Nevolnosti jsou nejdiskutovanějším těhotenským příznakem105, kterého se zároveň nastávající maminky obvykle nejvíce obávají. Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak je zmírnit a jsou nebezpečné? I tyto informace, kromě řady dalších, se dozvíš v našem článku.
(Ranní) nevolnosti mohu v těhotenství pořádně potrápit.
Kdy se objevují těhotenské nevolnosti?
Nástup nevolností v těhotenství je nesmírně individuální. Zatímco některé ženy je pociťují už v době, kdy se jim zpozdí menstruace, jiným zase těhotenské nevolnosti „naběhnou“ o něco později, tedy kolem 6. až 8. týdne těhotenství5.
Pozitivní těhotenský test však automaticky neznamená, že nevolnostmi v těhotenství budeš zákonitě trpět i ty. Mnohé budoucí maminky nevolnosti nemají, případně jen v mírné formě, která pro ně nepředstavuje překážku při vykonávání práce nebo běžných volnočasových činností.
Riziko, že budeš trpět těhotenskými nevolnostmi, zvyšují tyto faktory:
vícečetné těhotenství – pokud čekáš dvojčata, trojčata…
nevolnosti v předchozím těhotenství,
slabší žaludek už před těhotenstvím – nevolnosti při hladu, před menstruací nebo během cestování autem,
pokud nevolnostmi (především silnými a přetrvávajícími i ve druhém trimestru) trpěla tvoje maminka,
výrazná obezita.
Dobré vědět: Nejčastěji těhotenské nevolnosti odeznívají kolem 12. až 16. týdne těhotenství.
Příznaky těhotenských nevolností
Pocit nevolností v těhotenství lze přirovnat k nevolnosti při cestování (kinetóze), stavu po prohýřené noci, kdy jsi to přehnala s alkoholem, nebo k mořské nemoci, která se vyskytuje při přepravě lodí.
Těhotenské nevolnosti mají tyto příznaky:
averze vůči některým potravinám a pachům, která vyvolává nutkání na zvracení,
nechutenství,
nutkání na zvracení nebo zvracení, které se může objevovat pouze ráno či dopoledne, ale i v průběhu celého dne – dokonce i v noci,
tělesná slabost a únava,
psychická vyčerpanost.
Příčiny těhotenské nevolnosti
Už od oplodnění se ve tvém těle mění hladina hormonů. Konkrétně jde o:
hCG1 – neboli lidský choriový gonadotropin, kterému se také říká těhotenský hormon. Jeho hodnoty stoupají důsledkem úspěšného uhnízdění vajíčka na výstelce dělohy, přičemž hladina hCG se rapidně zvyšuje až do 12. týdne těhotenství. Od té doby sice začíná klesat, ale i tak je během celého těhotenství nadměrně zvýšen.
Připisují se mu zejména změněné vnímání vůní a pachů, změny chutí v těhotenství a pocit slabého žaludku.
Estrogen a progesteron – jejich hodnoty jsou v průběhu celého menstruačního cyklu proměnlivé, avšak důsledkem oplodnění neklesají v době, kdy by měla přijít menstruace. Jelikož k menzesu nedojde, hladina estrogenu i progesteronu zůstává zvýšená.
Narůst hladiny těchto hormonů způsobuje kromě únavy i zpomalení trávení, což můžeš vnímat v podobě nafouknutého bříška, zácpy či těžšího žaludku, kterému některé potraviny nemusí sednout.
Je nevolnost v těhotenství nebezpečná?
Mnoho nastávajících maminek v prvním trimestru těhotenství paradoxně zhubne – ať už je to kvůli nechutenství, zvracení nebo případnému průjmu. Každopádně, lehčí forma nevolností není nebezpečná a neohrožuje tebe ani miminko.
Přestože se ti může zdát, že nepříjemné nevolnosti přetrvávají už dlouho a ty jejich důsledkem jen slábneš, tvé tělo stále dokáže čerpat ze zásob, které má. Navíc po překročení druhého trimestru, kdy se hormonální hladina začíná stabilizovat, nevolnosti obvykle ustoupí a tvůj organismus se dá do pořádku.
Výjimkou je stav, kdy míra nevolností komplikuje ženě každodenní život. Může se jednat o následující symptomy:
velký váhový úbytek,
neschopnost alespoň částečně se zařadit do běžného života,
opakující se zvracení (více než 3–5krát za den), které přetrvává po celý den, jehož důsledkem žena neudrží v žaludku žádné jídlo,
obrovská únava a malátnost,
nevolnosti se nezmírňují ani běžnými radami a prostředky.
Nadměrné zvracení (Hyperemesis gravidarum)
Tímto pojmem se označují těhotenské nevolnosti, jejichž léčba patří do rukou lékařů, protože míra zvracení způsobuje, že žena ztrácí potřebné živiny a hrozí jí dehydratace.
Pokud tě nadměrné zvracení potká, je možné, že dojde i na hospitalizaci. Během ní se ti lékaři budou snažit pomoci například:
infuzemi – doplní do těla tekutiny, vitamíny a minerály,
podáním antiemetik – léků, které potlačují zvracení. Tuto metodu ale v případě těhotenství nevyužívá každý doktor. Častěji je zvolena první možnost, kdy se organismu uleví již po podání minerálů a vitamínů.
Kdy kontaktovat lékaře?
Pomoc vyhledej, pokud se objeví tyto příznaky:
omdlévání,
zvracení doprovází výrazná bolest žaludku nebo v podbřišku,
objevují se zvýšené teploty,
neschopnost udržet v sobě jídlo nebo tekutiny,
časté zvracení několik dní za sebou, od kterého si nelze nijak ulevit.
Video: Nejčastější příznaky těhotenství: Nevolnost, únava, bolesti v podbřišku, otoky nohou
Jestli patříš mezi nastávající maminky, které těhotenskými nevolnostmi trpí, určitě se o tom zmiň svému lékaři. Také můžeš vyzkoušet následující rady.
Změna stravovacích návyků
Pozor na hlad – možná se ti to stalo už před těhotenstvím. Měla jsi hlad, ale nestíhala jsi jídlo, až ses vůči němu jakoby zablokovala – prostě jsi už do sebe nemohla nic dostat, ačkoli ti pořádně kručelo v břiše, k čemuž se přidalo i mírné nutkání na dávení, jakmile byl talíř s jídlem konečně před tebou. Stejný případ může nastat i v těhotenství – hlad nevolnosti nejen zhoršuje, ale stejně se můžeš ocitnout v začarovaném kruhu, kdy nebudeš mít chuť nic sníst, čímž se všechno bude jen zhoršovat.
Připrav si k posteli malou trvanlivou svačinku – může se jednat o piškoty, proteinovou tyčinku atd. Ještě předtím, než vstaneš z postele, sněz pár soust. Kromě toho, že se hned nedostaví hlad, předejdeš tím i ranním závratím.
Nenuť se jíst potraviny, které ti nechutnají – i v případě, že jsou zdravé a ještě před chvílí jsi je milovala. Potraviny, které tvé tělo nyní odmítá, by ti jen zbytečně zatížily žaludek a nevolnosti by se tím jen zhoršily.
Jez častěji a v menších porcích – pokud nárazově naplníš žaludek, byť i v době, kdy se na chvíli cítíš trošku lépe, nemusí se s tím tvé tělo dobře vyrovnat. Hlavní chody si tedy rozděl na dvě až tři menší porce a mezi to si dopřej zdravější snack – může jít o kousky zeleniny s hummusem, již zmíněné piškoty nebo proteinovou tyčinku. Důležité je, abys našla něco, co tvůj žaludek bude dobře tolerovat a co ti bude chutnat.
Nezapomínej na pitný režim – ten je důležitý vždy, nejen v těhotenství. Optimálním přijetím tekutin se například vyvaruješ i motání hlavy.
Cucání kostek ledu nebo pití vychlazené vody – studená voda (a ledové kostky obzvlášť) jsou skvělým prostředkem, jak potlačit nutkání na zvracení.
Vychlazená cola – cola a colové nápoje nepředstavují zrovna nejlepší složku pitného režimu, jedna sklenice tohoto vychlazeného nápoje však v případě nevolností dokáže zázraky. Důležité je, abys nesklouzla do návyku, že colou pokryješ veškerý svůj pitný režim.
Potraviny, které mohou nevolnosti zmírňovat:
Máta – v těhotenství je tato bylinka naprosto bezpečná, a pokud ti její aroma nevadí, můžeš si dělat mátový čaj nebo limonádu. Upíjej je potom po doušcích, máta by alespoň částečně mohla ulehčit pocitu těžkého žaludku.
Zázvor – na nevolnosti je naprosto skvělý a dokáže zatočit s nutkáním na zvracení. Rovněž si můžeš udělat čaj z čerstvého zázvoru či limonádu, případně v lékárně koupíš zázvorová lízátka pro těhotné ženy. Vypadají jako lízátka pro děti, jen mají zázvorovou příchuť.
Akupresurní náramky – v našich končinách sice tato pomůcka moc známá není, ale přesto ji dostaneš ve větších lékárnách, případně na internetu. Jedná se o sadu dvou širších elastických látkových náramků, které mají z vnitřní části malou kuličku. Právě ta během toho, jak náramek na zápěstí nosíš, tlačí na akupresurní bod, důsledkem čehož by se pocit nevolnosti měl zmírnit.
Úprava spánkových návyků – vyčerpané tělo nemá tolik síly bojovat s množstvím změn, které se v něm nyní odehrávají. Proto zkus dodržovat spánkový režim, kdy budeš vstávat i chodit spát ve stejnou dobu. Samozřejmostí by měl být dostatečně dlouhý spánek, žádné ponocování, a když ti to situace dovolí, případný odpočinek i během dne.
Psychická pohoda – můžeš si vyslechnout názor, že za těhotenskými nevolnostmi částečně stojí psychika, respektive obavy a strach – případné překvapení z neplánovaného těhotenství; strach, zda všechno dobře dopadne, zda budeš dobrou mámou, zda to finančně zvládnete atp. Pokud u sebe pozoruješ, že tě trápí obavy, určitě si to nenechávej pro sebe a někomu se svěř. Dobrou volbou může být psycholog.
Více nejen o nevolnostech v těhotenství na Modrém koníku
Nejen o těhotenských nevolnostech, ale také o dalších tématech si můžeš povídat s uživatelkami Modrého koníka. Kromě toho jsou tady připraveni i odborníci z mnoha odvětví.
Ahoj, tak taky přidám svou zkušenost, jsem v prvním trimestru a sotva otevřu oči, cpu do sebe piškoty, které mi pomáhají, během dopoledne pak jen piškoty nebo rohlíky a odpoledne pak už můžu cokoliv. Ale žaludek mám pořád jak na vodě a zvracela jsem jen 2x, tak snad to nebude horší.
Nikdy mi v těhotenství nebylo po ránu špatně, jedině pokud jsem se nenajedla, tak to ano, ale že bych například musela mít jídlo hned u postele, to se nikdy nestalo. Spíše jsem měla nevolnosti večerní.
Taky přidám zkušenost. Špatně mi začalo být přesně den po zjištění //. Byla jsem non-stop jako po opici: žaludek na vodě apod. Nejhorší to bylo, když jsem třeba poskočila, jela výtahem apod. Pamatuju si, že jsem se někdy v 7tt probudila v sobotu ráno a v polospánku jsem si pomyslela, že už musím s tím nočním životem skončit, že ta kocovina je hrozná! Když jsem procitla, tak jsem se sama sobě musela smát. Nejsilnější nevolnosti byly ráno (pomohlo tomu i čištění zubů) a pak dopoledne v práci. V závěru jsem si koupila zázvorová lízátka v lékárně, ale přišlo mi spíš jako placebo než že by to mělo nějaký efekt. A zvracet jsem přestala jako mávnutím kouzelného proutku po skončení 3. měsíce.
I já přidám svou zkušenost a díky za to, že jsem si mohla přečíst i trable ostatních, jsem ráda, že to zvracecí peklo nepostihlo jen mě :) .
Jsem v 6. týdnu a od pátku jen zvracím a mám průjem, ten už trochu odezněl, ale žaludek je stále, jak tu píší, otočený vzhůru nohama, nic nepomáhá. Občas si dám suchou housku, piškot, černý čaj a ledový srk coca-coly. Máme doma už 2,5 čertíka a neumím si představit, že přítel půjde příští týden po dovolené do práce! :-( Tyhle 2 dny jsem jen ležela s kýblem u postele. Modlím se, aby to co nejdříve skončilo, protože u prvního dítka jsem nic takového nezažívala, žádné chutě, ani nevolnosti, prostě klídek. Zítra jdu ke svému dr., tak budu moudřejší a uvidíme, jaká bude první informace od profíka.
Ranní nevolnost u mě probíhá celý den. Nepomáhají čaje, homeopatika, jedině čerstvý vzduch, ale taky bohužel jen po omezenou dobu.
Už nevím co zkusit dál. Jsem v prvním trimestru, představa jakéhokoliv jídla mi obrací žaludek vzhůru nohama. Jsem slabá, vyčerpaná a modlím se, aby už to přešlo.
Ale i přesto všechno jsem šťastná a na prcka se moc těšíme!
Zpočátku to vypadalo, že mě těhotenské nevolnosti minou. Inu, spletla jsem se. Udeřily v 7. týdnu, a pořádně. Upřímně netuším, proč se tomu říká čistě ranní nevolnost, mi bylo zle komplet celý den, snad i v noci občas, to jsem usínala hotová únavou. Nevolnosti mi skončily cca v 15. týdnu těhotenství, občas se mi objevily jen v případě, že se mi točilo v hlavě (nízký tlak), bylo mi moc horko (hlavně v létě) nebo jsem si sama nechtě stlačila žaludek například při obouvání. :-D
Co mi "pomohlo", respektive alespoň mírně ulevilo (ač jsem blila ze startu fakt vše): - ucucávat Coca colu, popř. Kofolu (upřímně né, že by mi bylo jedno, že by se to moc nemělo, ale bylo to to jediné, co mi hodně ulevilo a Ondrášek žádnou újmu nemá, spinká normálně, takže bych se toho nebála) - zázvorový Birel - čistá voda s ledem a citronem, občas s mátou - slabý černý čaj s agáve sirupem místo cukru
Později (cca 5.-7. měsíc) už jsem si občas dala i normální pivko a na zvýšení tlaku (rovněž příčina mého zvracení v pozdějších fázích těhotenství) jeden hrnek kafe nebo 2dcl červeného vína, samozřejmě jsem to nepřeháněla.
No a celkově - ono to prostě přejde. Ačkoliv budete nadávat, budete hotové, protivné atd., opravdu to přejde, je to třeba vydržet. Ten výsledek - malý uzlíček ve vašem náručí opravdu stojí za to. Najednou byly veškeré nevolnosti a strasti v těhotenství ty tam a šla bych do toho znovu. :-)
Moje ranní nevolnost trvala 24/7 v obou těhotenstvích. Rennie byl můj věrný přítel, projít kolem masny, restaurace... byl trest. Hodně čerstvého vzduchu a pití. Přežít to s vidinou, že je to malá daň za miminko. :-)
Nevolnosti mě trápily už od 2. týdne těhotenství. Prvotní ranní nevolnost se plynule roztáhla na celý den. Ocitla jsem se velice záhy v začarovaném kruhu, kdy když jsem měla jen trochu hlad - bylo mi zle, ale cokoli jsem snědla šlo zase ven. Zvracela jsem až do 4. měsíce a místo přibírání moje váha klesala.
Zachránila mě "hloupá" Coca cola. Já vím, kofein. Já vím, kvanta cukru. Ale! To byla skutečně jediná věc, co mě trochu probudila k životu a oddálila pomyšlení na sebevraždu :-D (zní to hrozně, ale já zvracela i v metru!) Posléze mi pomohly i piškoty, které jsem ale musela hned ráno sníst ještě před tím, než jsem vstala z postele. Jinak to bylo zase špatně.
Ustalo to samo a začalo nezřízené obžerství červené řepy a zakysané smetany. Ale to už sem nepatří. :-D
Závěrem bych doporučila nosit "blicí pytlík" s sebou. Občas to totiž zachrání situaci. :-)
V obou těhotenstvích mi bylo zle, hodně zle. Ve druhém jsem během prvního trimestru zhubla 11 kg, týden jsem byla hospitalizovaná, zvracela jsem ještě i po termínu porodu. Zkoušela jsem všechno možné - lízátka, kandovaný zázvor, jíst, nejíst, homeopatika, Torecan čípky, coca-colu, zmrzlinu, atd.. Nepomáhalo nic, až porod.
Ale ani takovéhle nevolnosti neměly na děti negativní vliv, rostly a vyvíjely se normálně, stále vypadají zdravě, ale můj organismus dostal v některých oblastech na frak - jsem teď mnohem náchylnější k infekcím GIT a pořád nejsem schopná vejít do masny.
Své druhé těhotenství jsem zjistila díky tomu, že jsem měla nevolnosti. Druhé dítko u nás nebylo v plánu, a tak jsem si říkala, že na mě asi leze nějaká střevní chřipka či co. Ale když ani po 4 dnech nebyl klid, koupila jsem si test a byl pozitivní :-)
Tentokrát mě nevolnosti trápily jen do konce 9.týdne. Ano, občas se mi žaludek ještě protočí vzhůru nohama, ale už alespoň mohu jíst :-)
Ten, kdo vymyslel název ranní nevolnost, to musel být chlap. Možná je to proto, že začíná ráno a končí až jsem usnula. Zajímavé je, že mi začalo být špatně od nalezení dvou čárek na těhotenském testu.Do té doby mě bylo skvěle. :-)
První 4 měsíce mi bylo špatně od probuzení do usnutí. Jediný, co zabíralo, byla šťáva z červenýho grepu a občas zázvorový lízátka. Zrvacela sem snad jen dvarkrát, zato špatně mi bylo celej den. ;-(
V prvním těhotenství začaly mé nevolnosti přesně jako podle příručky o těhotenství. Udělala jsem si test a jak se objevily // , tak jsem začala zvracet. Zvracela jsem pořád, jen jsem na jídlo jen pomyslela. 3 měsíce jsem nemohla jít ani do krámu, ani se podívat na obrázek jídla, ani o něm mluvit, nic. A ne jen ráno, ale celý den. Přešlo to zase jako podle nějaké příručky s koncem 3.měsíce a pak mi už bylo jen fajn. Nezbývá než to vydržet, bude líp ;-)
Úplně rozumím. Mám nevolnosti od cca 6.tt, teď jsem ve 13.tt a stále neustávají. U mě bohužel došlo i na zvracení. Jediné, co u mě zabírá je být najezená, když jsem hladová, je 100% jistota, že mi bude zle celý den. A taky pokud ráno rychle vstanu a hned se nenajím. Už se těším až to přejde. Jinak mě též drží celé dny nevolnost, ale zvracení se dostavuje jen ve výše zmíněných případech.
Nevolnost dorazila asi 2 dny po nalezení pozitivního těhotenského testu (soudím, že nevolnost v tomto případě byla navozena psychicky :-D ) a skončilo to někdy mezi 14.-15. tt. Nevolnosti to byly velmi silné, hlavně celodenní a nejsilnější večer. Přidala se i migréna. Naštěstí vše bez zvracení ;-) Nepomáhalo mi na to vůbec nic. Řídila jsem se intuicí, takže jsem jedla, na co jsem měla chuť. Moc toho nebylo, ale kupodivu nebyl váhový úbytek.
2 lidé považují za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu