. měsíc těhotenství / 8. měsíc těhotenství >>
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu